11.07.2013, 09:50

Як уникнути Врадіївки. П'ять прикладів успішної реформи поліції

Події в селищі Врадіївка показали, наскільки запущеною і небезпечною для суспільства в Україні є правоохоронна система. На думку правозахисників, реформа міліції повинна спиратися на рекомендації європейських експертів - децентралізація і демілітаризація структури МВС плюс жорстка кадрова політика грузинського зразка. Проте шанси на те, що влада вирішуватися на реальну реформу свого бойового загону напередодні президентських виборів, виглядають нульовими.

Редакція
ЛІГАБізнесІнформ вибрала п'ять країн - прикладів успішного проведення поліцейської реформи. Чотири з них (Грузія, Чехія, Японія і Польща) провели реформування своїх правоохоронних органів у період глибоких соціальних потрясінь і трансформацій. У цих прикладах немає нічого неприйнятного для України. За однієї умови - наявності політичної волі для створення кваліфікованих правоохоронних органів, які користуються довірою громадян. В Україні  міліції довіряє тільки 1% населення. У сусідній Польщі - близько 70%: більше, ніж церкви.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

3/5

Чехія

03.jpg

В кінці 1980-х тоді ще Чехословаччина перебувала в стані напіврозпаду. У листопаді-грудні 1989-го в країні відбулася оксамитова революція, в результаті якої комуністичний режим був повалений. Поліцейське питання стояло вкрай гостро, - революцію пражан спровокував розгін силовиками мирної студентської демонстрації в столиці. Оновленим уряду потрібна була оновлена ​​поліція.

Хто. Ян Румл, перший заступник міністра внутрішніх справ Чехословаччини (1990-1992), міністр внутрішніх справ Чехії (1992-1996), дисидент, правозахисник, журналіст.

Що зроблено.

1. Чехія пішла шляхом децентралізації та деполітизації поліції. Реформувати поліцію були запрошені офіцери, звільнені після придушення Радянським Союзом в 1968 році короткого періоду ліберальних реформ в соціалістичній Чехії.

2. Проведена демілітаризація Міністерства внутрішніх справ. Центральний апарат МВС займається аналітичною експертною роботою, законодавчим забезпеченням, розподілом фінансів, питаннями громадянства, міграції, профілактикою злочинності і відповідає за управління та моніторинг криміногенної ситуації в країні. Усі чиновники - цивільні особи. Діяльність поліції від діяльності профільного міністерства повністю відокремлена.

3. Ліквідовані внутрішні війська, війська швидкого реагування, прикордонна охорона. Замість них було створено спільний Федеральний корпус поліції. Поліція законодавчо і фінансово несе відповідальність перед адміністрацією МВС, але функціонує самостійно. Поліцейські, які розслідують злочини, підкоряються тільки прокуратурі і суду.

4. Створена муніципальна поліція, підпорядкована мерам, але більших повноважень у неї немає. В основному міські поліцейські підтримують правопорядок на вулицях і транспорті. Муніципальні інспектори поліції не мають права на арешт або власне розслідування.

5. Проведено масові люстрації, в ході яких посади позбулися 20% співробітників МВС. Їх змінили молоді фахівці, які пройшли навчання в поліцейських школах за кордоном.

6. Офіцерам заборонено членство в політичних партіях.

7. Розслідування злочинної діяльності поліцейських покладено на інспекцію внутрішніх справ, яка підпорядкована безпосередньо цивільному міністру внутрішніх справ.

8. Введена постійна ротація кадрів - поліцейські не затримуються на одному місці служби. Зарплати були збільшені. Зараз середня зарплата поліцейського Федерального корпусу в Чехії складає 31800 крон, (після сплати податків - 20-25 тис. крон або 1000 євро). На її розмір впливають термін служби і займана посада. Бонуси - дотації на транспорт і житло, премії за нічні зміни. Середня зарплата в Чехії - 17-20 тис. крон, рівень безробіття досить високий.

Результат. За оцінками експертів, чеська децентралізація поліції - одна з найбільш вдалих на пострадянському просторі. Рівень довіри населення до поліції - 58%.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне