RU

Віце-прем'єрська рулетка: хто вилетить?

06.10.2010, 13:35
Віце-прем'єрська рулетка: хто вилетить? - Фото
c02e481930e3eaf15c2d3eb0704ad037.jpg

Згідно з Конституцією-96, Віктор Янукович повинен звільнити двох віце-прем'єрів. У зв'язку з цим пропрезидентська команда повинна відповісти на два запитання: хто піде і чи не стане звільнення причиною конфлікту серед вчорашніх колег з Кабміну?

Після скасування політреформи уряд Миколи Азарова стоїть перед непростим вибором: двоє з п'яти віце-прем'єр-міністрів повинні покинути свої пости. Президент Віктор Янукович відкрито заявив, що збирається змінити кількісний склад уряду, як того вимагає ст. 114 "нової-старої" Конституції. Пропозиції щодо реструктуризації Кабміну главі держави має дати Прем'єр-міністр. У експертному середовищі вже почали обговорювати передбачувані кандидатури відставників, але ніхто поки не наважується зі стовідсотковою впевненістю назвати пару зайвих.

З вуст Партії регіонів не раз, з моменту формування сьогоднішнього уряду, звучали припущення і натяки про те, що нинішній кадровий склад Кабміну - це не "священний синод", і недоторканних персон у ньому немає. А отже, в Україні знову немає найбільш тимчасової державної посади, ніж міністерський пост.

Нагадаємо, що згідно з Конституцією 1996 року, до складу Кабінету Міністрів входять Прем'єр-міністр, Перший віце-прем'єр-міністр, три віце-прем'єри і міністри без якої-небудь регламентації кількості останніх.

Отже, зіставляючи вимоги Основного Закону з нинішнім складом уряду, стає зрозуміло, що на вулиці Грушевського у Києві засідають два "неконституційні" віце-прем'єри. Спробуємо з'ясувати, хто ж з п'ятірки заступників М.Азарова незабаром змушений буде піти на пониження або ж зовсім покине "біло-синю" команду.

Ось список всіх віце-прем'єр-міністрів і сфери їхньої відповідальності:

- Борис Колесніков - Віце-прем'єр-міністр з питань Євро-2012;
- Володимир Сивкович - Віце-прем'єр-міністр, що займається "силовим блоком";
- Віктор Слаута - Віце-прем'єр-міністр з питань АПК;
- Сергій Тігіпко - Віце-прем'єр-міністр з питань економіки;
- Віктор Тихонов - Віце-прем'єр-міністр з питань регіональної політики.

Найбільш сильні позиції, очевидно, у "футбольно-адміністративного" віце-прем'єра Б.Колеснікова. По-перше, сама посада віце-прем'єра з питань Євро-2012 є тимчасовою, і іншої кандидатури на цей пост у Президента і Прем'єр-міністра немає. "Проахметовська" зв'язка "Борис Колесніков - Равіль Сафіуллін (Міністр у справах сім'ї, молоді і спорту)" в нинішніх реаліях є надійною урядовою противагою президенту Федерації футболу України Григорію Суркісу в справах участі в підготовці до Чемпіонату Європи з футболу, і, відповідно, розподілу ресурсів під цей захід.

В.Слауті, швидше, також не варто побоюватися за своє майбутнє. Давній соратник і опора В.Януковича ще у минулому останнього губернатора Донецької області розуміє, що на його "сільськогосподарське" поле сьогодні навряд чи хтось не зробить замах, так і ліквідація посади Віце-прем'єра з питань АПК при його авторитеті також не стоїть на порядку денному. До того ж В.Слаута володіє корисними для спокійної кар'єри якостями. Він, як-то кажуть, "свій у дошку" для керівництва; не має політичних амбіцій, а отже, не небезпечний; є фахівцем у дуже специфічній галузі, так що якісно замінити досвідченого Віктора Андрійовича непросто.

Проте гіперлояльність, на думку політолога Віктора Небоженка, може мати "своїм в дошку" погану службу. "Їм пояснять: ти не хвилюйся, ми тобі знайдемо гідну роботу", - каже Небоженко.

І все ж, швидше, головним у разі визначення двох зайвих стане питання не професіоналізму або доцільності існування тієї чи іншої посади, а саме лояльність віце-прем'єрів до Президента і Партії регіонів.

І тут відразу спадає на думку, що віце-прем'єр-міністр С.Тігіпко не тільки не є членом Партії регіонів, його "Сильна Україна" ще й електоральний конкурент для "біло-синіх". Конкурувати "Сильна Україна" збирається як на місцевих виборах-2010 в ряді регіонів (Тігіпко особисто очолив виборчий список у Дніпропетровській облраді), так і на майбутніх виборах народних депутатів, коли б вони не відбулися. Сам же С.Тігіпко з моменту приходу в уряд не раз говорив, що не боїться відставки, і, більше того, відставка лише укріпить його позиції. Однак справедливості ради, варто зазначити, що офіційна думка команди С.Тігіпка, висловлена його партійним заступником і політологом Костянтином Бондаренком, звучить трохи інакше: "Для Тігіпка сьогодні важливо перебувати у виконавчій владі, оскільки реформаторська робота з опозиції неможлива в принципі. Нинішній же Кабінет Міністрів готовий до реформ, і Сергій Тігіпко готовий працювати в його складі".

Загалом же у "Сильній Україні" можливу ліквідацію посади віце-прем'єра з питань економіки офіційно вважають "нелогічною". Однак ця думка партії С.Тігіпка. У реальності ж відставка цього політика може розв'язати руки вищого керівництва країни ще в одному питанні - в справі відставки ще одного "нерегіонала", Міністра економіки Василя Цушка. Не варто забувати, що Партія регіонів завжди неохоче ділилася владою, а особливо зараз, коли відпала конституційна необхідність формування коаліційного уряду. Міністра економіки можуть звільнити під виглядом "трансформації економічного блоку уряду в зв'язку з відставкою Тігіпка". Отже, передбачимо, що на сьогодні серед всіх віце-прем'єрів лідер "Сильної України" є кандидатом на звільнення №1.

Щодо кандидатур В.Тихонова і В.Сивковича, то вони, на думку політолога Володимира Фесенка, також мають усі шанси потрапити під заплановане Президентом скорочення. Експерт вважає, що сама посада віце-прем'єра-"силовика", враховуючи значення СБУ і МВС у контексті Конституції 1996 року, має штучний вигляд. А щодо Тихонова політолог нагадує про критику з боку Президента, а також називає вплив екс-губернатора Луганщини у п'ятірці віце-прем'єрів найменший.

Швидше, саме між Сивковичем і Тихоновим почалася "боротьба за виживання у вищому дівізіоні". Обидва - члени Партії регіонів, кожний з них за своїми можливостями сприяв зміцненню "біло-синіх". Якими ж критеріями будуть керуватися лідер і почесний лідер Партії регіонів?

Звільняючи В.Сивковича, Президент отримує можливість провести показову "страту" - звільнити Міністра внутрішніх справ Анатолія Могільова. Відставка Могільова може задовольнити широку громадськість, особливо після розмитнювання пресою "скандалу з кадилаком МВС". Крім того, відхід Могільова може підняти авторитет Януковича в очах численної армії співробітників міліції, які після ініціативи міністра про скорочення на третину особового складу МВС почали його негласно називати "другим після Луценка міністром у боротьбі з особовим складом".

Не останню роль у цій справі можуть зіграти і непрості взаємовідносини силового віце-прем'єра і глави СБУ Валерія Хорошковського. До речі, саме негласний конфлікт з керівником СБУ може, на думку політолога Вадима Карасьова, стати вирішальним бар'єром для майбутньої кар'єри В.Сивковича в уряді. Нагадаємо, що у липні цього року в парламенті було зареєстровано проект постанови про зняття політика з посади віце-прем'єра за обвинуваченням у потуранні рейдерським захопленням підприємств.

Однак залишаючи В.Сивковича на колишній посаді, Президент зберігає баланс між силовими відомствами, підлеглими уряду, і СБУ, керованими все тим же В. Хорошковським, який за будь-яких президентів і прем'єрів намагається "вести свою гру".

Крім того, у Сивковича, на відміну від його ситуативного конкурента Тихонова, є великі заслуги за безпосередньою участю у роботі передвиборчого штабу Януковича, за результатами якої Віктор Федорович, власне, і став Президентом.

Якщо Віце-прем'єр В.Тихонов збереже за собою посаду, то це буде, швидше, не "завдяки", а "всупереч". Основну роль у цьому питанні відіграє бажання або небажання В.Януковича залишити у владі "конфліктного силовика" В.Сивковича

З огляду на викладене вище і на мову цифр, можна резюмувати, що у відсотковому співвідношенні шанси віце-прем'єрів на збереження портфелів мають такий вигляд:

- Колесніков - 100% (володар абсолютного "карт-бланша");
- Слаута - 90%;
- Тихонов - 50%;
- Сивкович - 50%;
- Тігіпко - 10% (знижка на те, що "шанси завжди є").

За словами глави парламентської фракції регіоналів Олександра Єфремова, посади будуть скорочені після того, як парламент внесе зміни до Закону про Кабінет Міністрів. Законопроект вже затверджений урядом і внесений у Верховну Раду.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини