RU

Україна налаштувалася на повну асоціацію з ЄС

14.09.2011, 12:12
Україна налаштувалася на повну асоціацію з ЄС - Фото
fb0a55630bc85aa2b79bf8d91b9140c7.jpg

На цьому тижні в Страсбурзі відбулося перше засідання, присвячене підписанню Угоди про асоційоване членство України в ЄС. Доповідь з рекомендацією підтримати інтеграційні ініціативи Києв

На цьому тижні в Страсбурзі відбулося перше засідання, присвячене підписанню Угоди про асоційоване членство України в ЄС. Доповідь з рекомендацією підтримати інтеграційні ініціативи Києва була підготовлена до 5 серпня, коли український суд заарештував Юлію Тимошенко, викликавши різку критику Заходу.

Формально йдеться про рутинну роботу: Європарламент передасть Раді Європи та Єврокомісії свої рекомендації щодо зближення з Україною. Документ готувався Комітетом із закордонних справ Європарламенту, його представлять два польських політики - Річард Легутко і Павло Залевський. Потім до 21 вересня європейські депутати зможуть запропонувати свої поправки, пропозиції і уточнення до документа. А в листопаді відбудеться голосування. Чим воно закінчиться, поки сказати складно.

"Ситуація поки невизначена і складно прогнозована. В Європі є дві однаково сильні позиції. Частина країн, на чолі яких я б назвав Польщу, вважають, що не можна відмовляти Україні в євроінтеграції, оскільки це єдиний шлях до демократизації країни, унікальний інструмент впливу на українську владу. Лідером серед опонентів такої точки зору виступає, на мій погляд, Франція. Голова французького МЗС Ален Жюппе, що займає по ряду питань позицію, яку можна назвати проросійською, жорстко заявляє, що Україну в її нинішньому стані в жодному разі не можна наближати до інтеграції з ЄС", - зазначив керівник інституту української політики Костянтин Бондаренко.

У ЗМІ вже з'явилася інформація про те, що якщо ситуація з екс-прем'єром Юлією Тимошенко і демократією в Україні буде зовсім вже кричущою, цілком можливо, що ЄС не захоче політично асоціюватися з країною, в якій відбувається судове свавілля, обмежуються основні свободи і порушуються права людини, але погодиться на економічну інтеграцію з нею. Це цілком логічно – європейські політики також люди, у них також є свій електорат, який уважно відстежує їх дії, і з цим електоратом стосунки псувати не хочеться. Цей варіант був би також цілком прийнятним і приємним для української влади. У них би з'явився шанс і на європейський ринок свій бізнес вивести, і при цьому не сильно відволікатися на підтримку всіляких незрозумілих європейських демократичних цінностей.

Однак в Європейській комісії заявили, що Європейський Союз не планує міняти підхід в переговорах з Україною щодо Угоди про асоціацію - буде підписана вся угода, а не окрема економічна його складова.

При цьому віце-президент ПАРЄ від України, регіонал Іван Попеску заявив, що Україна отримала нові підтвердження від Європейської комісії про те, що Угода про асоціацію буде підписана в повному обсязі, а не тільки та частина, яка стосується економічних питань.

"Більш того, в рішенні групи Європейських консерваторів і реформістів чітко даються сигнали, що до кінця нинішнього року угода повинна бути підписана. Що дає нам оптимістичний прогноз щодо цієї події і ще раз доводить: незважаючи на спроби окремих наших опозиціонерів, готових завдати шкоди Україні, пропонуючи Єврокомісії поки що не підписувати Асоціацію, вони не увінчалися успіхом. І підтверджується, що внутрішні процеси в Україні не впливають на нашу європейську інтеграцію", - також зазначив він.

Однак, вочевидь, інтеграційні процеси від наших внутрішніх справ залежать набагато сильніше, ніж хотілося б багатьом політикам. І не дивлячись на те, що в Партії регіонів щосили намагаються пояснити, що європейських політиків ну взагалі ніяк не цікавить доля Тимошенко, цей інтерес періодично простежується. Так, днями в найбільшій фракції ЄП - Європейській народній партії - заявили про неприпустимість завершення переговорів доти, поки Юлія Тимошенко знаходиться під арештом. "Угода про асоціацію - це набагато більше, ніж технічний документ, вона пов'язана зі станом демократії і верховенства права в Україні. А ситуація в Україні, особливо факт позбавлення Тимошенко волі, може сигналізувати про те, що Україна відвертається від європейських цінностей", - пояснив депутат ЄП Елмар Брок (група ЄНП, Німеччина).

І, судячи з того, що в судах над Тимошенко і Луценком оголошено перерву, в Україні вирішили зайвий раз не дратувати Європу гучними судами – щоб не відлякати. Такої думки, принаймні, дотримуються багато хто з політологів.

Опозиціонери, само собою, активно використовують питання євроінтеграції для того, щоб добитися припинення "політичних репресій". Так, зі слів екс-міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка, якщо влада вдасться до жорстких дій проти екс-прем'єра і суд ухвалить їй найжорстокіший вирок, то логічно буде чекати максимально жорстких кроків з боку Євросоюзу, аж до гальмування договору про асоціацію.

Такий варіант розвитку подій владу жодним чином не влаштовує. З джерел в Адміністрації президента вже стало відомо, що український МЗС отримав жорстку вказівку керівництва країни будь-якою ціною добитися завершення переговорів і парафування договору про асоціацію в поточному році. "На одній із зустрічей Віктор Янукович попередив міністра закордонних справ Костянтина Грищенка: якщо до нового року договору не буде, Грищенко відправиться у відставку. Так що МЗС вмотивований", - сказало джерело.

Інтеграція до Євросоюзу: всі новини>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини