RU

Який прем'єр влаштує Януковича

06.02.2014, 16:04
Який прем'єр влаштує Януковича - Фото
Януковичу потрібен прем'єр, зручний, в першу чергу, не для України, Росії чи Заходу, а особисто для нього самого (фото - president.gov.ua)

Президенту потрібен глава уряду, зручний, в першу чергу, для нього. Змінити Конституцію і стати прем'єром самому - чим не варіант?

Президент України Віктор Янукович опинився між двох вогнів. З одного боку - Росія, що відстоює силовий сценарій розгону Майдану, що перетворює президента на ізгоя і заморозила обіцяне 15-мільярдне кредитування у зв'язку з відставкою прем'єра Миколи Азарова. З іншого - США і Євросоюз, які готові надати кредит компромісного проєвропейського уряду, однак загрожують керівництву України персональними санкціями за розгін Майдану і репресії щодо активістів. Крім зовнішніх факторів, посилюється тиск зсередини: західні та східні регіони формують власний порядок денний, відмінний від центру, створюються загони самооборони і альтернативні органи влади. Тихенько бунтує навіть фракція Януковича в Раді.

Проте, оточення президента намагається реанімувати політичне майбутнє Януковича і переграти опозицію  Майдан і Захід. Для цього на Банковій струсили пил з Конституційної асамблеї.

Публічний сценарій

До останнього часу глава держави відкидав будь-які реальні переговори, головною вимогою опозиції на яких були відставка президента і дострокові вибори. Однак нотки готовності до угоди з опозицією з'явилися в питанні повернення до Конституції 2004 року, яка передбачає парламентсько-президентську форму правління, коли перша за впливовістю персона в державі - прем'єр, а не президент. На таких умовах опозиція готова розділити політичну відповідальність за ситуацію в країні і сформувати Кабмін, на умовах роботи "під Януковичем" - ні. "Для опозиції взяти на себе відповідальність на короткий термін до президентських виборів - це сумнівне рішення з точки зору доцільності результату", - каже політолог із Центру Разумкова Юрій Якименко.

Після відставки Азарова за старшого в Кабінеті міністрів залишився Сергій Арбузов. Його називають одним із ймовірних претендентів на крісло прем'єра від Януковича. Ця фігура не вважається компромісною - Арбузову як ставленику Сім'ї можуть не дати кредити на Заході. І в самій Партії регіонів кандидатура Арбузова не викликає захоплення у груп Ріната Ахметова і Дмитра Фірташа. З іншого боку, в Росії таке призначення сприймуть нейтрально і можуть, на певних умовах , навіть погодитися відновити кредитування.

Ще один президентський варіант - Андрій Клюєв, нинішній глава Адміністрації президента і давній функціонер ПР. На Заході до нього ще більше претензій, ніж до Арбузова у зв'язку з можливою причетністю до розгону студентського Майдану в листопаді 2013-го (сам Клюєв це категорично заперечує). Деякі члени ПР можуть виступити проти цієї кандидатури. Однак Росія схвалить таке призначення, оскільки воно практично не залишить шансів на відновлення і результативний підсумок переговорів про асоціацію України та ЄС та призведе до загострення протистояння в Україні. У березні 2013-го Клюєв, будучи секретарем РНБО, був офіційно призначений Януковичем куратором євроінтеграції, чим все закінчилося - відомо.

Ще дві провладні кандидатури, які активно обговорюють в кулуарах парламенту - в.о. голови Міненерго Едуард Ставицький (ставленик Сім'ї ) і в.о. віце-прем'єра  Олександр Вілкул (група Ахметова). У пропрезидентській більшості Ради можуть підтримати будь-яке з цих призначень. У той же час, ці кандидатури викличуть сумніви на Заході - через близькість до Сім'ї, олігархам - спонсорам ПР і відсутності діалогу з опозицією, що не дозволить сподіватися на швидкий вихід з політичної кризи. А в Росії, як у випадку з Арбузовим, до призначення поставляться швидше нейтрально.

Обговорюються і зовсім екстремістські сценарії - призначення прем'єром кума російського президента Віктора Медведчука і повторне призначення Азарова. Але це - крайнощі, яким важко знайти логічне пояснення. " Медведчук поки не готовий легалізуватися у владі - він зробить це пізніше", - вважає політтехнолог Тарас Березовець.

Залежно від "конституційного розкладу" у ​​політичному і експертному середовищі обговорюються і опозиційні кандидатури. На думку Березовця, опозиція не повинна відмовлятися від можливості взяти Кабмін на будь-яких умовах: "Чим більше там буде опозиції, тим менше там буде регіоналів".

У списку обговорюваних кандидатур від опозиції - Петро Порошенко і Арсеній Яценюк. Призначення одного з них на посаду прем'єра позитивно сприймуть на Заході і погодяться обговорити виділення кредитів. Крім того, частина регіоналів з ​​числа бізнес-груп, що конкурують з родиною, готові підтримати таке призначення. Однак, обидві ці кандидатури навряд чи  викличуть схвалення Росії. Якщо уряд очолить один з лідерів Майдану, який у Москві закликають розігнати силою це загрожує відмовою надавати кредити та газові знижки. Втім, не виключено, що Росія може знайти спільну мову і з опозиціонерами. Насамперед, з Порошенком  який може бути уразливий для Кремля в силу важливості величезного російського ринку для його бізнесу.
Реальний сценарій влади не передбачає компромісу, а головна ставка зроблена виключно на фінансові ресурси та підтримку Росії 
Протягом 60 днів з моменту відставки у президента є час для визначення нової кандидатури прем'єра. У Партії регіонів кажуть, що очікують пропозицію Януковича наступного тижня. Обговорення в Раді можливих кандидатів зведено нанівець, парламент чекає рішення Банкової. "Виходячи з кандидатури, внесеної президентом, парламент буде обговорювати і приймати рішення", - сказав лідер регіоналів Олександр Єфремов. В опозиції не виключають, що прем'єр може бути призначений вже у четвер або після зустрічі з Володимиром Путіним у Сочі 7 лютого. На зустрічі Янукович, як підозрюють в опозиції, може погоджувати кандидатуру прем'єра з урахуванням російських інтересів.

Але поки прізвище кандидата - серйозна проблема в публічному сценарії Януковича. Будь-який з згаданих політиків не є по-справжньому компромісною фігурою для Заходу, опозиції, Сім'ї та Росії одночасно. У підсумку яке б рішення не було прийнято  одна зі сторін залишиться незадоволена. Втім, як свідчать джерела ЛІГАБізнесІнформ в Партії регіонів, реальний сценарій влада не передбачає компромісу, а головна ставка зроблена виключно на фінансові ресурси та підтримку Росії.

Гра Банкової

У нинішнього керівництва АП два сценарії: або технічний уряд, зручний для Заходу/Росії (у цьому випадку Янукович може отримати гроші, щоб допрацювати до 2015-го року і спробувати стати прем'єром за новою Конституцією), або дострокові вибори за умови, що нова Конституція буде прийнята раніше.

"Ідея проста: Янукович досиджує термін при технічному уряді, або іде у відставку достроково в умовах нової Конституції, а потім силами ПР і КПУ більшість призначає його прем'єром. Конституцію пишуть в асамблеї Кравчука. При цьому - ніяких фальсифікацій на виборах президента, ніякої конкуренції з Тимошенко, Кличко, Яценюком або Порошенко. Все чисто і начебто за законом", - говорить джерело в опозиції, знайоме з ходом переговорів влади та опозиції.

Співрозмовник підтвердив інформацію про лист Юлії Тимошенко, в якому вона закликала негайно припинити будь-які переговори з владою і ні в якому разі не голосувати за повернення до Конституції 2004 року, так як це і є сценарій Банкової. У листі, нібито написаному Тимошенко, озвучені три рекомендації: продовжувати революцію до добровільної відставки Януковича; добитися дострокових виборів до парламенту за пропорційною системою; рекомендувати Януковичу підписати угоду про асоціацію з ЄС прямо в Раді. У разі відмови - використовувати це як додатковий аргумент для Заходу на введення санкцій. При цьому Тимошенко підкреслила, що єдиний, хто може перемогти Януковича на президентських виборах - Арсеній Яценюк, так як Віталія Кличка можуть зняти з виборів за схемою Банкової - "що не жив в Україні останні 10 років".

У Батьківщині думки розділилися. Частина депутатів вирішила, що слід продовжувати вимагати повернення старої Конституції. Частина, серед яких Яценюк, вирішила прислухатися до Тимошенко. На чолі групи прихильників повернення старої Конституції - перший заступник голови партії Олександр Турчинов. На засіданні фракції він і зовсім поставив під сумнів автентичність листа. Саме відмінність позицій пояснює, чому під підготовленим опозицією законопроектом N4092, яким, за логікою її лідерів, повинна бути автоматично повернуто стара Конституція, немає прізвища Яценюка. Зате у списку авторів - Кличко, Олег Тягнибок і Турчинов.
Влада спробує у змінах до Конституції вписати нові норми під уряд - значно урізати повноваження президента навіть порівняно з Конституцією 2004 року і збільшити тиск на депутатів.
Влада спробує у змінах до Конституції вписати нові норми під уряд - значно урізати повноваження президента навіть порівняно з Конституцією 2004 року і збільшити тиск на депутатів 
Найлегший варіант для опозиції - добровільна відставка Януковича просто зараз. "Вибори призначаємо на осінь, і люди конституційним способом змінять владу. Тоді і напруженість спаде - виборці отримають можливість вплинути на владу на виборах", - говорить Кличко, закликаючи Януковича піти. У разі повернення Конституції опозиція розраховує переграти Януковича і сформувати нову більшість у парламенті на уламках ПР, розраховуючи на те, що Янукович не зважиться на репресії проти депутатів в умовах Майдану, тиску Заходу і ризику розвалу країни.

З іншого боку, хитка більшість в Раді не дає прем'єрських гарантій і самому Януковичу, так що влада напевно спробує у змінах до Конституції вписати нові норми під уряд з метою тиску на депутатів. Для цього знову потрібно Конституційна асамблея, яку Янукович створив ще в травні 2012 року - щоб не просто повернути стару Конституцію, а значно її вдосконалити, максимально урізавши повноваження президента і посиливши посаду прем'єра.

Перший заступник голови АП Андрій Портнов, який курирує юридичні комбінації Банкової і присутній на всіх переговорах (і з опозицією, і з регіоналами) відзначив, що змінювати Конституцію - можна і потрібно, але тільки за законом. "Ми ініціюємо перед суспільством таку роботу і пропонуємо приєднатися до неї всіх зацікавленим особам", - сказав він. Це побічно підтверджує, що влада затягує процес виходу з кризи, щоб у Януковича з'явився ще один шанс. Пропозиція опозиції проголосувати за акт про повернення до Конституції 2004 року в Раді Портнов назвав "неконституційним способом" вирішення питання. "Це даремна праця, що не має юридичних перспектив", - сказав він.

Лідер регіоналів у Раді Єфремов відкрито нагадав опозиції про існування Конституційної асамблеї під керівництвом Леоніда Кравчука. Говорячи про те, що ПР не влаштовує в Конституції 2004, Єфремов сказав, що потрібно вилучити норми, через які "в державі не було влади, коли прем'єр і президент з'ясовували один з одним відносини". Ця репліка може означати що завгодно. За Конституцією-2004 президент вносить в Раду кандидатуру прем'єра, може розпустити парламент. Крім того, президенту підпорядковуються глава СБУ, Міністерство оборони, МЗС і губернатори. Очевидно, що такі повноваження регіонали ніколи не погодяться віддати опозиціонеру - можливості президента в новій Конституції спробують звести до мінімуму.

Але навіть якщо опозиція програє бій за парламентську більшість і в нових умовах - буде прийнята нова Конституція чи просто відбудеться відкат до старої, а посада прем'єра дістанеться Януковичу - президентське крісло в руках опозиції зможе повернути хоча б мінімальний баланс сил. Політолог Олексій Гарань вважає, що опозиція повинна домагатися повернення Конституції-2004. А погодившись очолити Кабмін при нинішній Конституції, опозиція зробить помилку: "Зараз це пастка Януковича, адже прем'єр нічого не вирішує і повинен кожен чих узгодити з Банковою".

Скільки може зайняти часу прийняття нової Конституції - сказати важко. На зустрічі Януковича і Кличка, за словами опозиціонера, пролунав термін "від декількох місяців до півроку". "Я не впевнений, що люди готові чекати півроку на вулиці, поки будуть внесені зміни до Конституції", - сказав Кличко. І він має рацію.

За вікнами кабінетів

Поки влада і опозиція зайняті переговорами і вірять в їх результат, на вулицях продовжує зростати напруженість. Частина Майдану дала зрозуміти, що кадрові поступки для опозиції їх не влаштують - тільки повне перезавантаження влади разом з достроковими виборами президента. Вулиця вже почала діяти автономно. Бійці Правого сектора і ветерани Афганістану вже ведуть прямі переговори з представниками влади.

Одночасно з цим посилюється ризик розвалу країни. Як у Західній, так і в Східній Україні формуються загони самооборони. Західні області створили Народні раді - альтернативні органи місцевого самоврядування, а депутати парламенту Криму хочуть змінити Конституцію АРК і готуються попросити допомоги і захисту у Росії. Про які зміни йдеться, від кого збираються захищатися і в якому вигляді чекають допомоги від Росії - не уточнюється. "Крим - це російська автономія, російська за національністю, за культурою і мовою", - заявив депутат і член президії кримської Ради Сергій Цеков. Його підтримав спікер Володимир Константинов, доручивши підготувати до розгляду зміни до Конституції автономії і звернення до Росії .

На перший погляд, може здатися, що час грає на Януковича. Однак, це не так. Репутація і політична самостійність президента на Заході і на Сході підірвана. Загострюється економічна криза і росте ймовірність дефолту. Майдан має намір стояти і, як вже зрозуміло багатьом, ця проблема не має силового рішення, спроба розгону призведе до жертв і непередбачуваної радикалізації протесту на більшій частині території країни. У Банкової все менше часу для політичного виходу з кризи.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини