RU

Український долар завершив компроміси у політиці

19.12.2008, 10:40

Непередбачувані взаємини "невгомонної парочки" - гривні і долара - турбують українських політиків. Хтось стверджує, що на Україну чекає дефолт, хтось вимагає відставки глави НБУ. "Компроміси закінчилися", - заявляє Юлія Тимошенко

Валютні настрої в Україні розжарені до межі. Причина на те – поведінка "невгомонної парочки" - гривні і долара. Болюче питання можливої майбутньої економічної біди вчора обговорювалося у Верховній Раді. Народні обранці, які (кожний у своїй манері) намагалися знайти вихід з ситуації, що склалася, все ж змогли надвечір частково розставити крапки над "і".

Після тривалих баталій і звичних консультацій народні депутати у четвер увечері створили Тимчасову слідчу комісію з розслідування діяльності Національного банку в період фінансової кризи. Незважаючи на те, що за таке рішення, зрештою, проголосувало 416 народних депутатів, спочатку єдності у парламенті з цього питання не було й близько.

Представники Партії регіонів, наприклад, вчора не мали особливого бажанням заслуховувати в парламенті звіт глави Нацбанку Володимира Стельмаха щодо діяльності його відомства. У четвер у ряду політиків навіть складалося враження, що "регіонали" навмисно гальмують прийняття відповідної Постанови ВР. При цьому опоненти "регіоналів" - представники БЮТ - навпаки, прагнули заслухати голову центробанку і дати оцінку його діям. Такої ж позиції дотримувалися і члени КПУ. "Помаранчева" фракція НУНС у цьому питанні не демонструвала єдності.

Тон вчорашньому засіданню парламенту напередодні задав БЮТ. Представники блоку побачили курс долара і вирішили викликати главу НБУ Володимира Стельмаха на парламентський "килим" у четвер, в крайньому разі - у п'ятницю. "Те, що ми сьогодні вранці побачили з курсом долара... це продовження незрозумілої нам системної саботажної роботи цієї установи. Тому ми хотіли б, щоб завтра першим питанням був звіт або пояснення глави Нацбанку з цього приводу", - озвучив позицію фракції народний депутат Андрій Кожемякін. Його соратник Олег Ляшко 18 грудня від імені фракції зажадав не лише терміново створити ТСК щодо Нацбанку, але й заслухати її звіт в Раді вже у вівторок.

Водночас, в Регламентному комітеті ВР учора заявили, що обидва проекти постанови щодо Нацбанку, зареєстровані в парламенті, не відповідають Регламенту і запропонували відкласти питання про створення Тимчасової слідчої комісії з розслідування діяльності НБУ доти, доки новий проект постанови не пройде розгляд у профільному комітеті. Таку думку комітету озвучив його голова, народний депутат від Партії регіонів Олександр Єфремов.

Він, проте, раніше виступав за те, щоб заслухати звіт глави НБУ у стінах парламенту, але за однієї умови - В. Стельмах має звітувати про свою діяльність "хоромів" з Прем'єр-міністром Юлією Тимошенко. Депутати, сказав О. Єфремов, домовлялися саме про спільний звіт глави НБУ і глави уряду. "І якщо спікер відійде від цієї домовленості, він буде неправий", - заявив напередодні парламентар.

З гострою відповіддю "регіоналам" не барився депутат від БЮТ Андрій Кожемякін. Доки в парламенті зволікають зі створенням Тимчасової слідчої комісії з Національного банку, попередив він у четвер, в Україні готується дефолт. "Якщо ми будемо затягувати час, курс у понеділок буде дванадцять, а в четвер-п'ятницю буде дефолт. Ми знаємо, що це готується", - заявив він.

Водночас, депутат-"регіонал" Нестор Шуфріч вирішив не розмінюватися на проміжні пункти у питанні оцінки діяльності Нацбанку: він запропонував звільнити В. Стельмаха з посади глави центробанку, зареєструвавши в парламенті проект відповідної постанови. Документом також передбачено розслідування діяльності посадових осіб Нацбанку щодо використання золотовалютних резервів і бездіяльності стосовно стабілізації курсу національної валюти.

У гущавині подій вчора був Голова Верховної Ради Володимир Литвин. Говорячи про необхідність створення ТСК щодо Нацбанку, він запропонував у проекті відповідної постанови зафіксувати доручення НБУ від Верховної Ради вжити невідкладних заходів, "щоб була чітка і зрозуміла політика в цьому питанні". Спікер також погодився з пропозицією заслухати звіт комісії у вівторок, 23 грудня. В. Литвин при цьому наголосив, що ситуація з курсом надзвичайно складна, і чотирьох днів комісії і Нацбанку було б досить для того, щоб відпрацювати це питання.

Підсумувала обговорення питання оцінки діяльності В. Стельмаха і НБУ Ю. Тимошенко: вона вимагала від Президента не покривати "спекуляції з гривнею" в Нацбанку, негайно відправити у відставку главу НБУ і взагалі - "прибрати від влади" все правління НБУ.

Якщо В. Ющенко не подасть на звільнення В. Стельмаха з поста голови НБУ, Ю. Тимошенко збирається діяти радикальніше. "Ми будемо підіймати це питання у Верховній Раді, будемо закликати Генеральну прокуратуру... І ще раз скажу, будемо підіймати до рівня світової банківської спільноти всі ці непотрібні операції, які робляться в Національному банку України під повним прикриттям Президента", - попередила Прем'єр. "З цієї хвилини всі компроміси закінчилися", - підсумувала вона.

І все ж Тимчасову комісію ВР створили. Термін її діяльності визначено в один місяць починаючи з 18 грудня. Згідно з прийнятою вчора Постановою, ТСК очолив народний депутат Юрій Полунєєв, заступником глави ТСК призначено народного депутата Владислава Лук'янова, секретарем - Аллу Александровську. До складу комісії увійшли народні депутати від Партії регіонів Юрій Каракай, Ігор Шкиря, Ігор Прасолов, від БЮТ - Руслан Богдан, Юрій Триндюк, Олег Ляшко. Від НУНС - Олександр Клименко, Сергій Харовський, від фракції Блоку Литвина - Ірина Білоусова. Комісії доручено перевірити діяльність НБУ із виконання своєї основної конституційної функції - забезпечення стабільності грошової одиниці, а також із сприяння стабільності банківської системи і дотримання основних принципів кредитногрошової політики в період фінансової кризи.

Про український дефолт читайте у статті "Долар хитає крісло глави НБУ">>>
Фінансова криза: добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини