RU

Вибори у Верховну Раду: коли і чому

03.11.2010, 13:10
Вибори у Верховну Раду: коли і чому - Фото
ba705f4e77071a8670a3ad208b02adc1.jpg

Вибори пройшли - хай живуть нові вибори! Україну чекає нове електоральне випробування - цього разу на рівні парламенту. Вперше за всю історію України головна інтрига - не імена переможців, а дата проведення голосування

Не встигли ще виборчі комісії здати бюлетені з мокрими печатями в Центрвиборчком, як в Україні з новим сплеском ентузіазму заговорили про нову виборчу кампанію - цього разу, парламентську. Те, що один виборчий процес у країні плавно переходить у наступний - справа не нова. Новим здається трохи обережне ставлення політиків до питання нової гонки за владою. Очевидно, високий відсоток голосів, відданих українцями "проти всіх", є ознакою втоми народу від політики і політиків. Висловлюючись образно, у народу залишилося зовсім небагато заряду терпіння на те, щоб переживати вибори, і політична еліта бажає скористатися цим зарядом із максимальною для себе користю, а для цього треба "не помилитися" з датою проведення виборів у парламент.

Проведення позачергових парламентських виборів у 2007 році, до того ж конституційні зміни у 2010-ому остаточно заплутали виборця у питанні того, коли ж треба вибирати нових народних депутатів ЗГІДНО із ЗАКОНОМ.

Для довідки: ст. 77 нині чинної Конституції України свідчить, що чергові вибори у Верховну Раду проходять в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради України.

Тобто, оскільки минулі вибори відбулися 26 вересня 2007 року, то наступні за чергою - або, як свідчить Конституція, "чергові" - повинні пройти не інакше, як у 2011-ому. Тобто, якщо вірити Основному Закону і брати до уваги особливості проведення виборчих кампаній, то починати агітаційну діяльність, як окремим кандидатам у народні депутати, так і політичним партіям, необхідно вже сьогодні. За проведення виборів у 2011 році виступає і лідер "Фронту змін" Арсеній Яценюк - саме він зареєстрував у парламенті відповідний проект постанови №7197.

Проект Яценюка не знайшов підтримки у більшості парламентаріїв. Вони вважають, що зміна кадрового складу Ради має пройти за скасованими нормами Конституції редакції 2004 року. Оскільки більшість парламенту координується Партією регіонів, то слова члена цієї політичної сили, Глави Адміністрації Президента Сергія Льовочкіна можуть відображати думку "біло-синіх" народних депутатів. "Оскільки закони не мають зворотної сили, то ті, хто вибирався на п'ять років, повинні цей термін відпрацювати", - вважає Льовочкін. Глава АП наполягає, і, можна передбачати, що ця думка більшості регіоналів, що 2012 рік - єдино правильний для дати наступних парламентських виборів.

У наяності юридичний парадокс - норми чинної Конституції не можуть набувати чинності внаслідок дії принципу безповоротності права. Звідси висновок: оскільки переважна більшість юридичних рішень щодо виборчого процесу в Україні приймалися згідно з політичною доцільністю, то і дата наступних виборів буде призначатися з цих же міркувань. А законних підстав сьогодні є аж два, до того ж один протилежний іншому.

Отже, для того, щоб спрогнозувати дату наступних виборів у парламент, не залишається нічого іншого, як вгадувати доцільність тієї чи іншої дати для представників влади. Справедливості ради слід зазначити, що висловлювання Льовочкіна, однаково як і думка його однопартійця, замголови фракції ПР Михайла Чечетова про те, що вибори повинні пройти тільки у 2012-ому році і не роком раніше, звучали до проведення виборів у місцеві ради. І тоді ця думка сприймалася як банальне побоювання за реальний настрій електорату щодо партії влади. Якщо уже і брати участь у виборах, то потрібна гарантія, що переможеш.

"Як би чого не вийшло?", - думали регіонали, всіма силами відкладаючи дату проведення виборів у Верховну Раду. Тим більше, що Юлія Тимошенко ще місяць тому говорила про реванш, А.Яценюк і Сергій Тігіпко готувалися тріумфально ввести у місцеві ради свої "команди прогресивних реформаторів", так і Олег Тягнибок погрожував поквитатися з "окупаційним режимом", привівши свою "Свободу" до регіональної влади, яку він романтично називав "останнім оплотом".

Місцеві вибори відбулися, і попередні результати показують, що, принаймні, поки що у Партії регіонів в електоральному плані все більш-менш добре: схід утримали, в центрі зміцнилися, на заході трохи додали. Чим не мотив погодиться з Яценюком і провести-таки вибори у парламент у березні 2011 року? На думку політолога Ростислава Іщенка, яку він висловив в ефірі телеканалу ICTV, результати місцевих виборів повинні надіхнути партію влади на закріплення успіху. "Поки опозиція не висунула якогось нового лідера, який зміг би об'єднати національно-етнографічну і ліберально-демократичну частину колишнього "помаранчевого" спектра, було б доцільно (для Партії регіонів, - ред.) провести вибори у березні і закріпити перемогу".

Але тут відразу потрібно врахувати, що при всій видимій монолітності, Партія регіонів організаційно і фінансово сформована на основі декількох впливових груп, серед яких сьогодні проходить тиха, але запекла боротьба за домінування - як у країні загалом, так і у партії зокрема.

Сьогодні мати "доступ до тіла Президента" Льовочкіна, загалом-то, вигідно проведення виборів у 2011 році, оскільки формування передвиборчого списку, з великою часткою ймовірності, буде відбуватися при його активному редагуванні. Але тим же Ринату Ахметову і Андрію Клюєву, можливо, вигідніше "виграти час" і провести вибори у 2012-ому, за рік стараючись "посунути" якщо не у прямому значенні слова, то, хоч би з погляду впливовості, Главу Адміністрації Президента.

Формування передвиборчого списку партії влади, до того ж, не тільки його прохідної частини - справа стратегічної важливості, оскільки саме з цього кадрового складу буде формуватися вся вертикаль влади у майбутньому. Отже, майже, напевно, можна стверджувати, що дата наступних парламентських виборів сьогодні повністю залежить від "внутрішньовидової боротьби" груп впливу Партії регіонів. І поки Льовочкін не втрачає авторитету, весна 2011 року виглядає більш переважною, навіть незважаючи на те, що "офіційною" позицією Партії регіонів на сьогодні є рік 2012-й, як рік початку роботи Верховної Ради VII скликання.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини