RU

У пошуках свободи. Репортаж із зали суду у справі Луценка

28.02.2012, 10:46
У пошуках свободи. Репортаж із зали суду у справі Луценка - Фото
Ірина Луценко вчора була одягнена майже у все чорне і, всупереч традиції, відмовилася спілкуватися з журналістами

На вирок екс-міністр прихопив книгу - "В пошуках свободи" Адама Міхніка. Невідомо, вибір був спонтанним або навмисним, але вийшло символічно

Юрій Луценко з посмішкою зустрічає журналістів. Він жартує й відповідає на запитання. Проте за удаваним оптимізмом не сховати тінь хвилювання ійтривоги. Через кілька годин екс-міністр внутрішніх справ України Луценко дізнається вирок за своєю кримінальною справою. Він стверджує, що почуває себе нормально. Сказав, що нинішній стан нагадує йому часи помаранчевого Майдану.

Читати вирок судді почали практично без запізнення, о 9:00 ранку. Першим вступив суддя Сергій Вовк, але монотонне, нерозбірливе бубоніння могли почути хіба що адвокати, які стоять поруч. Під вікнами суду зібралися кілька десятків прихильників Народної самооборони и Батьківщини. Незначну кількість вони намагалися компенсувати максимальним шумом - щоб їх неможливо було не помітити.

- Вовк, бійся бога! Юрі волю! - традиційні "кричалки" невтомно повторювалися десятки разів.

Були прохання й оригінальніше: "Юра, визирни в вікно!"

Юра виглянути, природно, не міг. Визирнули журналісти й побачили, як під Печерським судом гуляє Смерть. У чорній мантії й масці з фільму жахів "Крик", Смерть повідомляла всім, що прийшла за українською владою.

Втихомирити присутніх спробував брат екс-міністра Сергій Луценко. Він вийшов до людей і пояснив, що в залі нічого не чути. На деякий час це подіяло.

Пізніше поінформувати людей про те, що відбувається в залі, вийшов бютівець Юрій Одарченко, один з польових командирів наметового містечка під Печерським судом на Хрещатику:

- Друзі, я тільки що з суду, вони там читають свій вирок, і вони там намагаються зробити Юлію Тимошенко винною у злочинах, яких не було ...

Натовп забарився, кілька миттєвостей знадобилося, щоб зрозуміти, що щось не так:

- Луценко! - закричали самі голосисті.

Тільки тоді Одарченко, який весь цей час продовжував говорити, виправився:

- Так, друзі, Юрія Луценка, як і Юлію Тимошенко, хочуть посадити у в'язницю ...
Луценко навіть встиг почитати. Невідомо, вибір книги був спонтанним або навмисним, але вийшло символічно. "У пошуках свободи" - есе польського журналіста й громадського працівника Адама Міхніка. Пошуки свободи самого Луценка тривають вже більше року, і найближчим часом не припиняться 
Тим часом троє суддів продовжували по черзі, змінюючи один одного приблизно раз на півгодини, читати своє рішення. Луценко не сильно вслухався. Періодично він перемовлявся з клітки з адвокатами або дружиною.

На відміну від чоловіка, Ірина практично не посміхалася. Її чорне, майже траурне плаття, напевно, найкраще передавало те, що творилося в неї на душі.

Луценко навіть встиг почитати. Невідомо, вибір книги був спонтанним або навмисним, але вийшло дуже символічно. "У пошуках свободи" - велике, красиве видання есе польського журналіста та громадського діяча Адама Міхніка.

Пошуки свободи самого Луценка тривають вже більше року, і найближчим часом навряд чи припиняться.

З кількома перервами судді читали вирок більше п'яти годин. За цей час Луценко встиг поспілкуватися з багатьма політичними соратниками, з якими найближчим часом йому навряд чи вдасться побачитися.

Так, вперше на суд до Луценка прийшов Віталій Кличко.

- Після "Ч" (в останньому бою Кличко здолав британця Чісору, - ред.) в тебе за алфавітом повинен бути суперник на букву "Я", - каже йому Луценко.

Ще були Олександр Турчинов, В'ячеслав Кириленко, Володимир Арв, Олесь Доний, Кирило Куликов, Юрій Гримчак, Лілія Григорович. Говорили і про політичні перспективи України із засудженими лідерами опозиції, і про речі, зовсім невинних. Наприклад, новому голві парламентського комітету зі свободи слова Юрію Стецю Луценко розповів, що в СІЗО по телевізору дивиться новини та співочий проект "Голос Країни". "Це все, що я дивлюся на нашому телебаченні", - сказав він.

Коли судді підійшли до резолютивної частини вироку, зал затих. Однак чути все одно було погано.

- Пшонку на тушонку!, - не вгавали вуличні активісти. Хтось спробував закрити вікна, але в переповненому залі стало нестерпно душно.

Скоромовкою суддя Царевич повідомила про те, що суд не знайшов підстав дати Луценку умовне покарання. Зачитавши також, що суд вважає Луценка винним, Царевич запнулася. Вона показала текст Вовку. На хвилину зам'явшись, суд взяв п'ятихвилинний перерву.

Зал почав гадати, що саме могло викликати таку реакцію. Як з'ясувалося, в частині задоволення цивільного позову МВС суд постановив Луценку виплатити більше, ніж того просила прокуратура.

Луценко не забарився повідомити, що, очевидно, судді взяли вирок, написаний ще рік тому, тому й виникли невідповідності.

Тему взялися розвивати. Версії з'являлися одна за одною:

- Це чорновий варіант був, і там приписка в кінці - "Після винесення вироку Луценка розстріляти";

- У них замість цифри, напевно, стояло "порадитися з Портновим".

- Або просто рукою Портнова написано було - "Визнати винним. Останнє додумайте самі" ...

Найактивнішим у цьому змаганні по дотепності був нардеп Стець.

- Юра! - нолосно кричав він, оскільки підійти до клітки було не можливо через велику кількість людей. - А пам'ятаєш, я обіцяв тобі не казати, що прокурори п ... си? Так от, я й не кажу.

До Стеця почали придивлятися бійці спецпідрозділу МВС з охорони судів "Грифон".

- Юра, вибач, я помовчу, а то боюся, як би мене не видалили із залу до кінця процесу!

- Ти дивись, щоб тебе не посадили до кінця процесу, - розсміявся Луценко.

Через кілька хвилин до зали повернулися судді. Відсутність судимостей у Луценка та наявність неповнолітнього сина суд зарахував в пом'якшувальні обставини й відкинув півроку від тюремного терміну, який просила прокуратура.

В результаті - чотири роки позбавлення волі, конфіскація майна, позбавлення рангу держслужбовця першого ступеня, а також права займати керівні посади на три роки.

Суд зачитав заготовлене замовниками з Адміністрації президента рішення про усунення мене з політичного життя країни як політичного діяча. Я залишаюся при своїх переконаннях. Я доведу свою правоту 
На ці вирішальні слова суддів Луценко відреагував без особливих емоцій. Він стояв, задумливо схиливши голову. Примарні надії на чудо у вигляді умовного терміну не виправдалися.

- Суд зачитав заготовлене замовниками з Адміністрації президента рішення про усунення мене з політичного життя країни як політичного діяча. Я залишаюся при своїх переконаннях. Я доведу свою правоту. Я буду використовувати всі надані мені українськими законами та міжнародними угодами можливості для перемоги в юридичному й політичному планах, - сказав Луценко журналістам, коментуючи рішення суду.

Після декількох хвилин скандування "Ганьба!" і штовханини в коридорі між депутатами і "грифонівцями" преса почала поступово звільняти зал. Політики, колишні підлеглі Луценка йти не поспішали. Щоб вивести Луценка, конвойні відтіснили їх на сходовий проліт. Проходячи повз друзів і колег, Луценко підняв вгору стислий кулак - символ Народної самооборони.

Адвокати й політики роздавали коментарі на вулиці. Дружина Луценка, вийшовши з будівлі, відразу попрямувала до машини. Це був один з небагатьох випадків, коли вона відмовилася поговорити зі ЗМІ.

Особливо «теплий» прийом вулична група підтримки влаштувала прокурорам. Віктора Клименка, який підійшов до преси, люди обступили щільним кільцем і почали з неймовірною ретельністю кричати "Ганьба!". Одна з радикально налаштованих активісток зарядила в прокурора сніжком. Промахнулася, але шматок снігу в Клименко таки потрапив. Закінчивши розпочату на камери пропозицію, прокурор поспішив покинути "зону поразки". Потихеньку почали розходитися й всі інші.

Тепер попереду в екс-міністра апеляційний суд, надії на який немає ні в кого з його захисників, і Європейський суд з прав людини, рішення якого стане для Луценка хіба що моральним компенсатором. Пошуки свободи Юрія Луценка тривають.
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини