11.07.2013, 09:50

Як уникнути Врадіївки. П'ять прикладів успішної реформи поліції

Події в селищі Врадіївка показали, наскільки запущеною і небезпечною для суспільства в Україні є правоохоронна система. На думку правозахисників, реформа міліції повинна спиратися на рекомендації європейських експертів - децентралізація і демілітаризація структури МВС плюс жорстка кадрова політика грузинського зразка. Проте шанси на те, що влада вирішуватися на реальну реформу свого бойового загону напередодні президентських виборів, виглядають нульовими.

Редакція
ЛІГАБізнесІнформ вибрала п'ять країн - прикладів успішного проведення поліцейської реформи. Чотири з них (Грузія, Чехія, Японія і Польща) провели реформування своїх правоохоронних органів у період глибоких соціальних потрясінь і трансформацій. У цих прикладах немає нічого неприйнятного для України. За однієї умови - наявності політичної волі для створення кваліфікованих правоохоронних органів, які користуються довірою громадян. В Україні  міліції довіряє тільки 1% населення. У сусідній Польщі - близько 70%: більше, ніж церкви.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

4/5

Польща

03.jpg

До 1989 року міліція Польщі являла собою воєнізований загін Польської об'єднаної робочої партії. У 1987 році довіра до поліції була низькою - на рівні 23%. Реформа проводилася на початку 1990-х - у період шокової терапії, коли економічний стан країни був дуже важким. Уряд Польщі того часу складалося в основному з колишніх опозиціонерів і дисидентів, що володіли політичною волею виконати запит суспільства на кваліфіковану поліцію.

Хто. Міністр внутрішніх справ, дисидент Кшиштоф Козловський (уряд Тадеуша Мазовецького).

Що зроблено. 1.Проведена демілітаризація поліції.

2. Люстрація, омолодження кадрів. Склад поліції протягом п'яти років після реформи, з 1990 по 1995 рік, оновився на 60%. Сьогодні польська поліція - це майже 100% нових людей, одиниці старих співробітників. Третина поліцейських має вищу освіту. Близько 25% поліцейських - це молоді люди у віці до 30 років, 47% - 31-40 років, 22,5% - від 41 до 50 років.

3. Реформування системи навчання поліцейських: запроваджено принцип професійної дидактики. Перед майбутнім поліцейським ставлять завдання, які йому належить виконувати на практиці. З поліцейськими працюють психологи та етики, щоб навчити професійно і шанобливо працювати з людьми. Базове навчання рядових співробітників триває 6,5 місяців.

4. До підвищення кадровий поліцейський зобов'язаний мати в послужному списку мінімум три роки роботи на вулиці.

5. Корупція при прийомі нових поліцейських на службу зведена до нуля завдяки складному і багатоступінчатому процесу відбору. У підборі кадрів задіяні 6-7 установ. Кандидату присвоюється штрих-код, його прізвище ніхто не знає, що виключає можливості підтасовування і прийому на роботу за критерієм "кум, сват, брат". Здобувач повинен пройти кілька етапів відбору: оцінка документів, перевірка на правопорушення, тестування фізичного і психологічного стану і т.д. На одне місце в поліції претендують кілька кандидатів.

6. Створена "поліція в поліції", яка підпорядковується безпосередньо голові відомства і займається розкриттям злочинів серед поліцейських. Посилено громадський контроль: правозахисники можуть у будь-який момент прийти в поліцейську дільницю і перевірити, в якому стані перебувають камери попереднього затримання, як там поводяться з людьми.

7. Підвищена зарплата поліцейських - зараз вона в середньому порівнянна із зарплатами військових. Зарплата старшого офіцера поліції - 3500 євро, коменданта воєводства - 2000 євро, дільничного - 700 євро, патрульного - 500 євро.

8. Постійна оцінка роботи підрозділів поліції. Службу профілактики злочинів оцінюють за ефективністю роботи дільничних, показником затримання по гарячих слідах або на місці злочину (у Варшаві останній показник становить 30%), швидкості реагування. Кримінальну службу оцінюють інакше: головна комендатура розробляє загальні принципи і показники на рік, далі комендатури воєводств готують їх більш детально вже для районних відділів. Оцінюється ефективність роботи оперативників, якість збору доказів, кількість знайдених з тих, хто оголошений в розшук.

Результат. У 2009 році рівень довіри до поліції в Польщі склав 72%. Вище поліції в цьому рейтингу були тільки польська армія - 73%, і суспільне телебачення - 85%. Парламенту, уряду і церкви поляки довіряють менше, ніж поліції.

 
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне