RU

Війна штабів. Навіщо їй участь, а йому - перемога

08.05.2014, 15:55
Війна штабів. Навіщо їй участь, а йому - перемога - Фото
Юлія Тимошенко і Петро Порошенко

Тимошенко хоче повернути статус загальнонаціонального лідера і контроль над Верховною Радою. Президентські вибори для неї тільки бій, а не вся війна

Якщо вірити опитуванням, кандидат в президенти України Петро Порошенко посилює відрив від суперників і збільшує шанси перемогти в першому турі, набравши понад 50% голосів виборців. Один з його потенційних суперників у другому турі - Юлія Тимошенко. Навряд чи лідер Батьківщини розраховує скоротити 20-відсотковий розрив у найближчі тижні. Екс-прем'єр бере участь в гонці як перший номер списку партії, яка боротиметься з Порошенком на дострокових виборах до парламенту. За допомогою президентської гонки Тимошенко повертається у велику політику, швидше за все, усвідомлюючи, що поразки їй 25 травня не уникнути. Але для неї це - окремий бій, а не вся війна. Головні події відбудуться після дострокових виборів до парламенту. Тимошенко спробує взяти реванш, отримавши контрольний пакет влади в уряді і Верховній Раді і урізавши повноваження президента.

Соціологія і можливості кандидатів

За даними соціологів з групи Рейтинг, 34,3 % українців готові проголосувати за Порошенка , за Тимошенко - 11,1 %. На третьому місці йде Сергій Тігіпко з рейтингом в 5,7 %. Порошенко лідирує скрізь, крім Донбасу, де більше охочих віддати свій голос за Михайла Добкіна (4,1 %), який поки по рейтингах на четвертому місці, після Тігіпка. У другому турі Порошенко переможе будь-якого суперника з великим відривом - 35 % він виграє у Тимошенко, 43 % у Тігіпка, 50 % у Добкіна.

Свої результати представили також у Центрі Разумкова. За даними опитування, 33,3 % від загального числа респондентів (47,7 % з тих, хто візьме участь у виборах і визначився з кандидатом) проголосували б за Порошенка. За Тимошенко готові віддати свої голоси 10 % (14,8 % з тих, хто піде на вибори). За Тігіпка - 4,9 % (6,7 % з тих, хто піде). Добкіна в опитуванні Центру Разумкова незначно обходять Гриценко, Симоненко і Ляшко. У другому турі Порошенко перемагає будь-якого суперника зі значним відривом.

Соціологи констатують, що підтримка Порошенка - зростає, підтримка Тимошенко - падає. Тому не виключено, що якщо Порошенко не набере 50 % голосів у першому турі, то в другому його суперником може виявитися навіть не Тимошенко, а Тігіпко або Добкін, особливо за високої явки на сході країни.

Чи може кардинально змінитися розклад сил - скоріше ні. "Звичайно, рейтинги міняються, але не до такої міри", - сказав ЛІГАБізнесІнформ генеральний директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто. Він вважає, що змінити становище Тимошенко може лише перенесення виборів. "За цей час навряд чи щось можна зробити. Хіба що знайти якийсь дуже переконливий компромат", - додав він. Порошенко для перемоги, вважає соціолог, краще нічого не робити і не ризикувати.

Ізраїльтяни проти Льовочкіна і Гриніва

У штабі Тимошенко мало хто вірить у перемогу свого кандидата, хіба що найближчі соратники. Але навіть вони розуміють, що вже практично не залишилося факторів, які можуть вплинути на розклад сил. Втім, сам штаб діє малоефективно. Лідер Батьківщини, за даними джерел ЛІГАБізнесІнформ, не один раз критикувала своїх помічників і порадників за погану, на її думку, роботу. "Але справа, звичайно, не в команді, а в самій Тимошенко. Перемогти на цих виборах ми не зможемо. Наша мета - дострокові парламентські вибори", - говорить один із соратників екс-прем'єра.
Для своєї кампанії Тимошенко найняла Таля Зільберштейна, який колись консультував екс-прем'єра Ізраїлю Ехуда Ольмерта 
За даними співрозмовників ЛІГАБізнесІнформ, знайомих з штабною ситуацією, для своєї кампанії Тимошенко найняла Таля Зільберштейна, який колись консультував екс-прем'єра Ізраїлю Ехуда Ольмерта. Саме команда Зільберштейна запропонувала концепцію "троллінгу" Порошенко. При цьому багато хто в штабі Тимошенко вважає таку тактику "ідіотизмом" . Відразу кілька джерел стверджують, що соратники Тимошенко намагалися відмовити її від участі в президентській гонці, але вона в категоричній формі відмовляється, розраховуючи за допомогою адміністративної підтримки в.о. президента Олександра Турчинова і свого нинішнього статусу кандидата в президенти повернутися на рівень політика всеукраїнського масштабу і в цьому статусі виступити на дострокових виборах в Раду.

У підсумку Тимошенко втрачає опору і своє ядро виборців. У штабі лідера Батьківщини констатують, що через критику вчорашніх соратників по демократичному табору виборець масово змінює орієнтир у бік Порошенко. Ідея Тимошенко - довести, що вона відрізняється від Порошенка, а Батьківщина - від Солідарності. Екс-прем'єр вибрала для цього найпростіший шлях - критику.

У штабі Порошенка підтверджують тенденцію "перетікання" виборця. "Зняти свою кандидатуру з виборів президента Тимошенко не бажає - це позбавило б її будь-якої ролі в українській політиці. Свій статус кандидата вона буде використовувати максимально довго - аж до 24 травня. Не виключено, що Тимошенко може відмовитися від участі у виборах за день до голосування. Але тільки в тому випадку, якщо буде впевнена, що Порошенко не зможе перемогти в першому турі і вона зможе продовжити свій статус реального політика ще на три тижні", - кажуть соратники Порошенка.

За даними ЛІГАБізнесІнформ, штаб Порошенка обслуговують політтехнологи Ігор Гринів і люди Сергія Льовочкіна, в тому числі Сергій Шувалов. Тактика і стратегія штабу Порошенка виглядає найбільш логічною з точки зору нарощування рейтингу. Порошенко уникає критики опонентів, пропонуючи Тимошенко, Тігіпку і Добкіну змагатися між собою за друге місце. Говорячи про помилки, в штабі не визнаються, кому належить провальна ідея білбордів "П_жити по-новому", але називають це "просто прикрим промахом".
У штабі Порошенка не зізнаються, кому належить провальна ідея білбордів "П_жити по-новому" і називають цю ідею прикрим промахом 
Головне завдання, яке стоїть перед штабом Порошенка - домогтися перемоги в першому турі. Це одночасно вирішить кілька проблем: по-перше, покаже безперспективність політика Тимошенко; по-друге, збереже для країни три тижні; по-третє, забезпечить Порошенку дострокову психологічну фору на майбутніх парламентських виборах. Саме Верховна Рада - наступна мета Порошенка і його партії Солідарність, адже без власної пропрезидентської більшості в парламенті посада голови держави практично позбавлена ​​сенсу.

Поки що Порошенко робить менше помилок, ніж Тимошенко. Але не виключено, що до 25 травня багато чого може змінитися. Найбільша проблема Порошенка в тому, що він багато в чому спирається на старі кадри часів Віктора Януковича і будує свою кампанію в регіонах на уламках Партії регіонів. Цілком можливо, що така спадщина може в майбутньому коштувати Порошенку політичної кар'єри - люди пам'ятають вбивства, тортури і викрадання на Майдані і нікому не пробачать реанімації посібників Януковича.

Підписуйтесь на аккаунт ЛІГАБізнесІнформ у Twitter і Facebook: в одній стрічці - все, що варто знати про політику, економіку, бізнес і фінанси.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини