RU

Україна не встала. Що показали недільні довибори

04.06.2013, 12:21
Україна не встала. Що показали недільні довибори - Фото
Місцеві вибори - другорядні у свідомості українських виборців

Регіонали виграли в 101-му з 117 населених пунктів. Напередодні виборів президента влада залишається технологічно і організаційно сильнішою опонентів

У минулі вихідні Україна пережила точкові вибори місцевої влади. 2 червня були відкриті ділянки для виборів міських, селищних та сільських голів у 117 населених пунктах 25 регіонів країни. За ними уважно слідкували (особливо в Ялті і Василькові): після масштабної акції "Вставай, Україно!" вибори повинні були або підтвердити нав'язуване опозицією твердження про революційний настрій виборців, або довести зворотне.

У підсумку довели - революцією і не пахне, місцеві вибори виборців не особливо хвилюють (явка виявилася дуже низькою - близько 30%),  Партія регіонов як і раніше здатна утримувати владу і перехоплювати ініціативу у опонентів. Спостерігачі і опозиція в ряді випадків зафіксували фальсифікації на користь кандидатів-регіоналів, однак навіть гіпотетичні неупереджені кримінальні розслідування навряд чи змінять результат цього тайму: опозиція програла довибори команді  Віктора Януковича начисто.

Нудний Крим

У Ялті прогнозовано переміг представник Партії регіонів. Мером став 44-річний Сергій Ілаш, який займає з 2010 року посаду секретаря ялтинської міськради. Він набрав більше 60% голосів. Найближчий переслідувач Ілаш Григорій Тараненко, який представляє маловідому партію Громадянська солідарність, відстав більш ніж на 10%. А опозиціонер-ударівць Сергій Хворов набрав всього лише 5,13%.

Голова ялтинського регіонального відділення Комітету виборців України (КВУ) Андрій Крисько заявив  про фальсифікації на дільницях, виявлених в останні чотири години голосування - і це незважаючи на значну перевагу провладного кандидата. До 18:00 вкрай низька явка виборців нібито несподівано виросла, хоча спостерігачі КВУ не зафіксували масового підвезення людей. "Все це було кваліфіковано як ознаки однієї системної фальсифікації - вкидання бюлетенів. І підтвердження не змусили себе довго чекати. На двох виборчих дільницях (у Ялті і Гаспрі) спостерігачі КВУ зафіксували в урнах для голосування товсті пачки бюлетенів. Причому відразу після цього на одній з ділянок комісія проголосувала за видалення спостерігача з дільниці", - повідомив Крисько.

У відповідь на підозри і звинувачення голова ялтинського штабу ПР Сергій Карнаух сказав, що заяви про масову фальсифікацію демонструють низький професійний рівень кримських представників КВУ.

Нервовий Васильків

"Вибори мера Василькова відбулися з безпрецедентними порушеннями та махінаціями. Народні депутати нашої фракції зафіксували численні порушення: і каруселі, і видалення спостерігачів і журналістів з дільниць, і вкидання і викрадення бюлетенів", - такими словами розпочав свою промову на погоджувальній раді Верховної Ради 3 червня лідер фракції УДАР Віталій Кличко. Напередодні кандидат-ударівець Сергій Сабов програв вибори мера Василькова, поступившись регіоналу Володимиру Сабодашу всього 234 голоси.

В цей же час офіційний сайт ПР урочисто повідомив про чесну перемогу Сабодаша в нелегкій боротьбі проти опозиціонера з партії Кличка. "На виборах голови міста Василькова переміг голова Васильківської міської організації Партії регіонів Сабадаш", - зафіксували регіонали результат, не даючи оцінок ходу виборів і підрахунком голосів васильківців.

За даними ж громадських організацій Опора та Комітет виборців України, які стежили за виборами мера, процедурні порушення в ході голосування і підрахунку голосів могли вплинути на результати. Голова правління КВУ Олександр Черненко та координатор виборчих програм організації Опора Ольга Айвазовська сказали кореспонденту ЛІГАБізнесІнформ, що під час голосування були зафіксовані спроби вкидання бюлетенів. Втім, з'ясувати справжню природу маніпуляцій на сьогодні складно, і оцінку цим діям мають дати правоохоронні органи, вважають експерти.

Урожай регіоналів

Недільні вибори перетворилися в низку малих, але беззаперечних перемог "біло-синьої" партії.

Мером Алчевська (Луганська область) став регіонал Володимир Косюга (50,95% голосів проти 16,13% кандидата від КПУ Олександра Бебешка). Переможцем у Берегово (Закарпатська область) став висуванець Демократичної партії угорців України Золтан Бабяк (54,9% проти 22,91% Ольги Бізілі з Єдиного центру): угорська громада сьогодні підтримує правлячу Партію регіонів. Мером Вознесенська (Миколаївська область) став регіонал Віталій Луков (65,5% проти 14,7% кандидата від об'єднаної опозиції Максима Іванченка). Мером Новодністровська (Чернівецька область) обрали регіонала Володимира Мельника.

Прес-служба Партії регіонів відзвітувала: 2 червня її представники перемогли в 101 населеному пункті з 117.

Апатія і маніпуляції

Коментуючи для ЛІГАБізнесІнформ низьку явку виборців, директор фонду Демократичні ініціативи, соціолог Ірина Бекешкіна сказала, що довибори, особливо - в місцеві ради, ніколи не удостоювалися великої уваги з боку виборців. "Люди взагалі надають мало значення місцевим виборам. У свідомості виборців зафіксовані головні вибори - президента і народних депутатів, і другорядні - місцеві. До того ж, на місцевому рівні, як правило, партії не особливо працюють над мобілізацією електорату, і тому люди часто взагалі не знають, хто балотується в мери і депутати. І, нарешті, сьогодні в суспільстві спостерігається загальна апатія і зневіра у здатність виборів небудь змінити", - сказала Бекешкіна.

Голова КВУ Черненко теж не побачив у результаті кампанії сенсації. "Проблеми, які були на місцевих виборах у 2010 році, залишилися колишніми, просто проявилися в концентрованому вигляді: це і недосконалий виборчий закон, і низький рівень кваліфікації членів виборчих комісій, і точкові спроби підтасовки результатів голосування методом голосування за іншу людину, вкидання бюлетенів та обмеження доступу спостерігачів до роботи комісій. Ми все це бачили і раніше. Зараз важко сказати, наскільки все це вплинуло на результат, тому що такі порушення - не рідкість. Грубих порушень - підробки протоколів - ми не помітили, але те, як пройшов день голосування, свідчить про те, що вибори далекі від ідеалу. Залишилися питання, з якими тепер вже повинні розібратися правоохоронні органи =", - сказав Черненко.

Громадська організація Опора, що проводила моніторинг виборів у містах Берегово та Васильків, оприлюднила підсумки своєї роботи в цих містах, в яких акцентувала увагу на неохайності роботи виборчих комісій. За підсумками виборів у Василькові 28% спостерігачів Опори зазначили, що не довіряють результатам підрахунку голосів, у Берегові ця цифра нижче - 15%. Опора рекомендує Верховній Раді створити тимчасову слідчу комісію у зв'язку з порушеннями на місцевих виборах 2 червня, а правоохоронцям - провести розслідування по зафіксованих фактах порушень. Разом з тим громадські активісти визнають, що на сьогодні не можна стверджувати, що порушення здійснювали конкретні політичні сили або сила. Вони могли бути організовані окремими кандидатами та їх прихильниками.

За підсумками недільної "довиборної" кампанії напрошуються три висновки: 1) низька явка виборців суперечить опозиційному меседжу про передреволюційний стан України, 2) незважаючи на програш на ділянках, опозиція отримала опосередковану вигоду - привід звинувачувати режим у використанні адмінресурсу та фальсифікації; 3) напередодні президентських виборів-2015 влада як і раніше залишається технологічно і організаційно сильнішою опонентів.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини