RU

Юлін та Юрин день у Печерському суді

12.07.2011, 10:00
Юлін та Юрин день у Печерському суді - Фото
6b06b8d8d2360712b4dec302fc2e5a90.jpg

Чергові судові засідання по кримінальних справах двох колишніх високопосадовців і лідерів опозиції вперше пройшли в одному місці в один час. Було людно, шумно, задушливо, не обійшлося без ексцесів

В Печерському суді вкрай просто вирішили проблему "подвійного засідання". У день, коли одночасно в приміщенні на вулиці Хрещатик, 42-а повинні були розглядатися справи Юлії Тимошенко і Юрія Луценка, охорона, запустивши декілька камер телеканалів, наглухо закрила двері. "Місць немає", - повідомляв охоронець журналістам на вході. Проте, у журналістів в цей день вистачило роботи і на вулиці.

У парадного під'їзду

"Я знімав Тимошенко, коли вона заходила у двір, у мене впав об'єктив, я нагнувся, щоб його підняти, тут мене хтось хапає за шию і кидає головою на цегельну стіну", - розказує колегам фотокор "Газети по-українськи" Андрій Шматов. На обличчі у нього садно, біля скроні тримає пляшку з холодною водою. Його колотить. "Кимось" виявився помічник народного депутата Віктора Терена Володимир Медведєв. Помічник нардепа стверджує, що журналіста не бив, і все це - спланована провокація.

"Я ніс сумку з документами Юлії Володимирівни (Тимошенко, - ред.), там були якісь особисті речі, були телефони. Я спеціально відійшов подалі від натовпу, тому що вже подібні випадки були, коли з сумки вихоплювали телефон, перевертали, і потім документи доводилося збирати. Я відійшов в арку, і там був досить широкий прохід. Ця людина (журналіст, - ред.) чомусь протиснулась між мною і стінкою. Він на мене наштовхнувся, і я побачив його руку в сумці Юлії Володимирівни. Випав з сумки телефон і ще щось з особистих речей. Я схопив його за руку, він вирвався і почав бігти", - виклав свою версію подій Медведєв.

Вибачитися перед журналістом він відмовився, а через деякий час прес-секретар Тимошенко Марина Сорока повідомила, що конфлікт між фотокором і помічником нардепа улагоджений. "Вони уклали мирову угоду, потисли один одному руки. Конфлікт вичерпано", - сказала вона.

У перервах між коментарями з цього приводу і, власне, по судових процесах, журналісти підписувалися під зверненням до генерального прокурора Віктора Пшонки і міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова. Представники ЗМІ вимагали порушити кримінальну справу за фактом перешкоджання законній професійній діяльності журналістів в Печерському суді 6 та 7 липня. "І чому я побої не зняла?!", - нарікала журналістка, якій дісталося від бійців спецпідрозділів, що видавлювали пресу із залу суду. "Ну, нічого, в наступний раз знімеш", - "заспокоювали" її колеги.

Звукове бомбардування на Хрещатику

У цей час на центральній вулиці столиці, навпроти Печерського суду, одночасно проходило два мітинги. З одного боку декілька сотень прихильників Тимошенко досить активно реагували на виступи представників БЮТ і намагалися звернути увагу перехожих на свої плакати.

Навпроти близько сотні чоловік білястудентського віку колупали сандалями асфальт і неохоче відповідали на питання про цілі їх акції. Проте, самі за себе говорили їх плакати: "Тимошенко - до відповіді", "Луї Віттон - бренд української опозиції" і т.д.

Обидві мітингуючі сторони, як і в попередні дні суду над Тимошенко, були озброєні могутніми колонками і перекрикували одна одну так, що перехожих на цьому відрізку Хрещатику підкидало на ходу звуковою хвилею.

Деякі епізоди "спільних" виступів виходили досить комічними. Наприклад, модератор бютівського мітингу Олександр Турчинов пригадав, що не за горами велике для французів свято - День взяття Бастілії (14 липня). Він бадьоро заявив, що, об'єднавшись, французький народ розніс по цеглинці цей символ авторитарного режиму. І висловив надію, що український народ, також об'єднавшись, розбере по цеглинках нинішню владу. "Єднаймося, єднаймося, всі люди - сестри й браття", - пролунала у відповідь традиційна пісенька противників Тимошенко.

Поки протиборствуючі сторони глушили одна одну, знаходитися навіть у дворі Печерського суду через шум було некомфортно. Однак до обіду борці з корупцією Тимошенко організовано згорнулися і покинули позиції. Тимошенківці розійшлася тільки після того, як в справі була оголошена перерва до п'ятниці, 15 липня.

В залі у Луценка

Про те, що відбувалося в залі, в якому розглядалася справа екс-міністра Луценка, журналісти в основному дізнавались від нардепів з Народної самооборони і родичів екс-голови МВС. "У залі шість камер, місце є, наші хлопці з Самооборони готові вийти і поступитися місцем журналістам, якщо їх, звичайно, пустить охорона", - запевнив нунсівець Юрій Гримчак. Але охорона на Луценка наполегливо нікого не пускала.

"Музики з вулиці не чутно, навіть ручки з вікон повикручували, щоб ми їх не відкривали… Кондиціонер працює, але він один, не справляється", - поділився враженнями брат екс-міністра Сергій Луценко.

Суд традиційно відмовив в клопотанні захисту про те, щоб повернути справу на дослідування в прокуратуру, і про відведення прокурорів. А ось розгляд клопотання обвинувачів про залучення нунсівця Геннадія Москаля в якості свідка відклав. Інтрига в тому, що сторона Луценка хоче залучити Москаля до справи як захисника, а свідок захисником бути не може.

Коментуючи цю ситуацію, адвокат Луценка Ігор Фомін зазначив, що захист виступає проти залучення Москаля як свідка, тому що нардеп вже надавав юридичну допомогу колезі. До того ж, прокуратура не пояснила, які саме свідчення вона хоче почути від Москаля. Також адвокат звернув увагу, що в списку з більш ніж ста чоловік, яких прокуратура хоче допитати як свідка, прізвища цього депутата немає.

"Найвірогідніше, ми знов заявимо прохання в наступному судовому засіданні про залучення Москаля як захисника", - додав Фомін. Чекати залишилося недовго: засідання у справі Луценка якраз перенесли на День взяття Бастілії - 14 липня.

В залі у Тимошенко

Судді Родіону Кірєєву знов не вдалося підняти з місця Тимошенко, коли вона почала першу заяву. "Я не піднімаюся перед судом тільки тому, що це єдиний спосіб захисту, який у мене залишився. Я упевнена, що всі вироки вже написані. Сама суть і незаконність всього, що робить головуючий, говорить про те, що не цікавить нікого ні фіктивний захист, ні справедливість і правда в цьому суді. Це спосіб мого протесту. Я не встаю, тому що не вважаю цей суд справедливим, законним, чесним, вважаю це фарсом і судилищем, яке виконується на замовлення Віктора Януковича", - зазначила вона.

Натомість суддя зняв з місця і видалив із зали народного депутата Олександра Чорноволенка. Нардеп з НУНС публічно погодився з тезою Тимошенко про те, що суддя Кірєєв бере участь в будівництві авторитарної держави в Україні. "Саме так", - сказав Чорноволенко. Після чого, за розпорядженням судді, співробітники спецпідрозділу "Грифон" вивели із зали недоторканного народного обранця. Вийшовши до журналістів, він пообіцяв написати заяву з цього приводу до Генпрокуратури.

Суддя Кірєєв, як зумів, розібрався з порушниками дисципліни, але тут сталося найбільш несподіване. Лідер Батьківщини дала відведення своєму адвокату Миколі Титаренку. Пояснила вона свій крок тим, що суд не дав захиснику часу, необхідного, на його думку, для повноцінного ознайомлення зі справою. Таким чином, він, з причин, що не залежать від нього, не може якісно виконати свою роботу. Що ж до іншого захисника, нардепа Сергія Власенка, то він, зі слів Тимошенко, зайнятий збором доказової бази і поки що фізично не може бути присутній на процесі.

"Пан Власенко зараз спілкується, співробітничає з міжнародними аудиторськими, правозахисними, адвокатськими компаніями, які готують всю необхідну базу доказів… Він знаходиться у відрядженні", - зазначила підсудна. На тому й розійшлися до найближчої п'ятниці. Тепер у Тимошенко є декілька днів на пошуки нового адвоката, а у журналістів - для підготовки скарг і запитів, щоб в черговий раз не залишитися у дворі Печерського суду.

"Справа Тимошенко": добірка новин>>>
Арешт Луценка: добірка новин>>>

Ірина ШЕВЧЕНКО


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини