RU

Усі обурені зарплатами в уряді. Ми порівняли їх з європейськими. Все сумно

16.01.2020, 09:32
Усі обурені зарплатами в уряді. Ми порівняли їх з європейськими. Все сумно - Фото
Засідання уряду (Фото: прес-служба Кабміну)

Зарплата прем'єра Олексія Гончарука - в три рази більша, ніж у Молдові. Але в 20 разів менша, ніж у Швейцарії. А якщо на тлі успіхів економіки?

Українські міністри та їхні заступники отримали передноворічні премії та надбавки в розмірі декількох сотень відсотків від окладу. Наприклад, міністр культури та спорту Володимир Бородянський задекларував майже 113 000 грн, а його заступник Анатолій Максимчук відзвітував про сумарний (перша і друга декларація) дохід за грудень у більш, ніж 405 000 грн.

Щось подібне відбувається кожного року в грудні. Але це не завадило знову спровокувати гарячу дискусію в ЗМІ і Facebook: скільки повинні отримувати керівники міністерства та їхні заступники, потрібно підвищувати або, навпаки, знижувати зарплати чиновникам.

LIGA.net порівняла зарплати українських прем'єр-міністрів з їхніми європейськими колегами. Дохід прем'єра — важливий показник, часто до нього прив'язані зарплати інших членів уряду. Для повноти картини — ми взяли дані за повний 2018 рік, коли прем'єром був Володимир Гройсман, а також порахували дохід нинішнього голови Кабміну Олексія Гончарука. Щоб показати доходи прем'єра на тлі розвиненості економіки, ми порівняли цифри ЗП з ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності.

Скільки отримує головний міністр України

У грудні зарплата Гончарука склала 76 190 грн (на руки він отримав 61 333 грн). Дохід українського прем'єра нестабільний — багато в чому фінальна сума залежить від надбавки за інтенсивність праці, премії і зарплати під час відряджень. У вересні Гончарук після утримання податків отримав 49 800 грн, у жовтні — 48 300 грн, в листопаді — 31 200.

Оскільки прем'єр працює на посаді менше року, ми усереднили його заробіток за ці місяці і перевели в євро для порівняння з його європейськими колегами — вийшло, що річний дохід Гончарука був би 21 422 євро. Це найнижча зарплата голови уряду в Європі, згідно з даними OECD. Але вже у півтора рази більша, ніж у Володимира Гройсмана. За 2018 рік екс-прем'єр отримав близько 443 000 грн (в середньому 37 000 грн), що в перерахунку за середньорічним курсом — 13 800 євро.

Так це багато чи мало

Більше всіх отримують глави урядів німецькомовних країн: президент Швейцарії — понад 409 000 євро, канцлер Німеччини — понад 313 000 євро, австрійський канцлер — понад 278 000 євро.

Але наскільки це багато? Для оцінки варто порівняти купівельну спроможність громадян кожної країни — ВВП на душу населення за паритетом купівельної спроможності (ПКС).

Україна — одна з найбідніших країн у Європі за цим показником — $9233 (або 7824 євро — дані Світового банку), менше в Європі лише в Молдови — $7271. Але і голова уряду отримує у них менше за нашого — близько 7400 євро на рік.

А якщо порівняти з реальним бізнесом

Зарплата членів Кабінету міністрів, у порівнянні з внутрішнім українським ринком зарплат в інших сферах, не найбільша. Центр економічної стратегії на основі даних Державного агентства державної служби та Ernst&Young, порівняв зарплати керівників і фахівців у приватному секторі і центральних апаратах міністерств.

Керівники міністерств отримують приблизно в два рази менше, ніж менеджери в приватному секторі, як нижньої так і вищої ланки. Менша різниця між зарплатами у висококваліфікованих фахівців: різниця медіан зарплат в приватному і державному секторах - 42%. У низькокваліфікованих працівників міністерств середня зарплата навіть вища, ніж у колег з приватних компаній.

Схоже, що уряд має намір змінити ситуацію. Сьогодні, 15 січня, Кабмін більше ніж у півтора рази підвищив оклад для топ-чиновників: наприклад, для вищого керівництва з 24 000 грн до 37 800, плюс - встановив граничний розмір премій і надбавок - по 200% від окладу.

Читайте російською: Все возмущены зарплатами в правительстве. Мы сравнили их с европейскими. Все грустно

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини