RU

Верховна Рада: Концерт для "фортепіано" з оркестром

02.03.2011, 09:30
Верховна Рада: Концерт для
06ad27c9cd712ee901cf607e1f6825d9.jpg

Голосування за себе і за ще яку-небудь хорошу людину депутати називають "грою на піаніно" (або на фортепіано – кому як більше подобається). До того ж "клавішні" п'єси у стінах Верховної Ради розігруються досить масштабні

Питання наявності у сесійній залі під час голосування не тільки призначеної для цього картки, але й її безпосереднього власника останніми днями стало обговорюватися все активніше. Голосування за себе і за ще яку-небудь хорошу людину депутати називають "грою на піаніно" (або на фортепіано – кому як більше подобається). До того ж "клавішні" п'єси у стінах Верховної Ради розігруються досить масштабні.

Депутати самі визнають: не всі завжди голосують самостійно. За словами народного депутата від Партії регіонів Василя Горбаля "важко знайти хоч би одного депутата, якщо ми говоримо правду в очі, за якого хоч би раз не голосував його колега". А його однопартієць Василь Кісельов навіть підрахував, що один народний депутат за час, відведений для голосування, може проголосувати за вісьмох відсутніх побратимів.

Все б нічого – система налагоджена і така гра у чотири руки, тобто - у декілька карток, в Україні давно стала повсякденністю. Але тут, несподівано, на це явище звернули увагу в Європі. Екс-глава моніторингового комітету ЦЕ Ханне Северінсен (співдоповідниця Моніторінгового комітету Парламентської асамблеї Ради Європи у 1995-2007 роках) заявив, що з України не варто знімати моніторинг на час її головування у Парламентській асамблеї Ради Європи. Більше того, за її словами, у моніторинг слід би включити голосування в українському парламенті, яке нерідко відбувається чужими картками. Х.Северінсен зазначила, що у датському парламенті, якщо делегація від однієї партії виїжджає у відрядження і не може брати участі у голосуванні, депутати домовляються з представниками інших партій, щоб і у них не голосувала аналогічна кількість депутатів. Вона пояснила, що це робиться для дотримання політичного балансу при голосуванні.

Досвідом парламентського голосування у Польщі поділився також член Європейського парламенту Марек Сивец. Він розповів спікеру української Верховної Ради Володимиру Литвину, що в польському парламенті керівники фракцій мають досить сильну позицію і ретельно стежать за порядком голосування, проводять засідання фракцій із питання дотримання норм регламенту депутатами. Поведінка у парламенті, за його словами, реально впливає на повторне обрання до Сейму.

В.Литвин послухав і, судячи з усього, йому стало соромно. Він тут же повідомив, що пропонує позбавляти зарплати народних депутатів, які не є присутніми на пленарних засіданнях парламенту. До речі, ідея ця не нова - раніше подібну заяву зробив віце-спікер Микола Томенко. Правда, він запропонував позбавити депутатів зарплати не у покарання, а у принципі. За його словами, за нинішніх умов було б доречно, щоб народні депутати працювали на суспільних початках без отримання зарплати.

За словами керівника парламенту, голосування один за одного - це питання "політичної культури, вимог часу, але й, зокрема, нестач виборчої системи". З недоліками, як відомо, треба боротися. Чим спікер і зайнявся негайно.

Він закликав депутатів приходити на засідання парламенту, оскільки критика "вже виходить за межі України". За словами В.Литвина, ненормально, коли один депутат голосує за кількох своїх колег. Він навів як приклад голосування за призначення суддів. "Як потім ці судді слухають наші повчання про те, що треба чесно служити закону? Тому я дуже просив би вас врахувати цю обставину, враховуючи ту критику, яка вже виходить за межі України", - наголосив він.

На заклик обранці народу відреагували, як звичайно, несинхронно. Представники правлячої партії дещо зам'ялися. Воно і зрозуміло – заява про те, що картка кожного регіонала голосує виключно так, як скаже фракція, незалежно від присутності її власника у залі, було зроблено вже давно.

Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов справедливо наголосив, що складно за 20 годин виправити традицію, яка підтримувалася в Україні протягом 20 років. Правда, він додав, що не втрачає віри у те, що коли-небудь, не відразу, звичайно, але поступово депутатів все-таки вдасться привчити регулярно ходити у парламент. А ось В.Кісельов висловив думку, що депутатів, які пропускають пленарні засідання Верховної Ради, не можна називати прогульниками, оскільки вони відсутні у залі з різних причин. "Це не прогульники, це люди, які відсутні в залі з різних причин", - пояснив він.

У свою чергу, регіонал Володимир Макеєнко заявив, вважає нереальним введення особистого голосування народними депутатами. "Життя вимагає такого голосування, яке є зараз… Давайте говорити правду. Голосувати кожному за себе - неможливо!", - філософськи зазначив він.

Більш активно, з фантазією, підійшли до цього питання представники опозиції. Народні депутати з фракції БЮТ, наприклад, на засіданні фракції проголосували за рішення про персональне голосування у залі пленарних засідань парламенту. Рішення було прийнято більшістю голосів.

Водночас народний депутат від БЮТ Сергій Власенко заявив, що персональне голосування - це прямий обов'язок депутата, передбачений законодавчо, тому ніяких додаткових рішень з цього приводу не потрібно. У свою чергу, бютівець Лев Бірюк виступив з пропозицією, щоб списки, в яких депутати особисто реєструються перед засіданнями, передавалися В.Литвину, і він, відповідно до них, відключав місця для голосування депутатів, які не зареєструвалися.

Водночас С.Власенко заявив, що для реалізації такої ініціативи необхідне внесення змін до регламенту Верховної Ради. "Треба переглянути можливість для спікера відключати які-небудь місця, зараз спікер не має такого права, тобто, якими б намірами ми не керувалися, ми не маємо права вимагати порушення регламенту", - пояснив він.

Досить активно з цього приводу свою думку почав висловлювати і екс-спікер Арсеній Яценюк. Не так давно він вимагав карати депутатів за голосування чужими картками позбавленням волі на термін до 7 років. Крім того, А. Яценюк вимагав ввести кримінальну відповідальність за несанкціоноване втручання в роботу електронної системи голосування (запропонована санкція - обмеження свободи від 3 до 5 років або позбавлення волі до 3 років).

До того ж, за словами А.Яценюка, для введення в експлуатацію системи персонального голосування народних депутатів, яка виключила б можливість голосування народними депутатами за декількох осіб, необхідне виключно розпорядження глави Верховної Ради України В.Литвина. "Наголошую: ні постанова, ні що-небудь інше, оскільки розпорядженням вводилася перша система, друга, третя, і регламент Верховної Ради передбачає, що такі технічні моменти регулюються розпорядженням глави парламенту", - зазначив він.

За його словами, у свій час, коли він був спікером парламенту, він не підписав розпорядження про запуск такої системи, оскільки на той час вона не була повністю сертифікована, а всі необхідні свідчення і ліцензії надійшли до парламенту вже після його відставки.

До того ж він закликав главу Верховної "не шукати чорної кішки в темній кімнаті" і включити модернізовану систему "Рада", щоб забезпечити персональне голосування. У відповідь на це В.Литвин закликав А.Яценюка регулярно ходити на роботу, "а не з'являтися раз у місяць і давати вказівки Верховній Раді України".

До того ж глава центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко впевнений, що для поліпшення ситуації з персональним голосуванням у парламенті необхідно впровадити жорсткі санкції за невиконання депутатами цього обов'язку, аж до позбавлення депутатського мандата. "Будь-яка норма працює, якщо працюють санкції за її невиконання, а їх немає. Тому, я думаю, що необхідно впроваджувати серйозні правові санкції, аж до позбавлення депутатського мандата. Тільки у цьому випадку можна буде говорити про якісну зміну ситуації", - сказав він.

Справедливості ради варто зазначити, що бути народним обранцем – справа нелегка, і вона полягає не тільки в тому, щоб брати участь у голосуванні. Спектр їхніх обов'язків набагато ширший. І у фракціях досі не знають, як вчинити, якщо у сесійні дні у депутатів заплановані відрядження, засідання комітетів або зустрічі з виборцями. Але якась дисципліна все ж повинна бути.

Водночас вже з'явилася інформація про те, що в урядовому регламентному комітеті замислюються над тим, щоб дозволити депутатам голосувати один за одного. Коли необхідні зміни винесуть на розгляд у сесійну залу поки що невідомо. Однак вже зараз можна передбачити, що багато нардепів вельми охоче їх підтримають.

Верховна Рада VI скликання: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини