RU

Ультиматум від Путіна

17.03.2011, 10:10
Ультиматум від Путіна - Фото
6025fef4affbc922b89698d3618c304e.jpg

Прогрес у перемовинах про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС обговорюється вже давно. Але тільки зараз Росія вирішила його помітити і прокоментувати. До того ж зроблено це було у досить різкій формі вустами Прем'єра РФ Володимира Путіна

Перемовини про створення зони вільної торгівлі між Україною і ЄС, початі ще у 2008 році, наближаються до свого логічного завершення. За словами першого віце-прем'єр-міністр України Андрія Клюєва вже в найближчі півроку сторони збираються вийти на "парафування документів". До того ж, за словами Прем'єр-міністра України Миколи Азарова, Угода про зону вільної торгівлі між Україною і Європейським Союзом готове на 90%.

Загалом-то, про прогрес у перемовному процесі розмови ведуться вже давно. Але тільки зараз Росія вирішила їх помітити і прокоментувати. До того ж зроблено це було у досить різкій формі вустами Прем'єр-міністра РФ Володимира Путіна.

"Ми знаємо, що Україна веде перемовини зі створення з Євросоюзом зони вільної торгівлі. Рівень митного захисту, який Україна вимовила собі при вступі у СОТ (зараз не буду називати абсолютних цифр), вдвічі, більш ніж вдвічі нижче, ніж наш єдиний митний тариф. І навіть у разі приєднання Росії до СОТ на тих підставах, які ми для себе зараз також вже визначили з нашими партнерами з перемовин у СОТ, він майже не зміниться: він буде також вдвічі вище, ніж український", - наголосив глава російського уряду.

До того ж В.Путін визнав, що приєднатися до якихось інтеграційних об'єднань або не приєднуватися - це суверенна справа України. Але до того ж недвозначно натякнув, що якщо все-таки українці вирішать приєднуватися, то Росія буде вживати заходів.

Він пояснив, "якщо Україна створить зону вільної торгівлі разом із Євросоюзом і змушена буде поступитися за багатьма позиціями, чутливими для української економіки, то вона, зрозуміло, буде розраховувати, що ці товари підуть на російський ринок". "А ми не зможемо цього дозволити собі зробити, і ми змушені будемо почати вибудовувати кордон, інакше нас завалять цими товарами", - наголосив В.Путін.

Російський Прем'єр зазначив, що хоче бачити Україну інтегрованою у Митний союз і Єдиний економічний простір. "Вийти на європейський ринок із традиційними товарами - досить складно, а скинути на наш ринок товари не вдасться. І це поганий сценарій розвитку подій, зокрема я маю на увазі і характер наших міждержавних відносин. А ось вести перемовини із Євросоюзом у форматі Єдиного економічного простору або Митного союзу - це зовсім інша справа. І позиції зовсім інші, набагато більш виграшні", - вважає він.

Це до того ж, що у грудні Президент України Віктор Янукович заявив, що Верховна Рада не дасть 300 голосів для внесення змін до Конституції, необхідних для вступу до Митного союзу із Росією, Білоруссю і Казахстаном: "Вивчення цього питання у парламенті нам не дає ніяких шансів. Шансів нуль зробити ці зміни до Конституції. Ми 300 голосів ніколи не знайдемо". А без цих змін йти у Митний союз не має сенсу, бо робити там буде нічого.

На заяву В.Путіна з боку офіційного Києва поки не пішла ніякої реакції. І не факт, що надалі вона піде – останнім часом Україна вважає за краще не помічати різке висловлювання з російської сторони на свою адресу. А якщо і помічати – то не відразу.

Зате пішла реакція неофіційна. Опозиціонери назвали слова глави уряду Росії спробою тиску. Так, народний депутат від БЮТ, замглави парламентського Комітету з питань європейської інтеграції Степан Курпіль заявив, що "якщо говорити відверто, без дипломатичних реверансів, то це елементарний шантаж". Він також нагадав, що щось подібне Росія вже демонструвала щодо Грузії, прибалтійських країн, Молдови і Білорусі. За його словами, "цією заявою Путін практично заявив вето на право самостійної зовнішньої політики України".

Приблизно такої ж думки дотримується і польський експерт Гжегож Громадський. За його словами, подібна заява свідчить про бажання росіян заблокувати підписання договору (який є необхідною умовою для підписання договору про Асоціацію України з ЄС). До того ж він зазначив, що "насправді, для нинішньої еліти більш бажано взагалі нічого не підписувати". "Але якщо підписувати, то правдоподібно все-таки з Євросоюзом, тому що тут бачиться більший шанс на економічний розвиток, ніж в інтеграції з Росією", - наголосив експерт.

Українські експерти до заяви В.Путіна поставилися скептично. За словами директора Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександра Леонова, заява глави російського уряду "спрямована не стільки проти України, скільки на російського обивателя, і є частиною російської президентської кампанії 2012 року". Однак він не виключає, що воно може жорстко вдарити по стилістиці майбутніх перемовин між президентами Росії і України.

Водночас незалежний аналітик з економічних питань Олена Фельбуш вважає, що слова словами, але відмовитися від українських товарів Росія не зможе і не захоче.

Напослідок хочеться зазначити, що РФ і сама планує створювати ЗСТ з Європою. І що характерно, Україна поки не оголошувала про можливі обмеження на товарообіг із РФ з цього приводу. Навіть більше – сторони ще не так давно намагалися ледь не обмінюватися досвідом з ведення перемовин про створення зон вільної торгівлі з ЄС.

Володимир Путін: біографія та добірка новин>>>
Українсько-російські відносини: добірка новин>>>
Інтеграція в ЄС і НАТО: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини