RU

Турбопадіння | 20 скандалів. Як партія Слуга народу втрачає рейтинг

22.07.2020, 12:46
Турбопадіння | 20 скандалів. Як партія Слуга народу втрачає рейтинг - Фото
Колаж - Євген Адаменков / LIGA.net

На виборах-2019 партія Слуга народу набрала більше 43% голосів. І відразу включила турборежим - в тому числі за кількістю скандалів в медіа

Рейтинги партії Слуга народу - падають. Рік тому на парламентських виборах ноу-нейми Володимира Зеленського розгромили конкурентів, отримавши 254 крісла у Верховній Раді - безпрецедентна монобільшість. Але далі багато з них стали відомі зовсім не своєю роботою в сесійній залі або на округах, а скандалами, які супроводжували слуг народу в "турборежимі". LIGA.net з нагоди закриття третьої сесії Верховної Ради зібрала найгучніші скандали, в які за рік були втягнуті слуги народу.

ВТРАТИЛИ ТРЕТИНУ ВИБОРЦІВ

На виборах-2019 партія Слуга народу виїхала на високому рейтингу президента Зеленського і набрала більше 43% голосів.

Тепер ситуація кардинально змінилася. Свіже соцопитування групи Рейтинг (середина липня-2020) говорить про те, що за Слугу народу готові проголосувати лише 27,9% громадян - серед тих, хто піде на вибори і визначився. Хоча партія все ще тримається в топі: за ОПЗЖ згодні віддати голоси 18%, за Європейську солідарність - 14,7%.

Факапи Слуг народу впливають на сприйняття всієї влади. Але навіть якщо це й потопить рейтинг партії, то не приведе до автоматичного спливання політичних трупів, - політолог Петро Олещук

Цю тенденцію підтверджують і інші соціологи. Згідно з опитуванням Центру Разумкова, в середині червня Слуга народу могла б набрати 30,3% голосів. А опитування КМІС на початку червня давало слугам 28% голосів. Частину втрачених відсотків відкусили собі ОПЗЖ і Євросолідарність.

Читайте також: "Тупо поміряли". Рейтинг схвалення Зеленського рекордно низький. А Порошенку рано радіти

ФАКАПИ І СКАНДАЛИ ЩОМІСЯЦЯ

Спікер Верховної Ради Дмитро Разумков вважає, що говорити про глобальне падіння рейтингів влади рано. "Так, якщо ми в загальному подивимося на тренд, то він йде за такою трохи негативною кривою, але я думаю, що говорити про втрату довіри рано", - вважає він.

Разумков спробував перекласти відповідальність на інші партії, які в загальному шкодять довірі до Верховної Ради - створюють інформаційний контент, який "не завжди несе позитивний імідж" для парламенту: "І з цим також потрібно боротися і виправляти".

Але насправді переплюнути слуг народу в генерації негативного інформаційного контенту не так вже й просто. Аж до того, що одним з перших скілів, який прокачали зе-депутати, стало вміння ховати екрани мобільних телефонів від журналістів.

"Мені здається, що словесні факапи не так впливають на рейтнги, як факапи, пов'язані з діями. Але простежити, що саме призвело до падіння рейтингу за результатами соцдосліджень дуже складно", - сказав  LIGA.net заступник директора Центру Разумкова Михайло Міщенко.

Дивно, що рейтинги Слуг народу просто впали, а не обрушилися. Українці дуже хотіли повірити новим особам - не вийшло. Це трагедія, - соціолог Євген Головаха

"Не можна говорити, що це таке вже різке падіння рейтингів. Якщо порівняти з попередниками, то влада Зеленського все ж утримується на досить високих позиціях", - сказав LIGA.net заступник директора соціологічної служби Рейтинг Любомир Мисів.

Соціолог вважає, що скандали зі слугами - далеко не єдина причина падіння рейтингів. Їх набагато більше.

Перша і основна - на виборах був дуже високий запит на проведення реформ. Ці зміни не відбуваються так швидко, як хотілося б виборцям. І та частина респондентів, яка очікувала швидких змін, розчаровується і або переходить в групу, хто не визначився з вибором, або повертається до класичного вибору. Цим пояснюють і зростання рейтингу ОПЗЖ, яка є монополістом на південному сході України. Виборці, які рік тому повірили слугам народу, починають повертатися до партії "За життя".

Друга причина - загальна ситуація в країні. Під час карантину влада росла в рейтингу, тому що задавала тон всій політиці і начебто вирішувала складну ситуацію, пояснює Мисів. Це давало надії населенню. Тепер, коли закінчився жорсткий карантин, фокус уваги громадян зрушився до складної соціально-економічної ситуації, тобто до вирішення ключових питань: робота, ціни, майбутнє. Це дуже сильно тисне на владу, і під цим тиском рейтинг знижується.

Третя - вічні медійні скандали, вони розчаровують виборця.

І четверта складова - медійне протистояння, вважає він: "Давайте говорити відверто. Ключові опоненти влади ОПЗЖ і Європейська солідарність володіють сильними медійними ресурсами. Під постійною критикою будь-яка влада буде втрачати свої позиції".

ЩО ДАЛІ - ПОКАЖЕ ОСІНЬ

За даними ще одного свіжого опитування групи Рейтинг, вже 59% українців незадоволені діяльністю самого Зеленського, задоволені - тільки 37%. У червні тих, хто не схвалює дії Зеленського вперше стало більше, ніж тих, хто схвалює - а це вже опитування КМІС.

Падіння рейтингів влади, швидше за все, буде тривати, прогнозує LIGA.net заступник директора КМІС Антон Грушецький.

Далі багато буде залежати від того, з чим Слуга народу вийде до еліт на місцевих виборах і зможе взяти владу в регіонах. "У них немає чіткої партійної структури, немає лідерів на місцях. Відчувається сильний кадровий голод", - говорить він.

Кличко в Києві, Кернес у Харкові, Філатов в Дніпрі, Труханов в Одесі можуть отримати на виборах підтримку й підсилити падіння Слуги народу, - соціолог Антон Грушецький

Наприклад, в Києві на виборах проти мера Володимира Кличка вирішили висунути маловідому Ірину Верещук. Сумнівне рішення, вважає соціолог. Те ж саме простежується в інших великих містах: "Очевидно, вони не можуть запропонувати авторитетних осіб. Кличко в Києві, Кернес у Харкові, Філатов в Дніпрі, Труханов в Одесі - вони можуть отримати велику підтримку й підсилити падіння Слуги народу, яка і зараз на харизмі президента вже не виїжджає".

Читайте також: Інтерв'ю | Максим Бахматов: Оточення Зеленського вклало йому в вуха, що Київ під контролем

Читайте також російською: Турбопадение | 20 скандалов. Как партия Слуга народа теряет рейтинг

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини