RU

"Важкий мир". Як оточення Зеленського ділить Київ із Кличком – і хто від цього виграє

Володимир Зеленський і Віталій Кличко (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)
17.02.2021, 13:48

Слуга народу завела до Київради тільки 12 депутатів. Але це не заважає їй ділити портфелі нарівні з переможцями: Кличко змушений рахуватися з Банковою

Півтора року тому Київ лихоманило від відкритої війни, яку Банкова оголосила меру Віталію Кличку. Зараз між ними – обережне перемир'я, але рівно доти, поки в Офісі президента не спробують знову відібрати у Кличка повноваження глави КМДА.

Щоб зберегти хиткий мир, невеликій фракції Слуга народу в новій Київраді дали непропорційно багато преференцій. Яким чином розподілилися сфери впливу після виборів, як Кличко примудряється тримати баланс з ОП і чи вдасться "прикрити" схеми великих забудовників у цьому скликанні Київради – в розборі LIGA.net.

СТОЛИЧНИЙ ТРИКУТНИК
Хто з ким дружить у новій Київраді

Для створення хиткої більшості Кличку досить було об'єднати зусилля з партією Порошенка – сумарно у них 60 депутатів (з 119), – і виходячи із ситуації залучати до голосувань маленькі фракції. Тим більше що і на виборах Євросолідарність пропонувала Кличку виступити єдиним фронтом, очоливши їхній список. Кличко тоді відповів різко: багато партій хочуть, щоб він зі своїм рейтингом став їхнім мером, але УДАР піде на вибори самостійно – "ми не торгуємось".

"Двоє попередніх виборів ми йшли спільною командою. Цього разу Кличко побажав відбудовувати свою партію. ​​Ми як партнери з розумінням до цього поставилися, ніякої конкуренції йому не робили. У Київраді ми теж швидше партнери. У нас спільні цілі, і ми повинні допомагати один одному", – сказав LIGA.net депутат від ЄС Володимир Прокопів. У минулому скликанні він був співголовою фракції УДАР-Солідарність і секретарем Київради. У новому скликанні – призначений заступником Кличка від фракції Євросолідарність.

Після виборів було багато суперечок, кому Кличко віддасть перевагу, щоб об'єднатися в Київраді: з партією Порошенка, яка їх за фактом виграла, або зі Слугою народу – яка зайняла лише четверте місце (12 депутатів, як у Батьківщини з ОПЗЖ), але за нею стоїть Офіс президента. Кличко викрутився дуже своєрідно. Він розділив чотири крісла своїх заступників порівну: два – Євросолідарності, і два – СН. Решта фракцій – Єдність (14 депутатів), Батьківщина, ОПЗЖ і Голос – не отримали нічого.

Ми не голосували за жодне кадрове призначення Слуги народу. Це теж ознака: яка ж ми коаліція? Ніяких коаліцій у ЄС із СН немає і в принципі бути не може, – депутат Сергій Таран

Розподіл портфелів – один із маркерів, який вказує на можливе формування більшості в місцевій раді. Ми детально розписували, які коаліції склалися в облрадах: в них знайшлося місце навіть непримиренним (начебто) ворогам (читайте про це тут).

"Фракція СН досить тісно співпрацює з Кличком. Крім заступників, у них ще кілька голів постійних комісій. Євросолідарність теж отримала чимало посад і представлена ​​в широкому спектрі комісій", – підтвердив LIGA.net депутат від Голосу Василь Попатенко.

УДАР, ЄС і Слуга народу агресивно заперечують більшість "на трьох". Призначення заступників від ЄС і СН зовсім не дорівнює коаліції, заявив LIGA.net наближений до Кличка депутат від УДАРу: "Я, наприклад, не виключаю, що до КМДА ще можуть увійти представники Батьківщини і Голосу".

"Такого, що ми голосуємо виключно з УДАРом, немає. Все залежить від питань, які виносяться на розгляд", – запевнила LIGA.net лідерка фракції СН в Київраді Євгенія Кулеба. Вона каже, що рішення проходять кілька етапів обговорення: на фракції, на президії Київради – там збираються лідери фракцій і комісій, на погоджувальних радах за участю Кличка. "І все одно в залі всі голосують так, як вважають за потрібне", – стверджує вона.

В Євросолідарності нагадують, що не голосували за бюджет (голоси дали СН, Батьківщина, Голос і ОПЗЖ) і призначення слуг заступниками Кличка. "Яка ж ми тоді коаліція? Ніяких коаліцій у ЄС з СН немає і в принципі бути не може", – переконує LIGA.net депутат Сергій Таран.

Загалом кадровий перекіс у сторону СН викликає здивування в партії Порошенка, каже Прокопів. Особливо з урахуванням того, що ще рік тому Кличко перебував у жорсткому клінчі з Офісом президента. Точка тиску на мера Києва – спірна посада глави КМДА.

Фактично це може означати, що Кличко погодився ввести до КМДА контролерів Банкової. Нових заступників Кличка від СН пов'язують із главою ОП Андрієм Єрмаком: Олена Говорова була його радником, Олексій Кулеба призначений за його рекомендацією. В УДАРі заперечують, що Кулеба "від Єрмака": "Не зовсім. Він реально спеціаліст у своїх питаннях. Хоча від офісу президента теж були рекомендації".

"Поки не буде вирішена колізія, коли мер – ще і глава КМДА, який призначається президентом, будь-хто на місці Кличка буде змушений озиратися на ОП і партію Зеленського. Так не повинно бути. Це проблема", – вважає Прокопів з Євросолідарності.

ХЛІБНІ МІСЦЯ
Як СН і УДАР поділили комісії

Основна влада і грошові потоки в Київраді зосереджені в двох комісіях – земельній та бюджетній, кажуть двоє співрозмовників LIGA.net, знайомі із ситуацією в Київраді. Розподіл місць у цих комісіях у новому скликанні може багато що сказати про відносини між СН і фракцією Віталія Кличка УДАР. Головні позиції в цих комісіях поділили представники саме цих двох партій.

ДОВІДКА. Бюджетна комісія визначає дохідну і видаткову частину бюджету, розподіляє фінанси, які в Києві в 2021-му становитимуть 57,8 млрд грн. Земельна комісія готує проєкти рішень Київради з питань передачі земельних ділянок.

У минулому скликанні партія Кличка мала практично повний контроль у двох "хлібних" комісіях. Це важливо: перетасуванням питань на порядку денному і рішеннями про раптове повторне винесення питання на комісію займаються саме глава і секретар комісії.

У новому скликанні розстановка сил суттєво змінилася. Ключові позиції в двох основних комісіях розділили між собою фракція УДАР і СН. На цей раз кворум не склався, немає кількісної диспропорції – всі фракції мають своїх представників, а їхня кількість відображає розподіл мандатів у раді. "Зараз ситуація цікавіша. Тепер без домовленостей між фракціями земельне питання буде складно проштовхнути. Всі зав'язані, але враховуючи, що забудовники представлені всюди – думаю, фракції благополучно домовляться", – розповідає LIGA.net експерт із містобудування, столичний активіст Георгій Могильний.

Хто ці ключові персонажі?

Глава земкомісії, депутат УДАРу Михайло Терентьєв

З 2018 року Терентьєв очолює столичне КП Інженерний центр, яке будувало так званий "скляний міст" Кличка.

Позафракційний народний депутат Гео Лерос в одному зі своїх відеоблогів стверджував, що Терентьєв нібито значиться на комп'ютері "смотрящего" за Києвом Дениса Комарницького як директор КП "з особливим статусом". Після президентських виборів 2019 року саме Комарницький почав грати першу скрипку на столичному ринку нерухомості.

Друга ключова позиція – секретаря комісії – відійшла депутату СН Юрію Федоренку. Він позиціонує себе як приватний підприємець, голова громадської організації Твердиня. За даними Лероса, Федоренко був включений до списку СН за квотою першого помічника Володимира Зеленського Сергія Шефіра. Автентичність "списку Лероса" підтвердили LIGA.net два співрозмовника в керівництві СН.

"Ніхто всередині фракції повністю не розуміє, звідки він. Їм кажуть: з ним все добре, це наша людина", – розповідає співрозмовник LIGA.net.

Голова бюджетної комісії, депутат СН Андрій Вітренко

У бюджетній комісії розподіл сил склався точно навпаки: СН – голова комісії, УДАР – її секретар. Комісію очолив Андрій Вітренко, діючий  заступник міністра освіти і науки. До призначення в уряд три роки працював заступником декана економічного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка. За словами співрозмовника в керівництві СН, Вітренка рекомендував глава Офісу президента Єрмак.

Мало відомо і про секретаря бюджетної комісії Владислава Андронова (УДАР). У 2017-2019 роках працював держсекретарем Мінагрополітики.

Шахова розстановка з СН і УДАРу – не випадкова, вважають співрозмовники LIGA.net, і говорить про відлигу у відносинах. Але чи довго триватиме відлига? "Зараз у Слуг і Кличка почався конфлікт навколо Гостиного двору, так що ситуація може змінитися", – розповідає головна редакторка Енциклопедії цивільного активіста, засновниця громадської організації Культура проти хамства Юлія Нікітіна.

Скандал навколо Гостиного двору розпочався в лютому цього року. Кличко домагається передачі будівлі в центрі Києва місту. У нього це майже вийшло. Але несподівано Мінкульт в особі Олександра Ткаченка заблокував передачу на засіданні уряду. "Культурний хаб або черговий ТРЦ. За рік КМДА, яка жадала отримати цей об'єкт до комунальної власності, проєкт концепції так і не оприлюднила", – написав Ткаченко у своєму telegram-каналі. Скандал набирає обертів, сторони не хочуть йти на поступки.

Відносини Кличка і Ткаченка важко назвати простими. Влітку 2019-го, коли команда Зеленського хотіла провести повне перезавантаження влади, Ткаченко був одним з основних претендентів у мери Києва від СН.

КЛИЧКО-ЄРМАК. ВАЖКИЙ МИР

Після виборів 2019 року оточення Зеленського вирішило нахрапом зачистити "під себе" і Київ. Автором сценарію з відставки Кличка з КМДА був попередній глава ОП Андрій Богдан. Обговорювалася навіть можливість провести дострокові вибори мера Києва.

Як кажуть співрозмовники LIGA.net в СН, саме Єрмак відстояв Кличка перед Зеленським. Вже на початку минулого року Кличко і Єрмак обмінювалися компліментами через ЗМІ, ніби ніякого клінчу з Банковою і не було.

Єрмак подає це як особисте досягнення, розповіло LIGA.net джерело в керівництві СН в парламенті: "Андрій каже, що проявив велику мужність і кмітливість. Кулі свистіли над головою, але він домовився, що Кличко буде з нами, а ближче до виборів – розберемося, в якій конфігурації". Але далі домовленості нібито посипалися: "смотрящий" за Києвом Комарницький почав вести самостійну гру, "обдурив наївного Тищенка" (без санкції Єрмака) і умовив його взяти участь у виборах. Кличко образився, найняв Дубінського, і той "замочив Колю через telegram-канали". А наступна кандидатка від слуг народу Ірина Верещук вибори мера ''не витягла".

Після цього відносини Єрмака з Комарницьким нібито похитнулися, розповідають у СН, а з Кличком у нього – знову перемир'я.

Так, зараз відносини з Офісом президента трохи кращі, ніж були. Але це не означає, що всі питання зняті. У разі спроби зняти Кличка з посади голови КМДА – буде знову конфлікт. І на цей конфлікт офіс зараз не готовий йти, хоча періодами згадують цю тему, – соратник Кличка

Відлигу з Банковою підтверджують і в оточенні Кличка. "Відносини з офісом трохи кращі, ніж були, – кажуть в УДАРі. – Але це не означає, що всі питання зняті". За словами співрозмовника, якщо в ОП знову спробують зняти Кличка з посади голови КМДА – буде новий виток конфлікту: "На цьому етапі офіс не готовий йти на цей конфлікт, хоча періодами згадують цю тему. Але я б не говорив, що вони прямо "помирилися", оскільки Віталія Кличка сприймають як можливого конкурента. Поки у них помірно напружені, але робочі відносини".

Депутати від інших фракцій стверджують, що відгомони старого конфлікту в залі Київради не з'являються.

"Мені здається, там є важкий мир, – розповідає LIGA.net лідер фракції Голос у Київраді Макс Нефьодов. – У будь-якому разі, не простежується на сесіях якоїсь гарячої війни. Чи з'явилася там міцна любов – в це теж повірити досить складно. З урахуванням політичних амбіцій Кличка і Єрмака – навряд чи вони стануть близькими друзями. Швидше це ввічлива спокійна співпраця". За його словами, поки в залі Київради взагалі мало політики: більшість питань носить чисто прикладний господарський характер.

В УДАРі стверджують, що Кличко регулярно зустрічається з керівництвом ОП, і не тільки як мер, а й як глава Асоціації міст.

"Віталій зараз у такій позиції, що йому не вигідно сильно сваритися з владою. Так що баланс є. Єрмак його не контролює, а Кличко сильно не наривається. Але тут є Кирило (заступник голови ОП Тимошенко), який хоче провернути свою певну гру щодо Віталія. Він хоче його викинути з керівництва Асоціації міст. А це бюджет, величезні гранти. І Віталій це знає", – зазначило джерело в ЄС.

Ця точка тиску залишатиметься доти, поки не вирішиться питання розмежування посад голови КМДА і мера Києва. Для цього потрібно прийняти новий закон про столицю. Поки він на паузі. "Наскільки я знаю, це питання обговорюється: з новим секретарем Київради, представниками фракцій. Я не можу сказати, що це активна фаза. Але це не занедбане питання", – говорить Євгенія Кулеба.

Віталій у такій позиції, що йому не вигідно сильно сваритися з владою. Так що баланс є. Єрмак його не контролює, а Кличко сильно не наривається, – джерело в СН

"Нічого нового в Києві не відбувається, – говорить джерело в СН. – Комарницький і Столар воюють. Єрмак думає, що керує Кличком – а він не керує. Депутати голосують, як треба Кличку. Більшість є, бюджет прийняли. Звичайна київська метушня".

ТІНЬОВА ГРУПА

За роки мерства Кличка в Києві з'явилася тіньова група, яка встановила контроль над будівельним ринком. Велике розслідування зв'язків влітку минулого року зробив проєкт Bihus.info. Журналісти стверджують, що головну роль у схемах спочатку виконував столичний забудовник і нардеп Вадим Столар (зараз ОПЗЖ), нібито ставленик Ігоря Кононенка. За інформацією журналістів Наші гроші, він причетний до низки корупційних будівельних схем у столиці.

Після виборів 2019 року першу скрипку став грати Денис Комарницький, який у середині 2000-х був співголовою фракції Блоку Черновецького в Київраді. Такий висновок розслідувачі зробили після аналізу документів, які нібито перебували на комп'ютері в офісі Комарницького і були вилучені СБУ в ході обшуку в жовтні 2019 року. На переданих нардепом Гео Леросом аудіозаписах нібито Комарницький обговорює схеми на будівельному ринку столиці – Лерос стверджує, що їх покривають Єрмак і Зеленський. За інформацією нардепа, Комарницький разом із депутаткою Київради Аллою Шлапак керували виборчим штабом Тищенка в 2019 році.

Депутат від ЄС Сергій Таран виклав у Facebook фото Миколи Тищенка в Київраді в розпал бюджетного голосування – він робить селфі між рядами Слуги народу і УДАРу. У підписі до фото Таран нагадує, що Тищенка називають "смотрящим" від ОП за Києвом

Серед знайдених журналістами документів – список із 38 компаній, нібито контрольованих Комарницьким. Записані вони на підставних осіб, які згруповані в ексель-документі під загальною назвою "наші". Ці компанії вигравали тендери на найдорожчі проєкти в столиці з 2017 року. Комарницький нібито фінансував реалізацію схем для отримання дозволів на будівництво, а Столар відповідав за проведення рішень через КМДА.

Читайте про це: Будівельна мафія Києва, новий "смотрящий" і схеми. Головне з розслідування Bihus.Info

Ексглава корпорації Укрбуд і колишній нардеп Максим Микитась у недавньому інтерв'ю Цензор.net розповів, що партія Слуга народу в ході передвиборної кампанії 2019 року отримувала гроші, виділені на будівництво Подільсько-Воскресенського моста. Гроші давала компанія Еко-Буд-Трейд Комарницького. "Фактично всі гроші, все, що фінансувалося у Слуг народу від штабу Комарницького – це йшло з Подільського моста", – сказав Микитась.

Щоб оцінити реальні масштаби будівельного лобі, має пройти не одне засідання Київради. Те, як будуть ділитися голоси щодо делікатних земельних і будівельних питань, як будуть працювати депутати разом – і визначить картину.

Але вже зараз зрозуміло, що великі забудовники мають своїх представників у Київраді. Серед них – Stolitsa Group, Київміськбуд, КАН Девелопмент, UDP. Біографія деяких депутатів побічно пов'язана з трійкою Столар-Комарницький-Микитась.

Нижче представлений список депутатів, які пов'язані або були пов'язані діловими відносинами/родинними зв'язками зі столичними забудовниками.

Інтереси забудовників у Київраді широко представлені. Це політично неминуче. Забудовники – найбільш організована група за інтересами, їм є що втрачати і вигравати, – Максим Нефьодов (фракція Голос)

ОПЗЖ – непрямий зв'язок встановлений ​​зі Столаром, Вагіфом Алієвим, Ігорем Ніконовим (КАН Девелопмент), Василем Хмельницьким (Ukrainian Development Partners), Ігорем Кушніром (Київміськбуд).

Олена Букало керує двома компаніями, які займаються будівництвом і нерухомістю: Інвестбудгарант (формальний власник ТРЦ Blockbuster Mall Вагіфа Алієва) і К.А.Н. Власник КАН – бізнесмен і колишній зам Кличка Ігор Ніконов.

Юлія Уласик – помічниця нардепа Столара. У шостому і сьомому скликаннях ВР була помічницею екснардепа Хмельницького. Хмельницький – мажоритарний акціонер компанії, що управляє Ukrainian Development Partners, яка консолідує активи і операції в сфері нерухомості.

Марія Марк – провідна фахівчиня в одній із найбільших компаній забудовників Київміськбуд. Головою правління та президентом ХК з 2012 року є Кушнір. У липні 2016-го журналістам вдалося зафіксувати, як Кушнір літав чартером зі Столаром.

Михайло Наконечний – працює керівником секретаріату ОПЗЖ, очолює благодійний фонд Столара.

Володимир Яловий (входить до бюджетної комісії) – на початку 2000-х був секретарем Київради під головуванням Олександра Омельченка. Яловий – сват бізнесмена Віктора Пилипишина. Дочка Пилипишина – бізнес-партнерка Ніконова з КАН Девелопмент.

Володимир Кравець (земельна комісія) – син ексголови Держуправління справами Андрія Кравця, відомого як "завгосп Януковича". Сім'я фігурувала в скандалах, пов'язаних із нерухомістю: приватизацією Гостинного двору, забудовою Поштової площі.

Депутати Батьківщини – непрямий зв'язок встановлений ​​із Владиславою Молчановою (Stolitsa Group), Комарницьким, Кушніром (Київміськбуд).

Віталій Нестор – керівник київської організації Батьківщини. Журналісти пов'язують його з однією із засновниць будівельної компанії Stolitsa Group Владиславою Молчановою. За даними журналістів-розслідувачів, оточення Нестора також пов'язане загальними проєктами з Комарницьким. З Комарницьким нібито співпрацювала і сама Молчанова, як відомо з розслідування Bihus.Info.

Денис Москаль – бізнес-партнер Молчанової, за даними Наші гроші.

Алла Шлапак (бюджетна комісія) – ексрадниця колишнього мера Києва Леоніда Черновецького, в 2006 і 2008 роках співголова його фракції. За інформацією нардепа Гео Лероса, Шлапак регулярно зустрічається зі "смотрящим" за Києвом Денисом Комарницьким у штабі Батьківщини. Раніше Шлапак спільно з Комарницьким керували виборчим штабом нардепа від Слуги народу Миколи Тищенка.

Володимир Слончак (бюджетна комісія) – колишній заступник голови КМДА. З 2015 року – голова наглядової ради Київміськбуду.

УДАР – непрямий зв'язок встановлений ​​із Денисом Комарницьким.

Михайло Терентьєв (голова земельної комісії) – керує комунальним підприємством "Інженерний центр", який займався будівництвом "скляного моста Кличка". За словами нардепа Гео Лероса, КП Терентьєва підконтрольне Комарницькому.

Андрій Странніков (бюджетна комісія) – пов'язують із Тельбін ІВА, що фігурувала в скандалі із забудовою скверу на Березняках.

В'ячеслав Непоп – заступник голови КМДА. Минулого року СБУ підозрювала його в схемах із перепродажем квартир, які будувалися комунальними підприємствами Києва – Житлоінвестбуд-УКБ і Спецжитлофонд.

Депутати Євросолідарності – непрямий зв'язок встановлений ​​з Ігорем Ніконовим (KAN Development), Вадимом Столаром, Валерієм Кодецьким (City One Development), Максимом Микитасем.

Ірина Никорак – її чоловік Соловйов працював помічником Столара і гендиректором у компанії KAN Development Ніконова.

Наталія Пастухова (земельна комісія) – заступник директора компанії управління активами City Asset Management. Фірма входить до будівельної групи компаній бізнесмена Валерія Кодецького – City One Development. Кодецький – колишній партнер Хмельницького щодо компанії Ukrainian Development Partners. Зараз один із проєктів Кодецького – співінвестор житлового кварталу бізнес-класу Новопечерські липки.

Олександр Міщенко (земельна комісія) – голова земельної комісії минулого скликання. Під головуванням Міщенка, пишуть Наші гроші, комісія відновила оренду ділянки для ЖК експрезидента Укрбуду Максима Микитася, який передали без права капітальної забудови.

"Зрозуміло, що інтереси забудовників у Київраді і зараз досить широко представлені. На жаль, це виглядає політично неминучим. Забудовники – найбільш організована група за інтересами, їм є що втрачати і вигравати", – говорить Нефьодов.

За його словами, поки у забудовників не було можливості проявити себе в Київраді. Такі історії можна простежити в комерційних голосуваннях, а їх було не більше десятка і більшість – щодо індивідуальної приватизації: "У майбутньому можна буде набагато більше зрозуміти, який вплив на Київраду у груп девелоперів і забудовників, від Комарницького і Stolitsa Group до КАН Девелопмент і UDP".

Читайте російською: "Тяжелый мир". Как окружение Зеленского делит Киев с Кличко – и кто от этого выигрывает

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Диана Манучарян
Диана Манучарян
корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини