RU

Вибори-2012: Партія влади завершує нарізку округів

03.11.2011, 15:03
Вибори-2012: Партія влади завершує нарізку округів - Фото
Партія влади активно бронює місця в українському парламенті

Монополія на визначення правил гри, суди і адмінресурс стане ключовою перевагою влади на виборах до Верховної Ради в 2012 році

Гра з невідомими

Поки опоненти влади боролися за інтерпретацію висновків Венеціанської комісії, команда Януковича остаточно визначилася з форматом проведення парламентських виборів і поки готова до них набагато краще опозиції.

Банкова практично завершила нарізку одномандатних округів і вирішила заспокоїти ключових партійців, продублювавши своїх мажоритарників у списку Партії регіонів. Тепер тактика правлячої адміністрації, очевидно, полягає в тому, щоб якомога довше тримати в невіданні своїх політичних конкурентів щодо законодавчих норм, за якими буде проводитися кампанія з виборів депутатів Верховної Ради в 2012 році. Офіційно причиною зволікань з ревізією закону про вибори називають критику закону з боку Венеціанської комісії та опозиції.

Напередодні з цією критикою, наприклад, погодилася радник президента Марина Ставнійчук, рекомендувавши Верховній Раді переглянути деякі статті закону. Сьогодні лідер парламентської фракції регіоналів Олександр Єфремов навіть заявив про те, що ПР в черговий раз готова відкласти рішення, щоб створити комісію і спільно з опозицією доопрацювати новий закон.

Однак цей привід не єдиний. Чи відбудеться голосування по закону про вибори до ВР сьогодні - досі невідомо. Постійна відстрочка з прийняттям закону грає на руку владі: наперед знаючи правила гри, Банкова з липня активно формує свої списки і штаби. Опозиційні партії поки залишаються відомими в цьому процесі. У них немає єдиного погляду ні на новий закон про вибори, ні на стратегію кампанії. Немає навіть відповіді на питання про те, що робити, якщо Юлія Тимошенко буде сидіти, а Захід дасть зрозуміти, що не визнає результати виборів без участі екс-прем'єра.

Тактика проведення так званих довгих передвиборних кампаній передбачає, що штаби кандидатів формуються за рік до дня голосування, після чого починають діяти групи неявної агітації. Наприклад, якщо мова йде про мажоритарний округ, може початися випуск районної газети, яка працює на кандидата. Однак жодного пожвавлення на цьому напрямку поки не спостерігається. Бажаючі сходити в депутати завмерли в очікуванні, зриваючи плани політтехнологів на власне світле майбутнє.

Поки що основні претензії до закону зводяться до того, що версія, зареєстрована у Верховній Раді, не відповідає поданій у профільну комісію. Зокрема, в останній немає норми про зняття кандидата в депутати за мажоритарним округом у випадку двох зауважень. Проте після скандалу з засудженням Тимошенко позиція Венеціанської комісії, швидше за все, для влади грає другорядну роль.

По-справжньому основна перешкода для швидкого прийняття закону - позиція фракцій, які не погоджуються на передбачуваний владою 5-відсотковий прохідний бар'єр. Як зазначило джерело ЛІГАБізнесІнформ в керівництві фракції комуністів, переговори про висоту бар'єру поки що залишаються каменем спотикання. "Ми наполягаємо на трьох і говоримо, що за п'ять голосувати не будемо. Схоже, зійдемося на компромісних чотирьох", - зазначив комуніст. З аналогічною позицією виступає і фракція спікера Володимира Литвина. Втім, усвідомлюючи свою силу, Банкова не форсує прийняття закону. Для неї вигідніше тримати конкурентів і молодших політичних братів в невіданні. Тим часом влада практично закінчила нарізку мажоритарних округів і найближчим часом завершить кастинг своїх кандидатів.

Безсилля і бездіяльність

У опозиції як завжди все складно. Як зазначають джерела агентства в Батьківщині, до оголошення вироку Юлії Тимошенко керівництво партії було надто зайнятим, щоб будувати стратегію поведінки на виборах 2012 року. Після вироку вже відбулося кілька нарад, але принципової відповіді на питання "як жити далі?" Олександр Турчинов однопартійцям не дав.

За словами співрозмовників, поки що найбільш вірогідним рішенням Батьківщини стала відмова від включення до списку Наталії Королівської та Андрія Шевченка - за підозрою у співпраці з владою.

Сама Королевська каже, що про рішення партії їй нічого не відомо і з Турчиновим з приводу виборів не спілкувалася. "Багато чого залежить від того, чи буде у виборах брати участь Тимошенко. Якщо буде, то моя участь у списку не обговорюється, оскільки з нею ми про це неодноразово розмовляли. Якщо не буде, то виникає величезна кількість питань про те, ким і як цей список буде формуватися. Якщо шляхом якогось "заносу", то мені в такому списку не місце. Якщо мова буде йти про реформування партії та проведення праймеріз, то це інша справа ", - сказала Королевська кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ.

Ні про які реформи в партії Тимошенко поки не йдеться. Кажуть, що як і на минулих виборах, Батьківщина оголосила фінансовий кастинг на участь у списку партії, і бажаючих вистачає. Але мало хто всерйоз думає про яскраву опозиційну кар'єру. Для багатьох важливо лише пройти в Раду, щоб вирішувати свої бізнес-питання. Можливо, вже після виходу з фракції Батьківщини.

У Литвина і комуністів ситуація виглядає краще: принаймні, у них на постійній основі функціонує організаційна вертикаль. Поки що ці партії проводять ревізію своїх обласних відділень. Причому якщо деякі діячі з партії Литвина - сам спікер, Сергій Гриневецький, Ігор Шаров - вже обговорили з Банковою свій допуск до виборів по мажоритарних округах, то у комуністів побоюються, що на сході влада почне зрізати їх кандидатів.

Регіонали на корпус попереду

Ряд факторів дозволяє припустити, що тих зусиль, які зараз робить опозиція, буде вкрай мало для протистояння владному виборчому катку.

По-перше, у регіоналів вже фактично готова передвиборча організаційна вертикаль. Природно, це адміністративний ресурс. Регіонали навіть не приховують, що результат партії влади забезпечуватимуть губернатори. Про це відкрито заявив заступник голови ПР Володимир Рибак. Він особливо відзначив, що в список губернаторів не візьмуть. А це ставить політичне майбутнє глав областей під питання в разі поганих показників на виборах.

Крім того, в останні півроку вищі чиновники влади визначилися із зонами відповідальності. Якщо спочатку виникла плутанина щодо того, хто пропонує і відсіює мажоритарників, то в останні місяці повноваження по нарізці округів повністю перейшли у відання глави Адміністрації президента Сергія Льовочкіна. Як відзначають джерела на Банковій, з червня затвердити провладний список мажоритарників змогли майже всі губернатори.

"Процедура виглядала наступним чином: в призначений день губернатор приїжджав з повним досьє на всіх кандидатів. Одним з основних критеріїв для затвердження були фінансові можливості кандидатів", - зазначає близьке до Банкової джерело. Політтехнолог Андрій Золотарьов точну суму внеску за участь у виборах від влади назвати не береться, але каже, що ставки ростуть. "Принаймні, саме таке враження складається після спілкування з політиками та політтехнологами, близькими до влади. При цьому гроші потрібні навіть не за підтримку, а тільки для того, щоб не заважали обиратися", - говорить експерт.

Поки що, за словами наших співрозмовників, ненарізаною залишається Тернопільська область. Тоді як Чернівецька повністю узгоджена. Є вільні місця в деяких східних областях. Той же Дніпропетровськ або Донецьк, які перебувають під контролем стародонецької команди, можуть стати ареною внутрішньої боротьби між регіоналами. Протистояння можливо по лініях Ахметов - Льовочкін, а також Ахметов - Родина. Останнім часом політико-економічна вертикаль сина президента Олександра Януковича розширила свій вплив на Донецьк, потіснивши найбагатшого бізнесмена Україні.

Що стосується списку Партії регіонів, то за нього і за роботу партійних штабів традиційно відповідає Андрій Клюєв. Для того щоб не притісняти права старих членів команди, вже прийнято стратегічне рішення: об'єднати мажоритарний і партійний списки. Принаймні, для людей, що пройшли з Партією регіонів вогонь і воду. Однак ця можливість може бути закрита, у випадку якщо парламент перегляне відповідну статтю закону про вибори. Нагадаємо, позиція Клюєва, який виступав за збереження виборів за пропорційною системою, підтримки не знайшла.

Щоправда, у всьому цьому залишається одне "але": остаточні передвиборчі списки та кандидатури мажоритарників від Партії регіонів поки не затвердив президент Віктор Янукович. Так що деяких охочих обратися може чекати неприємний сюрприз: витрачені зусилля їм можуть не компенсувати - політичний форс-мажор.

Таким чином, вже за рік до виборів Партія регіонів, незважаючи на всі провали і падіння рейтингу вдвічі, виглядає фаворитом гонки. Маючи за спиною готову до бою налагоджену організаційну структуру, влада може відволіктися на додаткові завдання - правку іміджу партії, її омолодження і зміну керівництва. Тотальна організаційна криза опозиції змушує її лише сподіватися на підтримку з боку Заходу і на зростання масового невдоволення населення. Продуктивних ідей про те, що в 2012 році протиставити махині президента, в опозиціонерів поки не виникло.

Сергій ВИСОЦЬКИЙ
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини