RU

Заарештована і дуже небезпечна

08.08.2011, 10:07
Заарештована і дуже небезпечна - Фото
c20d06796ce1a037c9d279a3183e1e7a.jpg

Юлію Тимошенко позбавили можливості вільно переміщатися і спілкуватися з адвокатами, радниками і соратниками. У неї тепер немає Інтернету і планшета iPad. Однак чи не стане екс-прем'єр в камері Лук'янівського СІЗО для президента Януковича ще більш небезпеч

"Не треба створювати мучеників". Цю фразу зазвичай використовують представники влади в тих країнах, де обставини змушують застосувати силу закону до опонентів режиму. Арешт політичних конкурентів не вітається в міжнародному співтоваристві, опозиціонер за гратами завжди виглядає як в'язень совісті, навіть якщо його справа не має нічого спільного з політикою. 5 серпня суд змінив запобіжний захід для екс-прем'єра Юлії Тимошенко з підписки про невиїзд на взяття під варту. Незважаючи на те, що до кінця процесу ще далеко, фраза "Юлю посадили" виявилася в Україні топовою. Чи не стане Тимошенко для президента Віктора Януковича в камері Лукьянівського СІЗО ще більш небезпечним противником, ніж на волі?

Гра на користь Кремля

Про те, що арешт зробить Тимошенко популярніше або хоча б посилить інтерес до персони, говорили з першого дня попередніх слухань у її справі. Арешт лідера опозиції в країні, яка планомірно втрачає в рейтингу демократичних свобод, - це просто подарунок для преси і правозахисників всього світу. Виходячи з цього, політтехнолог Тарас Березовець називає рішення влади про затримання Тимошенко як мінімум дивним і недалекоглядним.

"Рішення більш ніж дивне, особливо враховуючи вибраний момент: Україна веде інтенсивні переговори про створення зони вільної торгівлі і націлена на підписання договору про асоціацію з Євросоюзом. Є побоювання, що факт арешту Тимошенко призведе до згортання процесу євроінтеграції України", - сказав Березовець, оцінюючи ризики від того, що відбулося, для політичного керівництва країни.

Про те, що рішення про арешт Тимошенко - особиста ініціатива судді Кірєєва, не говорить ніхто, скільки б ні звучали слова про незалежність судової влади. Так навіщо ж тоді Януковичу і його команді свідомо йти на ризик суспільних потрясінь всередині країни і втрати репутації за її межами? На думку політолога Олексія Гараня, арешт Тимошенко - результат кулуарних інтриг між різними групами впливу у владі.

"Все те, що зараз відбувається з Тимошенко, ускладнює переговори України з ЄС про асоціацію, які вже на завершальній стадії. Але ми бачимо, що умовно "група Росукренерго" зацікавлена в підриві авторитету Януковича в Європі. Мені здається, цей сценарій передбачає те, що у президента буде лише один вектор, який виключає інтеграцію в Євросоюз", - зазначив Гарань.

Помста за образи?

Версія про придворні інтриги цікава, оскільки додає українській політиці романтики аристократизму і викликає інтерес у любителів обговорити чутки про змови і зради. Але чомусь важко представити, що президент, наділений фактично абсолютними повноваженнями, дозволяє ось так запросто "смикати себе за ниточки". А в те, що президент добре пам'ятає всі приниження, які він переніс завдяки помаранчевим в 2004-2006 роках, віриться легко і без зусиль. Тому версія про те, що арешт Тимошенко - вольовий крок до того, щоб покарати кривдників особисто Януковича або Партії регіонів, виглядає цілком правдоподібно.

З тим, що Янукович особисто бажає бачити Тимошенко за гратами, погоджується політолог Віктор Небоженко. "Нинішня влада збирається посадити всіх представників помаранчевого періоду. Крім тих, у кого є ізраїльський паспорт", - сказав експерт.

Небоженко також припускає, що арешт Тимошенко - це єдина умова, за якої екс-президент Віктор Ющенко погодився свідчити проти своєї колишньої соратниці по Майдану в суді. "Ющенко п'ять років домагався арешту Тимошенко. Тепер його мрія збулася, а суд, що виконав головну умову Ющенка, отримає свідка по кримінальній справі проти екс-прем'єра", - наголосив політолог.

Якщо припустити, що арешт Тимошенко - особиста, майже нав'язлива ідея перших осіб, то це означає, що влада почала грати у відкриту, і сила протидії у вигляді зростання популярності Тимошенко і співчуття до неї може бути не меншою, ніж сила дії влади. Це може означати, можливо, не зовсім виправдану самовпевненість Банкової, оскільки для того, щоб відносно безболісно для себе створювати українського Ходорковського, треба бути українським Путіним, тобто мати переважну підтримку в народі. Президент Янукович на сьогодні цим похвастатися не може.

Смутний привид Майдана

Якщо відкинути емоції і спитати, чи "заслуговувала Тимошенко арешту за свою поведінку в суді?", відповідь для більшості буде, скоріш за все, очевидною: "Так, заслуговувала". Чи усвідомлювала це Тимошенко, відмовляючись вставати перед судом, ображаючи суддю і прокурорів і перетворюючи процес в бенефіс? Так, адже вона жінка недурна. А якщо вона це усвідомлювала і все одно не змінювала лінії поведінки, все те, що відбувається, виглядає як добре спланована провокація. Чим швидше Тимошенко опиниться за гратами, тим легше і швидше можна розгорнути масштабну акцію на її захист по всій країні, заздалегідь сформувавши в розумах українців думку про те, що обвинувальний вирок неправосудний.

Підтвердженням тому, що Тимошенко свідомо наривалася на арешт, може служити заява її першого заступника Олександра Турчинова про "загальну мобілізацію". "Друзі, оголошуємо загальну мобілізацію до Печерського суду! Не дамо перетворити Україну на концтабір!" - написав Турчинов на своїй сторінці в Facebook в день арешту. Пізніше стало відомо, що партія Батьківщина ініціює створення загальноукраїнського комітету опору.

"Арештом Тимошенко влада переступила межу, за якою згортання демократії і розвиток авторитаризму можуть стати безповоротними в найближчій історичній перспективі. Об'єднатися повинні всі ті, хто здатний добувати в боротьбі ці цінності, захищати свою країну, а не тільки розказувати про це", - заявив Турчинов.

Українська політика знову набуває властивого їй вулично-протестного відтінку. А це означає, що опозиція вимушена доводити свою революційну спроможність, тоді як влада має виявити нордичну витримку, намагаючись не розгубити залишки рейтингу.

Юлія Тимошенко: біографія, новини>>>
Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини