RU

Ворог мій – друг мій. Слуги плюс ОПЗЖ, ЄС плюс Слуги: хто тепер влада в облрадах: карти

Ворог мій – друг мій. Слуги плюс ОПЗЖ, ЄС плюс Слуги: хто тепер влада в облрадах: карти - Фото
Петро Порошенко, Володимир Зеленський, Ігор Коломойський, Юрій Бойко (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)
14.12.2020, 11:24

Хто очолив облради після виборів і як непримиренні (начебто) вороги починають дружити заради політичних бонусів

Євросолідарність Петра Порошенка на цих місцевих виборах обіцяла "ні за яких обставин" не створювати коаліції з ОПЗЖ і Слугою народу. І порушила свою обіцянку. СН Володимира Зеленського націлилася на максимальну кількість голів обласних рад. І, схоже, справляється з цим завданням навіть у тих регіонах, де програла – завдяки альянсу з ОПЗЖ. Партія За майбутнє, яку пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським, отримала кілька посад у керівництві нових облрад – в союзі з проєктами Зеленського і/або Порошенка.

Хто очолив облради після виборів і як непримиренні (начебто) вороги починають дружити заради політичних бонусів: аналіз LIGA.net.

ДОВІДКА. Офіційно в обласних і міських радах немає коаліцій. Навіть якщо політичні гравці під прицілом відеокамер підписують меморандум, договір або декларацію про наміри. Це ситуативні союзи, які створюються під певні завдання. Однак загалом конфігурацію можна оцінити за розподілом посад. Хто глава облради, хто його перший зам – це і є приблизна коаліція

СН + Євросолідарність. Хиткий мир

На національному рівні партії Порошенка і Зеленського, як і їхні лідери, ведуть запеклу інформаційну війну. П'ятий і діючий президенти часто обмінюються взаємними звинуваченнями і їдкими репліками через пресу, соцмережі і відеозвернення.

З останнього: Зеленський у своєму відеоролику звинуватив Порошенка в подвійних стандартах за роботу його спортклубу "5 елемент" на карантині вихідного дня ("ви або рятівник, або комерсант звичайний"), а Порошенко в своєму Telegram-каналі пригадав виступи "громадянина Зеленського" в Москві і заявив про реванш проросійських сил в Україні.

Головний штабіст Євросолідарності Олександр Турчинов в ефірі 5 каналу обіцяв, що партія Порошенка ні за яких обставин не буде формувати коаліції з СН, ОПЗЖ або іншими прокремлівськими проєктами. Але, незважаючи на ворожнечу перших осіб, відразу в декількох облрадах СН і Євросолідарність пішли на співпрацю і сформували більшість.

Одеська облрада обирала керівництво з боєм – в прямому сенсі. З бійками депутатів, псевдомінуванням залу і поламаними меблями.

Перше місце в регіоні зайняла проросійська ОПЗЖ, яка набрала 26,8% голосів виборців. Представники Бойко-Медведчука серйозно розраховували, що очолять облради в коаліції з партіями За майбутнє (10% на виборах) і Шарія (5%).

Але ОПЗЖ не змогла взяти під контроль Одеську облраду. Глибоко вночі 5 грудня коаліцію сформували чотири партії: СН, Євросолідарність, Батьківщина і партія Геннадія Труханова Довіряй Ділам. Облраду очолив Григорій Діденко (СН), крісло заступника віддали Батьківщині. Одеська більшість буде досить хиткою: 44 проти 40 депутатів.

Дивіться також: Бійка в Одеській облраді: ОПЗЖ і її союзники намагаються створити коаліцію – відео

Ще один союз Порошенка і Зеленського склався у Львівській облраді. Вибори в області виграла Євросолідарність, яка набрала майже третину голосів виборців. Формально партія оголосила, що підписала меморандум про співпрацю з Народним рухом, Батьківщиною і Українською галицькою партією. Але голосування за керівництво обласної ради показало формування зовсім іншої більшості.

На сесії 1 грудня облрада обрала главою представника Євросолідарності Ірину Гримак. Її заступниками стали депутати від СН і Батьківщини. "Євросолідарність і СН. Ось все, що потрібно знати про нову коаліцію", – написала в Facebook депутат облради від Самопомочі Інна Свистун. Партія давнього опонента Порошенка Андрія Садового до коаліції не потрапила.

На національному рівні партії Порошенка і Зеленського, як і їхні лідери, ведуть запеклу війну. На місцях – без проблем вступають до союзів і створюють більшість: як в Одеській, Закарпатській та Львівській облрадах

Закарпатську облраду очолив голова обласної держадміністрації Олексій Петров (СН). Посади заступників дісталися представникам Батьківщини і Євросолідарності, а голоси, яких бракує, дало Рідне Закарпаття. Але коаліція буде досить хиткою: навіть із союзниками за Петрова голосувало трохи більше половини депутатів. Партія угорців демонстративно покинула засідання.

ХТО ВЗЯВ ПЕРШЕ МІСЦЕ

СН + ОПЗЖ. ПОСАДИ НЕ ПАХНУТЬ

СН після місцевих виборів не приховували, що можуть піти на співпрацю з ОПЗЖ в деяких облрадах, оскільки "цього не уникнути". Особливо на сході України, де ОПЗЖ традиційно користується підтримкою. Як уточнювала нардепка, заступниця голови фракції СН Євгенія Кравчук, мова йде тільки про голосування за ті чи інші господарські питання, не за політичні.

На ділі союзи з ОПЗЖ вимальовуються не тільки на сході і не тільки "з господарських питань".

У Київській області СН об'єднала голоси з ОПЗЖ і Батьківщиною, щоб очолити Київську облраду. Крісло керівника дісталося Олександру Склярову (СН). Голосування було таємним, але обласна Батьківщина прямо заявила, що три партії погодили кандидатуру Склярова на спільному засіданні. За це у Батьківщини – крісло першого заступника, у ОПЗЖ – заступника голови облради.

Вибори голови Київської облради супроводжувалися низкою скандалів. СН звинувачували За майбутнє в спробах скупити голоси на користь їхнього кандидата Москаленка, в партії Коломойського парирували, що продаж посад організувала сама СН. Москаленко стверджує, що партійні торги вийшли далеко за межі облради: нібито Батьківщині пообіцяли за голоси посаду міністра розвитку громад і територій та першого заступника голови КМДА, а ОПЗЖ – ще й посаду начальника інфраструктури і транспорту.

Перше місце в Харківській області отримав Блок Кернеса, лідер якої з вересня лікується в німецькій клініці Шаріте від наслідків COVID-19. На перше засідання нова Харківська облрада зібралася тільки через півтора місяця. Весь цей час йшли переговори щодо форматів більшості. Розглядалися варіанти Блок Кернеса + ОПЗЖ, Блок Кернеса + всі, крім ОПЗЖ, і навіть коаліція без Кернеса.

В результаті під час відсутності харківського мера контроль над областю взяла партія Зеленського. На виборах вона фінішувала лише на третьому місці (пропустивши вперед проєкт Кернеса та ОПЗЖ) з результатом всього 12,76%. Але за день до голосування представник Блоку Кернеса Сергій Чернов відмовився від претензій на посаду глави Харківської облради, і крісло після таємного голосування дісталося Артуру Товмасяну (СН). Харківські активісти пояснили LIGA.net, що це людина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

З чотирьох заступників голови облради три дісталися Блоку Кернеса, один – ОПЗЖ. На думку аналітиків, це і є коаліція: СН, Кернес, ОПЗЖ. Можливо, частина Євросолідарності теж буде ситуативно брати участь у голосуваннях.

Коаліція з СН і ОПЗЖ склалася і в Сумській облраді. На виборах вони отримали два перших місця: майже 20% і 17% відповідно. Зметикували на трьох: "золотою акцією" для створення більшості виступила фракція Наш край.

На першій сесії ОПЗЖ, СН і Наш край синхронно голосували за обрання керівництва під акомпанемент зіткнень за участю Нацкорпусу і Правого сектора на вулиці. Очолив Сумську облраду бізнесмен Віктор Федорченко (СН), який висунув своїм заступником представника ОПЗЖ. Фракції Євросолідарності, Батьківщини і За майбутнє виявилися поза процесом.

Читайте також: Вибори 2020 | Росія програла вибори в Україні. Реванш ОПЗЖ виявився пірровою перемогою навіть на Донбасі

У Миколаївській області коаліцію теж склали лідери виборів: ОПЗЖ (23,4%) і СН (21,2%). Миколаївську облраду очолила Анна Замазєєва (СН), посаду першого заступника вона дала представнику ОПЗЖ. У коаліційних переговорах брав участь особисто голова Миколаївської ОДА Віталій Кім. Журналісти НікВесті опублікували його листування в WhatsApp з, ймовірно, в.о. глави ОПЗЖ в області Юрієм Загороднім. Губернатор написав: "Всі голосують, не випадайте з домовленостей".

Для Євросолідарності обрання керівництва облради закінчилося скандалом. Лідер обласного осередку Михайло Талпа склав свої повноваження в знак протесту через "управління партією телефоном" і перетворення депутатів на рабів. Депутати навіть написали Порошенку лист, в якому повідомили про тиск і шантаж: нібито всі домовлялися голосувати "проти" Замазєєвої, а їм заборонили. Депутати запитували у Порошенка, чи дійсно він не хотів, щоб вони брали участь у голосуванні.

Слуги народу пішли на створення коаліцій із партією Бойко-Медведчука. У Київській області зметикували на трьох з ОПЗЖ і Батьківщиною, в Харківській у союзі з ОПЗЖ навіть очолили облраду – хоча на виборах посіли лише четверте місце

У Херсонській області СН на виборах отримала лише третій результат, але скооперувалася з ОПЗЖ і проєктом Нам тут жити і очолила Херсонську облраду: головою став Олександр Самойленко. Партнери слуг за коаліцією отримали за це: ОПЗЖ – крісло першого заступника, Нам тут жити – заступника голови. Не брали участі в голосуванні за голову облради депутати від партії ЄС.

У Кіровоградській області союз СН і ОПЗЖ (в альянсі з Радикальною партією і Пропозицією) потіснив в облраді лідера передвиборної гонки – Батьківщину. Їхніми голосами головою Кіровоградської облради 11 грудня було обрано Сергія Шульгу (СН). Іншим трьом учасникам коаліції дісталися посади заступників

ЯКА КОАЛІЦІЯ СКЛАЛАСЯ В РЕЗУЛЬТАТІ

ДЕ СН НА ДРУГИХ РОЛЯХ АБО НАВІТЬ ЗА БОРТОМ

Свобода за підсумками виборів зберегла свою присутність в електорально "своїй" Тернопільській області (20,3%), але поступилася першим місцем Євросолідарності (26,56%). А СН взагалі фінішувала в регіоні тільки четвертою.

Але до більшості в Тернопільській облраді партія Порошенка не потрапила. Основу більшості склала Свобода: представник партії Михайло Головко очолив обласну раду. У цьому їй допоміг альянс із СН і партією Коломойського – фракції отримали крісла заступників. Четвертим суб'єктом більшості стала найменша фракція Довіра в облраді. Їй дісталося крісло голови бюджетної комісії. Євросолідарність звинуватила Свободу у відсутності здорового глузду і перейшла до опозиції.

У Черкаській облраді найбільшу фракцію набрав проєкт Черкащани – більше 28% на виборах. Навколо цього проєкту і сформувалася більшість. До нього увійшли Євросолідарність і Батьківщина, які взяли в області тільки четверте і п'яте місце. Головою облради залишився Анатолій Підгорний (Черкащани). Євросолідарність отримала посаду першого заступника голови, ним став політв'язень Роман Сущенко. Фракції з трійки лідерів – СН і За майбутнє – залишилися за бортом.

Читайте також: Хто перемагає на місцевих виборах-2020. Третє місце в "загальному заліку" може вас здивувати: спецпроєкт

На місцевих виборах в Івано-Франківській області свободівці взяли перше місце. Євросолідарність фінішувала другою і з невеликим відривом – але їй місця в коаліції не знайшлося. СН – теж. У новій Івано-Франківській облраді Свобода скооперувалася з Батьківщиною, За майбутнє і Платформою громад. Керувати облрадою вже втретє буде представник Свободи Олександр Сич. Першим заступником голови став представник Батьківщини, заступником – депутат від партії За майбутнє.

Вінницька облрада залишилася під контролем партії Гройсмана. За результатами місцевих виборів Українська стратегія сформувала найбільшу фракцію (40 мандатів із 84). І замість того, щоб отримати голоси, яких бракує від Євросолідарності (Гройсман був прем'єром за квотою БПП), Українська стратегія склала коаліцію з Батьківщиною, За майбутнє і СН. Очолив депутатський корпус представник Української стратегії В'ячеслав Соколовий. Не дали голоси за нього тільки партія Порошенка і ОПЗЖ.

МАЛЕНЬКИЙ БЕНЕФІС КОЛОМОЙСЬКОГО

Для політичного проєкту За майбутнє, який пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським, ці місцеві вибори стали першими. У загальнонаціональному заліку на виборах він фінішував на четвертому місці – після СН, Євросолідарності і ОПЗЖ. Але в деяких областях зміг скласти основу більшості і отримати глав облрад. Заручаючись при цьому навіть підтримкою давніх опонентів із партії Порошенка, з яким у Коломойського "особливі" стосунки після націоналізації ПриватБанку.

Читайте також: Дивний суд | ПриватБанк списав "офшору Коломойського" 13 млрд. А той не погоджується. Що відбувається?

Крім чотирьох обласних рад (Тернопільська, Івано-Франківська, Вінницька, Рівненська), де За майбутнє склала більшість зі Свободою, Євросолідарністю або СН, у двох регіонах партія Коломойського змогла очолити облради.

Порошенко на екранах телевізорів відкрито ворогує з Коломойським, Зеленський – намагається від нього дистанціюватися. Але в кількох регіонах їхні політичні проєкти об'єдналися, а в двох За майбутнє навіть очолила облради

У Хмельницькій області вибори виграв місцевий проєкт Команда Симчишина, друге і третє місце зайняли За майбутнє і СН. Але до коаліції СН не потрапила. А партія Коломойського – не тільки потрапила, але і очолила Хмельницьку облраду: главою стала представниця За майбутнє Віолетта Лабазюк. Посади її заступників відійшли представникам Команди Симчишина і Євросолідарності.

У Волинській облраді партія Коломойського на виборах взяла третину депутатських крісел. Дотягнути до більшості За майбутнє вирішила, минаючи СН і Євросолідарність: союз із нею склали Батьківщина і Свобода. Представник партії За майбутнє Григорій Недопад очолив облраду і запропонував партнерам із коаліції крісла своїх заступників.

Читайте також: Спецпроєкт | Зеленський і олігархи. Як Ахметов і Коломойський стали героями першого президентського року

ЗБІРНА СОЛЯНКА

Коаліцію в Чернігівській облраді створили ще до голосування за керівництво. Судячи з синхронних дій, до більшості увійшли три політичні сили: виграв вибори проєкт Рідний дім (30% голосів), СН і Радикальна партія. Вони мовчки, не попередивши інші фракції, розпустили лічильну комісію з обрання голови і обрали нову. Незважаючи на третє місце партії на виборах, облраду очолила представниця СН Олена Дмитренко. Рідному дому і Радикальній партії за її пропозицією дали заступників.

У Рівненській облраді склався союз партій Порошенка і Коломойського. Перше місце на виборах в області отримала Євросолідарність, навколо якої сформувалася більшість із За майбутнє, Свобода і Радикальної партії. Їхніми голосами головою облради було обрано представника Євросолідарності Сергія Кондрачука. Заступниками залишилися представники Радикальної партії і Свободи. Депутати від СН, Батьківщини і партії Сила і честь покинули зал і не брали участі в голосуванні.

Вибори в Житомирській області виграла СН, але загалом до Житомирської облради пройшли дев'ять партій, тому сталої більшості тут не було чисто арифметично. На етапі розподілу посад в облраді склалася коаліція з фракцій СН, Наш край і Пропозиція. Вони ж розділили між собою посади. Очолив раду представник партії Зеленського – Володимир Федоренко. Нашому краю дісталося крісло першого заступника, а Пропозиції – заступника голови облради.

У Полтавській облраді сформувалась широка коаліція з п'яти фракцій. Головою обрали представника партії Довіра Олександра Біленького. Крісла чотирьох заступників голови облради отримали СН, Батьківщина, Рідний край і Євросолідарність.

Читайте також: Розбір | Помста і розчарування. Чому Зеленський програв місцеві вибори. Або не програв?

ТОРГИ ТРИВАЮТЬ

Три облради через півтора місяця після виборів досі не визначилися з керівництвом і складом більшості.

У Дніпропетровській області триває сутичка за вплив між Зеленським і Коломойським. Сесія призначена на 16 грудня. СН, яка зайняла перше місце на виборах у регіоні, претендує на посаду голови Дніпропетровської облради.

Схоже, Коломойський втрачає область: паралельно з коаліціадою, Зеленський змістив із посади Олександра Бондаренка, якого відносять до сфери впливу Коломойського, і призначив главою ОДА Валентина Резніченка, близького до тандему Філатов-Корбан.

У Чернівецькій області перше місце у СН – 18,74%. Ще три партії Єдина альтернатива, Євросолідарність і Батьківщина взяли по 14% голосів. Чернівецька облрада ще жодного разу не збиралася на засідання. СН поки не можуть зібрати голоси під свого кандидата, яким, ймовірно, буде Володимир Жаровський. Перша сесія призначена на 17 грудня.

Запорізька облрада 11 грудня засідала до глибокої ночі, але не змогла обрати керівництво і розійшлася зі скандалом, після бійки і взаємних звинувачень у фальсифікаціях. Консультації щодо керівництва тривали більше восьми годин.

За словами ряду депутатів, перед голосуванням виникла негласна коаліція СН, ОПЗЖ і Батьківщини, які намагалися обрати головою "слугу народу", чинного губернатора Боговіна. У Євросолідарності стверджували, що депутатів примушували ставити в бюлетенях не галочки або плюсики, а свої порядкові номери. Голосів все одно не вистачило. Другу спробу депутати зроблять у вівторок, 14 грудня.

Читайте російською: Враг мой – друг мой. Слуги плюс ОПЗЖ, ЕС плюс Слуги: кто теперь власть в облсоветах: карты

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини