RU

Вирок вироку: реакція на осуд Луценка в Україні та світі

28.02.2012, 09:36
Вирок вироку: реакція на осуд Луценка в Україні та світі - Фото
Під час оголошення вироку Юрій Луценко сміявся

Після того, як суд закінчив оголошувати вирок, екс-голова МВС заявив, що рішення було заздалегідь приготоване в Адміністрації президента Януковича

Чотири роки позбавлення волі з конфіскацією майна і позбавленням права займати керівні посади та рангу державного службовця. Такий коротко вирок, який вчора виніс Печерський районний суд Києва екс-міністру внутрішніх справ України Юрію Луценку.

Власне, сам Луценко, схоже, абсолютно не сумнівався, що вирок буде обвинувальним. "Все це шоу замовлялося не для того, щоб мене випустити", - зауважив він перед остаточним оголошенням вироку.

Після того як суд закінчив читати документ, екс-міністр заявив, що цей вирок був заздалегідь приготований в адміністрації президента Віктора Януковича. За словами Луценка, вирок показав остаточне відсутність об'єктивного й незалежного суду в Україні.

Лідер партії УДАР Віталій Кличко, присутній на засіданні, був солідарний з екс-головою МВС у ставленні до українського правосуддя. Кличко назвав рішення суду "хрестом для українського правосуддя". "Це велика ганьба. І це ще один доказ диктатури, авторитарного режиму в Україні", - зазначив політик.

Захист колишнього міністра внутрішніх справ пообіцяв у двотижневий строк оскаржити вирок Печерського суду. За словами адвоката Олексія Баганця, апеляційний суд буде зацікавлений в тому, щоб якомога швидше розглянути скаргу на вирок Луценка, поки не з'явилося рішення Європейського суду з прав людини. Юрист пояснив, що якщо вирок Луценка не вступить в законну силу, то в разі рішення ЄСПЛ Україна повинна буде підкоритися йому й випустити Луценка на свободу, тому влада зробить все, щоб цей вирок максимально швидко набув чинності. Брат колишнього голови МВС Сергій Луценко в свою чергу зауважив, що вони не покладають надію на українські суди. Він пояснив, що подавати апеляцію захист буде лише з тим, щоб виконати процедуру, необхідну перед подачею скарги до Європейського суду з прав людини.

Політичні соратники Луценка, коментуючи результати процесу, прозоро натякнули на розплату для тих, хто вирішив екс-голову МВС запроторити за грати. Екс-прем'єр Юлія Тимошенко, яка з недавніх пір сама перебуває в місцях позбавлення волі, заявила, що влада, виносячи такі вироки, отримує вирок собі, "від якого їм не сховатися, яких би стін, фортець і резиденцій вони собі не набудували". Вона висловила переконання, що кінець нинішньої української влади вже близький. Також Тимошенко подякувала Луценку за витримку, мужність, честь, силу, благородство і за те, що він залишився "справжнім чоловіком на тлі тих немічних блазнів", які намагалися його судити. Заступник голови партії Батьківщина Олександр Турчинов зазначив, що вирок Юрію Луценку демонструє відсутність інстинкту самозбереження у нинішньої влади. Крім того, він висловив переконання, що як тільки нинішній український режим буде зміщений, всі політв'язні вийдуть на свободу.

Політологи, які прокоментували вчора ЛІГАБізнесІнформ цю справу, до речі, також висловилися на користь того, що Луценко не місце за гратами. Так, директор Центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський, якого важко запідозрити в симпатіях до помаранчевої команди, заявив, що екс-міністр повинен бути амністований, оскільки його вирок занадто суворий. Погребинський висловив думку, що Луценко й Тимошенко "незабаром будуть амністовані".

Професор кафедри політології НаУКМА Олексій Гарань, в свою чергу, зазначив, що вироком колишньому голові МВС влада в черговий раз спровокувала суспільство на конфлікт. За його словами, правосуддя в країні немає. "Мені здається, що влада провокує конфлікт і вибух, який змете цю владу", - сказав експерт.

Зате в Партії регіонів, схоже, дуже задоволені вироком. Прес-служба цієї партії вчора розповсюдила заяву нардепа Володимира Олійника, який красномовно підтримав рішення Печерського суду. Його основний посил такий: вирок Луценка - серйозний сигнал для кожного чиновника, якому за зловживання владою треба нести відповідальність перед законом. За словами Олійника, рішення суду свідчить про те, що в Україні розпочато процес залучення до відповідальності чиновників. Більш того, в підтримці українського правосуддя Олійник пішов ще далі, порівнявши справу Луценка з засудженням американського гангстера Аль Капоне. "Це той випадок, як в Штатах, з Аль Капоне - вбивства були, і всі про це знали, але притягнутий до відповідальності він був за несплату податків", - зазначив народний обранець.

Втім, в самих Сполучених Штатах явно не поспішають ототожнювати Юрія Луценка зі своїми бандитами. Більше того, США закликали українську владу випустити Луценка. Офіційний представник Держдепартаменту США Вікторія Нуланд заявила, що він повинен "мати можливість повною мірою брати участь у політичному житті країни". На переконання американської сторони, судові переслідування Луценка і екс-прем'єра Тимошенко обумовлені політичними причинами, що "викликає серйозні питання щодо прихильності української влади до демократії".

Висловилася із засудженням і Європа. Верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон і єврокомісар з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле висловили розчарування вироком, винесеним у Києві щодо екс-голови МВС. Європейці розцінюють його як сигнал про продовження в Україні судової практики, яка не відповідає міжнародним стандартам. Представники ЄС нагадали, що під час саміту Україна-ЄС, який пройшов в кінці минулого року в Києві, було зроблено заяву, що повага до верховенства права буде мати "вирішальне значення для швидкості політичної асоціації та економічної інтеграції України з ЄС".

Доповідач ПАРЄ в Україні Марілуіза Бек взагалі назвала Луценка "жертвою політичної вендети". Говорячи про те, що судовий розгляд щодо українського екс-міністра був несправедливим, вона послалася на доповідь Гельсінського комітету Данії. Німецький політик також висловила думку, що Луценко, який відповідав за розслідування таких гучних злочинів, на кшталт вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, "розлютив деяких осіб, які в даний час повернулися до влади".
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини