11.07.2013, 09:50

Як уникнути Врадіївки. П'ять прикладів успішної реформи поліції

Події в селищі Врадіївка показали, наскільки запущеною і небезпечною для суспільства в Україні є правоохоронна система. На думку правозахисників, реформа міліції повинна спиратися на рекомендації європейських експертів - децентралізація і демілітаризація структури МВС плюс жорстка кадрова політика грузинського зразка. Проте шанси на те, що влада вирішуватися на реальну реформу свого бойового загону напередодні президентських виборів, виглядають нульовими.

Редакція
ЛІГАБізнесІнформ вибрала п'ять країн - прикладів успішного проведення поліцейської реформи. Чотири з них (Грузія, Чехія, Японія і Польща) провели реформування своїх правоохоронних органів у період глибоких соціальних потрясінь і трансформацій. У цих прикладах немає нічого неприйнятного для України. За однієї умови - наявності політичної волі для створення кваліфікованих правоохоронних органів, які користуються довірою громадян. В Україні  міліції довіряє тільки 1% населення. У сусідній Польщі - близько 70%: більше, ніж церкви.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

2/5

Грузія

02.jpg

У пострадянський період, аж до приходу Михайла Саакашвілі на посаду президента, Грузія займала одне з перших місць у світі за рівнем корупції в органах влади. Тотальним хабарництвом була вражена вся система внутрішніх справ, МВС вважалося синонімом правового свавілля.

Хто. Президент Грузії Саакашвілі і Вано Мерабішвілі, цивільний міністр внутрішніх справ у 2004-2012 рр. (за освітою гірничий інженер, заарештований після зміни влади в Грузії).

Що зроблено. 1. У 2004 році, відразу після перемоги Саакашвілі на виборах, були відправлені у відставку керівники всіх силових структур Грузії. З органів МВС звільнено 15 тис. поліцейських - це весь склад грузинської ДАІ. Три місяці країна жила без автоінспекції, - її новий штат набраний з нуля, на жорсткій конкурсній основі, з 2500 претендентів відібрані тільки 650. Всі патрульні автомобілі оснащені комп'ютерною технікою з виходом в інтернет.

2. Мінімізовані контакти Патрульної поліції з водіями. Вулиці нашпигували відеокамерами: якщо водій порушив правила, і це зафіксувала камера, йому надсилають пропозицію зайти на сайт поліції, ознайомитися із записом і сплатити штраф за допомогою онлайн-платежу.

3. Завдання Патрульної поліції виходять за рамки роботи ДАІ: у її віданні перебуває не тільки підтримка порядку на дорогах, а й реагування на будь-яку позаштатну ситуацію. За все інше відповідає Кримінальна поліція. Відбір детективів і оперативників був не менш жорстким, ніж патрульних: посади зберегли лише 5% міліцейських чиновників. Всі співробітники Кримінальної поліції пройшли додаткове тримісячне навчання в поліцейській академії.

4. У МВС створена внутрішня генеральна інспекція, яка розслідує факти корупції.

5. Зарплата поліцейського збільшена в десять разів (у середньому - $700, зарплата слідчого набагато вища - близько $2000 при середній зарплаті в країні близько $200). Додатковий бонус - премії та медична страховка. З урахуванням високого рівня безробіття в Грузії служба в поліції стала престижним заняттям. Конкурс на місце в поліцейській академії - 50 осіб на місце.

6. Створено спеціальну "служба провокаторів", співробітники якої пропонують поліції хабара. У 2005 році в тюрму сіли 200 поліцейських, які попалися на провокації хабара.

7. Радикально посилено покарання за корупцію: за хабар у $50 патрульний поліцейський відправиться у в'язницю на 10 років.

Результат. За даними опитувань, у 2011 році поліції довіряло 87% жителів Грузії.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.
Відправити:
Теги:
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter.
Популярне