RU

#ВладаЦеМи. Як вибрати свою партію й що вони обіцяють: ТОП-5

#ВладаЦеМи. Як вибрати свою партію й що вони обіцяють: ТОП-5 - Фото
Колаж LIGA.net
17.07.2019, 17:05

Найважливіше в програмах партій, у яких є шанс потрапити в Раду: як вони будуть воювати з Росією, реформувати суди та боротися з корупцією

Кого топові партії ведуть до Верховної Ради, що обіцяють своїм виборцям і як вибрати з них свою: редакція LIGA.net зібрала найважливішу інформацію, яка допоможе зробити усвідомлений вибір на дострокових виборах Верховної Ради 21 липня.

ПАРТІЯ  СЛУГА НАРОДУ: 5% ВВП на оборону, всі послуги в онлайн

Рейтинг: від 42,3% (група Рейтинг, 29 червня - 3 липня) до 48,5% (КМІС, 25 червня - 7 липня). Партія заявляє, що робить ставку на нові обличчя. Але підхід до їх відбору викликає питання. Якщо в список Слуги народу потрапили люди зі штабу Зеленського, середній бізнес, експерти з орбіти Авакова і Квартал-95, то по мажоритарці партія веде в Раду десятки людей олігарха  Ігоря Коломойського. Аналіз від LIGA.net  читайте тут: Десятки людей Коломойського. Кого Зеленський веде по мажоритарці.

Програма Слуги народу складається з 16 пунктів. Ось що партія президента планує робити наступні п'ять років:

Як повернути Крим і Донбас. Прямої відповіді програма не дає. Слуга народу просто обтічно обіцяє підтримати всі ініціативи Зеленського. На оборону пропонується виділяти не менше 5% ВВП. Партія бере курс на стандарти ЄС і НАТО, в тому числі в реформі армії.

Що робити з судами. Слуга народу планує перезавантажити органи, які контролюють роботу суддів - Вища рада правосуддя і ВККС. Без конкретики партія обіцяє дати громадськості більше контролю, а також "ввести добропорядність і професіоналізм як головні критерії відбору суддів".

Як перемогти корупцію. Максимально відвести держпослуги в онлайн, очистити прокуратуру, перезапустити антикорупційні органи. СБУ, ГПУ і Нацполіцію хочуть позбавити "функцій обмеження бізнесу". За розкриття корупції обіцяють нагороду, а чиновникам загрожують повернути статтю про незаконне збагачення.

Як підняти рівень життя. Слуга народу пропонує почати із загального аудиту економіки. Бізнесу партія обіцяє: ввести податок на виведений капітал; поступово знизити єдиний соціальний внесок; залишити ДФС тільки функції сервісу; перевести податки в цифровий формат. Кандидати також хочуть ввести "просту процедуру електронного відкриття і закриття бізнесу". Для соціальної сфери партія готує стратегію оптимізації тарифів на комуналку: досягати цього буде за рахунок усунення корупції, збільшення власного видобутку енергоресурсів і скасування ціноутворення на кшталт Роттердам+.

ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА - ЗА ЖИТТЯ: переговори з бойовиками, торгывля з Росією

Рейтинг: від 13,4% (група Рейтинг) до 14,1% (КМІС). У Верховну Раду масово йдуть осколки Партії регіонів, фігуранти кримінальних справ і антикорупційних розслідувань, найближче оточення кума Путіна - Віктора Медведчука, група  Фірташа-Льовочкіна-Бойка. Аналіз списку від  LIGA.net читайте тут: Кремлівська рать. Кого Медведчук, Ахметов і Бойко ведуть в Раду.

У вуличній агітації і передвиборчій програмі партія спекулює на темі війни і миру, повністю повторюючи риторику Кремля.

Як повернути Крим і Донбас. Партія пропонує почати прямі переговори з Донецьком, Луганськом і Москвою, тобто з прямою участю бойовиків. При цьому Україні пропонується припинити економічну блокаду Донбасу, дати йому автономний статус і прийняти закони: про амністію, вибори і вільну економічну зону. Партія хоче зупинити курс України на НАТО, зняти санкції з Росії і відновити з нею торгівлю.

Що робити з судами і корупцією. Партія обіцяє забезпечити незалежність судової гілки влади і посилити кримінальну відповідальність за корупцію. Як саме вона збирається це робити, автори програми прописати не вважали за потрібне.

Як підняти рівень життя. Тут теж чимало популізму. У програмі прописано зниження тарифів на газ для населення - за рахунок прямих поставок з РФ, списання заборгованості на комуналку, підвищення прожиткового мінімуму, пенсій і зарплат до 7000 гривень.

Реванш. Рабінович-Медведчук хочуть скасувати закони про українську мову (і повернути російську в школи і вузи), про утворення, перейменування УПЦ МП, декомунізацію і люстрацію; припинити реформу Уляни Супрун і перевести медицину на страховий майданчик.

ПАРТІЯ ЄВРОПЕЙСЬКА СОЛІДАРНІСТЬ: посилення санкцій і курс на НАТОРейтинг: від 8,3% (рейтинг) до 9,2% (КМІС). Незважаючи на обіцянки і праймеріз, Порошенко оновив тільки першу десятку списку, а в іншому зробив ставку на стару гвардію. У прохідній частині списку домінують перевірені в бою люди, які встигли довести свою лояльність п'ятому президенту, і чинні депутати. Аналіз списку від  LIGA.net читайте тут: "Я вас почув". Кого Порошенко веде в Раду.

Майбутнє України в НАТО і ЄС - на цьому меседжі будується вся програма партії. Отримати план дій для членства в НАТО Порошенко хоче до 2023 року.

Як повернути Крим і Донбас. Дати відсіч Росії можна тільки в зв'язці з союзниками, вважають в партії екс-президента. Санкційний тиск на Росію слід посилити. Партія обіцяє працювати над тим, щоб увага світу була прикута на Крим і Донбас, а Росія відповіла за злочини. Це, вважають у Порошенка, допоможе звільнити заручників Кремля. Для деокупації Донбасу на окуповані Росією території повинні увійти миротворці ООН. Партія обіцяє зробити найвищим пріоритетом модернізацію і реформу армії, розвиток ракетних технологій, протиповітряного щита, авіації і флоту.

Що робити з судами. Перезавантаження судів повинно завершити реформу судової системи, йдеться в програмі. Тут партія явно перебільшила досягнення екс-президента в цій сфері: на квітень через 2409 суддів, які проходили оцінювання ВККС, звільнені лише 15.

Як перемогти корупцію. Антикорупційна система вже побудована, вважають в ЄС. Залишилося тільки ліквідувати причини, які цю корупцію провокують: звести до мінімуму і спростити адмінпроцедури, перевести сектор послуг в онлайн.

Як підняти рівень життя. Позбавити силовиків можливості втручатися в роботу бізнесу. А фіскалів - навчити дружити з платниками податків. Партія пропонує сприяти створенню робочих місць з високими зарплатами, стимулюючи залучення інвестицій. Щоб наблизитися до європейського рівня життя, Україна повинна інтегруватися у внутрішній ринок ЄС. Податок на прибуток підприємств у Порошенка хочуть помітити податком на виведений капітал. Щоб малий і середній бізнес розвивався, ЄС обіцяє спростити регуляторні процедури і видавати кредити, при збереженні єдиного податку.

ПАРТІЯ БАТЬКІВЩИНА: Будапешт+ і програма для молоді

Рейтинг: від 6,2% (КМІС) до 7,2% (рейтинг). Партія Юлії Тимошенко повністю проігнорувала запит суспільства на нові обличчя. Вона зробила ставку на старих партійців і платоспроможних кандидатів, а молоді політики, які прийшли в Батьківщину в 2014 році, були відсунуті вниз за прохідну лінію. Докладний аналіз від LIGA.net: Привіт з минулого. Кого Юлія Тимошенко веде в Раду.

Передвиборну програму Батьківщина підносить виборцям як Новий курс. Але нового в ній насправді мало.

Як повернути Крим і Донбас. Крім Мінського процесу і Нормандського формату, Батьківщина пропонує почати переговори по формулі Будапешт+ за участю США і Великобританії. Питання Криму і Донбасу можуть розглядатися тільки в одному пакеті. Шлях до миру повинен початися з визволення Росією заручників, вважає Батьківщина. Як і партія Порошенка, політична сила Тимошенко не бачить альтернативи ЄС і НАТО.

Що робити з судами і корупцією. У програмі Батьківщини про це написати забули. Зовсім.

Як підняти рівень життя. Тимошенко хоче, щоб за п'ять років зарплата українців виросла до рівня Польщі. Мінімальна пенсія повинна бути встановлена ​​на рівні 3094 грн, а в подальшому пенсійна система стала персоніфікованою. Не зраджуючи традиціям популізму, Тимошенко обіцяє знизити тарифи на газ, тепло і гарячу воду в два рази (за рахунок власного видобутку). А ще - "відновити справедливість" для тих, хто втратив банківські вклади на падінні курсу гривні. Батьківщина підтримає розвиток українських банків і відновить кредитування бізнесу. Для зниження адміністративного тиску партія обіцяє скасувати 37 податків і зборів, замість ПДВ ввести мінімальний податок на реалізацію, замість податку на прибуток - податок на виведений капітал.

Що пропонує молоді. Програма Батьківщини - єдина, яка окремо розписала молодіжну політику. У Тимошенко пропонують податкові пільги тим, хто візьме випускників вузів на першу роботу. Молодіжні мікрокредити для відкриття своєї справи - до $100 000 і без застави. Ставку по іпотечних кредитах молоді обіцяють не більше 3% на термін від 10 до 30 років. Сім'ї повинні отримувати "дитячі" за народження дітей.

ПАРТІЯ ГОЛОС:: тест на IQ для суддів і боротьба з олігархами

Нова партія Святослава Вакарчука балансує на межі проходження в Раду: від 4,4% (КМІС) до 7,2% (Рейтинг). Її долю вирішить явка, вважають соціологи. У списку Вакарчука - дійсно нові люди: юристи, антикорупціонери, IT-шники, молоді бізнесмени і незашкварені політики. Він розкрив донорів партії Голос (прізвища тут і тут), а від сумнівних грошей публічно відмовляється. Читайте про це докладніше: Кого Вакарчук веде в Раду. Аналіз кандидатів партії Голос.

Як повернути Крим і Донбас. Партія виступає за відкриті тендери на поставку озброєння. Курс на НАТО зберігається. Питання Криму і Донбасу у Вакарчука віддають дипломатам: санкції проти Росії повинні сприяти припиненню вогню на Донбасі. Крим - це Україна, і не стане розмінною монетою. Паралельно у Вакарчука хочуть розвивати вільну частину Донбасу і "прикордонні" з Кримом, щоб окуповані території відчули різницю.

Що робити з судами. Голос обіцяє перезавантаження системи: "по-справжньому, а не косметично". Починати збираються з нагляду за суддями: у ВККС і ВРП повинна бути бездоганна репутація. Ці органи повинні звільнити корумпованих суддів і призначити нових: після перевірки на добропорядність і тест IQ. Для суддів і прокурорів - нові стандарти.

Як перемогти корупцію. Скоріше запустити незалежний Антикорупційний суд. Посилити повноваження НАБУ, а САП і НАЗК - перезавантажити. НАЗК має вести реальний моніторинг життя політиків. Повернути кримінальну відповідальність за незаконне збагачення. Створити процедуру конфіскації у чиновників награбованого майна. Скасувати право на заставу для корупціонерів.

Як підняти рівень життя. У партії пропонують знизити податкове навантаження на зарплати і спростити систему оподаткування для бізнесу. Пенсіонерів хочуть повністю перевести на накопичувальну систему. Голос планує запустити глобальну онлайн-платформу підтримки українців з будь-якого питання в форматі 24/7: один електронний кабінет буде об'єднувати запити кожного українця: як пацієнта, власника авто, платника податків. Загалом, все - в онлайн.

Що робити з олігархами. Це єдина партія, яка піднімає таке питання в програмі. Голос обіцяє прийняти нові антимонопольні закони, призначити готових до боротьби з олігархами професіоналів в держрегулятори, ввести жорсткі вимоги до незалежності медіа, створити базу для аналізу (big data) інформації про клани олігархів.

Читайте, чому вибори в Раду навіть важливіше виборів президента:
Президент, Кабмін, Рада: хто головний в Україні? #ВладаЦеМи

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України, чому важливо брати країну у власні руки і чому не варто боятися зробити помилку. Проект реліз за підтримки USAID - Internews

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини