RU

Вирок Тимошенко: вражаючий антирекорд Януковича

12.10.2011, 10:04
Вирок Тимошенко: вражаючий антирекорд Януковича - Фото
6cd85a34607477b7091e41251d51704e.jpg

Президенту Януковичу вдалося встановити новий антирекорд за обговорюваністю: давно внутрішні справи України не обговорювалися в світі так бурхливо, і ще ніколи реакція на них не була такою однозначною. Вироком Тимошенко категорично незадоволені всі

Мабуть, вперше в історії нинішньої влади, її дії дістали дивовижно одноголосну оцінку всіх стратегічно важливих для України партнерів. Вироком Юлії Тимошенко категорично незадоволені всі: США, країни ЄС, ОБСЄ, Росія. Не можна не погодитися з американським сенатором Джоном Маккейном, який заявив, що Віктору Януковичу вдалося встановити новий антирекорд.

Щоправда, мотивація неприйняття даного рішення у сторін різна. Захід вважає, що на всіх демократичних звершеннях в Україні можна спокійно ставити хрест. Незважаючи на заяву українського МЗС про те, що виголошення вироку Тимошенко жодним чином не зашкодить зближенню України і Європейського союзу, в ЄС вже почали говорити про те, що зі зближенням треба пригальмувати. І навіть якщо угоду про асоціацію буде підписано, процес ратифікації даної угоди всіма національними урядами тепер представляється надто сумнівним.

Президент Європейської народної партії (ЄНП) Вільфред Мартенс одним з перших заявив про необхідність припинити з Україною переговори по Угоді про асоціацію. Він назвав судовий процес над Тимошенко "ганебним для країни, яка заявляє про свої європейські прагнення і наміри підписати Угоду про асоціацію". Звичайно, ЄНП не єдина партія Європарламенту, однак її думка є далеко не останньою в прийнятті будь-яких рішень. Крім того, схожу позицію зайняли багато хто з європейських політиків.

Президент Європейського парламенту Єжи Бузек заявив, що шкодує в зв'язку з рішенням суду засудити екс-прем'єра України Тимошенко до семи років ув'язнення і чекає перегляду вироку під час оскарження. "Я чекаю, що вирок буде переглянуто в ході процесу оскарження. Закон, застосований у відношенні Тимошенко, відноситься до радянських часів і передбачає кримінальне переслідування для політичних рішень. Це - рідка практика в демократичних країнах. Україна - велика нація, яка заслуговує кращого", - наголосив він.

Верховний представник ЄС у зовнішній політиці Кетрін Ештон наголосила, що ЄС вкрай розчарований даним рішенням. За її словами, "вирок було винесено після судового процесу, який не поважає міжнародні стандарти щодо справедливого, прозорого і незалежного правового процесу, до чого раніше неодноразово закликало керівництво ЄС". "Це, на жаль, підтверджує, що правосуддя застосовується вибіркове в політично мотивованому судовому переслідуванні лідерів опозиції і членів попереднього уряду. Це особливо сумно для країни, яка в цей час головує в Комітеті міністрів Ради Європи", - резюмувала вона.

Генеральний секретар Ради Європи Турбьорн Ягланд заявив, що в демократіях правосуддя щодо політичних рішень має здійснюватися парламентом і виборцями, а не судами. А в Європейській комісії розраховують, що ситуацію навколо екс-прем'єра буде розв'язано після апеляції на вирок.

Голова МЗС Британії заявив, що вирок Тимошенко може стати серйозною перешкодою для підписання і ратифікації угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі, а у Фінському інституті міжнародних відносин взагалі не бачать сенсу продовжувати переговори на цю тему. Міністр закордонних справ Італії Франко Фраттіні заявив, що "сім років в'язниці - це неприпустимий вирок". У німецькому Бундестагу запропонували заборонити безвізовий режим для власників українських дипломатичних паспортів, а в МЗС Німеччини розчарувалися у верховенстві права в Україні. У зовнішньополітичному відомстві Франції констатували деградацію правової держави в Україні. Польща вважає, що вирок Тимошенко серйозно підірвав імідж України. Голова МЗС Швеції не знайшов жодних підстав для такого рішення суду. Чехія, в свою чергу, взагалі відмовилася цей вирок визнавати. У довершення до всього, група Європейської народної партії в Комітеті регіонів Європейського союзу оголосила бойкот зустрічі з офіційною урядовою делегацією України. І всі одноголосно заявили, що справа була виключно політичною. Своє занепокоєння висловив також генсек ООН Пан Гі Мун, який вкрай рідко коментує некровопролитні події світової політики.

США вирок розчарував. В адміністрації Обами наголосили, що обвинувачення проти Тимошенко і переслідування інших лідерів опозиції і членів попереднього уряду викликають "серйозні побоювання з приводу відданості української влади демократії і верховенству права".

Міжнародні організації також не залишилися осторонь. Заступник директора міжнародної правозахисної організації Amnesty International заявив, що "суд над ЮлієюТимошенко свідчить про системні проблеми в системі правосуддя в Україні, і проведення даного слідства ставить під сумнів незалежність судової системи". Науковий директор недержавної дослідницької організації Freedom House Крістофер Волкер прийшов до висновку, що вирок Тимошенко свідчить про кінець "відкритої" політики в Україні.

При такій великій кількості негатива життєстверджуючі заяви української влади про те, що договір про асоціацію буде підписаний і ратифікований вже найближчим часом, виглядають дещо непереконливо.

Проте, зрозуміло, що в реакції Заходу, крім відстоювання демократичних цінностей, є ще і частка вдячності. Все-таки, Тимошенко підписувала контракти у форс-мажорній ситуації, коли Росія припинила поставки газу не тільки в Україну, але і в Європу. І невідомо ще, як розвивалися б події, якби ці контракти не були підписані. Цілком можливо, що в такому випадку збиток був би набагато більшим для всіх.

Цікаво також, що Росія виявила солідарність з Заходом. У МЗС РФ наголосили, що, звичайно, поважають суверенітет української держави і незалежність судової системи України. "Разом з тим не можна не брати до уваги той факт, що керівництво багатьох держав і світова громадськість сприймають весь цей судовий процес як ініційований виключно по політичних мотивах. Звинувачуючи Ю.В.Тимошенко в перевищенні влади при укладенні контракту на поставку російського газу в 2009 році, Печерський суд проігнорував переконливі свідчення того, що згадані газові домовленості були оформлені відповідно до законодавства Росії і України і застосовних норм міжнародного права", - зазначили у відомстві. "Не можемо в зв'язку з цим не відзначити і очевидний антиросійський підтекст у всій цій історії. По суті справи Ю.В.Тимошенко судили за діючі і ніким не скасовані юридично зобов'язуючі угоди між ВАТ Газпром і НАК Нафтогаз України", - впевнені в МЗС.

Характерно так само, що Газпром, якого це рішення, здавалося б, стосується безпосередньо, від вироку втратив дар мови. Буквально. Жодних заяв, ні офіційних, ні будь-яких ще, від компанії не було.

Разом з тим ще один винуватець торжества – Володимир Путін – чесно зізнався, що так і не зрозумів, за що Тимошенко дали сім років. "Сім років - цифра така… Сама по собі цифра - хороша. Я, правда, не дуже розумію, за що їй дали ці сім років". Зі слів Путіна, Тимошенко для нього - не друг, не родич, "більше того, скоріше політичний опонент", тому що вона "завжди була людиною в політиці західно-орієнтованою".

"Що стосується газових справ, то я ж не знайомий з обвинувальним вироком суду, я не знаю, що там написано конкретно, але якщо судити з матеріалів ЗМІ, то обвинувальний вирок винесений за підписання контрактів з Росією по газу. Ну, по-перше, Тимошенко нічого не підписувала, контракти підписані на рівні господарюючих суб'єктів Газпром і НАК України", - сказав Путін, наголосивши, що вважає ці договори абсолютно легітимними.

Разом з тим віце-спікер Держдуми РФ Валерій Язєв упевнений, що даний вирок не дає Києву жодних аргументів в дискусіях з Росією по ціні на газ. Однак прем'єр-міністр України Микола Азаров вже упевнено заявив, що саме найближчим часом кабальний газовий контракт буде переглянуто.

Не дивлячись на бурхливу реакцію світу на вирок екс-прем'єру України, глава держави на цю подію відреагував вкрай стримано. "Безумовно, рішення суду було в рамках існуючого Кримінально-процесуального кодексу, але це не остаточне рішення. Попереду ще апеляційний суд, і, безумовно, яке він ухвалить рішення і в рамках якого законодавства він буде приймати рішення - це буде мати велике значення", - сказав він.

При цьому Янукович зауважив, що нинішня влада отримала кримінальну справу Тимошенко в спадщину від попередньої влади.

У будь-якому випадку варто пам'ятати, що за принципом справи Тимошенко можна засудити багатьох політиків, причому не тільки України, але і світу. Власне, за цим принципом практично будь-яке економічне рішення керівництва країни можна розцінити як кримінальний злочин.

Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини