RU

Янукович – Корупція. Рахунок 0:1

30.05.2011, 09:56
Янукович – Корупція. Рахунок 0:1 - Фото
994c8470f33a2ffdc2cb233ae1cd63f2.jpg

Президент неодноразово обіцяв випалювати корупцію калений залізом. Однак, експерти GRECO - групи держав із протидії корупції Ради Європи – дійшли висновку, що у нерівній сутичці з вітчизняними корупціонерами влада наразі програє

Корупція – тема для нинішньої влади болюча. Президент Віктор Янукович вже неодноразово обіцяв випалювати це явище калений залізом. Однак, експерти GRECO - групи держав із протидії корупції Ради Європи – дійшли висновку, що у нерівній сутичці з вітчизняними корупціонерами влада наразі програє.

Боротися з цим неприємним явищем закликають давно, активно і різними способами. Не так давно В.Янукович пообіцяв, що закон про корупцію буде підписаний в найближчі дні. Більше того, він вимагав від місцевих керівників безумовного дотримання антикорупційного законодавства. За словами глави держави, корупція не дає країні розвиватися. "Це тимчасове явище. Щойно людина "потрапить в об'єктив" - вона буде негайно звільнена", - запевнив В.Янукович.

"Я попереджаю: якщо тут у влади були такі традиції - треба припинити це негайно. Я звертаюся до підприємців Закарпаття: пишіть мені листи або дзвоніть, надайте мені інформацію, хто вам заважає працювати, вести бізнес", - сказав Президент.

До речі, доносити на тих, хто заважає працювати, закликав не тільки Президент. Перший віце-прем'єр - міністр економічного розвитку і торгівлі Андрій Клюєв також попросив представників малого і середнього бізнесу повідомляти про факти здирництва з боку співробітників правоохоронних органів на урядову телефонну «гарячу лінію» (0-800-507-309) і телефон довіри МВС. А Прем'єр-міністр України Микола Азаров пообіцяв звільняти податківців і митників, на яких будуть скаржитися підприємці. "Я кажу прямо: не бійтеся, передайте своїм на місцях - звертання прямо, будуть відразу ж прийматися заходи. Однозначно. Не зважаючи ні на кого", - сказав він.

Прем'єр також порадив всім нинішнім чиновникам робити висновки з долі колишніх чиновників загалом, і Юлії Тимошенко зокрема. "Це серйозний урок всім чиновникам,ив першу чергу нинішнім, що здійснюють державні закупівлі. Рано чи пізно ось такі корупційні схеми закупівлі за завищеними цінами приладів, обладнання або ліків, рано чи пізно всі ці схеми будуть зруйновані, закупівлі стануть прозорими. А щодо того, що було зроблено з порушенням закону, здійсняться правові дії, і не тільки збитки будуть відшкодовані, але й винні покарані… Винні не сховаються за кордоном, і гроші не сховають", - сказав глава уряду.

Крім того, в уряді активно працюють над тим, щоб максимально перевести взаємовідносини "чиновник-громадянин" в електронний формат. Урядовий уповноважений з дерегуляції господарської діяльності Михайло Бродський повідомив, що закінчив працювати над законопроектом щодо електронного документообігу між органами влади. На його думку, при наявності реєстру чиновникам самим буде невигідно плодити нові документи: "на поклін до них за цими папірцями ніхто ходити вже не буде". "Це прорив в боротьбі з корупцією, адже ми приберемо, передусім, передумови для її виникнення", - наголосив уповноважений з дерегуляції.

Приблизно тієї ж думки дотримується і А.Клюєв. Він вважає, що необхідно максимально використати можливості Інтернет-технологій, щоб звести до мінімуму особисте спілкування громадян з чиновником. У цьому випадку, на його думку, значно зменшуються можливості для корупції.

У свою чергу лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що "ми повинні брати на замітку досвід Грузії в боротьбі з корупцією, оскільки у нас, на жаль, ще залишилися факти проявів корупції, і нам найближчим часом потрібно їх подолати". Політик повідомив, що закон про корупцію почне працювати з 1 липня. За його словами, цей закон - "досить жорсткий навіть за мірками європейських країн".

У GRECO, проте, цих зусиль не оцінили. Група на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса відмітила провал України в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією і невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією у 13 напрямах.

GRECO побачило в діях команди Президента В.Януковича чотири позитивних результати. Передусім, це прийняття Закону "Про судоустрій і статус суддів". Також важливим плюсом GRECO визнає створення Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Високу оцінку отримало набуття чинності Закону "Про доступ до публічної інформації". Відмічено прогрес при прийнятті нового Закону "Про державні закупівлі" 2010 року. Також досягненням України визнано новий Закон "Про запобігання і протидію легалізації (відмиттю) доходів, отриманих злочинним шляхом, або фінансування тероризму".

Однак ці результати GRECO не визнало достатнім свідченням ефективної антикорупційної політики в Україні. Ціла низка найважливіших антикорупційних рішень, які вже були розроблені і затверджені, за останні півтора року виявилися заблоковані.

Претензії GRECO виглядають таким чином. По-перше, не переглянуто систему адміністративної відповідальності за корупційні порушення таким чином, щоб корупція однозначно признавалася кримінальним злочином. По-друге, не посилено незалежність прокуратури від політичного впливу і не уточнено її повноважень, котрі мали б бути зосереджені на керівництві досудовими розслідуваннями і кримінальному переслідуванні. По-третє, немає відповідальності юридичних осіб за корупційні правопорушення.

Ніяких позитивних змін GRECO не зафіксувало ще у 10 пунктах антикорупційних ініціатив. Зокрема, не прийнято модельний кодекс поведінки державних службовців і не врегульовано питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними або діловими інтересами з бізнесом. Крім того, не захищено права інформаторів - чиновників, що повідомляють контролюючим органам про підозрілі і можливо корупционных ійні діяння своїх колег. Немає змін в реформі державної служби і регулюванні статусу працівників бюджетної сфери. Не прийнято нові правила конфіскації і арешту доходів, отриманих злочинним шляхом.

Критика Європейської комісії з результатів звіту GRECO ґрунтується на тому, що Україна в рамках інтеграції з Європою взяла на себе зобов'язання привести своє антикорупційне законодавство до європейських стандартів. І сама ж не виконує ці свої зобов'язання. Причому в Європі складається враження, що виконання програм інтеграції для української влади є не більш ніж іміджевою акцією.

Корупція і боротьба з нею: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини