RU

Уникнути дефолту. Чи зможе Зеленський перемогти в собі Коломойського: п'ять сценаріїв

10.04.2020, 09:50
Уникнути дефолту. Чи зможе Зеленський перемогти в собі Коломойського: п'ять сценаріїв - Фото
Ігор Коломойський (колаж - Євген Адаменко/LIGA.net)

Група Коломойського засипала Раду поправками до банківського закону. Якщо його не приймуть - не буде грошей МВФ. Що робитиме Зеленський і його партія

Цього тижня український парламент встановив черговий рекорд. До законопроекту про банки (так званий "антиколомойський" закон) подано понад 16 000 поправок, що означає кілька місяців розгляду. Але закон потрібно приймати якомога швидше через загрозу дефолту. Як влада Володимира Зеленського та його партія у Верховній Раді збираються обходити законодавчий спам групи Ігоря Коломойського - розбиралася LIGA.net.

ЧОМУ ГРОШІ МВФ ПОТРІБНІ ПРЯМО ЗАРАЗ

18 квітня виповниться рівно рік з моменту, коли Окружний адмінсуд Києва задовольнив вимоги Коломойського, визнавши незаконною націоналізацію ПриватБанку. У вересні 2019 року питання судів за ПриватБанк було головною темою в переговорах між новою українською владою та місією МВФ. Сторони прийшли до висновку, що Україна повинна законодавчо захистити ПБ від екс-власників. Саме кейс Привату став каталізатором для появи "банківського" закону.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Якщо коротко, він стосується всіх банків, які збанкрутували внаслідок кризи 2014-2015 років. Проект уточнює, що екс-власники банків-банкрутів дійсно можуть визнати неправомірними дії держави (наприклад, Нацбанк міг помилково визнати конкретний банк неплатоспроможним). Головна ідея закону: неправильні дії держструктур – не привід для скасування їхніх рішень.

Для Коломойського і ПриватБанку це означає, що олігарх може розраховувати тільки на грошову компенсацію, – повернути банк у нього не вийде. "Якщо закон буде прийнятий, а суди щодо націоналізації НБУ і банк програють, банк точно залишиться в державній власності. Для нас це питання буде закритим", – говорив нещодавно в інтерв'ю LIGA.net голова правління ПриватБанку Петр Крумханзл.

Гроші потрібні були Україні і без коронакризи через пікові виплати за держборгом. Тепер ситуація стала критичною

Важлива деталь: для компенсації потрібно довести свої збитки за допомогою міжнародної аудиторської фірми. У такій формулі екс-власникам ПриватБанку буде складно домогтися чого-небудь від держави. Поточна редакція закону їм явно невигідна.

Банківський закон - ще з осені один із prior actions, які Україна повинна виконати для отримання нової програми фінансування МВФ. Програму на $5,5 млрд Україні схвалили в грудні 2019 року. МВФ зацікавлений у поверненні вкладень, тому висунув умови отримання кредиту: банківський закон, ринок землі і бюджет з адекватним дефіцитом (без популізму).

Підписуйтесь на розсилки Liga.net - тільки головне у вашій пошті

Гроші потрібні були Україні і без коронакризи через пікові виплати за держборгом. Тепер ситуація стала критичною: потрібно фінансувати медицину, підтримувати бізнес і платити допомогу з безробіття, підтримувати пенсіонерів.

"Нам вже дуже добре було б отримати перший транш від МВФ", - говорить високопоставлений співрозмовник LIGA.net в одній із фінансових держструктур.

У бюджеті грошей дійсно немає: через карантин доходи бюджету впали (невиконання плану податкових надходжень з початку року - 82,2 млрд грн, майже 30% від плану). Додаткова складність - наближається перша критична точка погашення держборгу: 29 травня потрібно виплатити $1 млрд за єврооблігаціями 2015 року.

РЕКОРД З ПРИСМАКОМ ДЕФОЛТУ

Судячи з кількості поданих до другого читання поправок, явно не всі нардепи згодні з необхідністю порятунку української економіки. Абсолютним рекордсменом став позафракційний Антон Поляков, який подав понад 6 000 правок. При цьому він готовий відкликати частину своїх правок, якщо Рада погодиться, зокрема, переглянути закон про ринок землі і відстрочити другий етап медреформи.

Приєднуйтесь до Instagram Liga.net - тут тільки те, про що ви не можете не знати

"З Поляковим розмов не було. Він же висунув ультиматум, а з терористами ми не спілкуємося", - повідомив LIGA.net співрозмовник у керівництві фракції Слуга народу. Ще майже 10 000 правок внесли шість нардепів з орбіти Коломойського.

ТОП-7 авторов поправок

За словами голови фінансового комітету Данила Гетманцева, є поправки щодо самого закону, проте є й такі, які "очевидно спрямовані на затягування процесу". "У будь-якому випадку на комітеті буде якесь угруповання. Тому що, розглядаючи кожну правку ми з вами зайдемо в осінь", - зазначив нардеп в коментарі LIGA.net.

Перший заступник голови фінансового комітету і нардеп від Голосу Ярослав Железняк допускає, що багато поправок могли створюватися на одному комп'ютері. "Дуже вони схоже між собою за оформленням", - повідомив він LIGA.net. З приводу змісту правок Железняк додає: більшість з них чисто технічного характеру.

"У першій поправці Поляков пропонує додати слово "за". А нардеп Чорний (фракція СН) пропонує перейменувати закон в "Антиколомойський", - наводить приклади Железняк. За його словами, на даний момент комітет продовжує вносити всі поправки до порівняльної таблиці і закінчить це робити орієнтовно 10 квітня ввечері.

При цьому нардеп не знає, коли може бути проведене засідання комітету. "Якщо на комітеті йти постатейно, як хоче Гетманцев, то там 100 статей і на кожну треба витрачати 3 хвилини. А це 5 годин", - зазначив співрозмовник LIGA.net у керівництві СН. І прогнозує: на позачерговому засіданні в понеділок, 13 квітня, "антиколомойського" закону, найімовірніше, не буде.

Це підтверджує і Гетманцев. "У понеділок засідання буде, там будуть інші дуже важливі закони, а під цей закон (№2571-д), напевно, треба буде проводити ще одне позачергове", - повідомив голова комітету.

У той же час нардепи від СН не беруться прогнозувати навіть орієнтовну дату розгляду банківського закону. Крім того, існує інша, більш серйозна проблема: як максимально швидко прийняти "антиколомойський" закон, який так потрібен для отримання грошей від МВФ.

ОБІЙТИ БЛОК КОЛОМОЙСЬКОГО: СЦЕНАРІЇ

1. Змінити регламент

В Слузі народу розглядають варіант з прийняттям у другому читанні законопроекту №1043, який передбачає, що обговорення поправок можливе тільки при наявності згоди на це мінімум 45 нардепів. При цьому, для більшої впевненості мінімально необхідну кількість нардепів думають збільшити до 150, розповідає LIGA.net один із керівників президентської фракції.

"Однак, проблема в тому, що навіть у нас може не бути голосів під цей закон. Сподіваємося, що депутатів змусить задуматися перспектива сидіти до нового року", - додає він. Сценарій наступний: в понеділок голосуються зміни до регламенту, а до наступного позачергового засідання закон підписується Володимиром Зеленським і вступає в силу.

2. Прийняти урядовий варіант закону

Ідея цього варіанта полягає в тому, щоб виносити на позачергове не законопроект №2571-д з 16 000 правками, а №3260, внесений в кінці березня урядом Дениса Шмигаля. При цьому проголосувати за нього одразу як за основу і в цілому. За змістом обидва законопроекти нічим не відрізняються. Більше того, саме №3260 був узгоджений з МВФ.

За варіант з №3260 виступають ЄС і Голос. Але у нас немає спікера, який готовий на це йти

Але прийняття законопроекту в цілому за умови, що хоча б один нардеп буде проти такого варіанту, є порушенням регламенту", - зазначив у коментарі LIGA.net нардеп від СН і член регламентного комітету Павло Фролов.

"За варіант з №3260 виступають ЄС і Голос. Але у нас немає спікера, який готовий на це йти", - повідомив співрозмовник LIGA.net у керівництві фракції СН.

3. Згрупувати правки

Саме за таким сценарієм планують розглядати "антиколомойський" закон у профільному комітеті. Мова про 119-у статтю регламенту. "Наприклад, у вашій журналістській статті 10 абзаців. Я до кожного абзацу статті вношу по 1 500 правок. І ви замість того, щоб розглядати кожну правку, говорите: "А давай ми будемо розглядати кожен абзац. Якщо ми його приймаємо, то всі твої невраховані поправки відхиляються". Те ж саме з законопроектом", - пояснює нардеп Железняк.

За його словами, безпосередньо в сесійній залі цю ж норму можна використовувати разом з 45-ю статтею регламенту. Як розповідає член регламентного комітету Фролов, 45-а стаття передбачає, якщо поправка була врахована комітетом, то інші поправки, що стосуються цього ж питання, не ставляться на голосування.

"Однак у парламенті ще не було практики застосування цих норм. Противники цієї схеми говорять, що 120-а стаття дає право кожному депутату ставити на голосування свою відхилену правку. Тому тут регламент має колізію", - відзначив Фролов.

4. Голосувати за правки без обговорення

121-а стаття регламенту імперативно дає право автору кожної відхиленої поправки вимагати голосування, пояснює Фролов. Але з приводу обговорення правки такого імперативу немає. "І теоретично поправки можуть бути розглянуті без обговорення, якщо буде рішення парламенту. Це скоротить час розгляду, але все одно це великий обсяг часу", - додає він.

Якщо розглядати всі поправки за повною процедурою, то за календарним планом - це 62 пленарних тижні, тобто близько трьох років роботи парламенту

У той же час нардеп наголошує, що зрізати 16 000 правок одним голосуванням Ради за регламентом не можна. "Якщо розглядати всі поправки за повною процедурою, то для цього треба близько 680 годин роботи. І якщо слідувати календарному плану - це 62 пленарних тижні, тобто близько трьох років роботи парламенту", - резюмує Фролов.

5. Домовитися з Коломойським

У Слузі народу не виключають можливості домовитися з олігархом, в результаті чого його нардепи можуть відкликати свої поправки. Однак є нюанс. "Якщо вдасться домовитися з Коломойським і його нардепи знімуть правки, то Поляков може і не зняти. І у нас буде 6 000 правок, які треба пройти. Коломойський, можливо, і вплинув на появу правок, але Поляков такий, що може реально сказати в кінці: "Чому я повинен знімати ?! Я депутат, у мене є право", - розповідає співрозмовник у керівництві СН.

За його словами, одним з того, чого хоче Коломойський, є законодавча заборона іноземцям бути членами наглядових рад компаній. "Але в понеділок цього не буде. Шмигаль буде проти, оскільки це може вплинути на співпрацю з МВФ", - повідомив співрозмовник, сумніваючись, що з Коломойським вдасться домовитися.

Читайте російською: Избежать дефолта. Сможет ли Зеленский победить в себе Коломойского: пять сценариев

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Сергей Шевчук
Сергей Шевчук
корреспондент отдела "Финансы"
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини