У служінні Кремлю. Як Інтерпол перетворився на зброю Москви в гібридній війні

У служінні Кремлю. Як Інтерпол перетворився на зброю Москви в гібридній війні - Фото
Інтерпол (фото - EPA)
22.11.2019, 09:40

Інтерпол закриває очі на зловживання Росії і де-факто допомагає їй в організації політичних провокацій

Міжнародна організація кримінальної поліції (Інтерпол) допомагає Росії затримувати політичних ворогів Володимира Путіна. При цьому організація закриває очі на масові порушення статуту з боку Москви. На початку цього тижня LIGA.net з'ясувала, що в Польщі за запитами РФ затримали 20 українців.

Начальник українського бюро Інтерполу Василь Неволя каже LIGA.net: тільки за цей рік Україна 18 раз скаржилася в Генсекретаріат Інтерполу, але організація продовжує закривати очі на проблему. Тим часом Росія порушує всі чотири обмеження статуту організації, а саме - заборона використання Інтерполу в політичних, військових, релігійних чи расових питаннях.

"ЗА ВІЙНУ В ЧЕЧНІ". 9 листопада в Польщі за запитом Росії був затриманий ветеран АТО Ігор Мазур, співробітник секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини. До Польщі він їхав на запрошення колишнього віце-спікера польського Сейму Беати Мазурек, проте був затриманий польськими прикордонниками в зв'язку з появою його імені в базі Інтерполу. У Росії українця підозрюють у вбивстві десяти і пораненні 30 російських військових під час Чеченської війни. Мазур, як член УНА-УНСО, воював на боці чеченського народу.

Читайте також: Аваков про справу Мазура: Росія порушила статут Інтерполу

В цьому випадку Україні вдалося захистити свого громадянина. Але Мазур не єдиний, хто був затриманий через Інтерпол за запитом РФ. Як повідомили LIGA.net в МЗС України, на території Польщі за запитами Москви затримані ще 19 громадян України. За даними Андрія Мамалиги, представника українського омбудсмена, це статистика за останні два роки. "Ми домоглися, щоб щодо Мазура та ще двох громадян України інформацію з бази Інтерполу вилучили", - повідомив він LIGA.net. Всього зараз в публічній базі даних "червона картка" розшуку у 70 українців. З них 25 - за запитом РФ.

ЯК ПРАЦЮЄ ІНТЕРПОЛ. Головна функція Інтерполу - складання і підтримка різних баз даних, якими можуть користуватися правоохоронні органи в усьому світі. Організація не займається слідчою та оперативною роботою. Для оголошення в розшук в базі Інтерполу розміщується картка (notice). Залежно від мети розшуку картка класифікується за кольором. Наприклад, картка з червоною позначкою означає, що розшукувана людина підлягає екстрадиції. Перед публікацією картка повинна перевірятися на обґрунтованість і відповідність критеріям Інтерполу. Більшість карток не підлягають оприлюдненню. Їх у своїй системі бачать правоохоронці. Картка може бути розміщена на сайті Інтерполу тільки за згодою країни, яка проводить розшук.

Але є і другий спосіб оголошення в розшук: процедура розсилки (diffusion) щодо розшуку з метою екстрадиції. Розсилка потрапляє безпосередньо і без попередньої поглибленої перевірки в базу обміну даними між національними бюро. Країна, яка ініціює розсилку, може вибірково вказати перелік країн, в які циркуляр повинен потрапити. Начальник українського Бюро Василь Неволя зазначає, що Росія часто використовує цей інструмент: "У такому випадку ми взагалі можемо цього не побачити і не знати, що людина оголошена Росією в розшук".

Статут Інтерполу забороняє використовувати організацію в діях, які носять політичний, військовий, релігійний або расовий характер. Росія, безсумнівно, порушує всі чотири обмеження

Саме за такою процедурою і був затриманий у Польщі Ігор Мазур. Жертвами "розсилки" також були екс-лідер Правого сектору Дмитро Ярош та колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк. "Це не перший випадок, коли за допомогою використання інструментів Інтерполу Росія намагається переслідувати наших громадян. Можу згадати ситуацію з Яценюком, братами Тягнибоками, Джемілєвим, Чубаровим, а також прикордонниками, які затримували судно Норд. Тільки за цей рік ми звертали увагу генерального секретаріату на 18 таких випадків", - повідомив Неволя.

Статут Інтерполу забороняє використовувати організацію в будь-яких діях, які носять політичний, військовий, релігійний або расовий характер. "Росія, безсумнівно, порушує всі чотири обмеження", - йдеться в доповіді фонду Вільна Росія, опублікованому в червні 2019 року. Правоохоронні органи РФ масово використовують червоні картки і розсилки, щоб заподіяти людям "юридичні незручності". Зокрема, особи з червоною карткою або розсилкою втрачали з цієї причини роботу, отримували відмову від банків, а також позбавлялися в'їзних віз. У доповіді фонду сказано, що Інтерпол не докладає зусиль для визначення обґрунтованості кримінальних скарг, чим "зловживають авторитарні режими для покарання політичних противників".

Чому на дії Москви закривають очі? Навряд чи, але можливо причина в грошах. Інтерпол утримується за членські внески країн-учасниць, розмір щорічно платежу найбільше залежить від розміру економіки держави. У 2018 році внески склали 57 млн ​​євро. Цього року буде витрачена майже втричі більша сума - 139 млн євро. І, для порівняння, внесок Росії - понад 1 млн євро, внесок України - 35 000 євро. При цьому найбільше платять США (11,1 млн євро), Японія (6,9 млн євро), Німеччина (4,4 млн євро), Франція (3,3 млн євро), Великобританія (3,3 млн євро), Італія (2,8 млн євро) і Китай (2,1 млн євро).

ЩО РОБИТИ УКРАЇНІ. Якщо Росія продовжить зловживати червоними повідомленнями, вона повинна бути виключена з системи, вважає один зі співавторів доповіді Вільної Росії Майкл Вайс. "Арештовувати помічника омбудсмена з прав людини - це безглуздо", - сказав він в інтерв'ю LIGA.net.

Теоретично країна, яка регулярно порушує статут, може бути виключена з Інтерполу, зазначає Неволя. Можливі також обмеження до певних баз даних. "Але процедура складна і потребує вирішення більшості на генеральній асамблеї з серйозною аргументацією з боку виконавчого комітету", - повідомив він LIGA.net.

Тим, у кого є підозри, що РФ оголосила їх у розшук, Неволя радить звертатися до комісії з контролю за архівами Інтерполу (CCF). Цей орган є незалежним від Інтерполу і країн-членів.Комісія має доступ до всіх баз даних, на відміну від Нацбюро. Якщо за результатами перевірки комісія визнає інформацію, що не відповідає правилам Інтерполу, то вона вилучається з системи.

За словами Неволі, Україна постійно звертає увагу керівництва Інтерполу на зловживання РФ. "Наприклад, Росія вважає, що має право оголошувати в розшук від імені так званих кримських правоохоронних органів. Наскільки мені відомо, керівництво Інтерполу стежить за такими спробами, і вони блокуються", - зазначив Неволя. За його словами, саме через випадки зловживання минулого року представник Росії не був обраний на посаду президента Інтерполу.

Читайте також: Що стоїть за затриманням президента Інтерполу

Представник омбудсмена Мамалига зазначає, що російські спецслужби працюють скрізь - і в Польщі також. "Коли росіяни з'ясували, що в Польщі є багато їхніх політичних опонентів, вони закидали Польщу запитами. А Польща, будучи правовою державою, змушена виконувати взяті на себе зобов'язання", - розповідає він і додає, що для вирішення проблеми потрібно йти системним шляхом.

"Треба сідати з Польщею і створювати консультаційні ради на рівні Генпрокуратури, МЗС і Мін'юсту. Також в конвенцію про передачу правопорушників треба вносити застереження, що Україна не буде виконувати запити РФ щодо громадян Польщі і навпаки. Таким чином, Польща стане безпечною для відвідування українцями", - повідомив він LIGA.net. Те ж саме, на його думку, потрібно зробити з дружніми для України країнами - Грузією, Латвією, Литвою, Естонією та іншими.

Читайте російською: В услужении Кремля. Как Интерпол превратился в оружие Москвы в гибридной войне

Юрий Смирнов
Юрий Смирнов
специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини