RU

Вирок для двох. Януковича чекає непросте продовження справи Тимошенко

12.10.2011, 15:30
Вирок для двох. Януковича чекає непросте продовження справи Тимошенко - Фото
7825dab479fb722f46d5e593f996b174.jpg

В'язничним терміном екс-прем'єру Віктор Янукович поставив на кон нормальні відносини зі світом. Юлія Тимошенко поки в програші, але сам президент програв не менше: скандальний вирок не поліпшить відносин Києва з Москвою і однозначно псує відносини з Заходо

В'язничним вироком екс-прем'єру Віктор Янукович поставив на кон вибудувані нормальні відносини з усім цивілізованим світом. Юлія Тимошенко поки в програші, але сам президент програв не менше за неї. Вирок лідеру БЮТ не поліпшить відносин Києва з Москвою і однозначно псує відносини з Заходом. Найближчим часом Януковичу доведеться продемонструвати, як далеко він готовий зайти, не випускаючи Тимошенко, і яка ціна свободи його головного політичного конкурента.

Під тихе мовчання українців

Минулим літом в приватній бесіді один з видних представників влади сказав кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ приблизно таку фразу: "Якщо завтра на вулиці вийдуть 20 тисяч людей, ми їх розженемо. Якщо вони вийдуть на вулицю післязавтра, ми також їх розженемо. Якщо вони прийдуть в третій раз, ми не буде знати, що з ними робити. Якщо ж завтра на вулиці вийдуть 100 тисяч, ми "зіллємося" одразу". Це зізнання пролунало місяця за півтора до арешту Тимошенко. Сам арешт, як і обвинувальний вирок для Юлії Володимирівни, став можливий саме тому, що не вийшли.

Запобігти обвинувальному вироку, що намічався від дня арешту, об'єктивно могли тільки два чинники: гіперактивне втручання в процес Тимошенко українського народу і Заходу. Народ вирішив постояти осторонь. А натяки Заходу на те, як відносини з Україною будуть розвиватися після арешту Тимошенко, Банкова проігнорувала. В Адміністрації президента з трепетом чекали від Заходу превентивних санкцій або, на худий кінець, особистої заяви Барака Обами. Так і не дочекавшись, вирішили, що тепер Європа і США стерплять все.

Трагічна іронія вчорашнього дня полягає в тому, що засуджена до семи років позбавлення волі Тимошенко, певною мірою, зняла врожай з того, що сіяла сама. Очолювана нею друга за популярністю партія України країни в день виголошення вироку змогла зібрати біля Печерського суду щонайбільше 10 тисяч людей. Причому саме зібрати, оскільки всіма групами мітингувальників керували депутати від БЮТ. Жодних ознак самоорганізації населення для захисту Тимошенко помічено не було. На цьому фоні слова віце-спікера парламенту, члена тимошенківської Батьківщини Миколи Томенка про те, що вирішено не згортати наметове містечко біля суду і почати підготовку в регіонах до акцій опору прозвучали голосно, але непереконливо.

На лихо самої Тимошенко, в останні п'ять років вона зі своїм найближчим оточенням будувала повноцінну партію влади. Активно маніпулюючи місцями в депутатських списках і вважаючи за краще використати адміністративний ресурс, замість прямої роботи з виборцями. І ті 10 тисяч людей, доставлених до Печерського суду 11 жовтня, ще раз підтверджують факт поразки партії Тимошенко.

Хоча заради об'єктивності потрібно сказати, що така ситуація - не вада особисто Тимошенко, а особливість українського політичного середовища. Поки що всі українські партії нагадують, скоріше, бізнес-клуби по інтересах. І так триватиме доти, поки політична свідомість не прокинеться в самих громадянах.

А поки що, незважаючи на очевидну сумнівність рішення у справі Тимошенко, внутрішньоукраїнська реакція (а скоріше її відсутність) частково легітимізувала вирок. Влада виявила, що в країні їй дозволено все. Щоправда, живо і критично на вирок відреагував зовнішній світ.

Росія - щедра душа

Росія виявилася однією з перших країн, що засудили вирок Тимошенко. Ситуацію прокоментував особисто Володимир Путін, заявивши, що він не розуміє, чому за міждержавні домовленості з іншою країною можна посадити екс-прем'єра.

Наразі в ЗМІ активно педалюється версія про те, що вирок Тимошенко буде використаний в подальших газових переговорах з Росією. Джерела ЛІГАБізнесІнформ в Партії регіонів неодноразово підтверджували це. За їх словами, можливий сценарій - це звернення в Стокгольмський арбітраж з документами по вироку Тимошенко, якщо росіяни не захочуть домовитися без суду. Водночас наші російські співрозмовники зазначають, що Путін і Дмитро Медведєв надто роздратовані Януковичем. Нібито вони готові домовлятися з ним, образно кажучи, тільки про те, в якому порядку Україна буде приєднана до Росії. Тобто про формат інтеграції України в Митний союз.

І тут є істотний момент. Навіть якщо розірвати діючий газовий договір з Росією, треба укладати наступний. Але яким чином домовлятися на тлі відносин, які остаточно зіпсувалися, - невідомо. До того ж, зараз Росія, скоріш за все, буде вичікувати, поки по Януковичу не почне бити Захід, щоб потім зробити українському президенту пропозицію, від якої той не зможе відмовитися.

Реакція Заходу: словом або справою?

Реакція Заходу на вирок Тимошенко пішла негайно. Чехія відмовилася визнавати вирок, Білий дім закликав відпустити Тимошенко, засудив те, що відбувається, Євросоюз і навіть висловив обережне побоювання генеральний секретар ООН.

Вчора, одразу після закінчення суду, пролунала і публічна реакція на вирок з боку Януковича. "Безумовно, рішення суду було в рамках існуючого Кримінально-процесуального кодексу, але це не остаточне рішення. Попереду ще апеляційний суд, і, безумовно, яке він ухвалить рішення і в рамках якого законодавства він буде приймати рішення - це буде мати велике значення", - заявив президент.

Слова Януковича непрямо підтвердили гіпотезу, висловлену нами в понеділок: відчуваючи себе спокійно на внутрішньому фронті, Банкова буде використовувати вирок Тимошенко у зовнішньополітичних маневрах. Фактично, розлогі слова президента про те, що все в справі Тимошенко ще може піти по-іншому - це оферта Заходу. Початок торгів. Механізм виходу екс-прем'єра з в'язниці, в принципі, нехитрий - через апеляцію або декриміналізацію статті. Інструменти для реалізації обох сценаріїв - контроль над судовою системою і над парламентом - у влади є.

Єдиний ризик для президента під час такої гри з Заходом в тому, що це не стільки гра, скільки шантаж. І тут все залежить від того, чи вирішить Захід сховати пряник, діставши батіг. Можливості приструнити Януковича у Євросоюза і США, безумовно, є. Найпростіше - вдарити по рахунках і майну оточення президента за кордоном, притримати черговий транш МВФ, закрити в'їзд для чиновників і провладних великих бізнесменів. На фоні найглибшої кризи відносин України з Росією такі заходи здобудуть ефект. Питання тільки в тому, чи піде на них Захід.

При цьому важливо зазначити, що сам факт готовності діалогу з Заходом про вихід Тимошенко з в'язниці і подальшу її участь у виборах показує психологічну неготовність Януковича до просування класичним диктаторським шляхом. Такий шлях передбачає повне знищення опонентів. Скоріш за все, після таємних або явних, тривалих або не дуже переговорів з ЄС і США Тимошенко буде повернена в публічну політику. Вона вийде з в'язниці озлобленою і почне мстити. На тлі очікуваних економічних проблем і соціальних хвилювань нічого хорошого Януковичу це не обіцяє.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ

Справа Тимошенко: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини