RU

Як змінився Майдан: від євромітинга до радикальної Січі

11.02.2014, 17:10
Як змінився Майдан: від євромітинга до радикальної Січі - Фото
b166f105772b468d0929ac22e1577e3c.jpg

Учасники акцій протесту більше не хочуть поступок від Януковича - вони вимагають відставки всієї вертикалі, не особливо слухаючи лідерів опозиції

Фонд Демократичні ініціативи ім.І.Кучеріва та Київський міжнародний інститут соціології провели опитування постійних учасників Євромайдану  з метою визначення загального настрою в ядрі протестувальників. У дослідженні взяли участь 502 жителя Майдану - ті, хто мешкає в наметах, Будинку профспілок, Жовтневому палаці, будівлі КМДА, Українському домі.

Соціологи відзначають, що з самого початку в кінці листопада минулого року Євромайдан пройшов стадії мітингу (7-20 грудня 2013), табори (20 грудня 2013 по лютий 2014) і перетворився з Майдан-Січ (визначення Ірини Бекешкіної, за аналогією із Запорізькою Січчю - з лютого 2014 року).

Стрімка радикалізація

Влада за півтора місяці домоглася радикалізації Майдану, наголошується в дослідженні. Причиною тому стала репресивна політика стосовно учасників акцій протесту. Тепер головною вимогою протестуючих стала відставка Віктора Януковича і призначення дострокових виборів президента. Представництво опозиції в Кабміні при президенті Януковичі Євромайдан не задовольнить - так вважають 62 % опитаних. Більш того, дослідження показало, що більшість жителів Майдану взагалі проти переговорів з владою і чекають безкомпромісної перемоги над режимом.

"Ситуацію суттєво ускладнює і те, що опозиція, яка веде переговори, не керує Майданом, який виріс значною мірою спонтанно і зараз не має чіткої вертикальної структури. Спроби розігнати Майдан силою, очевидно, натраплять на силову відсіч, - стверджують автори дослідження.

Ядро Майдану не вітає переговорного процесу з владою: ще півтора місяці тому прихильники і противники переговорів ділилися практично навпіл - 45 % на 47 % відповідно. Сьогодні лише 27 % постійних учасників протесту бачать необхідність у переговорах з владою, 63 % налаштовані проти діалогу.

Також наголошується  що лише 1% протестуючих позитивно оцінює пропозицію президента лідерам опозиції очолити уряд. Ще 6% вважають, що можна погодитися лише на формування уряду повністю опозицією, 22 % допускають участь опозиції лише в разі повернення до Конституції 2004 року і посилення ролі прем'є -міністра. Однак більшість - 62% - вважає, що поки президентом є Янукович, погоджуватися на місця в уряді не можна.

Безпартійні і рішучі гості столиці


Згідно з дослідженням, серед нинішніх жителів Майдану-січі ще менше тих, хто був мобілізований політичними партіями - на грудень 2013 року таких було 12% від загальної кількості, а зараз - всього 3%. Ще 13 % привезли на Майдан громадські організації, але переважна більшість - 83,5% прибули на Майдан-Січ самостійно.

87,6 % учасників Майдану-Січі - приїжджі. Киян у центрі Києва сьогодні лише 12,4 %, тоді як ще півтора місяці тому столицю представляли більше половини - 50,2 %.

Серед гостей столиці на Майдані переважає західний регіон - 54,8 %. 23 % протестуючих представляють центральний регіон, 21 % - південь і схід України.

За півтора місяця зросла кількість учасників Майдану, які готові вдатися до радикальних методів протесту: бойкотів, відмови виконувати рішення органів влади (з 31 % до 40 %), до несанкціонованих мітингів і демонстрацій (з 28 % до 45 %), страйків (з 32 % до 47 %), пікетування державних установ (з 38 % до 56 %), захоплення будівель (з 19 % до 41 %), створення збройних формувань (з 21 % до 50 %).

Забута євроінтеграція


Первісна вимога Євромайдану - підписання Україною угоди про асоціацію з ЄС і запобігання зближення України з Митним союзом  Володимира Путіна з часом відійшло на другий план. Тепер Майдан вимагає радикально змінити всю систему влади в країні, відзначають автори дослідження. Термін "Євромайдан" дещо втратив свою відповідність суті протесту - Майдан-Січ.

Відмову керівництва країни від євроінтеграційного курсу ще півтора місяці тому називали головною причиною, що послужила виходу на Майдану 53,5 % респондентів, зараз же їх кількість знизилася до 47%. Водночас, якщо підписання угоди про асоціацію називали головною вимогою Євромайдану 71 % станом на грудень 2013 року, то в лютому-2014 так вважає лише 49 % учасників акції протесту, які брали участь в дослідженні.

Підступний план або дурість влади


Радикалізація Майдану може бути сценарієм влади з метою вивести з гри головних опозиційних політиків. Про це, коментуючи для ЛІГАБізнесІнформ результати дослідження, сказав генеральний директор КМІС Володимир Паніотто.

" Моє особисте враження - з кожним днем лідери опозиції втрачають довіру рядових мітингувальників, і ступінь керованості Майдану слабшає. Якщо тенденція продовжиться, то через деякий час владі просто не з ким буде домовлятися, оскільки лідери опозиційних партій об'єктивно втратять мандат переговірників", - сказав він.

На думку соціолога, такий хід подій може означати як продуманий план влади, так і відсутність у неї будь-якого плану.

"Влада, спостерігаючи за тим, як Майдан виходить з-під контролю опозиції, реагує на це дуже повільно, а можливо і підливає масла у вогонь з метою вивести Майдан з політичної сфери в область екстремізму з усіма витікаючими наслідками. Принаймні затягування процесу може до цього призвести. Однак стверджувати не буду, тому що часто буває, що ми неадекватні дії приймаємо за продуману стратегію. У той час, як вони є або результатом самовпевненості, або просто дурістю", - висловив Паніотто свою точку зору.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини