RU

Українська корупція в цифрах: $5 млн для хабара - не межа. Рейтинг хабарництва

Українська корупція в цифрах: $5 млн для хабара - не межа. Рейтинг хабарництва - Фото
Візуалізація LIGA.net
19.02.2020, 10:10

LIGA.net вивчила всі повідомлення НАБУ і ГПУ про корупцію за п'ять років і склала рейтинг хабарів. А потім намалювала його на одній картинці

В кінці січня НАБУ затримало трьох людей при спробі дати хабар голові Фонду держмайна (ФДМ) Дмитру Сенниченку. Вони пропонували йому $5 млн на рік (перший транш - $50 000), якщо він призначить "їхнього" директора на Одеський припортовий завод, 100% якого належить державі.

П'ять мільйонів доларів (еквівалент 125 млн грн) - це велика сума за українськими мірками, наприклад, приблизно стільки ж держава виділяє на Нацкомісію з цінних паперів, яка регулює фондовий ринок і всі акціонерні товариства.

Але $5 млн, чи багато це в світі української корупції або мільйони доларів - стандартний чек за потрібне рішення?

LIGA.net знайшла відповідь на ці питання. Ми проаналізували всі повідомлення прес-служб Генпрокуратури і НАБУ з 2014-го року, які стосувалися неправомірної вигоди, а простіше кажучи - корупції.

459 542 198 грн

Офіційна статистика Генеральної прокуратури не дає відповідь на питання, наскільки великі хабарі в Україні. Так, ГПУ звітує, що за 2019 відомство зареєструвало 644 виробництва в підозрі на неправомірну вигоду і прокурори вручили 254 підозри, ще 451 справа "в роботі", а 278 виробництв закрили.

Більше про "розмір" корупції можна дізнатися, якщо проаналізувати новини про затримання "на гарячому" і посадки підозрюваних у корупції, які генерує прес-служба ГПУ. З 2014 року ми знайшли 1092 новини, які стосувалися неправомірної вигоди (безпосередньо прийняття пропозиції, обіцянки або безпосередньо одержання неправомірної вигоди, а не розкрадання або розтрат). У НАБУ, яке фокусується на розслідуванні корупції топ-чиновників, ми знайшли 91 повідомлення (з квітня 2015-го).

Голі цифри

  • Середня сума хабара за останні роки - 108 000 грн (коли вказувалася сума в валюті, ми переводили її за актуальним курсом). "Вилка корупції" в країні дуже широка - максимум 460 млн грн, а мінімум - 1900 грн.
  • Хабарів більше мільйона гривень не багато, приблизно кожний десятий. За шість років про такі правоохоронці повідомили 128 раз. Мільйон доларів і більше - майже унікальна історія, таких кейсів вісім.

Вже згаданий п'ятимільйонний хабар Сенниченка з ФДМ не чемпіон. Він на "почесному" п'ятому місці. Хто більше?

Одна з найбільших сум, які засвітилися — 460 млн грн (еквівалент близько $17 млн) в 2017-му. Але чи хабар це, не зовсім зрозуміло. Спочатку прокурори заявили, що таку суму якийсь громадянин Росії пропонував, щоб викрасти і переправити до РФ співробітника Обухівського картонного комбінату. Вже в суді формулювання звучить інакше: там йдеться про викрадення з метою вимагання $17 млн у бізнесмена.

Швидше за все, мова йде про колишнього депутата Держдуми РФ і власника комбінату Володимира Крупчака. Зловмисників спіймали під час передачі частини винагороди — $100 000.

Одним із викрадачів виявився поліцейський Денис Ярославський — голова Обухівського районного відділення поліції, слідчі відводять йому роль організатора злочину. У суді він стверджував, що навпаки — запобігав викраденню. Прокурори теж змінили свідчення в суді, нібито зловмисники хотіли викрасти Крупчака і вимагати вже у нього $17 млн.

Найбільший "чистий хабар" у доларах — $17,7 млн (140 млн грн на момент розгляду справи). За даними Генпрокуратури Микола Азаров і його син Олексій отримали дану суму за призначення віце-прем'єром Андрія Клюєва. Кримінальне провадження, в рамках якого родина Азарових підозрюється в отриманні хабара, розпочато в 2014 році. Батько і син Азарови були оголошені в розшук.

Досудове розслідування протягом всього строку неодноразово зупинялося через неможливість вручити родині Азарових письмове повідомлення про підозру (Слідчі не знали точне місцезнаходження). У липні 2019 Генпрокуратура вкотре призупинила досудове розслідування. Зараз адвокати Азарових намагаються через суди відновити розслідування: оскільки терміни розслідування регламентовані законом.

Кілька місяців тому кримінальне провадження було передано від Генпрокуратури Національному антикорупційному бюро України.

Третій за розміром хабар — $10 млн. В 2016 році тодішній заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе заявив, що саме стільки пропонував йому якийсь Віталій. Прізвище цієї людини залишилося невідомим, а прокурор ГПУ Владислав Куценко тоді називав цю заяву Сакварелідзе піаром. Чим закінчилася ця справа — невідомо.

На четвертому місці — хабар чиновниці Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. За словами ГПУ, вона вимагала $5 млн за невтручання ліквідаторів банків та інших осіб ФГВФО у порядок погашення банківськими установами зобов'язань перед кредиторами та реалізацію високоліквідних активів за заниженими цінами. За словами тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, чиновниці могло загрожувати до 12 років в'язниці.

У 2018 році підозрювана була звільнена з-під домашнього арешту. Тоді ж обвинувальний акт у кримінальному провадженні уповноваженої Фонду гарантування вкладів був перенаправлений із Бабушкінського райсуду Дніпропетровська до Печерського суду Києва. Вирок ще не винесений.

Схожа доля у більшості гучних корупційних справ, про які заявили прокурори і детективи на момент затримання: справи в кращому випадку зависли в судах, а в гіршому - розвалилися і були закриті. Кількість топових зловмисників, які отримали реальні терміни ув'язнення за статтею 368 ("неправомірна вигода"), можна порахувати на пальцях. Наприклад, за даними спеціалізованого видання "Наші Гроші", за 2015-2017 роки це була одна людина.

Читайте російською: Украинская коррупция в цифрах: $5 млн для взятки — не предел. Рейтинг мздоимства

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини