Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден? - Фото
Колаж: LIGA.net/Аліна Подлєсна
03.11.2020, 20:31

3 листопада в США пройдуть президентські вибори. LIGA.net вирішила нагадати, якими були відносини України із США за різних господарів Білого дому

Сьогодні, 3 листопада, в США проходять президентські вибори – за крісло глави держави борються чинний президент Дональд Трамп і ексвіцепрезидент  Джозеф Байден (під час президентства Барака Обами).

Президентські вибори в США – одна з найважливіших геополітичних подій. І від того, хто займає овальний кабінет у Білому домі багато що залежить, зокрема, і для України.

LIGA.net  вирішила згадати, як складалися відносини незалежної України з президентами США, і що конкретного зробили господарі Білого дому для України, а що ми для Америки.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе


ДЖОРДЖ БУШ-СТАРШИЙ: ДАВ УКРАЇНІ ГРОШЕЙ, АЛЕ НЕ ВІДРАЗУ ВИЗНАВ ЇЇ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ (1989–1993)

Побоюючись негативних наслідків розпаду СРСР, у червні 1991 року виступив у Верховній Раді УРСР із сумно відомою промовою, що отримала назву "Chicken Kyiv speech", в якій підтримав Горбачова і збереження СРСР, закликавши українців відмовитися від "самовбивчого націоналізму".

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Джордж Буш-старший у Києві в 2004 році (Фото – ЕРА)

Адміністрація Буша визнала незалежність України лише 25 грудня 1991 року, через понад три тижні після референдуму, на якому 92,3% проголосували за незалежність. Ще через тиждень країни встановили дипломатичні відносини. Розвиток відносин ішов повільно, оскільки пріоритетом Буша-старшого були відносини з РФ, а також ядерне роззброєння України (в США не знали, яким зовнішньополітичним шляхом піде країна, а тому намагалися якомога швидше позбавити її третього за величиною ядерного арсеналу).

Навесні 1992 го США прийняли програму фінансової допомоги новим країнам Східної Європи, зокрема, фінансово підтримавши Україну, розвиток ринкової економіки та демократії у країні. Буш став більш доброзичливим до України, коли його президентський термін добіг кінця (1993-й). Неоднозначну поведінку 41-го президента США пояснюють тим, що, перебуваючи на чолі країни, він керувався виключно націнтересами. А найбільш жахливий, і здавався ймовірним на початку 90-х, сценарій для держдепу США – це військові конфлікти між колишніми республіками СРСР, що володіли ядерною зброєю.

БІЛЛ КЛІНТОН: ДОПОМАГАВ РУХАТИСЯ В НАТО, АЛЕ НАПОЛЯГАВ НА ЯДЕРНОМУ РОЗЗБРОЄННІ (1993–2001)

Зміна президента в США із затятого республіканця на молодого демократа не відразу вплинула на зовнішньополітичний курс Сполучених Штатів щодо України. До змін підштовхнула конституційна криза в Росії у жовтні 1993 року, що вилилася в розстріл і штурм парламенту та загибель понад 150 людей. Через недемократичні тенденції в Росії, США побачили в РФ загрозу, а в Україні – противагу їй. При Клінтоні США прагнули наростити свій вплив у країнах Східної Європи. Україна перебувала у фокусі США, що залишилися єдиною наддержавою, яка спробувала себе в ролі одноосібного "світового поліцейського". Адміністрація Клінтона ініціювала інтеграцію України в міжнародні процеси, зокрема, в євроатлантичне співтовариство, але одночасно з цим продовжувала наполягати на необхідності ядерного роззброєння.

Коли питання ядерного арсеналу України (1994 рік) було знято з порядку денного, американо-українські відносини почали розвиватися активніше: взимку того ж року Україна підписала документ про участь у програмі НАТО "Партнерство заради миру" (ставши першою пострадянською країною у програмі), а восени Кучма під час візиту до США підписав Хартію українсько-американського партнерства.

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Білл Клінтон і Леонід Кучма ( Фото – ЕРА)

У 1996 році США й Україна охарактеризували двосторонні відносини як "стратегічне партнерство". Також Клінтон був серед ініціаторів підписання Хартії особливого партнерства між НАТО й Україною в 1997 році. Продовженням американської політики з питань України стало перше засідання Комісії Україна – НАТО навесні 1999 року на саміті Альянсу у Вашингтоні, на якому прийняли декларацію про підтримку євроатлантичних намірів Києва і включення в стратегію НАТО положення про особливі відносини і роль України в регіональній безпеці.

При адміністрації Клінтона Україна продовжувала отримувати фінансову допомогу від США, проте підхід змінився: грошова підтримка перестала бути безумовною.

ДЖОРДЖ БУШ-МОЛОДШИЙ: АКТИВНО СПРИЯВ ЄВРОАТЛАНТИЧНІЙ ІНТЕГРАЦІЇ (2001 – 2009)

Початок його президентства співпав із розвитком авторитарних тенденцій в Україні. Буш-молодший був твердий у відносинах з Україною: наполягав на необхідності дотримуватися прав людини і демократичних принципів, а також ясно давав зрозуміти, що без реформ не буде і прогресу в відносинах. Ще одним фактором, що змістив зовнішньополітичні акценти США, стала боротьба з тероризмом. Основна активність в американо-українських відносинах спостерігалася в останній рік його президентства.

Адміністрація Буша-молодшого підтримала Помаранчеву революцію, коли надала підтримку новому керівництву України, а в 2006 році США посприяли розвитку торговельних відносин з Україною – через два роки товарообіг перевищив $5 млрд. Так само період його президентства характеризувався активним прогресом у відносинах між Україною і НАТО, незважаючи на опір Росії.

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Джордж Буш і Віктор Ющенко у 2008 році (Фото – ЕРА – Sergey Dolzhenko)

Буш-молодший сприяв євроатлантичним намірам України. У січні 2008 року Україна заявила про готовність приступити до виконання Плану дій щодо членства (ПДЧ) в НАТО, навесні Буш провів із цього питання переговори з Ющенком і Тимошенко. Через кілька днів він підтримав позицію України на саміті НАТО в Бухаресті. Восени 2008 року віцепрезидент США Дік Чейні приїхав в Україну і в черговий раз заявив про підтримку Вашингтоном її євроатлантичних прагнень. Взимку того ж року США й Україна підписали Хартію про стратегічне партнерство.

БАРАК ОБАМА: АКТИВНО ПІДТРИМУВАВ УКРАЇНУ, АЛЕ ЛИШЕ ПІСЛЯ ПОЧАТКУ ВІЙНИ (2009 –2016)

Жодного разу не відвідав Україну за час президентства. Спочатку у зовнішній політиці Обама зробив наголос на обмеженні участі США у військових кампаніях і нормалізації відносин із РФ. Київ тимчасово випав зі сфери активної зацікавленості США. Зокрема, це сталося через диктатора-втікача  Віктора Януковича та його команду: дрейф у бік Росії, початок політичних переслідувань і погіршення внутрішньої ситуації в Україні.

У 2013 році Обама навіть закликав зменшити фінансову допомогу Україні, яка все одно залишалася вагомою (близько $100 млн на рік). Тоді ж позначилося гальмування і в сприянні Білого дому євроатлантичній інтеграції України (до цього Київ теж доклав руку).

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Віктор Янукович і Барак Обама (Фото – ЕРА – Michael Reynolds)

Ситуація змінилася після початку російської агресії проти України. Обама підтримав Україну і заявив про готовність ввести санкції проти Росії. Він також консолідував міжнародне співтовариство, яке засудило дії РФ. У 2014 році Обама підписав документ, що дозволяв США надати Україні летальну зброю (хоча так її і не надав) і ввести нові санкції проти РФ.

Надавалася допомога у стабілізації внутрішньополітичної ситуації, активізувалася американська фінансова підтримка проведення українських реформ, а також співробітництво в оборонній сфері між двома країнами – проводяться спільні навчання, а американські інструктори приїжджають в Україну.

ДОНАЛЬД ТРАМП: ЗРОБИВ ВНЕСОК В УКРАЇНСЬКУ ОБОРОНУ, ХОЧА І НЕ ЗАВЖДИ ДОБРЕ ВІДГУКУВАВСЯ (2016-

Період його президентства запам'ятається Україні неоднозначним. У двосторонніх відносинах був і злив телефонної розмови  Зеленського та Трампа, що майже закінчився відставкою останнього, тимчасове заморожування військової допомоги, конфлікт навколо Мотор Січі, заяви США про бажання повернути РФ до G8 та багато іншого.

При цьому США розширили антиросійські санкції, збільшили обсяг військової підтримки України, надали патрульні катери класу "Island" і Mk IV, передали протитанкові ракетні комплекси Javelin, а також активно фінансували і підтримували реформи в країні. Лише в 2020 році Україна отримає від США допомоги на суму $698 млн: оборонної – на $250 млн; фінансово-економічної – на $448 млн. Також майже $20 млн США надали Україні на допомогу в боротьбі з COVID-19. Влітку 2020 го США знову передали Україні Javelin, боєприпасів і рацій на $60 млн.

Важливість надання Javelin підкреслює у коментарі  LIGA.net політичний експерт Євген Магда, який заявляє, що ПТРК мають значення не лише у військовій сфері, а є символом руйнування ембарго Заходу на постачання зброї Україні.

Експертка центру Нова Європа Альона Гетьманчук зазначає: прийняття Держдепом США декларації щодо Криму, відновлення роботи Комісії зі стратегічного партнерства між країнами і введення санкцій проти Північного потоку-2.

Україна і 5 президентів США: що вони зробили для нас, а ми для них. І навіщо нам Байден?

Володимир Зеленський і Дональд Трамп (Фото: пресслужба президента України)

У період президентства Трампа активізувалося і співробітництво між Україною та НАТО – вже в найближчі кілька років Україна може отримати ПДЧ у Північноатлантичному альянсі, а в червні 2020 го НАТО надав Україні статус партнера з розширеними можливостями. Хоча Трамп і критикує НАТО, він не заважає Україні реалізовувати її євроатлантичні наміри. А Магда додає, що без згоди Вашингтона Україна би статус не отримала.

ЩО ДАЛІ: ЗАЛЕЖИТЬ ВІД УКРАЇНИ

У коментарі LIGA.net  експерт Ілія Куса заявив, що подальший розвиток відносин із США і конкретні дії майбутнього глави Білого дому залежать від цілей України та її самосприйняття: "Політика США з питань України кардинально не зміниться. Збережеться двопартійний консенсус щодо України. Незалежно від результату виборів, Україні доведеться заново вибудовувати відносини з адміністрацією Білого дому, з огляду на негативні наслідки скандалів останніх трьох років".

Магда ж очікує збереження двопартійної підтримки України, прибуття до Києва посла США Кіта Дейтона і співробітництва у протидії гібридним загрозам: "Хочу, щоб Україна була серед зовнішньополітичних пріоритетів президента США, і той відверто про це заявляв".

На думку Гетьманчук, Україна матиме справу з більш скоординованою позицією Вашингтона в разі перемоги Байдена: інтереси Києва в критично важливих питаннях, якщо їх правильно позначити, ймовірно, будуть більше враховуватися Білим домом; стратегія з питань України буде базуватися на стримуванні агресії РФ і внутрішніх змінах у країні; більше уваги приділять питанням реформ; імовірна чергова спроба залучити США до переговорів із питань Донбасу і збільшення координації політики G7 і НАТО щодо України.

Незалежно від імені президента, Україна має бути готова до того, що будь-яка американська підтримка або допомога матиме свою ціну, – каже Альона Гетьманчук


Поки невідомо, хто обійме ключові посади в адміністрації Байдена, і якою буде їхня роль у формуванні політики з питань України. Занепокоєння експертки викликає можлива координація американської політики з європейською, яка "не завжди достатньо рішуча в питаннях України": "Важливо, щоб США в питаннях України залишалися, якщо не на водійському кріслі, то поруч із ним, а не на задньому сидінні".

При Трампі, вважає Гетьманчук, будуть і далі спостерігатися різні акценти політики США щодо України. На її думку, Україні доведеться постійно виходити з новими ініціативами і пропозиціями, щоб "вписати" себе в бачення Трампом міжнародних партнерів.


"Незалежно від імені президента, Україна має бути готова до того, що будь-яка американська підтримка або допомога матиме свою ціну. Різниця полягає у формі "оплати"– або у вигляді реформ (при Байдені), або у вигляді політичних послуг і контрактів із купівлі американської продукції (при Трампові)", – резюмує експертка.

Читайте також: Байден проти Трампа: хто лідирує в гонці та як пройдуть вибори в США

Читайте матеріал російською: Разбор | Украина и 5 президентов США: что они сделали для нас, а мы для них. И зачем нам Байден?

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини