RU

#ВладаЦеМи. "Не дивіться ток-шоу. Вибирайте з розумом" - інтерв'ю

#ВладаЦеМи.
Андрій Сухарина (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)
17.07.2019, 15:41

Чому молодь не дуже любить ходити на вибори та як вибирати усвідомлено: інтерв'ю з експертом фонду Демократичні ініціативи

"Не дивіться ток-шоу. Цікавтеся політикою. І будьте активними". Політичний аналітик фонду Демократичні ініціативи Андрій Сухарина в інтерв'ю  LIGA.net розповів, чому молодь не дуже любить ходити на вибори, хоча голосувати - важливо, як вибирати усвідомлено і як це все працює в Європі. У кінці тексту - три поради молодим виборцям.

ХТО ВИГРАЄ ВІД ТОГО, ЩО ВИ НЕ ВИХОДЬТЕ НА ВИБОРИ:
сім важливих питань

Чому ходити на вибори - це важливо? "Відсутність дії - теж дія. Наприклад, чим менше молоді ходять на вибори, тим більше підтримки отримують проросійські партії. Молоді респонденти, навпаки, частіше підтримують ЄС і НАТО".

Похід Зеленського в політику розворушив молодь? "Ні, це міф. Дані екзитполів на президентських виборах говорять, що на них прийшла така ж кількість молоді, як і в 2014 році. Зеленський виграв в категорії молодих виборців, але не залучив їх на ділянки. Явка молоді в категорії 18-24 років склала приблизно 43-44%. Точних даних у ЦВК немає".

Читайте також: #ВладаЦеМи. Чому Україною досі керує покоління СРСР

Так може варто зробити голосування обов'язковим? "Краще спрямувати зусилля на те, щоб вчити українців вибирати з розумом. Щоб кожен, роблячи вибір, замислювався: які ідеї партій відповідають його інтересам. Обов'язкове голосування не сприяє вдумливому вибору. Якщо ми це зробимо, то збільшимо рівень популізму. Люди, які не цікавляться політикою, просто проголосують за найбільш гучних кандидаті ".

А українська молодь клює на популізм? "Однозначно. Ми всі клюємо на популізм, але кожен - на різні його аспекти. Якщо старше покоління - на соціальний популізм, то молодь готова сприймати (приймати за чисту монету) обіцянки про швидкі і радикальні зміни без негативних наслідків".

І що з цим робити? Як вибирати усвідомлено? "В Україні є багато проектів для перевірки політиків: Серпом по рейтингу, Чесно, VoxCheck. Вони допомагають відсіяти реальні і нереальні обіцянки. Але тут важливо, чи готові ми брати відповідальність за свій вибір? Не страшно проголосувати за тих, хто пропонує популістські ідеї. Важливіше бути готовим контролювати виконання обіцянок, які партії нам дають. А іноді - визнати, що помилилися з вибором".

Читайте аналіз програм: #ВладаЦеМи. Як вибрати свою партію і що вони обіцяють: ТОП-5

Чим молодь відрізняється від виборців інших вікових груп? "У суспільстві - величезний запит на зміни. Це проявляється в двох аспектах. Перший - очікування справедливості. Другий - вимога поліпшити якість життя. Запит на справедливість у молоді сильніше, ніж на соціалку. А це дає більше шансів на реалізацію реформ і очищення влади від "поганих елементів".

З Україною зрозуміло. А як молоді люди вибирають в Європі? "Європа неоднорідна. Якщо в Бельгії голосування обов'язкове для громадян, то у наших сусідів - у Польщі та Словаччині - явка буває і нижче. Цікавий парадокс: велика частина європейської молоді вважає себе єврооптимістами. Але вони ходять на вибори менше, ніж інші вікові групи. Таким чином, їх єврооптимізм не впливає на політичний порядок денний, який визначають люди старшого віку. Результат на референдумі по Brexit - кращий приклад. Низька явка молоді суттєво вплинула на кінцевий результат (52% - за вихід з ЄС, проти - 48%)".

"НЕ ЧИТАЙТЕ РАДЯНСЬКИХ ГАЗЕТ":
три ради молодим виборцям

Перша порада. Не дивіться політичні ток-шоу. "Вони не освічують. Це скоріше розважальна програма, в якій політики викидають агресію і злість один на одного".

Друга порада. Цікавтеся політикою. "Вибори - набагато ширше, ніж просто голосування за конкретну людину або партію. ​​Це голосування за ідеї, платформи і стратегії. Бути залученим в це дуже цікаво. Можна спробувати себе як волонтер, активіст громадської організації. Політика в широкому сенсі - це, насправді, цікаве заняття".

Третя порада. Робіть це з друзями. "Ми зможемо залучити до голосування більше свідомих молодих людей тільки в тому випадку, якщо залучимо їх до іншої активності. Поставити галочку в бюлетені - цього мало. Це може бути корисно, якщо виборці далі готові вимагати дій від своєї політичної сили. Зараз партії отримують гроші з держбюджету. Не тільки ті, які пройшли в парламент, а й ті, хто набрав більше 2% голосів. У вас є право і обов'язок вимагати, щоб партія виконувала те, за що ви проголосували".

Читайте також: ВладаЦеМи. Наймолодший голова села: "Зроблю його крутим"

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України, чому важливо брати країну у власні руки і чому не варто боятися зробити помилку. Проект реліз за підтримки USAID - Internews

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини