RU

"Я як Ван Дамм - сиджу на шпагаті". 14 годин Володимира Зеленського - за хвилину

11.10.2019, 09:45
Володимир Зеленський (фото - president.gov.ua)

Прес-конференцію президента назвали найтривалішою в світі. Що він розповів журналістам - коротко

Переговорив навіть Лукашенка: президент Володимир Зеленський провів прес-марафон - 14 годин він відповідав на питання журналістів про війну, міжнародні відносини і дивну кадрову політику. Чого він чекає від нормандського формату, боїться нового Майдану - на цей раз проти капітуляції України, і чи загрожує партії Слуга народу розкол в Раді: LIGA.net відібрала найважливіше (максимально детальну хроніку прес-конференції Зеленського читайте тут: ми стежили за подіями весь день)

У Зеленського є місія. "Головна моя мета, і це моя лінія - я хочу припинити війну. І я думаю, що саме це - моя місія протягом цих п'яти років, уже чотирьох з половиною ... Яким чином ми це припинимо? Це ми потім будемо обговорювати".

Але це не точно. "Я б дуже не хотів, щоб конфлікт на Донбасі був заморожений. Я б дуже не хотів, щоб у нас було Придністров'я або Абхазія. Але я не можу гарантувати на 100%, що це не відбудеться".

Місія може затягнутися. "Та частина людей, яка живе там (в Донбасі) і відчуває себе українцями, вони повинні знати, що ми їх не кидаємо, ми їх обов'язково повернемо разом з територіями. Це наш план А. План Б - всіх, хто відчуває себе українцями, якщо це буде довгий-довгий шлях з поверненням територій, пріоритетом все одно будуть люди. І тоді ми повинні дати їм можливість бути тут".

Поки це все - великий театр. "(Терористичні угруповання - ред) ДНР і ЛНР є в мінському процесі. Вони там сидять. Вони теж беруть участь. Але вони не в тристоронній групі. Вони не члени, але вони щось вирішують ... Це все великий проблемний політичний театр, який ми хочемо перенести в площину предметну".

Всі дзвінки Путіну робив сам. "З мене корона не впаде ... Коли ми говоримо: давайте припинимо війну - ми повинні її припинити. Не про відведення військ зараз, не про обмін, ні. Просто припинити стріляти. Це треба зробити. На жаль, це поки не відбулося" .

А раптом Путін втомився? "Думаю, є шанс, що і російська сторона стомлена від цього процесу. Всі розуміють, що Україна ніколи не здасть свою територію і незалежність. Думаю, якщо спочатку у когось там були такі думки, то всі впевнено це розуміють".

І сяде за стіл переговорів. "Зустрічатися ми можемо у двох форматах. Це нормандський формат і моя пряма зустріч з президентом Росії. Про прямі зустрічі ніхто не говорить, тому що всі проти. Я не знаю... Ця зустріч має бути, якщо ми хочемо закінчити війну. Але ми зараз говоримо тільки про нормандський формат... Я вдячний нашим західним партнерам, що він у нас є, що у нас є хоч щось".

Дата обговорюється. "Була дата 16 вересня, але Росія не змогла її підтвердити. У них зайнята ця дата, вони так і сказали мені... Важливо, що ми домовилися, що саміт може бути, хоча дуже складно було в цілому домовитися. Тому що з 2016 року його не було. Ми сказали: нам треба дивитися один одному в очі. Зрозуміти, хто чого хоче. І визначити три-п'ять реальних кроків, коли і як ми можемо закінчити війну. Тому що ми дуже хочемо". "Всі говорять: куди ти рвешся в цей нормандський формат? Я рвуся? У мене табличка з прізвищами (загиблих військових - ред). Два дні - одна людина. Ось вам і статистика. Так мені треба поспішати чи не треба?"

Там же треба говорити про повернення Криму. "Я постійно піднімав питання, чому в Мінську не обговорюється Крим, чому в нормандському форматі не обговорюється Крим? Для мене нормандський формат - це ще й можливість повернення, вирішення питання щодо Криму. Просто повернення його хоча б для обговорення. Тому що зараз не існує якого-небудь треку, де обговорюється це питання. Крім наших західних партнерів, європейців, США, канадців, там питання є тільки в санкційному форматі".

Формула Штайнмайєра не введена. "Це може відбутися тільки через закон про особливий статус (Донбасу)... тобто формула Штайнмайєра вступає в силу лише тоді, коли вступає в силу закон про особливий статус... Такий порядок". "Місцеві вибори в Донбасі можливі тільки після виведення військ... (Територію повинна контролювати) українська поліція, ОБСЄ, повинні бути на кордоні між Україною і Росією і допомагати нашим прикордонникам миротворці... Тут не вийде, що тільки поліція або тільки СБУ".

Читайте про цю формулою: Тріщини під ногами. Володимир Зеленський завів Україну на тонкий лід

Хоча задум хороший. Ось Порошенко і злиться. "Порошенко проти розведення, бо відчув, що формула Штайнмайєра - це ключик, і це йде в одному кейсі, який обговорюють на вулицях. Формула Штайнмайєра і розведення. Комунікаційно, я вважаю, наші хлопці програли. Ми недокомуніціювали з людьми. Але в наших інших кроках щодо захисту інтересів України ніяких помилок не було".

Це він підштовхує людей до протестів. "Йому здається, що він може бути лідером іншого Майдану... Він забуває, що він вже не президент. Навіть не те, що забуває - боюся, він у це не вірить. Боюся, на фізичному рівні є проблеми". "Він проти розведення. Йому здається, що з цього приводу може бути Майдан. Мало того, він до цього підштовхує небагато людей своїми ЗМІ та своїми діями".

Кровопролиття не буде. Але є одне але. "Я нічого цього не боюсь. У будь-який момент, в будь-яку секунду, якщо суспільство і справді захоче, щоб я не був президентом. Кровопролиття не буде. Я дуже спокійно до цього ставлюся. Але люди повинні знати, що вони оберуть... Тоді вони точно будуть вибирати не припинення війни... І вони точно будуть вибирати, - вибачте за таке порівняння, ми просто зараз в кафе, - з меню товарів на цьому продажному політичному ринку... А я не в меню, в цьому і справа... Я точно не товар, я точно не з політиків прийшов".

За кричалки було прикро. "Мене ще ніколи в житті словом на п'ять букв, починаючи з "х" і закінчуючи "ло", не називав... Я впевнений, що більшість людей туди (на Майдан) прийшли, тому що не було комунікації зі мною... Може дійсно хтось думає, що це неправильно - приймати формулу Штаймайєра. Але зараз зрозуміло, що ми взяли просто текст цієї формули"

Читайте також: Тисячі українців вийшли на площі. Може бути Майдан? Три думки соціологів

Не треба садити на шпагат. "Підписали (мінські угоди) люди тієї людини, яка зараз ходить і говорить: ай-ай-яй. Я як Ван Дамм у такому конкретному шпагаті перебуваю. Було б три ноги - на три мене б посадили. Тому я роблю те, що можу в цих рамках, відводжу (війська) там, де можу забезпечити безпеку... Я готовий приймати рішення. Але як тільки я приймаю рішення, мені кажуть: чого ти зі мною не поспілкувався? Як тільки я приймаю рішення - як ти міг віддати Цемаха? Я приймаю рішення, я тому і президент".

Є план Б. "Якщо в нормандському форматі я відчую, що не буде діалогу - справи не буде. І я про це там же скажу. Якщо я відчую, що всі готові щось робити, щоб припинити війну, будемо це робити. Якщо я відчую, що ні, що там йдеться про те, що ми не зможемо контролювати вибори, кордон, я повернуся до вас і при цій владі ми не будемо йти цим планом, а будемо шукати інший варіант".

Воювати за Донбас і Крим не будемо. "Я йшов як президент миру... Суспільство не голосувало за президента, який прийде і скаже: з цього дня у нас воєнний стан, у нас війна, ми будемо воювати, у нас армія готова, ми підемо на Донбас війною, ми заберемо військовими свої території, і нам не все одно, скільки людей загине, але ми готові, щоб повернути свою землю, на прямі військові дії на окупованих територіях... Я не готовий втрачати українців на війні, тому обраний дипломатичний шлях".

Трамп його не шантажував. "Зі зброєю, з історією з Burisma ці дзвінки (телефонні розмови з Трампом) ніяк не були пов'язані. Це неправда. Програму військової допомоги вони заблокували ще в липні... Але коли ми говорили з Трампом, цього питання не було зовсім. Я підняв це питання на зустрічі з віце-президентом США Майклом Пенсом (у Польщі)... І після нашої зустрічі США розблокували (військову допомогу) і ще, ви знаєте, додали 140 млн допомоги. Тому шантажу не було. Це не було предметом розмови з Трампом".

Читайте також: 1000% погана Меркель і 100% мій прокурор. Які наслідки розмови Зеленського з Трампом

Швидше, він хотів затягнути Трампа в Україну. "У нас було кілька дзвінків з президентом США, і я чудово розумів, що завдання - виправити "втомлені" відносини між США і Україною... Вони втомилися від запитання: а куди ми витрачаємо гроші? Це йшло з усіх джерел". "Там головне було, що ми такі-сякі, корумповані, куди підуть ці гроші". "Я розумів, що нам треба домогтися зустрічі (з Дональдом Трампом), що я хочу йому показати нашу молоду команду. Я хотів затягнути його в Україну". "Щоб ця людина - президент такої потужної країни і стратегічного партнера України - перевдягнувся в людину звичайну, побачив (Україну)".

Читайте також: Трамп відреагував на слова Зеленського щодо телефонної розмови

Працювати Раді заважає регламент. "Швидше цього парламенту не було за всі роки... Але є якісь регламентні речі у Верховній Раді, які ми не маємо права порушувати. Хоча якщо хочете знати мою думку, ми повинні кожного дня знаходити якісь викрутаси, щоб обходити ці речі і просто приймати закони. Тому що спілкування з приводу того чи іншого законопроекту проходить дуже довго".

"Якщо ми за перші два роки не приймемо всі концептуальні закони, ми нічого не приймемо. Моя позиція, я говорив депутатам: іноді краще в першому читанні прийняти закон, і потім на комітетах розберіться, приберіть всі помилки, якщо буде якась принципова помилка - я поверну вам цей законопроект у Раду. Це правильно... Інакше не запрацює економіка".

Розколу в Слузі народу немає. "З 36 або 37 законів першого етапу за два вони не проголосували. Непогана статистика. Повірте, ми над цим працювали. Немає групи впливу жодного олігарха в партії Слуга народу. Це маячня і дезінформація. Але є досвідчені парламентарі в інших партіях, які щодня займаються тільки одним. Впливом - емоційним, грошовим, це їх тактика.Вони хочуть розколоти партію Слуга народу". "Я не хочу ламати цю партію. Але якщо вони почнуть один одного їсти, через рік я їх розпущу".

З Коломойським про Приват не говорив. Не дали. "Ні, не говорили. А що я можу говорити? Він знає мою позицію щодо ПриватБанку, він державний - я буду захищати Україну. Він це прекрасно знає". "Потрібно сісти і сказати: так не буде, грошей немає, ніхто нічого не поверне, давай врегулювати - ти хочеш жити в цій країні. Але мені не дають можливості це зробити".

"Як тільки ми хотіли на ці розмови запросити всіх олігархів і проговорити червоні лінії ... з'явилося одне фото (з Коломойським). Він прийшов, після і що сталося? Що написали ЗМІ?" Ааааааа, зрозуміло. Почали вирішувати". Ну, раз так не можна, шановне товариство, тоді ... будь ласка, - НБУ, Коломойський, суд ... Нехай самі займаються. Але всі повинні знати: якщо програють ці справи, то і відповідальність понесуть ті, хто до них притягнутий". "Треба було на березі, ще до судів, про все домовитися. Я цю підтримку не отримав".

Данилюк пішов не через Приват. "Саша хотів бути прем'єр-міністром, а я йому сказав чесно: "Сань, ти дійсно нормальна професійна людина, але я вибрав іншу кандидатуру". І складні відносини з Богданом теж вплинули на те, що він звільнився". "Я їх всіх попередив, починаючи з Данилюка: хто буде писати заяву - шантажу не буде, я буду їх підписувати і буду звільняти людей".

А ось Богдана не кину - тому що він хороший. "Я розумію, для мого іміджу це не дуже добре ... Є багато людей, які дійсно з класним іміджем, і деякі з них стали губернаторами. Але я не можу поки добитися від них результату ... Йому дуже складно. На нього йде вплив, починаючи з пана Коломойського - що він з ним, вирішує його якісь проблеми. Доказів немає і не було, але пан Богдан повністю очорнений цим питанням. Хоча був адвокатом. Це його минуле життя. Зараз він працює на державу".

Авакову нічого не винен. "Це ніякий не компроміс, тому що я йому нічого не винен. Але є уряд, є прем'єр-міністр. Є випробувальний термін. Ми хочемо побачити нові обличчя в МВС, є нова людина в Нацполіціі, у прикордонників, в Нацгвардії. Тому є випробувальний термін - я всім міністрам сказав відверто: реальні справи, принесіть нам до кінця року, не буде - ми всіх звільнимо".

Читайте також: Битва за Київ: війна команди Зеленського з Кличком паралізувала столицю. Чим все закінчиться?

З Кличком ще не вирішив. "Чому я його не звільнив? Просто ще не звільнив. Думаю про це ... Ми зустрічалися, до речі, з мером. Я знаю, що він проти поділу функцій (мера і глави КМДА). Я не бачу в цьому конфлікту. Просто у нього своє бачення, у мене своє. Я думаю, що функції потрібно розділити ... Я буду ще розмовляти з Кличком, перед тим як приймати рішення про звільнення".

Кумівство? Яке кумівство? "Кого я призначив з родичів? Ні, це дуже серйозне питання. Ви прожили 30 років в країні кумівства. І зараз ви мені таке говорите? Після чого я повинен, в принципі, встати і піти. Кого з родичів я призначив?"

Але якщо що - телефонуйте Зеленському. "Я говорив інвесторам, що особисто готовий відповідати за інвестиції - дзвоніть мені, якщо якийсь прокурор або чинуша, неважливо з якого правоохоронного органу, буде ходити і просто перевіряти вас ... Я готовий захищати всі інвестиції".

Читайте російською: "Я как Ван Дамм - сижу на шпагате". 14 часов Владимира Зеленского - за минуту

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини