RU

Європа визнала Україну

26.11.2010, 09:35
Європа визнала Україну - Фото
9573adde4f090eee6d453d24edc0825e.jpg

Депутатам Європарламенту нарешті вдалося узгодити і прийняти резолюцію з ситуації в Україні. Загалом документ вийшов досить жорстким. Однак в українському МЗС заявили, що ставляться до цього з "повагою і увагою"

Депутатам Європарламента нарешті вдалося узгодити і прийняти резолюцію щодо ситуації в Україні. Підсумкове голосування з цього документа декілька разів відкладалося через те, що різним політичним групам Асамблеї не вдавалося узгодити його зміст. Крім того, на думку спостерігачів, парламентарії хотіли дочекатися підсумків саміту, що відбувся на цьому тижні ЄС-Україна у Брюсселі.

Коли зміст проекту резолюції, нарешті, вдалося звести до загального знаменника, вийшло таке. Планувалося визнати право України на основі статті 49 Угоди Європейського Союзу подати заявку на членство в ЄС як європейської держави, що дотримується принципів свободи, демократії, поваги до прав людини і фундаментальним свободам, верховенства права. До того ж депутати збиралися наголосити, що Україна має європейську перспективу, а також привітати консенсусні заяви українського уряду і опозиції про прагнення до євроінтеграції з довгостроковою метою стати членом ЄС.

Водночас у проекті зазначалося, що місцеві вибори 31 жовтня цього року не встановили нового позитивного стандарту, і шкодують, що Україна змінила виборче законодавство за декілька місяців до їхнього проведення.

У проекті також йшлося, що Європарламент шкодує, що виборчі правила залишаються предметом дискусій в Україні і підтримали необхідність поліпшення виборчого законодавства при співпраці з ЄС і ОБСЄ.

У документі містилася стурбованість останнім розвитком подій, який, на думку депутатів, може призвести до підриву свободи ЗМІ і плюралізму, а також заклик до влади вжити всіх необхідних заходів щодо захисту цих основних аспектів демократичного суспільства, стримуватися від прямого або непрямого контролю за змістом повідомлень національних ЗМІ.

У проекті резолюції зазначалася і ключова роль України у забезпеченні енергетичної безпеки ЄС, наголошується на важливості пришвидшення співпраці між Україною і ЄС у цій сфері, міститься заклик до України виконати зобов'язання, взяті нею в березні 2009 року в рамках Брюссельської декларації.

Крім того, Європарламент планував закликати українську владу до пришвидшення зусиль щодо боротьби з корупцією, закликати Верховну Раду схвалити закон про доступ до публічної інформації, підтримати План дій з лібералізації візового режиму для України, закликати країни-члени ЄС відмовитися від стягування зборів при видачі віз, а також закликати Єврокомісію і Україну підготувати спеціальні заходи для полегшення переміщення уболівальників між Україною і Польщею під час Євро-2012.

Власне, проект був проголосований без значних змін. Єдине що – в останній момент багато критичних формулювань ряду параграфів документа були значно пом'якшені. Так, наприклад, з тексту зник пункт про "ерозію демократії" у країні.

Європарламентарії також наголосили, що Україні "потрібна стійка система політичних стримань і противаг".

У МЗС прийнятий документ розцінили як доброзичливий. Насамперед тому, що на рівні Європейського парламенту Україна отримала визнання перспективи членства в Євросоюзі, а також право на подачу заявки на вступ до ЄС. У відомстві наголосили, що важливим сигналом резолюції є підкреслення надання Україні Плану дій щодо візової лібералізації з ЄС - інструмента, який має сприяти нашому наближенню до перспективи безвізових поїздок в ЄС для громадян України.

У зовнішньополітичному відомстві також зазначили, що "сигнали критичного характеру", які містяться у резолюції Європарламента, були почуті. Крім того, до них поставилися з повагою і увагою.

У свою чергу політики дали резолюції дуже розрізнену оцінку. Представники і опозиції, і коаліції дружно визнали, що резолюція стала ударом. Не змогли узгодити тільки, кого і куди Європараламент цим документом вдарив. Екс-віце-прем'єр-міністр бютівець Григорій Немиря заявив, що вдарили представників влади. До того ж - по обличчю. "Прийнята сьогодні резолюція Європейського парламенту є підтримкою європейських прагнень і європейської перспективи України. Водночас ця резолюція є жорстким ляпасом української влади, яка не наближає, а віддаляє нашу країну від Європейського Союзу", - наголосив він.

У відповідь на цю заяву, народний депутат від Партії регіонів Владислав Лук’янов заявив, що резолюція вдарила особисто Г.Немирю. До того ж - нижче обличчя."Резолюція Європарламента – це стусан під зад Немирі, який через свої сумнівну природу зв'язку в апараті ЄНП намагався зробити все, щоб Європейський парламент прийняв резолюцію у редакції, написаній на Туровській", - сказав він.

До того ж він наголосив, що "Європарламент ухвалив досить зважене рішення".

Водночас перший заступник голови Комітету Верховної Ради з закордонних справ Тарас Чорновіл вважає, що "резолюція вийшла дуже компромісною, контроверсійною і абсолютно формальною". "У цій ситуації для України це, напевно, краще. З одного боку, є ряд країн, які хотіли досить жорсткої резолюції щодо України в ряді питань про порушення певних прав і свобод, зокрема СБУ, щодо обмеження прав на свободу слова тощо. І, в принципі, ці групи отримали відповідний текст, та їхні пропозиції були досить чітко зазначені у резолюції. Були і інші групи країн, які послідовно відстоюють право України на майбутнє членство в ЄС, в яких, певно, цих претензій ще більше до України, але вони зацікавлені у тому, щоб не відсікати Україну від майбутньої євроінтеграції", - заявив він.

Експерти в більшості своїй цей документ розцінюють як досить жорсткий і сильно декларативний. Все-таки, подальше зближення України з ЄС залежить виключно від України. Резолюція стала простою констатацією факту. Реалізацією повинна займатися вже українська сторона.

Інтеграція в ЄС і НАТО: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини