Вибори мера Києва: досьє кандидатів, шанси, прогнози

28.09.2015, 10:53
Вибори мера Києва: досьє кандидатів, шанси, прогнози - Фото
Фото: Facebook Олександра Омельченка

Інтрига столичної кампанії полягає в тому, хто стане срібним призером гонки і чи вистачить Кличку запасу голосів для перемоги в першому турі

Чергові вибори мера Києва можуть піднести сюрприз. І це не дивлячись навіть на те, що голосування, нарешті, пройде за мажоритарною системою абсолютної більшості - у випадку, якщо жоден з кандидатів у першому турі не набере більше 50%, або ж розрив між лідером першого туру і кандидатом, який зайняв друге місце складе, менше 20%, можливий другий тур виборів. ЛІГАБізнесІнформ представляє огляд основних кандидатів на виборах мера Києва-2015, їхніх політичних активів, рейтингів і програмних обіцянок. Надійні соціологічні служби в останні місяці не проводили публічних передвиборних замірів електоральних настроїв киян, тому рейтинг деяких кандидатів буде вказаний виходячи з останнього заміру - липневих даних інституту аналізу та прогнозування та Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка. Згідно ж з закритими даними соціологічного зрізу, проведеного штабом однієї з партій влади, станом на початок вересня, ситуація виглядає так: Кличко - 28%; Омельченко - 12%; Береза ​​- 9%; Гусовський - 8%; Бондаренко - 6%.

Це означає, що президентському висуванцю поки не вистачає голосів для перемоги в першому турі, а за друге місце розгорнеться запекла сутичка. Більш того, якщо в другий тур вийде свіжий кандидат (не Омельчеко, якого деякі вважають технічним кандидатом Кличка), то перемога чинного мера не виглядає вирішеною.

Віталій Кличко, 44 роки. Чинний київський міський голова

Вибори 2014 року в Києві всесвітньо відомий боксер виграв "зі свистом", більш ніж у шість разів обійшовши найближчого конкурента - Лесю Оробець. 765 тисяч проти 114 тисяч голосів. Ті вибори стали першими постмайданними в Україні, а, значить, вільними від представників Партії регіонів. Принаймні, у Києві.

За словами співрозмовників в АП, Кличко поки не став справжнім главою міста - функціонально столицею керують його перший заступник в КМДА, бізнесмен-девелопер Ігор Ніконов (муніципальне господарство) і впливовий бізнесмен-забудовник, замглави бюджетної комісії Київради Вадим Столар (взаємини влади і бізнесу ). Робота цього тандему за широкою спиною Кличка нічим не дратує ту ж Банкову, тому і на нинішніх виборах влада зробила ставку на нинішню команду в КМДА. Більш того, вперше за весь час існування партії УДАР, в їх спільному з Порошенком списку не будуть "стирчати вуха" Фірташа-Льовочкіна. "Вмонтований в Солідарність УДАР сьогодні - повністю проект Порошенка... і на кілька відсотків - самого Кличка", - сказав співрозмовник у штабі лідера гонки.

Хоча ще до остаточного рішення про об'єднання партій БПП і УДАР у високих коридорах влади всерйоз замислювалися про те, щоб висунути іншого кандидата. За даними ЛІГАБізнесІнформ навесні-влітку 2015 року переговори про висунення на пост мера за підтримки Адміністрації президента велися з згаданим вже Ігорем Ніконовим (сам він в інтерв'ю ЛІГАБізнесІнформ спростував інформацію про такі переговори) і навіть з нинішнім спікером парламенту Володимиром Гройсманом. У разі згоди Гройсмана, пост спікера Ради готові були віддати представнику Народного фронту Андрію Парубію. Втім, переговори не дали результату і єдиним кандидатом від влади на посаду мера Києва і автоматично лідером гонки знову став Віталій Кличко. На Кличка, крім його особистого рейтингу та ресурсу влади працюватиме перевірена часом і вибудувана ще Черновецьким, мережа агітаторів з усіх районах столиці. Нагадаємо, головою передвиборного штабу БПП, який поглинув партію Кличка, став екс-соратник космічного мера і впливовий бізнес-партнер президента Ігор Кононенко.

За даними Дзеркала тижня, польова робота штабу мера столиці виглядає наступним чином: 60 кущів по 16 ділянок, в кожному з яких по 250 уповноважених. Найнижчакерівна ланка мережі - "домовик" із зарплатою в 500 гривень. Керівники районних штабів вже отримують зарплату 50 тисяч гривень на місяць з обіцяним приростом зарплати в розпал передвиборної кампанії.

За різними даними рейтинг Кличка становить трохи більше 22% (дані Інституту аналізу та прогнозування та Українського інституту соціальних досліджень ім. О. Яременка), чого поки тільки теоретично може вистачити для перемоги в першому турі.

Борислав Береза, 41 рік. Народний депутат, позафракційний

Першу всенародну популярність, а, разом з нею і популярність цей політик отримав одночасно з Революцією Гідності. А саме 18 лютого 2014 року, коли, за словами самого Берези, він після побиття людей в Кріпосному провулку Києва, зрозумів, що час розмов минув, і прийшов час дій. Опинившись в Правому секторі, Береза ​​очолив інформаційне управління цієї організації і став все частіше і частіше роздавати інтерв'ю і з'являтися в телеефірах (переважно на телеканалі Інтер, через що досі не припиняються розмови про його зв'язки з одним із власників каналу, всюдисущим Сергієм Льовочкіним. Ці розмови періодично, не під запис підтримують і колеги Берези по парламенту).

Радикальна риторика російськомовного націоналіста сподобалася багатьом, і вже в жовтні 2014-го Береза ​​впевнено виграє на виборах до парламенту на мажоритарному окрузі Троєщини, взявши за основу кампанії боротьбу з "Наливайком" і незаконними гральними закладами.

Прийшовши в парламент, Береза ​​швидко заявив про свій вихід з Правого сектора і, не дивлячись на майданну біографію, відмовився входити в парламентську більшість, залишивши для себе простір для вільної критики влади. Відразу після перемоги на виборах-2014 Береза ​​пообіцяв в інтерв'ю  ЛІГАБізнесІнформ, що не проміняє роботу в парламенті на щось інше: "Я йду працювати виключно в парламенті. Я обіцяв виборцям, що не буду їм вкручувати лампочки, фарбувати лавочки і ремонтувати будинки. Але як депутат, я зроблю все для прийняття таких законів, при яких чиновник не зможе не вкрутити лампочку або не відремонтувати їм будинок", - сказав він.

Однак через рік Береза ​​оголосив про своє висунення на пост мера Києва від імені новоствореної організації "Рішучі громадяни". Серед обіцянок Берези, крім традиційних - на зразок боротьби з незаконними забудовами і поліпшення благоустрою, є й такі, як скорочення держапарату або створення нових муніципальних парковок у спальних районах.

У липні 2015-го соцопитування давали Березі друге місце після Кличка і 9% рейтингу. Після цього опитування не проводилися, але Береза ​​вже встиг заявити, що володіє інформацією, згідно з якою рейтинг Кличка падає, а Берези, природно, стрімко зростає. Але скільки б відсотків в кінцевому результаті не набрав ще два роки тому нікому не відомий політик-бізнесмен (до Революції гідності Береза ​​займався консалтинговим бізнесом), вибори мера - це шанс продовжити сольну політичну кар'єру і остаточно застовпити за собою рідний троєщинський округ на майбутнє. Що саме по собі дорогого коштує.

У кампанії Берези є ще один цікавий аспект. За однією з версій, екс-соратник Яроша заручився підтримкою Ігоря Коломойського, тому інший кандидат у мери - Геннадій Корбан, по суті, буде грати роль "технічного кандидата" Берези. "Мета - провести фракцію Укропу до Київради залишається актуальною, але в частині "мерської гонки" Береза ​​і Корбан працюють разом. Береза ​​буде більше говорити про себе, Корбан - "мочити Кличка і Порошенка", - сказав кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ один з політтехнологів, які працюють на цих виборах.

Олександр Омельченко, київський голова (1996-2006), 77 років

Незважаючи на поважний вік і пізніше висунення на пост мера Києва, "Сан Санич" має всі шанси стати "джокером" нинішньої гонки. По-перше, тому що після правління в Києві Черновецького, Попова і Кличка з'ясувалося, що Омельченко був не найгіршим столичним керівником. По-друге, за час його відсутності у владі багато хто забув все те, за що лаяли мера-будівельника під час його роботи - авторитарний стиль керівництва, безладну забудову, особливо в історичній частині міста і сумнівні системи закупівель. Ну і, по-третє, за даними ЛІГАБізнесІнформ, закриті дослідження соціологів дійсно виводять Омельченка на друге місце після чинного мера.

Про причини свого висунення сам Омельченко відповів філософськи: "Києвом ніхто не керує. Місто пливе в нікуди". Під час презентації своєї програми, лідер невеликої партії Єдність (має двох депутатів у нинішній Київраді і знову йде на вибори) позначив майже соціалістичні обіцянки - розширити соцпрограми та виплати, забезпечити міські аптеки "соцліками".

За даними джерел ЛІГАБізнесІнформ, в 2014 році підтримка передвиборної кампанії партії екс-мера Києва була надана компанією Київенерго Ріната Ахметова - в мажоритарних округах балотувалися, але програли кілька менеджерів цієї структури, в списку ж значився, але не пройшов, екс-міністр палива та енергетики Іван Плачков. На нинішніх виборах участь Ахметова у сприянні ветерану київської політики поки не підтверджується, зате є інформація про співпрацю з деякими девелоперами з числа колишніх регіоналів і зацікавленості штабу Кличка в тому, щоб саме Омельченко посів друге місце.

Негласний, але реальний штаб Олександра Омельченка, за даними ЛІГАБізнесІнформ очолює Віктор Пилипишин.

Володимир Бондаренко, екс-в.о. мера Києва, 62 роки.

"У цей складний час Батьківщині необхідно повертати довіру людей", - з цими словами вірний соратник Юлії Тимошенко оголосив про те, що стане безальтернативним кандидатом на вибори мера від своєї партії.

Досвідчений парламентарій і ресторатор-патріот Бондаренко виконував обов'язки столичного градоначальника в короткий проміжок часу між перемогою другого Майдану і виборами, на яких переміг Кличко. Серед його успіхів, зокрема, називали знесення ярмарку біля будівлі ЦВК на площі Лесі Українки. "Я йому вдячний за те, там була нелегальна і постійно діюча ярмарка з антисанітарією і щурами. Це спеціально було зроблено, щоб там ніколи ніякі акції не проводилися біля ЦВК. Протидія такому рішенню Бондаренка було дуже серйозною", - згадує нинішній депутат від Батьківщини, а у минулому - столичний активіст Ігор Луценко.

Соціологи ще недавно давали Бондаренку, у разі висунення, стартові 7,8%. Це мало для перемоги, але достатньо для того, щоб, як сказав сам Бондаренко "повертати довіру людей до партії".

За даними джерел ЛІГАБізнесІнформ, до виборів Батьківщина не особливо інтенсивно, але все ж вела переговори з командою президента з тим, щоб не брати участь у виборах мера Києва в обмін на щось - так, як це було в Чернігові. Мабуть, Банковій тут не так страшна конкуренція в особі союзників по парламентській коаліції, раз переговори закінчилися нічим. Втім, певний "ненапад" все ж був обумовлений - ми не бачимо у передвиборчій кампанії Бондаренка агресивної критики чинного мера, як це роблять Береза, Корбан або Думчев.

Геннадій Корбан, партія Укроп, 45 років.

Не треба дивуватися висуненню кандидата, обурення від минулої кампанії якого в Чернігові ще не пройшло. Соратник Ігоря Коломойського, дніпропетровський бізнесмен, володіючи серйозними фінансовими ресурсами, легко може стати головним критиком нинішнього мера, а, значить і всієї команди президента в найближчий місяць. Про ступінь цинізму, рішучості і методи роботи команди Укроп вся країна дізналася ще під час чернігівської кампанії.

За кількістю бордів зі своїм слоганом "Пора міняти мера!" ще тільки на старті кампанії Корбан практично вибився в лідери зовнішньої реклами в столиці. І це тільки початок - члени команди Укроп, зокрема, Борис Філатов, обіцяють Києву "несподівану і нестандартну кампанію". Основний акцент традиційно для будь-яких виборів буде зроблений в останні два тижні. Перемогти Корбану, через несподіванки висунення якого, його рейтинг у Києві соціологи поки навіть не встигли заміряти, навряд чи вдасться, але видати "під шумок" кампанії який-небудь ядерний компромат на президентську команду люди Коломойського цілком здатні. Для них протистояння з президентом - гра в довгу, і вибори мера Києва - всього лише її черговий етап.

Реальна підтримка Корбана в Києві - в межах, близьких до статистичної похибки, але не варто дивуватися, якщо Укроп пройде до Київради. Ніхто не скасовував своєрідних технологій роботи з виборцями, які часто беруть на озброєння грошові кандидати.

Сергій Думчев, глава Руху за Реформи, 44 роки

Кампанія "Руху" - однозначно найдорожча на нинішніх виборах. За оцінкою експертів, кампанія Думчева, з урахуванням тільки зовнішньої реклами та мережі агітаторів, до кінця виборів виллється в суму $4-5 мільйонів.

Думчев - самий таємничий і нав'язливий київський кандидат. У жителів Києва вже кілька тижнів рябить в очах від кількості трохи безглуздих за змістом, але, безумовно, яскравих за формою бордів, наметів і газет з "київським носорогом". За всією строкатістю реклами, тим не менш, не дуже зрозуміло хто такі Рух за реформи і чому потрібно голосувати за Думчева.

З офіційної біографії можна дізнатися, що Думчев - банкір, голова наглядової ради ПАТ "Комерційний банк "Преміум", на парламентських виборах 2014 року Сергій Думчев займав 20-е місце в списку партії Сильна Україна Сергія Тігіпка, через що "носорогу" відразу ж приписали цього відомого політика. Далі фантазії і домисли тих, хто цікавляться появою Думчева на політичній карті Києва, були самі екзотичні - від "сім'ї" Януковича і ФСБ до Банкової й усіх олігархів почергово.

У той же час провідні політики не поспішають проводити паралелі між Тігіпком і Думчевим, хоча практично напевно стверджують, що команду "носорогів" ведуть в київську владу гроші відомих бізнесменів.

"Не шукайте конспірології, Сергій Думчев - багата людина і відомий банкір. Просто зараз вирішив активно зайнятися політикою, мабуть, з'явилися зайві гроші. Він хоче закріпитися в Київраді - провести туди своїх депутатів. Я його давно знаю і точно кажу вам, що це маріонеткова голова, яка не говорить. Хоча, цілком допускаю, що він додатково залучив чиїсь гроші. Чиї - не знаю, чесне слово", - сказав в коментарі ЛІГАБізнесІнформ Ігор Кононенко.

"Що стосується Думчева, то я схильна довіряти дослідженням руху Чесно - ознайомтеся з ним, мені до тих даних додати нічого", - сказала Вікторія Сюмар.

За даними цього дослідження, а також за результатами роботи журналістів сайту "Наші гроші" з'ясувалося, що всі керівники "Преміума" раніше працювали в Терра Банку, а більшість з них перед тим в Златобанк, який вважався підконтрольним донецькому бізнесмену Леоніду Юрушеву. Юрушев - доларовий мільярдер, співвласник Кременчуцького сталеливарного заводу колишній співвласник банку Форум.

"Не важливо хто фінансує цей проект. Важливіше те, що вони проводять неефективну, нехай і дорогу кампанію. Вони критикують Кличка, але кияни і так розуміють, що мер неефективний. Але з кампанії абсолютно незрозуміла альтернатива - чому вони повинні голосувати за Думчева. Він виглядає непереконливо і малоприємно, а програмні цілі і обіцянка його "Руху" розмиті, вони не чіпляють ", - прокоментував кампанію Думчева політтехнолог Сергій Гайдай.

"Не дивуйтеся, якщо" Рух "пройде в Київраду - ставка буде зроблена на пряму скупку голосів. На Думчева працюватиме злагоджена роками мережу скупників від Василя Хмельницького. Хмельницький не фінансує Рух, але по мережі скупки вони домовилися", - сказав політтехнолог, який побажав залишитися неназваним.

Сергій Гусовський, депутат Київради, ресторатор, 45 років (Самопоміч)

На початку серпня, офіційно оголошуючи про старт передвиборчої кампанії для Самодопомоги, її лідер Андрій Садовий пообіцяв що партія обов'язково висуватиме свого кандидата в мери Києва. Тоді ж майже напевно було оголошено, що найкращим кандидатом на цей пост є ресторатор, киянин і депутат Київради Сергій Гусовський.

За задумом Самодопомоги, респектабельний Гусовський має підкорити серця і уми середнього класу. Однак, за словами політтехнолога Сергія Гайдая, відносно високий рейтинг Самодопомоги в Києві не пропорційний рейтингом кандидата Гусовського - в останнього він набагато нижчий. За даними штабний соціології БПП-Солідарність, Гусовський має 8% рейтингу. І це на 100% заслуга бренду Самодопомоги - особистої впізнаваності у нього немає, та й кампанію він поки не почав.

Олександр Мирний, підприємець, 54 року (Свобода)

Депутат-свободівець минулого скликання. До парламентської роботи - директор агрокомпанії Агрос-Віста, депутат Хмельницької облради. Згідно з декларацією на момент приходу в парламент заробив за рік 7,5 млн.грн. Той самий мільйонер, який, за словами екс-міністра аграрної політики Ігоря Швайки, подарував йому мотоцикл Harley-Davidson червоного кольору, 2013 року випуску.

Чому від Свободи на пост мера балотується маловідомий широкому загалу Мирний, а не зробив собі ім'я на 223-му окрузі в протистоянні з Пилипишиним Юрій Левченко - в Свободі про це говорять сухо: "Так вирішила конференція партії - Левченко дуже зайнятий парламентською роботою". У той же час у ЗМІ з'явилася інформація про те, що ні висунення Левченко було результатом певної домовленості спонсорів Кличка з керівництвом Свободи. Інформацію підтвердити або спростувати не вдалося, проте при нинішніх електоральних позиціях мера Свобода не могла стати йому скільки-небудь небезпечним конкурентом.

У разі висунення Левченко, Свободі давали 7% рейтингу за станом на липень-2 015. При заміні його на Мирного, та ще й після звинувачення партії Тягнибока в організації теракту 31 серпня біля парламентських стін, про реальний рейтингу націоналістів серед киян говорити не доводиться.

Вибори в тренувальному режимі

У столиці більше немає протистояння по лінії "донецькі проти демократичного кандидата" і ніхто з впливових бізнесменів те саме Леоніду Черновецькому зразка 2006-го або Григорія Суркіса в 1998-му році не виявив бажання покерувати київськими активами. Чинний же градоначальник-спортсмен Віталій Кличко, незважаючи на проблеми з політичною риторикою, не встиг за короткий час керівництва містом по-справжньому набриднути киянам, або чимось їм сильно насолити. Тим не менш, недоліку в кандидатах на жовтневих виборах не буде - близько десятка більш-менш відомих персон заявили про те, що готові взяти на себе всі тяготи і злигодні столичної влади. Одночасно з цим активно рекламуючи або особисто себе, або себе і свою партію під час передвиборчого забігу. Нагадаємо, вибори мера Києва пройдуть через місяць - 25 жовтень 2015 року.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини