RU

Як не стати жертвою міліції та відновити довіру до неї

03.07.2013, 09:42
Як не стати жертвою міліції та відновити довіру до неї - Фото
1b74c3e7aa1aeb84845628e223a44ad1.jpg

Кореспондент ЛІГАБізнесІнформ запитав у правозахисників, як не стати жертвою перевертнів у погонах і чи можливо підняти рівень довіри до міліції

Спусковий гачок

У понеділок ввечері в невеликому селищі Врадіївка у Миколаївській області стався бунт. Кілька сотень жителів штурмували місцевий райвідділ міліції. Громадян не зупинив ні сльозогінний газ, ні спроби забарикадувалися в будівлі міліціонерів відстрілюватися. Бігти правоохоронцям, як це робили деякі народні депутати під час штурму Верховної Ради, було нікуди, так що ховатися від розлюченого натовпу їм довелося в підвалі. Пристрасті вщухли тільки опівночі, коли в будівлі РВВС вже були розбиті всі стекла у вікнах і дверях, а у дворі - всі міліцейські авто. За даними МВС, постраждали десять співробітників міліції.

Штурм райвідділу міліції у Врадіївці: відео

Причиною для штурму стало згвалтування у Врадіївці 29-річної Ірини Крашкової. Постраждала, незважаючи на численні травми - переломи черепа, удари, рвані рани - вижила і вказала на гвалтівників. Вона стверджує, що це були місцевий таксист і два міліціонери. Таксиста і одного з правоохоронців - Дмитра Поліщука, - заарештували. А ось у другого, Євгенія Дрижака, знайшлося алібі: в ніч злочину він нібито перебував на чергуванні в РВВС. Селяни побачили в цьому спроби "відмазати" винного і вийшли домагатися правосуддя.

Катування та насильство в міліції

Сам факт насильства над співгромадянами з боку українських міліціонерів - не рідкість. За оцінками правозахисників, про сотні тисяч випадків незаконного насильства на рік. Однак, на силовий протест захисники постраждалих ще не наважувалися - ні після смерті студента Ігоря Індила в київській міліції у 2010 році, ні після згвалтування кийком (за розпивання пива) жителя Донецька Михайла Бєлікова в 2012 році, ні після нанесення міліціонером ножового удару в живіт вагітній Оксані Циганок в 2013-му.

Офіційної статистики по насильству і тортурам в міліції в Україні до цих пір немає. Тому правозахисникам доводиться оперувати офіційною інформацією щодо кількості кримінальних справ, які прокуратура відкриває відносно співробітників МВС за перевищення службових повноважень або зловживання службовим становищем (статті 364 і 365 Кримінального кодексу України). "Генпрокурор Віктор Пшонка стверджує, що за минулий рік таких заяв до прокуратури надійшло вісім тисяч і. Але це тільки верхівка айсберга - люди скаржаться рідко, бо бояться розправи", - сказав у коментарі  ЛІГАБізнесІнформ співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров За його словами, в МВС торік надійшло 115 тисяч скарг на незаконні дії міліції.

Для отримання більш точних оцінок масштабів міліцейського насильства правозахисники періодично проводять соцдослідження з великою вибіркою. Під час обробки даних з числа опитаних виділяється відсоток людей, які зізналися, що протягом року постраждали від побоїв чи інших методів впливу в міліції, і ця цифра екстраполюється на все доросле населення України. Такий метод дає зовсім інше оцінне число постраждалих. У 2004 році насильству в міліції зазнали більше мільйона українських громадян, у 2005-2009 роках відбувся різкий спад - мільйон за всі п'ять років. У 2010-му кількість постраждалих знову виросла - 780 тис., в 2011 їх було вже 984 тис. "Знову майже мільйон, - повернулися до цифр 2004 року. Хоча було падіння в ті роки, коли були цивільні міністри - Цушко і Луценко", - підкреслив Захаров.

Правила поведінки

Правозахисники сходяться в одному: в контакт з міліціонерами краще взагалі не вступати. "Враховуючи те, що в нашій міліції, прокуратурі та судах діють, на жаль, принципи кримінальної субкультури - кругова порука за формулою "Своїх не здаємо", - краще уникати зустрічей з ними", - рекомендує голова правління Громадянського комітету захисту прав громадян Микола Козирєв. Якщо зустріч з міліціонерами все ж відбулася, то, залежно від конкретної ситуації рекомендації можуть бути різні, але є кілька обов'язкових універсальних правил:

- Введіть себе максимально коректно, але з гідністю;

- ввічливо, але наполегливо змусити міліціонера представитися, якщо він не зробив цього сам; не кваплячись, записати, зафіксувати його дані;

- спокійно вимагати пояснень про причини затримання чи інших дій, що обмежують вашу свободу;

- незаконні дії міліціонера необхідно оскаржити районному прокурору; бездіяльність прокурора оскаржити в суді - і не здаватися;

- відповідати на будь-які питання міліціонера - справа добровільна; обов'язок відповідати настає тільки у випадку офіційних слідчих дій, "під протокол".

Читайте також: Якщо вам підкинули зброю або наркотики. Поради адвоката

                                Як поводитися на допиті. Поради адвоката

Євген Захаров припускає, що юридичні способи захисту від міліції можуть бути ефективні, але загального рецепта бути не може: "У будь-якому випадку, треба знати, на що міліція має право, а на що не має. І вести себе впевнено. Але ця рада може не допомогти, якщо зустрінешся з колишнім гопником, який в міліцію пішов гроші піднімати".
Правозахисник Микола Козирєв: До цієї міліції довіру відновити неможливо. Її треба розпустити і створити новий інститут поліції. За прикладом Грузії  

Як відновити довіру громадян до міліції


За даними опитування, проведеного навесні Інститутом соціології НАН України, лише 1% українців повністю довіряє міліції - це найнижчий показник серед державних інститутів. Показушна реформа правоохоронних органів цю ситуацію не змінить, упевнені правозахисники. Щоб підняти рівень довіри громадян, потрібно змінювати всю систему роботи. "Міліція не повинна працювати на показники і відсоток розкриття - щоб було не гірше, ніж минулого року. Це призводить до того, що міліція змушена фальсифікувати справи і вдаватися до насильства", - вважає Захаров.

Експерт Центру політико-правових реформ з кримінальної юстиції Олександр Банчук пропонує не вигадувати велосипед і прислухатися до рекомендацій європейських експертів для пострадянських країн. Згідно з рекомендаціями, реформа поліції повинна грунтуватися на трьох "д" - децентралізації, деполітизації, демілітаризації.

"Децентралізація - це або створення місцевої поліції, або збільшення ролі територіальних громад в управлінні поліцією. Деполітизування вимагає відокремити поліцію від МВС як окрему структуру, і в МВС залишити всього кілька сотень державних службовців, які займатимуться виключно роботою з проектами правових актів, документами. Тоді, незалежно від того, хто буде міністром, поліція буде деполітизована. І, нарешті, демілітаризація. Ні в одній країні Європи немає такого, щоб звання у поліцейських були, як у військових. А у нас всі то лейтенанти, то майори - що в армії, що в міліції. Чим більше цивільних людей працюють в таких організаціях, тим краще, менше кругової поруки", - зазначив Банчук в коментарі ЛІГАБізнесІнформ. Банчук уточнив, що все це в підсумку дасть четверту "д" - демократизацію органів Міністерства внутрішніх справ. "Це еволюційний шлях. Але щоб все це зробити, треба приймати новий закон про міліцію, хоча я знаю, влада до 2015 року відмовилася від будь-яких змін у цих питаннях", - підсумував юрист.

Ще один шлях до реформи МВС, на думку Миколи Козирєва - грузинський: "До цієї міліції довіру відновити неможливо: її треба розпустити і створити новий інститут поліції. За прикладом Грузії. Але це можливо тільки в комплексі з масштабним реформуванням всієї системи держуправління, спрямованим на викорінення корупції ".

Врадіївський бунт: коктейлі Молотова, стрілянина і штурм РВВС
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини