RU

У Слуги народу новий глава й нова ідеологія. Наскільки монолітна партія йому дісталася

11.11.2019, 14:52
У Слуги народу новий глава й нова ідеологія. Наскільки монолітна партія йому дісталася - Фото
З'їзд партії Слуга народу (Фото: Юрій Смірнов/LIGA.net)

На вчорашньому з'їзді партії багато говорили про єдність і монолітність. LIGA.net вирішила перевірити, як "монолітно" голосують 254 депути

За результатами парламентських виборів 2019 року вперше в українській історії сформувалася монобільшість. Партія Володимира Зеленського Слуга народу провела в Раду 254 депутати (тільки 70 з них члени партії зараз). Перед керівництвом партії відразу постало питання - як керувати величезною фракцією, у членів якої мало спільного: різна ідеологія, культурний бекграунд, соціальний статус і т.д. Ще влітку 2019 майбутній глава фракції Слуга народу (СН) Давид Арахамія повідомив, що в перший день роботи парламенту запрацює система моніторингу "Великий брат" - програма, завдання якої виявляти аномалії в голосуваннях народних депутатів.

Ми вирішили зробити аналог системи, що виявляє "аномальних" депутатів: один з компонентів "Брата" - поіменні голосування доступні усім бажаючим на порталі відкритих даних Верховної Ради.

Наскільки монолітною виявилася найбільша фракція?

Голосування


Кращий спосіб дізнатися реальний стан справ - подивитися на голосування. За 50 днів роботи нової Ради у депутатів була можливість взяти участь в 894 голосуваннях (законопроекти, редагування, порядок денний, сигнальні голосування і т.д.). Як показує аналіз, народні депутати фракції СН голосують  досить згуртовано. Для підрахунку "схожості" голосування між нардепами президентської фракції ми використовували мережевий аналіз.

Що це означає? По-простому, ми порахували кількість спільних голосувань між депутатами і наочно показали зв'язки між ними. Чим менше відстань на візуалізації між депутатами, тим більше у них спільної підтримки законопроектів (згідно з голосуваннями).

Великий кластер депутатів справа - це фракція Слуги народу і вони розміщені щільно один до одного, що підтверджує їх монолітність. Але є дві групи, які "відбилися" від колективу - перша, яка голосує ситуативно як вся фракція Слуга народу і як і фактична опозиція. Це Дмитро Гурін і Ростислав Тістик.

Друга група депутатів голосує ідентично опозиції (зараз в неї за фактом входять всі інші фракції). Це Олександр Дубінський, Олександр Завітневич і Жан Беленюк. Їх результати голосування по всіх законопроектах "в цілому" або "в другому читанні і в цілому" набагато більше підходять для опозиції. Основна причина - низька участь в голосуваннях. Дубінський взяв участь тільки в 30%, Беленюк - в 45%, а Завітневич - 51%.

Якщо взяти не всі все голосування. А тільки важливі для економіки 23 законопроекти (аналітичний проект iMoRe відніс до таких важливі економічні, антикорупційні, судові та антимонопольні ЗП). У голосуванні за важливі проекти стає більш чисельною прикордонна група депутатів: вони і не опозиція, і не вірні солдати монобільшості. Вони, швидше за все, голосують ситуативно залежно від законопроекту. Туди можна віднести сім депутатів від Слуги (Гурін, Галушко, Касай, Тістик, Бондар, Прощук, Василевська-Смаглюк).

Якщо коротко


Перші 50 днів мегафракції президента вдалося зберегти відносну монолітність. В різнобій з більшістю фракції систематично голосули мінімум три людини (точніше не голосують, коли фракція голосує). Якщо проаналізувати, як натискали на кнопки депутати СН за важливі законопроекти, то монолітність порушує ще сім. Виходить, що 10 нардепів або близько 4% фракції "випадають" з монолітності.

Які висновки робить керівництво фракції на основі свого аналізу - поки не відомо, але в разі підозри в корупції, глава фракції Давид Арахамія обіцяє проводити з такими депутатами "виховні бесіди", а при наявності істотних доказів - подавати скарги в правоохоронні органи, а також інформувати журналістів і громадськість.
Детальніше про голосування депутатів інших фракцій читайте в статті "Великий брат" Слуги народу.

 Владимира Зеленского Слуга Народа

<a href="http://www.liga.net/">Источник</a>

Олександр Надельнюк
Олександр Надельнюк
редактор по роботі з даними, Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини