RU

Влада - підприємцям: "Є справа"

21.01.2011, 13:00
Влада - підприємцям:
32484e98c79e23e77aa0b136094b7faf.jpg

Щодо лідерів підприємницького руху, що вийшли на Майдан у кінці 2010 року, порушена кримінальна справа. Чи справді влада дотримує букву закону, або чутки про тиск на громадянські свободи мають під собою реальні підстави?

"Податковий Майдан": його більше немає, але пам'ять про нього живе. Не тільки в серцях обурених проектом Податкового кодексу підприємців. Ще - в розумах українських правоохоронців і в папках з документами кримінальних справ, порушених щодо організаторів акцій протесту. Одним із передвиборчих гаслів нинішнього Президента були слова "Почую шкіряного". Справді підприємці були не тільки почуті: деякі з них - навіть чітко ідентифіковані.

Не можна сказати, що громадяни, які протестували проти прийняття Податкового кодексу, звинувачуються безпосередньо у проведенні мітингу або непокорі офіційної "лінії партії". Ніхто не приписує їм "політичну єресь". Кваліфікація кримінальних справ, як це було, скажімо, у випадку з комендантом столичного наметового містечка Олегом Ахтирським, звучить не по-дисидентськи, а сухо і цілком протокольно: "умисне знищення або пошкодження чужого майна, яке заподіяло шкоду у великих розмірах" (ч.1 ст. 194 КК). Майно, яке, на думку МВС, "знищив або пошкодив" О.Ахтирський і його соратники з протесту, - це тротуарна плитка на площі Незалежності, яка псується від того, що у неї (а точніше, у стик між плитами) забиваються кілочки для наметів.

Справедливості ради слід зазначити, що тих, що мітингують в Україні "підводять під 194-ту" вперше. Ні "студентська революція на граніті" у 1990-м, ні "Україна без Кучми" у 2002-м, ні інші акції протесту не знали подібних прецедентів. Більше того, "кемпінгом" на Майдані не гидували і прихильники теперішньої влади, в 2007 році, що протестували у центрі Києва проти розпуску парламенту V скликання і позачергових виборів. У відповідь на те, чому ж подібні заходи не застосовувалися до прихильників Партії регіонів, що забивають такі ж кілочки у цю ж плитку, в столичному Главку міліції відповідають: мовляв, тоді не було потерпілих. Точніше, столичні комунальні служби не подали заяви. Була б заява - була б "справа", а так...

Говорячи про "податковий Майдан", у міліції зазначають, що ця кримінальна справа була порушена за фактом надання експертної оцінки Дорожньо-експлуатаційного управління Шевченківського району, згідно з якою збитки, завдані незадоволеними підприємцями муніципальному майну, оцінюються більш ніж у 212 тис. грн. "У 2005 і 2007 роках подібних заяв у слідче управління київської міліції не надходило. Якби вони надходили, тоді була б також порушена справа на підставі документів, що підтверджують збитки", - виправдовуються у міліції.

Словом, якщо у чому і винні незадоволені Податковим кодексом громадяни, так це у тому, що не вміють акуратно і без шкоди навколишньому середовищу мітингувати. Отже, з одного боку влада всіляко заперечує пригнічення свободи слова і свободи зборів. А з іншого - нагадує громадянам, що у Кримінальному кодексі знайдуться інші мотиви для особливої уваги до того або іншого незгідного. Так, Прем'єр Микола Азаров у спілкуванні з журналістами заявив, що переслідування щодо підприємців сьогодні немає, але ніколи не можна підтримувати людей, які своїми діями завдають шкоди державі та його майну. "Такі речі не можна заохочувати", - суворо наголосив глава Кабміну.

Однак до реальних "посадок" підприємців навряд чи дійде, вважає директор PR-групи "Polittech", політтехнолог Тарас Березовець. "Віктор Янукович та його Адміністрація почали грати у "хорошого царя і поганих бояр". У зв'язку з цим можна передбачати, що все кримінальне переслідування активістів Майдана буде вольовим рішенням зупинено, і зупинено особисто Президентом, можливо, навіть перед самим судом", - каже експерт. У підтвердження свого припущення Т. Березовець наводить приклад публічного захисту Юлії Тимошенко з боку Президента. Нагадаємо, в інтерв'ю американському телеканалу CNN В.Янукович заявив, що сподівається на те, що суд визнає екс-прем'єр-міністра невинним. "Я хотів би, щоб вона (Тимошенко, - ред.) довела, що обвинувачення проти неї неправдиві. І я - один з тих, хто зацікавлений у тому, щоб це сталося", - заявив Президент американським ЗМІ. Отже, В. Янукович може поступово знижувати градус напруженості у суспільстві, працюючи особисто на свій рейтинг, не особливо піклуючись про репутацію соратників.

А ось хто справді може постраждати від ситуації, що склалася, на думку Т.Березовця, так це М.Азаров, що погодився на роль персоніфікованого втілення "поганих бояр". "Своїм висловлюванням Прем'єр викликає все більше негативу, і на цьому фоні Президент ще краще може зіграти роль доброго царя, відправивши у відставку неугодного народу главу уряду", - вважає експерт.

Відставка М.Азарова, на думку Т.Березовця, повинна була відбутися ще у кінці 2010 року, і те, що він досі займає пост Прем'єра, свідчить про спроби "навішати" ще більше негативу на главу Партії регіонів перед відставкою. І ситуація із заохоченням кримінальних справ проти лідерів підприємницького руху логічно вписується у цей ряд.

Розглядаючи цю ж ситуацію, директор Центру соціальних досліджень "Софія" Володимир Лупаций пропонує поставити питання ширше. "Українське законодавство загалом не підготовлене до реагування на ситуації, подібні до тієї, що відбувається зараз навколо лідерів "податкового Майдана". І влада стає заручником непідготовленого законодавства", - каже експерт. "Обвинувачення в псуванні майна виглядає спробою додати формально юридичний характер давно вже політизованій ситуації, і це також грає не на користь владі. Інших виходів у влади просто немає, все з тієї ж причини непідготовленості українського законодавства", - коментує ситуацію В.Лупаций.

Експерт каже, що політика в Україні давно вийшла за межі парламенту, а вести позапарламентську, майданну боротьбу з опозицією, і зберігати обличчя дуже важко для будь-якої влади.

А поки політики, експерти і пересічні громадяни чекають, чим же закінчиться справа про "плитку і підприємців", країна готується до нового вияву позапарламентського політичного процесу - 22 січня на Софіївській площі у Києві буде про що поговорити.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини