RU

Євросоюз: Янукович не зрозумів, що Тимошенко треба випускати

29.09.2011, 13:49
Євросоюз: Янукович не зрозумів, що Тимошенко треба випускати - Фото
a5cef13f42795a165acff8f0f49d7fb1.jpg

Європа сприйняла поновлення справи Тимошенко і жвавість Генпрокуратури як відверте пригнічення демократичних свобод в Україні. Західні ЗМІ заговорили про те, що Україна тим самим взяла курс на потенційну конфронтацію з Євросоюзом

26 вересня, після двотижневої перерви в судовому засіданні у справі екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, державне обвинувачення запропонувало суду призначити підсудній покарання згідно ч.3 ст. 365 КК України - сім років позбавлення волі з позбавленням права займати посади в органах державної влади, пов'язані з організаційно-розпорядчими і адміністративно-господарськими обов'язками терміном на три роки. Європа цю пропозицію сприйняла як відверте пригнічення демократичних свобод в Україні.

Так, Європейська комісія вустами свого представника Майї Кочьянчіч заявила, що стурбована пропозицією прокурора. Кочьянчіч зазначила, що ця ситуація також буде обговорюватися на самміті Східного партнерства у Варшаві 29-30 вересня. "Ми дуже стурбовані запитом прокурора в суді у відношенні Юлії Тимошенко засудити її на сім років. Розуміючи, що суд скоро буде завершено, ми хочемо знову підкреслити українській владі необхідність поважати верховенство права, справедливий і незалежний судовий процес", - сказала представник.

Вона також заявила про небезпеку виборчого використання судових заходів. "Ми підкреслюємо важливість гарантувати максимальну прозорість розслідування, переслідування і суду. Ми вважаємо, що ці принципи особливо важливі в країні, з якою ми збираємося поглиблювати відносини, які будуть побудовані на політичній асоціації", - наголосила вона.

Зі слів же уповноваженого з прав людини уряду ФРН Маркуса Ленінга, на самміті Східного партнерства, який відбудеться у Варшаві, мова піде про поглиблення відносин між Європейським Союзом та його східними сусідами. "Вирішальною передумовою для цього є шанобливе ставлення до європейських цінностей і принципів правової держави. У зв'язку з цим викликає жаль той факт, що досі не розвіяні сумніви щодо незалежності української юстиції", - зазначив він.

У свою чергу голова представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра констатував, що Віктор Янукович не дуже добре зрозумів ті месседжі, які були озвучені йому європейською стороною в Ялті. "Здається, ці месседжі не були добре почуті українською стороною", - сказав він.

Тейшейра також провів паралель між нинішньою ситуацією в Україні та посткомуністичною Чехією. "Важко уявити, щоб Вацлав Гавел після приходу до влади використав старе комуністичне законодавство проти своїх політичних опонентів", - сказав він.

Таким чином, можна сказати, що абсолютно правим виявився один із захисників екс-прем'єра Микола Сірий, який написав: "Весь рік цивілізований світ вголос говорить про вибірковість правосуддя і політичне переслідування в Україні. Підірвано довіру до Української держави як до відповідального учасника міжнародних відносин, зокрема в енергетичних питаннях. Перекреслена двадцятирічна робота з розвитку механізмів державного управління і юридичної системи. Істотно нівельовані принципи парламентаризму і розділення влади. Нарешті, під загрозою - європейський вибір нашої країни. За все це, напевно, варто попросити пробачення в усього українського народу".

При цьому генеральний секретар Світового конгресу українців Стефан Романів упевнений, що за політичний процес над Тимошенко хтось все-таки повинен взяти на себе відповідальність. "Президент України говорить, що він не втручається і не має впливу на цей судовий процес… Якщо президент говорить, що не він, то хто тоді? Хто, зрештою, відповідає за те, що трапилося? Він говорить, що це не його справа. Але чия тоді це справа?.. Хто врешті відповідає за ці речі?", - наголосив він.

Світові ЗМІ, в свою чергу, вже почали говорити про те, що ЄС погрожує погіршити відносини з Україною і розладнати її спроби наблизитися до європейської орбіти, якщо Київ не закриє справу, що призведе до виголошення вироку колишньому прем'єр-міністру. Європейські чиновники стверджують, що винесення обвинувачення "несумісно з європейськими цінностями" і ставить під загрозу укладення угоди про вільну торгівлю, яка укріпила б зв'язки країни з Брюсселем.

При цьому, за версією одного з видань, відновивши і просунувши суперечливий процес у справі Тимошенко, Україна взяла курс на потенційну конфронтацію з Євросоюзом. Також відомо, що в підсумковій декларації самміту Східного партнерства не буде запису про "європейську перспективу" східних сусідів ЄС, в тому числі України.

Однак у провладній Партії регіонів не схильні до песимістичної оцінки ситуації. Так, регіонал Іван Попеску, коментуючи дебати в Європарламенті навколо майбутнього самміту Східне партнерство, заявив, що одна з причин активності ряду європейських політиків, які виступають на захист колишнього прем'єра - зберегти ставку на транзит газу, який подається їм через територію України.

Зі слів Попеску, переважно на захист екс-прем'єра висловлюються партнери Тимошенко по ЄНП, і вони демонструють солідарність з лідером Батьківщини, яка є членом і партнером ЄНП. "Саме представники ЄНП знаходяться при владі в країнах, які споживають російський газ, а в угоді, підписаній Тимошенко, ціна за транзит газу залишається незмінною", - пояснив він.

"І всі вони чудово розуміють: якщо буде доведено, що угоди підписувалися в порушення наших норм і законів, то будуть переглянуті ціни на транзит. А отже, ціна на газ зросте і для них. І напередодні їх виборів, вони не можуть собі цього дозволити, оскільки їх виборець дасть їм відповідну оцінку. Тому, коли вони захищають Тимошенко, вони формально захищають свої економічні інтереси і ціни на газ. А ось всі витрати і збитки понесе на собі Україна як держава", - наголосив Попеску.

Справа Тимошенко: всі новини>>>
Інтеграція до Євросоюзу: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини