RU

Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи

31.10.2019, 15:14
Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи - Фото
Акція проти назначения Портнова (фото - LIGA.net)

Як українські студенти змушують владу рахуватися зі своєю думкою: найгучніші акції протесту

Щоб впливати на рішення влади, зовсім не обов'язково йти в політику (хоча це теж варіант, і ми докладно писали про це тут: #ВладаЦеМи. Як потрапити в Раду в обхід олігархів: вісім лайфхаків від депутатів і тут: Пробитися в Раду: як стати помічником депутата. #ВладаЦеМи). Іноді досить мати чітку позицію та азарт відстоювати свої інтереси. Яскравий приклад - український студентський рух, який не раз змушував владу рахуватися зі своєю позицією. І ось чотири найвідоміших приклади.

Революція на граніті: початок кінця "совка"

Студентська революція на граніті вважається першим успішним завершенням акції протестів останніх років Радянського Союзу.

2 жовтня 1990 року студенти Києва, Львова та Дніпра зібралися на Майдані (на той момент він називався площею Жовтневої революції) й оголосили голодування, висуваючи СРСР п'ять умов. Вони вимагали: провести перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі - щоб витіснити монополію комуністів із влади; не допустити підписання нового союзного договору з республіками СРСР - це означало б крах надій на незалежність України; припинити участь українців у війнах на чужих територіях - ось вона, одна з основних наших відмінностей від Росії; націоналізувати майно Компартії та відправити у відставку голову Радміну УРСР Віталія Масола.

Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи

Революція на граніті (фото - uinp.qov.ua)

Акцію організували Українська студентська спілка, яку тоді очолював Олесь Доній, і Студентське братство Львова на чолі з Маркіяном Іващишиним. Студентів зі східних регіонів представляв Олег Барков - глава УСС Дніпродзержинська.

Кількість голодуючих росла з кожним днем. У перший день на Майдан вийшли 108 студентів, серед яких кілька відомих сьогодні українців: письменники Оксана Забужко, Олександр Ірванець, Тарас Прохасько, політики В'ячеслав Кириленко, Остап Семерак, Павло Розенко, Олег Тягнибок. Через тиждень їх було вже 158 осіб. У наметовому містечку, розбитому на Майдані, оселилося кілька сотень жителів.

17 жовтня Олесь Доній зачитав вимоги студентів перед депутатами Верховної Ради. Всі вимоги були задоволені!

"Це була саме студентська революція, а не якась анонімна, - згадував в останню річницю революції Доній. - Застрайкували всі вузи і середні навчальні заклади Києва. Студентські лідери самі керували протестними акціями ... Ми боролися за Україну і стали камінчиком на дорозі до незалежності ... Не любите, щоб рішення приймали за вас? Вчіться, панове, приймати рішення самостійно".

Читайте також: "Їх треба дрючити". Що робити, щоб чиновник вас почув #ВладаЦеМи

Помаранчева революція та Революція гідності

Основу цих протестів, кажуть соціологи, склали не студенти. "Якщо брати вікову структуру Революції гідності, а у нас на Майдані були проведені три соціологічні дослідження, то молодь не була її двигуном. Швидше, ним став середній клас і середній вік", - говорить директор КМІС Володимир Паніотто. Але, хоч студенти й не були їх двигуном, вони стали дуже активними учасниками.

У листопаді 2013 року саме студенти першими включилися в акції протестів проти призупинення євроінтеграції України (тільки з 30 листопада по 18 січня, за даними Центру соціальних і трудових досліджень, пройшли 228 протестів за участю студентів). Вони влаштовували величезні піші колони від своїх вузів до Майдану й відкрито "буцалися" з адміністраціями деяких університетів, які погрожували їм відрахуванням. І саме вони придумали більшість кричалок, що стали популярними: "Майдан - не каток, Україна - не совок", "Хто не скаче - той москаль", "Чорні брови - карі очі, я до Путіна не хочу". Слідом за киянами страйк оголосили студенти з інших міст.

Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи

Могилянці за ЄС (листопад 2013 року, фото - Liga.net)

Якби не кривавий розгін мирної акції студентів уночі 30 листопада 2013 року, Революції гідності могло й не бути. Але свавілля співробітників міліції вивело на вулиці сотні тисяч українців. 1 грудня в Києві відбулося півмільйонне віче, учасники протесту заблокували Майдан, Хрещатик, зайняли КМДА. Біля АП на Банковій стався новий силовий розгін учасників Євромайдану. Протистояння закінчилося тільки в лютому - розстрілом "небесної сотні", а потім втечею Януковича та його оточення з України.

Читайте також: "Потрапив у політику на каву-брейк". 7 кроків до Ради з # ВладаЦеМи

"Портнов - під Ростов"

Недавня й дуже коротка студентська акція протесту проти Портнова. У червні 2019 року студенти Київського національного університету ім. Шевченка домоглися скасування наказу про відновлення одіозного екс-заступника голови Адміністрації президента часів Януковича на посаді професора кафедри конституційного права. Організатори акції заявили, що починають сидячий протест до того часу, допоки ректор університету Леонід Губерський не прийде в університет і не забере заяву з їх вимогами.

Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи

Акція проти призначення Портнова (фото - Liga.net)

"Губерський не хоче до нас виходити, тому влаштовуємося зручніше, ми залишаємося тут ночувати", - попередили студенти. Ректор спочатку не відповідав на дзвінки студентів і журналістів, але пізно ввечері 20 червня все ж приїхав до протестуючих у червоний корпус КНУ. Після недовгого спілкування зі студентами він вибачився і скасував наказ про призначення Портнова.

Пройди тест і дізнайся: Як добре ти знаєш слуг народу. 10 складних питань про Раду. #ВладаЦеМи

Студентський бунт: "Проти деградації освіти"

Ця масштабна кампанія вимагала значно більше часу, ніж домогтися звільнення Портнова, але й залучила набагато більше активних студентів. Сумарно, короткими спалахами, вона тривала з 2010 по 2013 роки й була спрямована проти прийняття законопроектів про вищу освіту, які нав'язували уряд Азарова, міністр Табачник і регіонали.

Студентські організації порахували, що запропоновані нововведення посилять корупцію у вузах, дозволять необмежено підвищувати оплату за навчання студентам-контрактникам та обмежать студентське самоврядування. У всіх великих містах студенти виходили на мітинги, огранізовували пішу ходу, з гаслами "Студент - НЕ кріпак! Міністр - м ... ак!", "Ми вам - революцію, ви нам - корупцію", "Зека на нари, тоді підем на пари". У підсумку всі спроби прийняти законопроекти (всього їх було три), проти яких виступили студенти, провалилися. Кожен раз, коли влада збиралася їх приймати, протестуючим удавалося змусити відкласти розгляд у стінах парламенту.

Вулиця проти влади. Чотири приклади боротьби за свої права з #ВладаЦеМи

Студенти проти деградації (фото - Відсіч)

Читайте також: #ВладаЦеМи. Як потрапити в Раду в обхід олігархів: вісім лайфхаків від депутатів

Читайте матеріал російською: Улица против власти. Четыре примера борьбы за свои права с #ВластьЭтоМы

Створення цього матеріалу стало можливим завдяки підтримці американського народу в рамках програми USAID "Медійна програма в Україні", яка здійснюється міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є винятковою відповідальністю LIGA.net і необов'язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.

 

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини