RU

Велика чистка: Кабмін скорочує 18449 чиновників. За що й кому приготуватися на вихід

05.11.2019, 12:23
Велика чистка: Кабмін скорочує 18449 чиновників. За що й кому приготуватися на вихід - Фото
Прес-служба КМУ

До кінця року буде звільнений кожен дванадцятий чиновник. Який принцип звільнень, кого скоротять і що буде з людьми

31 жовтня Міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет оголосив про безпрецедентне скорочення - до кінця року роботу втратять 18 449 чиновників. Це 8% усіх державних службовців. Всі "скорочені" - це співробітники районних державних адміністрацій (РДА). Вони будуть звільнені після перегляду Секретаріатом Кабінету Міністрів функцій цих відомств.

За словами Дубілета, логіка оптимізації - позбутися від дублюючих, застарілих, неефективних функцій або перенести деяких з них на вищий рівень - обласні державні адміністрації, територіальні органи центральних гілок влади і навіть Києва.

LIGA.net  вивчила документ, де зібрані всі рекомендації Кабміну щодо оптимізації структурних підрозділів РДА. Коротко переказуємо, кого безпосередньо торкнуться звільнення та які саме функції РДА збираються змінити.

Контекст: навіщо все це затіяли

В Україні проходить реформа децентралізації, в рамках якої створюються Об'єднані територіальні громади (ОТГ). Відповідно до закону, ОТГ не поступаються за статусом містам обласного значення, а їх бюджети безпосередньо пов'язані з державним. Для повноцінної імплементації реформи місцеві держадміністрації повинні стати префектно-наглядовими органами, а не органами загальної компетенції. Це означає, що РДА замість реалізації політики, покладеної на них, перевірятимуть законність рішень інших органів місцевого самоврядування, крім ОТГ - рішення останніх контролюватимуть обласні адміністрації. Реформа також передбачає скорочення кількості районних адміністрацій (замість нинішніх 490 буде 100-120), але поки про це не йдеться. У результаті секретаріат Кабміну після консультацій з міністерствами переглянув мінімальну кількість співробітників РДА та їх функції.

Географія звільнень


Найбільше чиновників скоротять в Черкаській і Одеській областях - майже 40%, трохи менше в Київській - 37,9. Найкращі шанси зберегти роботу у чиновників Чернігівської районної держадміністрації, звільнять тільки кожного четвертого.

Географія звільнень
Найбільше чиновників скоротять в Черкаській і Одеській областях - майже 40%, трохи менше в Київській - 37,9. Найкращі шанси зберегти роботу у чиновників Чернігівської районної держадміністрації, звільнять тільки кожного четвертого.

Як буде виглядати апарат кожної з РДА

Кожна РДА має апарат і структурні підрозділи (наприклад, управління освіти, про які буде йтися пізніше).

Зараз в апараті РДА працюють мінімум 18 осіб. Туди входять голова РДА, його заступники, фахівці, відділи та сектори (відмінності між останніми двома незначні).

Згідно з чинною постановою Кабміну, в відділі має бути не менше трьох людей, а в секторі - не менше двох.

Кабмін пропонує переглянути дані норми: вирівняти відділи та сектори по мінімальному числу співробітників, а мінімальна кількість співробітників апарату зменшити з 18 до 13.

Для цього пропонується об'єднати нинішні чотири сектори, які є в кожної РДА, в два:

1) сектор управління персоналом об'єднати з сектором документообігу;

2) сектор правової роботи об'єднати з уповноваженим з питань запобігання корупції.

Крім того, планується об'єднати в одну посаду функції фахівця режимно-секретної роботи та фахівця мобілізаційної роботи.

 1) сектор управління персоналом об'єднати з сектором документообігу;

2) сектор правової роботи об'єднати з уповноваженим з питань запобігання корупції.

Крім того, планується об'єднати в одну посаду функції фахівця режимно-секретної роботи та фахівця мобілізаційної роботи.

Структурні підрозділи


За нинішнім законодавством, РДА рекомендується створювати 18 структурних підрозділів (17 + служба у справах дітей). Згідно із запропонованими змінами, Кабмін хоче скоротити цю кількість вдвічі - до дев'яти (або восьми + служба у справах дітей).

Будуть ліквідовані управління агропромислового комплексу, взаємодії з громадськістю, економічного розвитку і торгівлі, туризму і курортів та охорони здоров'я.

З'явиться один мегаблок. Чотири підрозділи - житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, інфраструктури, екології - планується об'єднати в одне. В його назві також буде фігурувати енергетика.

Как изменятся структурные подразделения РГА

Відповідно, повністю скоротять чиновників, чия робота стосується сфери Міністерства економіки та МОЗу, на 52% - штат, який "відноситься" до Мінрегіону, на 45% - міністерство освіти.

Що буде з людьми


У коментарі LIGA.net Дубілет повідомив, що процес скорочення вже почався й триватиме весь листопад. Всіх співробітників попередять про звільнення за два місяці, виплатять всю компенсацію, в тому числі за невикористану відпустку, і допоможуть знайти роботу.

"Разом зі Службою зайнятості ми працюємо над тим, щоб знайти кожному держслужбовцю нову роботу, навіть до моменту звільнення. Кожного буде супроводжувати кар'єрний радник, який складе індивідуальний план працевлаштування", - запевнив Дубілет.

Чи зможуть вони знайти роботу? Важко оцінювати проблему, оскільки невідомі параметри скорочення - по регіонах, за статтю, віком і досвідом, зазначає HR-експерт rabota.ua Тетяна Пашкіна.

Негативний сценарій - все скорочені підуть в Центр зайнятості та держава отримає додаткові витрати на виплати допомоги по безробіттю, навчання новим професіям і оплату дострокового виходу на пенсію.

"Кабміну, можливо, варто зробити пілотний проект, наприклад, у великому й маленькому містах відповідно. Подивитися - як йдуть там процеси, чи все працює, зробити, при необхідності, роботу над помилками й вже потім робити скорочення в інших регіонах, відзначає експерт.

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини