RU

Вакарчук: "Якби політики працювали - цього інтерв'ю б не було"

Вакарчук:
Святослав Вакарчук (фото - Андрій Гудзенко/LIGA.net)
30.05.2019, 15:21

"У мене дві квартири. Є Range Rover. Близько 12 млн грн у банку. За 2018 рік я заробив дивідендів на 5 млн грн. 2-3 млн вклав в партію Голос

Лідер партії Голос Святослав Вакарчук  вперше розповідає про свій бізнес, гроші та економічну програму. Але спочатку - вся політична таємниця його нової партії, яка, як він вважає, змінить правила в Україні. Тільки найцікавіше - в інтерв'ю LIGA.net.

- Ще півроку тому Святослав Вакарчук перебував під суспільним тиском. Від вас чекали походу в президенти.

- "Лупайте цю скалу, нехай ні жар, ні холод не спинять вас". Так писав мій улюблений Іван Франко. Моя основна місія - змінити країну, знищити стару політику й створити нову. А найефективніше місце для цього - Верховна Рада. Рішення йти в парламент я прийняв швидко.

- Ви закінчуєте музичну кар'єру або плануєте поєднувати з політикою?

- Я залишаюся музикантом в душі. Я не можу без музики. Але я прекрасно розумію, що парламент - це серйозна й відповідальна робота, яка буде забирати у мене більшу частину часу. І це те, на чому я буду сфокусований. А музика, сподіваюся, залишиться зі мною в ті проміжки часу, коли я буду в змозі давати концерти (у Вакарчука заплановано концерт на День Незалежності, а у вересні - концерт в Мінську на стадіоні, - ред.). Вони будуть для мене розрядкою, і будуть мені допомагати давати енергію для змін.

Ми не йдемо в парламент, щоб просто там сидіти. Ми готові йти у виконавчу владу. Це стосується і мене. Але основним своїм завданням я бачу розвиток партії, створення мережі людей. Попереду місцеві вибори, які не менш важливі. Моя місія на цьому етапі - об'єднувати, надихати людей і продовжувати це робити як рядовий депутат. Я буду сумлінно виконувати функції, в тому числі в комітетах Ради.

- Тобто ви все-таки мають маєте намір поєднувати діяльність музиканта й політика. Поєднання комедійної діяльності або співочої або будь-якої іншої з владою - це для вас є органічним?

- У Верховній Раді законодавство і робочий графік дозволяють займатися творчою діяльністю, коли ти можеш присвятити день-два або вечір таким речам. А ось людині, яка йде у виконавчу владу, буде складно, тому що там ти несеш персональну відповідальність за дуже багато речей.

- Бачите себе у виконавчій владі?

- Безумовно. І якщо після законодавчої гілки я піду у виконавчу владу, то часу для професійного або серйозного заняття музикою не залишиться.

Партія Голос хоче впливати на всі можливі рівні влади, на всі щаблі, і хоче брати на себе відповідальність за зміни в країні. Зараз я не думаю про посади. За останній рік, думаю, ви переконалися в цьому. Зараз впливати на краще на життя простих людей необхідно саме в парламенті.

-На якій посаді?

- Зараз я про це не думаю. Важливо зосередитися на головному. На цьому етапі моя місія - зібрати навколо якомога більше правильних, порядних, патріотичних і професійних людей, і завести фракцію до Верховної Ради. Потім - провести нашу команду до місцевих рад. І вже після цього поступово рухатися далі. Ми діємо в довгу.

Ми точно ніколи не будемо продавати свої голоси. Ми не будемо бігати, як піаністи, по рядах. Святослав Вакарчук може пообіцяти, що в нашій партії не буде кнопкодавів

- Одна з причин низької довіри до парламенту - депутати вважають, що можуть поєднувати роботу в Раді з бізнесом і якоюсь іншою діяльністю, ходити на голосування один-два-три дні на тиждень.

- Це неприпустима поведінка. Коли я говорю, що я готовий залишатися тим, ким є в музиці - тим самим я даю зрозуміти, що я справжній. Я віддав музиці 25 років життя, і ще вчора був на сцені. Не можна раптом перекреслити все це, тому що це буде неправда. Тому буде чесно сказати людям: дивіться, для мене це персональна місія, я приношу жертву, я залишаю найулюбленішу справу. Але я не закриваю це на ключ, а залишаю можливість у вільний час надихатися, щоб людям робити краще.

Але те, про що ви говорите - це неприпустима поведінка. Ми якраз хочемо це змінити. Депутати повинні працювати в комітетах і ходити на засідання. Я не кажу, що вони повинні мати 100% відвідуваність. Бувають різні ситуації. Бувають поїздки.

- Чи може Святослав Вакарчук пообіцяти, що кнопкодавства в партії Голос не буде?

- Ми точно ніколи не будемо продавати свої голоси. Ми не будемо бігати, як піаністи, по рядах. Але партія Голос виступає за те, щоб ми змінили підхід до голосування. Була ідея, щоб для голосування використовувався відбиток пальця. Була ідея, що голосування проводяться від кількості присутніх. Партія все ще виробляє ідею на цей рахунок.

Я вам наведу приклад. Я хочу з вами порадитися. Уявіть, що ви депутат партії Голос і член міжнародного комітету. Ви зараз в ПАРЄ. І ви в ситуації, коли в парламенті голосування за дуже важливий закон. Наприклад, закон про мову, який для мене є принципово важливим. І ось уявіть, що ви в ПАРЄ, де теж проходить важливе голосування щодо санкцій проти Росії. Ви повинні бути в двох місцях. Що робити?

- Не порушувати регламент. Не порушувати закон. Не порушувати Конституцію. Не подобається закон - міняйте, але порушувати правила неприпустимо.

- Правильно. Саме так ми і збираємося зробити. Тому що готовність до компромісів у дрібницях перетворює тебе в людину, готову на компроміси в великих справах. Ми вважаємо, якщо потрібен голос, якого не вистачає, то значить треба міняти регламент і тоді легалізувати, щоб хтось інший в цей момент міг проголосувати. Якщо це неможливо, то ми переносимо голосування.

- І всеж. Чи може Святослав Вакарчук пообіцяти, що кнопкодавства в партії Голос не буде?

- Святослав Вакарчук може пообіцяти, що кнопкодавів не буде.

- Які висновки ви зробили після попереднього походу до Верховної Ради?

- Це була стара політика, і я повинен був грати за правилами старої політики. Я зрозумів, що не готовий грати за цими правилами і вчинив так, як вчинила би будь-яка чесна людина - я пішов. І був ефективніше поза парламентом.

Була показова історія. Коли я склав мандат, але була важлива моя картка і мене вмовляли увійти до нової коаліції. Я коли-небудь назву багато імен серед відомих борців за демократію, які говорили мені: "Слава, ти обов'язково повинен проголосувати". Я їм відповідав: "Хлопці, я давно покинув парламент". Справа в тому, що хоч я і склав повноваження, але юридично картка ще існувала. Мені пропонували: "Давай ми нею скористаємося". Це подвійні стандарти. І тільки коли трапився скандал з карткою, Рада проголосувала за моє виключення.

Тепер ми хочемо прийти до Верховної Ради і відкрити парламент для людей. Ми хочемо задати нові правила, створювати нову політику.

- Давайте не чекати наступного разу. Назвіть прізвища зараз.

- Я назву прізвища, коли буду вважати це за необхідне. Я не хочу займатися політичною полуничкою.

- Ці люди залишаються в парламенті, балотуються?

- Вони отримали результат, який заслужили.

- Ви заявили, що в списку партії Голос не буде людей з числа депутатів цього скликання Ради. Це ваша ідея?

- За списками партії точно не буде. Це наше рішення. Але ми готові говорити про мажоритарку. Це не я придумав. У нас немає одноосібних ідей. Всі наші рішення ми приймаємо консенсусом.

- А скільки вас?

- Взагалі-то, нас вже мільйони. Всі це вже добре знають (посміхається). Кістяк команди складається приблизно з 20 чоловік. Ми поступово про них розповідатимемо. Сьогодні представили ще двох людей (Ярослав Железняк і Павло Кухта). Скоро дізнаєтеся ще більше. А всі прізвища почуєте на з'їзді партії.

- У ЦВК треба буде подати 226 імен за списком. Де ви знайдете стільки досвідчених і перспективних політиків, якщо не будете брати діючих депутатів?

- Дочекайтеся з'їзду. Навіщо спойлер? Якщо ви фанати Ігри престолів, ви ж не хочете подивитися пів серії.

- Давайте уточнимо. Це будуть абсолютно нові обличчя, які не були до цього парламенті в будь-якому зі скликань?

- Ну, ми не ведемо переговори з людьми минулих скликань. Нинішні депутати не є носіями цінностей, про які ми говоримо - що вже казати про минулі.

Але я не хочу сказати, що всі депутати без винятку - негідні люди. У парламенті є порядні депутати і серед них багато людей, які поділяють наші принципи. За п'ять років вони здобули авторитет. Тепер їм потрібно довести на окрузі, що вони гідні стати депутатами. Якщо виборець їх вибере, якщо вони поділяють наші програмні принципи - відмінно. Але місця в списку повинні залишитися для тих, хто ще не встиг проявити себе, але гідний стати депутатом. Саме в цьому була наша логіка, а не в тому, щоб просто не брати депутатів цього скликання.

- Тобто якщо мажоритарник з нинішньої Ради переможе в окрузі - ви його візьмете?

- Якщо ця людина буде готова працювати з нашою командою, і ми його підтримуємо, то - так. Це буде член нашої фракції, якщо він потрапить в парламент.

- Навіть якщо ця людина не йшла від партії Голос?

- Ні, це зовсім інша історія. Про це поговоримо, коли всі ми потрапимо до парламенту. Я не виключаю, що можливі такі варіанти. Мені б хотілося бачити самовисуванців, які повністю поділяють наші критерії, повністю відповідають нашому баченню, що не будуть в одній політичній силі і чомусь не будуть в нашій команді спочатку.
 
- І скільки депутатів-мажоритарників будуть представляти вас в одномандатних виборчих округах?

- На з'їзді все побачите.

- А коли з'їзд?

- Ми оголосимо про точну дату до кінця тижня. У встановлені законодавством терміни. Довго чекати не доведеться - це питання найближчих двох тижнів.

- Що заважає зараз об'єднатися з іншими політичними партіями, ідеологічно схожими на вашу?

- Коротка передвиборна кампанії, яку нам подарувала нинішня політична ситуація, не дає часу ні на що, крім самої передвиборної кампанії. Ми зосереджені на цьому. Ми вітаємо бажання всіх людей, які хочуть бути з нами. І кожен день витрачаємо величезні зусилля, щоб наша команда була якомога ширше. Найголовніше завдання - це провести якомога більше правильних і професійних людей у ​​владу. Цю мету ми ставимо понад усе, а іншими доведеться пожертвувати.

- Наприклад, партія Люди важливі. Є інформація, що причина не в нестачі часу, а в окремих людях з її керівництва, які вам не подобаються.

- Я підтримую гасло "люди важливі№. Я вважаю, що люди набагато важливіше, ніж будь-які бренди, ніж бренд Голос, ніж бренд Люди важливі. Люди - це основа. У центрі нашої політики - людина. Ми хочемо повернути в нашу політику людину. Не партію або державні інститути. Тому логіка формування нашого передвиборчого списку, в тому числі команди, спирається на 10 критеріїв. Там є очевидні речі, які інституційно обмежують роботу з нашою командою. Всі вони чесні і відверті. І для мене, як людини, яка стояла на Майдані, вони принципові. Але для роботи з брендами потрібен час і люди. Це не робиться за два тижні або місяць.

Ось п'ять наших ідеологічних основ: інтереси українця - понад усе; екзистенціальний вибір - Європа; закон один для всіх; вільна економіка без олігархів; влада підзвітна громадянам

- В ефірі одного з телеканалів ви сказали, що ваша партія буде відстоювати інтереси всіх громадян, які хочуть змін. Однак партія, за своєю суттю, повинна представляти дуже конкретну соціальну групу.

- А чому ви хочете обов'язково поділити людей? Я щиро хочу зробити краще всім. Коли ми говоримо про зміни - це частина нашої програми і ідеології, а вона звертається до всіх 45 мільйонів людей незалежно від того, хто вони - ліберали чи соціалісти, соціал-демократи чи націоналісти. Я вважаю, що всім потрібна нова політика. Стара політика повинна бути знищена.

Якщо ви запитаєте мене про ідеологічні засади, то вони дуже прості. Перше: інтереси українця-громадянина - понад усе. Друге: наш екзистенціальний вибір - це Європа. Третє: закон один для всіх. Четверте: вільна економіка без олігархів. П'яте: влада підзвітна громадянам.

Називайте цю ідеологію, як хочете. Коли О.Е. з'явився, багато хто намагався повісити на нас ярлик якогось музичного напрямку, що ми граємо britpop, що ми граємо прогресив-рок. Мене завжди трохи смішили ці спроби. Я ніколи не хотів, щоб О.Е. ставили в рамки. І я точно так же не хочу, щоб партію Голос ставили в рамки. Ми партія, яка приходить змінити українську політику. Можете саме так нас і називати.

- Тобто чітко позначити ліберали ви або консерватори ви не можете?

- А навіщо?

- Тому що партія з англійської - це "частина". Можна представляти тільки частину суспільства, не можна говорити відразу про всіх.

- А хто це визначає? Я трошки розбираюсь в цьому. Де прокласти межу між консерватизмом в британський політиці й лейборизмом? Хто визначає, де закінчується демократична партія США і починається республіканізм?

- Це визначається досить простими речами. Наприклад, темою легалізації зброї.

- Ви провокуєте мене, але це неправда. Це визначається багатьма комплексами питань. Ці межі різні в різних країнах. Те, що може вважатися ліберальним в Україні, буде вважатися дуже консервативним у Швеції. Тому я більше б хотів, щоб ми менше з вами говорили про назви. Я бачив дуже багато назв різних об'єднань.

В Україні можна зустріти багато партій під різними ідеологічними вивісками. Але насправді всі вони мають одну й ту ж ідеологію - ідеологію популізму, все ось це "забрати і поділити". Або інша ситуація: ці партії називають себе лібералами, але діють як консерватори. Це як раз говорить про те, що в українській політиці не вистачає стрижня. Наш стрижень - це зміна правил гри.

Ми готові привнести в політику порядність, відкритість, відсутність подвійних стандартів. Я буду щасливий, якщо в Україні з часом з'явиться дві класичні потужні політичні партії - ліва і права, як це відбувається в усьому світі. Вони будуть відстоювати національні інтереси, але будуть розходитися на основі економічної або соціальної політики.

Коли американці створювали свій союз, коли батьки-засновники починали створення держави, то коли був обраний перший президент Джордж Вашингтон, він не був членом жодної партії - у них просто не було партій, але вони все мали одну велику мету. А партії з'явилися в буквальному сенсі випадково.

Коли Томас Джефферсон і його прихильники виступали за те, що потрібно дружити з Францією, тому що вона "підтримала у війні за незалежність", а інші говорили "не треба поспішати", тому що у Франції "відбуваються дивні речі", несумісні з тим, про що "ми мріяли на початку". Коли під керівництвом Джона Армса і Александера Гамільтона говорили, що "треба миритися з Англією", хоча вона "була нашою митрополією", але "її правила й порядки нам ближче".

Через десятки років Захід дрейфував до тієї класики, яку ми бачимо зараз. І сьогодні говорити в Україні про реальний соціалізм або лібералізм, поки у нас немає правил гри - передчасно. Потрібно спочатку змінити правила гри.

- Дякую за екскурс в історію. Вибачте, але з роками українська політика перетворюється не в двопартійну систему, а дрейфує до шоу-бізнесу. Саме формат шоу зараз стає владою.

- Світ змінився. Україна є його частиною, хочемо ми цього чи ні. Ми дуже хотіли бути в глобальному контексті. Україна є частиною глобального тренда, коли політика перестає бути справою політичних еліт.

Соціальні мережі та інтернет уможливили відкрите спілкування будь-якої людини, яка претендує на політичний вплив, з виборцями. Цим успішно користуються, як порядні люди і сили, так і менш порядні, як професійні так і менш професійні.

Україна в цьому сенсі не є винятком. Те, що ми побачили під час голосування на президентських виборах означає, що українці хочуть змін. З цим неможливо сперечатися. Ми йдемо в парламент, щоб ці зміни, які хочуть люди, отримали реальний зміст, щоб з чистого емоційного запиту вони стали осмисленим і перейшли до конкретних дій.

Ми готові підтримати позитивні руху. Але якщо президент зрадить виборцям - ми змусимо його відповісти перед громадянами

Наша політика по відношенню до президента проста. Президент обраний народом і ми, як громадяни України, щиро бажаємо успіху всій нашій країні. В тому числі, щоб президент робив правильні кроки. Ми готові підтримувати позитивні руху. Більш того, ми готові до ще більш рішучих реформ, у нас немає часу плентатися позаду, нам треба йти швидше. А якщо президент в якийсь момент зрадить виборцям - ми бачимо своїм завданням зробити так, щоб він відповідав перед ними.

- Про виборців. У LIGA.net велика кількість читачів на сході і на півдні України. Який у вас є message для цих людей, як ви збираєтеся з ними говорити, окрім музики?

- Я думаю, що я, як музикант, говорив не тільки музикою, але й словом. І в моїх словах завжди в останніх куплетах описувалися складні ситуації. Завжди є віра, справедливість і добро переможе. І це не тому, що мені так хотілося писати. Це те, у що я вірю. Можливо, для ваших читачів це звучить занадто пафосно або тривіально.

Але нас цікавить "гра в довгу". Нас не цікавить хайп. Якщо ми вже взялися йти в політику, то ми вже не звернемо з цього шляху. Люди і на Заході, і на Сході, і на Півдні, і в окупованих Криму та Донбасі - у мене до цих людей один message: ми повернемо в українську політику людину. І немає різниці, де вона живе: в Херсоні, у Львові, або в окупованій Горлівці.

Людина повинна бути в центрі. Якщо ти дотримуєшся цієї ідеї, то знайдеш потрібних слів для людей в будь-якому куточку країни. Я вважаю, що політики минулого будуть ще відповідати перед українською історією за те, що вони цинічно ділили людей, користуючись римським принципом "розділяй і володарюй", а політтехнологи заробили на цьому мільйони доларів.

Партія Голос ніколи не буде розділяти країну тільки для того, щоб в якомусь регіоні - політтехнологи цинічно називають це "базовим регіоном" - набрати більше голосів. Це безвідповідально.

- Ви не знаєте, який регіон для вас базовий на виборах?

- Вся Україна - це наш регіон.

- Відповідь у стилі популістів.

- Популізм має два значення. Я прослухав в Стенфорді курс про популізм. Він по суті означає звернення до народу. Тому всі політики в сучасному світі, які звертаються до народу безпосередньо або через соцмережі, в якійсь мірі популісти.

- Ви теж?

- Популізм, в тому сенсі, який його розуміють в Україні, і в тому числі завдяки вам, як політичним журналістам. Ви нав'язали людям одне бачення. У вашому розумінні популізм - це брехати цинічно в очі власним виборцям. Я жодного разу не збрехав виборцям. Я зроблю все, щоб партія Голос за кожне слово, яке вона каже - відповідала. Можете називати нас антипопулістами.

- Добре. Антипопулісти. Давайте поговоримо про команду. Є інформація, що у вашій команді працює Ярослав Ведмідь. Це правда?

- Так це правда.

- Наші колеги з видання theBabel провели розслідування, згідно з яким digital-агентство Postmen, засновником якого є Ведмідь, мало відношення до організації мережі підтримки в інтернеті для минулого президента. Тоді в АП підтвердили журналістам, що Порошенко користувався послугами Postmen. Але ж, в тому числі, ці мережі могли генерувати висловлювання і про вас.

- Для мене важливі принципи людини, наскільки вона розуміє нашу місію. Ярослав Ведмідь - топ digital strategist в цій країні. Ми працюємо тільки з кращими людьми.

Що стосується решти... Я з великою повагою ставлюся до будь-кого, хто мав до мене або продовжує мати претензії. Це нормально. Я не терплю брехні і лицемірства. Я не готовий працювати з людьми без стрижня. Більш того, мені не потрібно, щоб в нашій команді були люди, які мене люблять. Я не для цього йду в політику.

Головна мета - провести в парламент багато хороших людей. Готовий для цього робити непопулярні речі. Політика - це не святе діло. Я розумію це все. Я знаю, куди йду. Тому ваші питання мене не злякають.

З чим ми будемо жорстко боротися, так це з подвійними стандартами. Ми не будемо миритися з недовірою всередині колективу. До нас приходять люди з різними поглядами. Мені в очі люди в нашій команді можуть сказати: "Слава, ти не правий, це дурість". І ця людина на наступний день буде мати таку ж повагу від мене, яку мав раніше.

- Приймається. І все ж - хто був ініціатором залучення Ведмідя в команду?

- Один з членів команди його привів. Я вже навіть не пам'ятаю хто. Це не так важливо. Ми довіряємо один одному. У нас колегіально приймаються рішення. Якщо хтось приводить людину, то ми всі разом розглядаємо, а потім приймаємо рішення й даємо випробувальний термін. Ярослава привів один з членів нашої команди. Я особисто його до цього не знав, але зустрівся з ним і його командою.

Якби політики в країні працювали добре - цього інтерв'ю б не було

- Але ж він працював з командою колишнього президента, а тепер опинився у вас.

- Ви зустрінете в нашій команді багато людей, які дотримувалися різних політичних поглядів. Але я розумію, до чого ви ведете. Тому заявляю, що ніяких зв'язків з жодною політичною силою, ні з чинним, ні з попереднім президентом, або іншими президентами чи прем'єр-міністром, у партії Голос немає і не буде. У нас свій порядок денний.

І ми не збираємося нікого "мочити" в соцмережах - це не наш метод. Ми йдемо з позитивом, і з тими, хто хоче об'єднувати країну. Але ми не дамо нас ображати. Будемо відповідати на несправедливі закиди й готові боротися проти чорного піару.

Нам є, що робити. Якби політики в країні працювали добре - нашого інтерв'ю б зараз не було. Це моя оцінка ситуації.


- ОК. Ви не тільки успішний музикант, але і успішний бізнесмен. Це та сторона Святослава Вакарчука, про яку мало хто знає, тому що мало що про неї відомо. У нас немає вашої декларації. Ви будете її подавати пізніше. Але могли б ви зараз розповісти про ваш бізнес, про ваші статки й скільки ви заробляєте на рік?

- Я досить скромна людина в побуті. Я мешкаю у багатоквартирному будинку. У мене дві квартири в Києві, але в одній я давно не живу. У мене немає ніякої нерухомості за кордоном і ніколи не було. Я ні на кого нічого не записував.

- А як же вілла в Італії або Іспанії - нічого такого?

- Я не хотів би коментувати декларації інших діячів української політики. У мене є одна машина Range rover, їй приблизно п'ять років. Є банківські рахунки (на них близько 12 млн. грн). Але у мене немає ніяких офшорних компаній. Я ніяк не пов'язаний в бізнесі з олігархами.

- Організацією концертів Susy Production займається Юрій Герасименко. Він же керував вашим благодійним фондом. Чи не змішуються каси фонду і комерційних надходжень?

- Ні в якому разі. Все дуже прозоро. З Юрієм ми працюємо дуже давно, а фонд був створений набагато раніше, ніж була створена Susy. Він прийшов до мене як помічник народного депутата в 2008 році. І він настільки чесна й віддана людина, що коли я пішов з ВР, ми залишилися разом. Я вирішив займатися зустрічами зі студентами й створити фонд для допомоги в освіті, а він взявся його очолити.

У мене дві квартири в Києві. Є Range Rover. Близько 12 млн грн на банківських рахунках. За 2018 рік я заробив дивідендів на 5 млн грн. Я вклав в партію Голос свої 2-3 млн грн. І у мене ніяких офшорних компаній і бізнесу з олігархами

Коли я зрозумів його організаторські здібності, то в якийсь момент запропонував йому допомогти нам у справах групи. З тих пір ми створили разом з ним цілий рух, який сьогодні організовує всі наші концерти. Але все-таки більшість питань краще ставити йому.

- Обов'язково поговоримо з ним. На останньому концерті ви оголосили, що вашим партнером в організації є компанії Zinteco і Арвідас. Через якусь компанію ви з ними співпрацюєте?

- У нас є офіційні компанії, через які здійснюється оплата. Компанія Zinteco - відомий в Україні постачальник послуг, наш партнер. Вони дають нам спеціальні знижки, оскільки ми у них великий клієнт. Так це працює в усьому світі. Так само, як і фірма Медіатек. Арвідас (литовський художник-постановник) - це золота людина. Приїхав до нас з Литви після того, як ми з ним познайомилися на благодійному концерті. Ми збирали гроші для українських інтернатів на сході, і дуже багато він робить безкоштовно. Але всі речі, які треба оплачувати - ми оплачуємо.

- Профіль діяльності ще однієї вашої компанії - Суперсиметрія - в якій ви одноосібний власник, записані послуги бронювання квитків. Цим компанія і займається?

- Так.

- Цей бізнес побудовано на відсотках?

- Так, каса заробляє гроші виключно на цьому. Це сервісний бізнес.

- Скільки грошей приносить цей бізнес?

- Його не можна розглядати у відриві від концертної діяльності Океану Ельзи. Вони взаємно доповнюють один одного - цей бізнес допомагає Океану Ельзи більш ефективно заробляти гроші, маючи свого концертного оператора. Сервісний бізнес також заробляє на інших заходах, але незначно.

- Чи є у вас бізнес з оренди нерухомості?

- Немає ніякого бізнесу з оренди.

- А в чому полягає ваше партнерство з Томашем Фіалою, крім CES і освітніх місій?

- Ні в чому. На цьому етапі я вийшов з CES. Я не можу бути їхнім партнером, тому що займаюся політикою. Сам писав статут.

- Вам приписують спонсорів. Крім Фіали, також називають і Віктора Пінчука. Хто і скільки дає грошей на партію?

- Ми спілкуємося з дуже багатьма багатими людьми. Але у нас є кілька принципів. Головний - ми не беремо гроші у олігархів. Кого можна назвати олігархами - думайте самі. Йдеться про ТОП-10 найбагатших людей України. Найголовніше, це ті люди, які контролюють ЗМІ. Ви розумієте, кого я маю на увазі.

- Але ви ходите до них на ефіри.

- Безумовно. А як ще я донесу свою думку виборцям? Якщо у вас є порада, як це зробити інакше, ніж ходити до них на ефіри, то я вас з радістю вислухаю.

До питання про гроші... Не буде такого, щоб хтось один фінансував нашу партію. У нас є близько 10 заможних людей, які приєдналися до фінансування. Найближчим часом ми будемо готові говорити про деяких з них. Я вважаю, що партія Голос повинна показувати іншим приклад. Поки, на сьогоднішній день, ви будете здивовані, але я особисто теж фінансую партію.

Це плюс короткої кампанії. До того ж, ми - молода партія, нам треба набагато менше грошей, ніж іншим. Приблизно 70-80 мільйонів гривень. Ці гроші будуть підйомними для нас і наших друзів. Я ось, наприклад, всі виручені гроші за мій концерт 360 на ВДНГ витрачу на фінансування партії - і це будуть чималі кошти - більше 2 млн. грн.

- Можете назвати хоча б пару прізвищ спонсорів?

- Тільки коли ми на з'їзді партії приймемо рішення їх оприлюднити. Ми це зробимо, я вам обіцяю, найближчим часом.

Зараз існують спеціальні хитрі обмеження, які нам залишили попередники. Якщо нам потрібна кампанія 70 млн - це значить, що за законом ми не можемо взяти за 15 млн у п'яти заможних людей і сплатити з цього податки. Вони можуть зробити внесок на суму близько 1,7 млн ​​грн. Ми не хочемо порушувати закон і знайдемо способи для того, щоб це було максимально відкрито.

Я розумію каверзність ваших запитань. Мені вони подобаються, тому що ви шукаєте політичну силу, яка буде іншою. Я впевнений, що ви самі хочете знайти таку силу. Повірте, ви її знайшли.

- Чудово. Ви сказали, що зараз витрачаєте на партію власні кошти. Можете озвучити скільки вклали в Голос?

- Кілька мільйонів гривень, десь два або три.

- Скільки ви заробляєте на рік?

Щороку суми різні - за три роки я отримав 20 млн. грн. дивідендів. За 2018 рік - 5 млн. грн.

- Бліц! П'ять питань на тему економіки. Вітаються максимально короткі, але змістовні відповіді. Питання перше. Чи підтримаєте впровадження ринку землі?

- Так.

- Пенсійна система. Навантаження на працездатних громадян надзвичайно високе. Чи будете реформувати систему і впроваджувати нову - накопичувальну, страхові поліси?

- Ми будемо займатися пенсійною реформою. Тому що пенсії більшості громадян не відповідають економічним реаліям. Нам треба позбутися супер пільгових пенсій для окремих людей, які отримують в сотні разів більше, ніж пересічні пенсіонери.

- Олігархи. У них в руках монополії на ринках і ключові медіа в кишені. Що збираєтесь робити?

- Першим законопроектом, який ми запропонуємо, буде деолігархізація. Деталі цього ми розповімо пізніше. Я за те, щоб в Україні були успішні бізнесмени. Але я проти касти недоторканних, які грають за власними правилами. Я проти маніпуляцій в ЗМІ. Я проти, щоб олігархи використовували політиків і платили їм зарплату. Будемо жорстоко проти цього боротися. Нам треба відкрити Верховну Раду людям в прямому й переносному сенсах. Олігархи, як явище, повинні зникнути.

- Відтік мізків з України. Навколо нас - багаті сусіди. Українці продовжують залишати країну. Ми фактично в пастці бідності. Люди, зрозуміло, вибирають, де їм краще. Як витягнути Україну з цієї пастки?

Перший наш закон буде про деолігархізацію. Ми також звільнимо армію чиновників-дармоїдів і знищимо монополії

- Ми ще не в ній, але якщо так говорити, то в короткі терміни витягнути країну з цього тренда неможливо. У короткі терміни можемо дати людям можливість подумати, чи правильно вони роблять. Щоб люди перестали виїжджати. Взагалі у відкритій країні з безвізовим режимом і відкритими кордонами зупинити людей за півроку неможливо.

- Оподаткування та ФОПи. Хто повинен платити? Практика показує, що зменшення в два рази ЄСВ не принесло збільшень надходжень бюджету. Ваш план?

- Доказова політика. Ми повинні мати SWOT-аналіз, план А, B, C. Я за те, щоб знизити податки в певних сферах. Але перед цим ми повинні точно знати, де які компенсатори і наскільки вони будуть дієвими. Для початку нам треба буде подолати неефективність державних підприємств, які доять бюджет. Продати підприємства, готові до приватизації, неготові - створити незалежні борди, які будуть генерувати прибуток. Також звільнити армію чиновників-дармоїдів, які створюють видимість, що вони працюють на країну. Замість них призначити менше людей, але більш ефективних. Потім поступово, можливо, і паралельно знижувати податковий тиск на середній і малий бізнес, і паралельно ліквідувати монополії.

Але нам треба людям чесно сказати - це складний багатогранний процес, над яким стоїть судова реформа, тому що без неї все, про що я сказав, що не має сенсу.

Читайте також: "Душили-душили - це про мене". Інтерв'ю Саакашвілі - за хвилину

Дмитрий Бобрицкий
Дмитрий Бобрицкий
журналист LIGA.net
Петр Шуклинов
Петр Шуклинов
руководитель общественно-политической редакции LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини