#ВладаЦеМи. Наймолодший голова села: "Зроблю його крутим"

#ВладаЦеМи. Наймолодший голова села:
Артем Кухаренко очолив село Подільське в 22 роки (фото - Андрій Гудзенко)
05.07.2019, 10:50

Інтерв'ю з наймолодшим сільським головою України Артемом Кухаренком. Це - його маленька історія успіху

"Я прийшов до батька і сказав: хочу спробувати себе сільським головою. Це мій дім, і мені хочеться, щоб він був крутим, класним, щоб про нього все знали. Батько мене відмовляв. Сказав - занадто багато негативу буде", - розповідає Артем Кухаренко. Він очолив село Подільське Черкаської області в 22 роки, коли був студентом. Про те, чи варто молоді йти у владу, що виходить у результаті, і як уникнути помилок - Кухаренко розповів в інтерв'ю  LIGA.net.

БЕЗКОШТОВНИЙ WIFI І СОРТУВАННЯ СМІТТЯ

"Я став главою в депресивному селі, яке знаходиться на межі банкрутства. Тому що роботи як такої немає, земля опинилася під агрохолдингом. І іноді я, можливо, навіть не розумів, наскільки все буде складно", - зізнається Артем.

Прямий автобус від районного центру Золотоноша до села Подільське, розташованого в 15-ти кілометрах, ходить лише двічі в день. На цьому відрізку дороги до ладу не ловить ні інтернет, ні телефонний зв'язок, а google-карти переходять в "сплячий режим".

Але в центрі Подільського телефони оживають. "У нас в перший же день з'явився безкоштовний WIFI... Але це настільки просто, що мені соромно хвалитися, ніби Америка відкрита. Просто три роутера стоять в трьох точках, розшиті по максимуму за діапазоном", - розповідає Кухаренко. Він домовився з провайдерами, і вони забезпечують інтернетом соцсферу: школу, будинок культури, бібліотеку, сільраду.

З іншими передвиборними обіцянками було складніше, визнається сільський голова. "Дорога до села була в дуже поганому стані. У нас не було освітлення. І не було централізованого вивозу сміття. Це три глобальних проблеми", - зазначив він.

До їх вирішення Артем Кухаренко підійшов творчо. Щоб зібрати гроші на дорогу в селі, він провів благодійний концерт: "І у нас все вийшло. Люди скинулися на квитки, просто небайдужі жителі, і ми назбирали на бетон, яким залили дорогу по селу". А райрада і адміністрація, які теж були присутні на концерті, допомогли з ремонтом дороги від Золотоноші до Подільського.

Проблему вуличного освітлення закрили за рік. "Але, оскільки ми зробили з пасовища в центрі села ботанічний сквер, у нас там рідкісні дерева висаджені, то в 2018 році знайшли 50 тисяч гривень на те, щоб і навколо парку на кожному стовпі було освітлення. Використовуємо лампочки ЛЕД. Люди настільки звикли, що ніхто і не пам'ятає, як жодної лампочки не було", - говорить Артем.

Читайте також: #ВладаЦеМи. П'ять наймолодших політиків: як вони змінюють світ

Для вивозу сміття з Подільського він знайшов спонсорів, які подарували селу комунальну техніку. "І ми вивозимо кожної другої п'ятниці сміття. Але ми пішли далі. Ми йдемо до того, щоб відмовитися від поняття звалища сміття. Ми сортуємо сміття", - зазначив Кухаренко. Для цього село закупило 27 сміттєвих баків: окремо - на скло, поліетилен/пластик і на органіку.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД: ЩО ТРЕБА ЗНАТИ МОЛОДИМ ЧИНОВНИКАМ І ПОЛІТИКАМ

"Перед тим, як щось сказати або зробити, треба добре подумати і спланувати, щоб не пороти гарячку. Тому що ми молоді, нам хочеться всього Й відразу. А так не буває, на превеликий жаль", - тепер уже розуміє Артем Кухаренко.

Бюджет Подільського невеликий - півтора мільйона гривень на рік. Що це за сума, Артем пояснює на прикладі бюджету школи: "Витрати на її утримання десь 2,1 млн на рік. Якщо передати школу на наше забезпечення, ми її не потягнемо. Ми не самостійна громада".

Школу в Подільському ремонтували спільними зусиллями (фото - Андрій Гудзенко, LIGA.net)

На подвір'ї - невеликий бук-шерінг з дитячими книгами (фото - Андрій Гудзенко, LIGA.net)

Фінансів мало. Тому, визнає Артем, іноді він робить помилки: "Коли хочеться швидше все зробити. Наприклад, у нас була сильна буря, нам зірвало дах з сільради, повибивало вікна. Можна було просто підняти хай і звертатися на всі рівні: будь ласка, допоможіть полагодити дах, інакше у нас провалиться стеля. Моя помилка: не треба було пороти гарячку і брати ремонт на себе в борг".

Бути сільським головою непросто - село маленьке, всі один одного знають і намагаються вибудовувати особисті відносини з главою. Якщо щось не так - дорікають: "Ми тебе обрали молодого. Але якщо ти переходиш наші інтереси, то відразу стаєш молодим шмаркачем".

"Мене часто просять щось зробити, але не завжди все залежить від мене. Моя друга помилка: мені дуже складно було сказати слово немає. Не завжди міг розділити свої сили і можливості. Але якщо я обіцяв зробити, то робив, чого б мені це не коштувало ", - говорить Артем.

Кухаренко очолює село вже чотири роки і впевнений: молодь повинна активніше йти у владу, але зберігати незалежність. Щоб новим політикам ніхто не телефонуваі з директивами, що і як робити. "Більшість політиків, яким зараз по 40-50 років, прийшли від наставників, які їх на свої місця у владі і заводили. А тепер вони їм всім зобов'язані", - пояснює сільський голова.

Виборчий бум на дострокових виборах до Верховної Ради, куди зібралося багато нових облич, Кухаренко пропускає - залишилося багато зобов'язань перед громадою, які треба виконати: "Я відповідаю за тих, хто мене обрав. У мене багато незавершених справ, які я завершу, якщо зберуся... Інакше я себе не буду поважати. І я ще не готовий бути депутатом Верховної Ради ".

Але плани активніше участовать у великій політиці і громадському житті у нього є. Зараз Артем вступає до Академії держуправління при президенті, щоб отримати базу знань і конкурувати зі старими політиками. "Я буду однозначно займатися громадською роботою, цивільними ініціативами, політикою. Але на якому рівні? Я подивлюся в силу своїх можливостей", - пояснює він.

Зараз амбіція Артема - розбудити співгромадян: "Треба зробити все можливе, щоб люди вели господарство, вчилися, були активними. Поки всі сплять. Ні...ра робити не хочуть. У всіх апатія. Потрібні тренінги. Потрібно піднімати індекс щастя громади".

Читайте також: #ВладаЦеМи. Чому Україна досі керує покоління СРСР

#ВладаЦеМи - це серія матеріалів, що розповідає про те, як молодь змінює вигляд України,
чому важливо брати країну у власні руки й чому не варто боятися зробити помилку.
Проект реалізується за підтримки USAID - Internews

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини