RU

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК

19.03.2014, 18:11
Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК - Фото
Українці Криму повинні відчувати підтримку України і не втрачати національної самоідентифікації

Україні не варто відповідати сильнішому противнику агресією. Замість цього необхідні швидкі ефективні реформи і адресна допомога українцям Криму

Президент Росії Володимир Путін і визнані Україною нелегітимними прем'єр Криму, спікер кримського парламенту і градоначальник Севастополя підписали договір про вступ АРК і Севастополя до складу РФ. Того ж дня на півострові було вбито українського військовослужбовця. Крим фактично анексований, а українська влада виявилася там поза законом.

Відразу ж після анексії стали чути заклики до негайної і жорсткої реакції з боку Криму: від припинення поставок води, електроенергії та газу до конфіскації власності російських держкомпаній і навіть застосування зброї. У коментарі
ЛІГАБізнесІнформ економічні та політичні експерти запропонували варіанти найоптимальнішої поведінки української влади в ситуації, що склалася.

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК

Ігор Бураковський, керівник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій:

- Драматизм української ситуації в тому, що ніхто не знає, як діяти в умовах анексії своєї території. Ми зіткнулися з цим уперше, і, я переконаний, що критики сьогоднішнього уряду не уявляють, в якій складній ситуації він опинився.

Як мінімум наші дії повинні бути скоординовані з діями західних партнерів. Ми не повинні уподібнювалися Путіну, і можемо відповідати тільки в рамках міжнародного права. Це дуже важливо  так як ключовий вододіл, який сьогодні проходить між Путіним і рештою світу, полягає в тому, що Путін заперечує по суті сучасне міжнародне право. Граючи за правилами Путіна, Україна втратить підтримку цивілізованого світу.

Ще потрібно зрозуміти, що Україну чекає тривалий період співіснування з вороже налаштованою державою. Самостійно ми ці проблеми не вирішимо,  тому нам дуже важливо швидке і ефективне вибудовування відносин з міжнародним співтовариством.

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби Український барометр:

- Нічого поганого Криму робити не треба. У цьому немає ні необхідності, ні ресурсу. Україна зараз повинна визнати, що Крим тимчасово окупований, і терміново почати надавати адресну допомогу співвітчизникам, які опинилися на цій території - українцям і татарам. Необхідно, щоб українці Криму не перестали ідентифікувати себе українцями і знали, що Україна їх підтримує. Кращий спосіб довести, що Крим - це велика помилка Росії і самих кримчан - це провести в Україні реформи і стати розвиненою, цивілізованою країною, вітриною Заходу.

Звичайно, необхідно зміцнювати оборону південного сходу, але я не вірю в перспективи продовження анексії українських територій путінськими військами. Кремль веде війну на три фронти - кримський, кавказький і сирійський. Сирійський конфлікт ось-ось завершиться поразкою Росії  після чого тисячі агресивно налаштованих по відношенню до Путіна радикалів опиняться на Кавказі. Путіну буде не до України. Та й немає у Путіна військового ресурсу для окупації південного сходу України.

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК
Олександр Пасхавер, президент Центру економічного розвитку:

- Україні не треба робити різких кроків. Звичайно, можна спробувати насолити Росії прямо зараз, але це неможливо. Україна повинна відповісти власним посиленням - і оборонним, і економічним. Посиленням спецслужб: у нас адже агенти зарубіжних спецслужб просто, як у скверику, прогулюються. Також слід зробити українську дипломатію більш витонченою, вишуканою і швидкою.

Ми малодієздатна держава. І повинні бути вдячні Путіну за те, що ткнув носом в цей стан. Сподіваюся, зробимо висновки. Коли Україна буде сильною, вона зможе відповідати, як слід, а намагатися йти на загострення сьогодні - не пропускати потяги, перекривати воду, закривати кордони - це як "на зло кондуктору піти пішки".

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК
Олексій Гарань, політолог, професор Києво-Могилянської академії:

- Потрібно прораховувати, до чого призведе той чи інший крок українського керівництва. Я розумію, що народ обурений, і мені самому хотілося б бачити, як наш спецназ наводить порядок в Криму, а війська відбивають атаки агресора. Але що за цим послідувало б? Ми ж не знаємо сценарію, розписаного Путіним. Рубати з плеча дуже небезпечно, і ми повинні розуміти, наскільки Україна готова відбивати тиск Росії у випадку, якщо сама ж піде на загострення ситуації.

Мені здається, що завдання номер один України останніх днів і по сьогодні - не допустити агресії Путіна на сході країни. На цьому і необхідно сконцентруватися. Також Україна повинна зробити все, в тому числі і шляхом реформ, щоб стати привабливими і для світу, і для самих себе, і для росіян. Підкреслюю, не для Кремля, а для російських громадян. Цей варіант не найшвидший, і не самий іміджевий, але найперспективніший. Потрібно реально оцінювати свої шанси.

Витримка і реформи. Чим Україна повинна відповісти на анексію АРК

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова:

- Я не є прихильником нагнітання обстановки, немає сенсу відразу обрізати всі кінці з Кримом. Наш уряд заявив, що Крим все ще залишається Україною. Дуже важливо показати, що країна зберігає цивілізовані принципи поведінки.

Вважаю, що, незважаючи на цілий ряд упущень, які можуть виглядати як здача Криму, українська влада діє розумно і в цивілізованих рамках. Тому що якщо ми будемо діяти так само нахабно, як кримська влада за підтримки Росії, дуже важко буде розраховувати на підтримку Заходу. Тоді точно Україна залишиться один на один з Путіним. А поки питання все ще залишається в рамках дипломатії і права. Різкими відповідними кроками Україна може тільки погіршити ситуацію. Незважаючи на військову загрозу, залишатися в цивілізованих рамках необхідно не тільки для того, щоб зберегти обличчя перед світом  а й для того, щоб залишити за собою право розраховувати на підтримку третіх сторін.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ в Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини