RU

Тягуча справа Тимошенко

19.07.2011, 09:33
Тягуча справа Тимошенко - Фото
0cb463235290e28ea24c89d3d34ca2ae.jpg

Процес над Юлією Тимошенко все менше нагадує судову процедуру і все більше шоу на грані фарсу. Там, де юридичні способи захисту не працюють, на сцену виходять політичні

Процес над Юлією Тимошенко все менше нагадує судову процедуру і все більше шоу на грані фарсу. Юридичні способи захисту екс-прем'єру явно не допомагають. Доводиться використовувати політичні.

Черговий день судових слухань почався традиційно з масових заходів. У понеділок на вулиці Хрещатик під будівлею Печерського суду о 9:00 розпочався мітинг на підтримку Юлії Тимошенко, а також мітинг, організований Загальновоїнським союзом України, учасники якого знову зажадали притягнення Тимошенко до відповідальності. Прихильників Тимошенко було кілька сотень, її противників - до сотні. Вони розташувалися по обидві боки двору, що веде до Печерського суду, і транслювали свої мітинги через потужні динаміки, які перекрикували один одного.

Слухання проходили без телекамер і фоторепортерів. Раніше суд заборонив трансляцію, а також фото- і відеозйомку процесу. Проте, доступ пишучої преси в зал також був обмежений. Всередині знаходилося не більше восьми журналістів. Охорона мотивувала обмеження доступу преси відсутністю місць в залі.

У своєму службовому завзятті охорона пішла так далеко, що на початку не пускала на засідання навіть захисників Юлії Тимошенко Миколу Сірого та Олександра Плахотнюка. Свої дії співробітники "Грифона" обгрунтували тим, що рішення про допуск адвокатів не було прийнято. Проте, після декількох хвилин сперечання конфлікт був вичерпаний, адвокати зайняли місця в залі.

Екс-прем'єр насамперед заявила, що подала судді клопотання про залучення чотирьох нових адвокатів. Двоє з них представляють американську юридичну компанію Covington & Burling LLP та аудиторську компанію BDO, ще двоє - Микола Сірий та Олександр Плахотнюк - є українськими адвокатами.

Як виявилося, це вона зробила не даремно - суддя Родіон Кірєєв відсторонив її захисника Сергія Власенка від участі в судовому процесі, пояснивши свою ініціативу неналежною процесуальною поведінкою адвоката і його неповажним ставленням до суду. Захисник з самого ранку намагався зробити декілька заяв у відповідь на дії судді і відмовлявся сидіти на своєму місці в присутності суду, посилаючись на те, що Кримінально-процесуальний кодекс до цього не зобов'язує.

Проте, до захисту лідера "Батьківщини" було допущено не всіх фигурантів клопотання. Суд затвердив в цій ролі лише українських фахівців. Американцям же було відмовлено в зв'язку із тим, що суду не надані їх свідчення про право займатися адвокатською діяльністю. Крім того, суд зазначив, що в клопотанні не вказано норму законодавства, на підставі якої вони можуть бути залучені до справи.

Обидва нових захисника заявили відведення судді Кірєєву, підозрюючи його в заангажованості, необ'єктивності та некомпетентності. Так, на їхню думку, Кірєєв грубо порушує право Тимошенко на захист, а також перешкоджає здійсненню правомірної діяльності захисників по наданню правової допомоги. "Суддя Кірєєв неналежним чином застосовує норми Кримінально-процесуального кодексу, не посилаючись при цьому на матеріально-правові підстави", - сказав Сірий.

Суддя традиційно відмовив захисту Тимошенко в своєму відведенні. Зі слів Кірєєва, в клопотанні не було підтверджень порушення головуючим суддею процесуального законодавства і прав підзахисної.

Згодом сторона Тимошенко спробувала добитися скасування заборони прямої трансляції, фото- та відеозйомки судового процесу, для чого подала відповідне клопотання. Тимошенко на питання судді, чи підтримує вона цю вимогу, відповіла: "Треба процес вести публічно, а не кулуарно". Проте Кірєєв в задоволенні клопотання відмовив, зазначивши, що процес і так проходить відкрито, і представники ЗМІ можуть на ньому бути присутніми.

Завершилося засідання тим, що суд дав новим адвокатам звинуваченої три дні на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи і призначив чергове засідання на 9 ранку 22 липня.

Слід зазначити, що самі адвокати просили Кірєєва дати їм два місяці на ознайомлення з матеріалами справи. Зокрема, Плахотнюк в своєму клопотанні з цього приводу попросив врахувати його фізичні можливості і зайнятість в інших процесах. У свою чергу, Сірий підрахував, що готовий читати по 100 сторінок справи в день, більше не встигне. "Я людина із середніми розумовими здібностями. Я приблизно читаю десь сто сторінок в день, і я буду просити суд, щоб з розрахунку сто сторінок в день він і дав мені можливість для ознайомлення", - сказав він, додавши, що загалом матеріали справи нараховують порядку п'ять тисяч сторінок.

Коментуючи ситуацію, Юлія Тимошенко заявила, що своїми діями влада суд позбавляє її права на якісний і ефективний захист. Зокрема, політик звернула увагу на те, що судове засідання проходило в закритому режимі. "Саме так працюють злочинці у влади. Саме так вони хочуть здійснювати свої неправосудні, незаконні дії. Тобто в темряві, без прозорості процесу", - зазначила екс-прем'єр.

У свою чергу, в Партії регіонів постійні рокіровки захисників Тимошенко розцінили як спробу затягнути слухання її справи до чергових парламентських виборів 2012 року. Так, на думку нардепа Олени Бондаренко, Тимошенко "вибрала політичний спосіб захисту і робить все, щоб до цього суду не було ніякого серйозного ставлення, щоб це виглядало як фарс, щоб це виглядало як шоу, як спектакль". "Захист, мені здається взагалі ночами читає Шекспіра "Весь світ театр", і ніхто не читає томи кримінальної справи, говорячи про те, що немає часу", - зазначила депутат.

Єдине, в чому погодилися на цей раз регіонали із Тимошенко, так це освітлення процесу в ЗМІ. На думку Бондаренко, рішення про заборону або дозвіл трансляції, фото- та видеофіксації судового процесу над екс-прем'єр-міністром України Родіон Кірєєв повинен був прийняти на початку процесу і не міняти по його ходу.

Фактично регіонали визнали, що судовий процес над Тимошенко дискредитовано і перетворено на шоу. Шоу, в якому вони також, ймовірно, виступили в акторській ролі.

"Справа Тимошенко": добірка новин>>>


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини