RU

Ціна Вовка. Чому Зеленський не продовжує реформу судів, навіть в обмін на мільярди МВФ

Ціна Вовка. Чому Зеленський не продовжує реформу судів, навіть в обмін на мільярди МВФ - Фото
Володимир Зеленський і його судова реформа (колаж – Аліна Подлєсна/LIGA.net)
11.02.2021, 11:54

Від президента чекали, що він відновить Вищу раду правосуддя і приструнить Окружний адмінсуд Києва. Замість цього він вирішив додати ВРП повноважень

Місія МВФ найближчим часом закінчить роботу в Україні. Якщо коротко – безрезультатно і найближчими місяцями Україна точно не отримає черговий транш. Одна з основних причин: президент Зеленський і Верховна Рада не провели реформу Вищої ради правосуддя (ВРП) і не позбавили скандальний Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) права скасовувати важливі рішення органів влади. Яскраве свідчення провалу судової реформи – пригоди глави ОАСК Павла Вовка, який із відвертими глузуваннями ухиляється від детективів НАБУ та ігнорує рішення Вищого антикорсуду.

Як Слуги народу і Офіс президента провалюють найважливішу реформу, від якої залежить співпраця з МВФ, і чого чекати далі: розбір LIGA.net.

ЩО ТРАПИЛОСЯ. У меморандумі з МВФ закладені два ключових маяки із судової реформи, які потрібно було реалізувати ще до листопада-2020. Перший – судова реформа: а) перевірити чесність всіх діючих членів ВРП і створити нові правила відбору майбутніх членів, і б) забрати у ОАСК повноваження на розгляд знакових справ щодо оскарження дій центральної влади.

Зараз ОАСК має право скасувати будь-яке рішення Кабміну або окремих міністерств. Про те, як ОАСК фактично тримає в заручниках всю Україну, ще під кінець президентства Петра Порошенка ми докладно писали тут: вони можуть визнати незаконною націоналізацію ПриватБанку, скасувати рішення Кабміну, призупинити перейменування УПЦ МП і навіть прибрати лосів із Червоної книги.

За два роки нічого не змінилося, і окружний адмінсуд без проблем вжився в реальність нового президента Володимира Зеленського. З останнього: в кінці січня окружний адмінсуд скасував затверджену Кабміном нову редакцію українського правопису.

Цю частину меморандуму з МВФ Україна не виконала. "За реформою ВРП є два законопроєкти: в Офісі президента і в Мін'юсті. Питанням ОАСК теж займався Мін'юст. Вони там лежать ще з вересня 2020 року. Ніхто не вніс їх до Ради, не кажучи вже про те, щоб прийняти і реалізувати. Кілька місяців свідомо влада не виконує обіцянку. Очевидно, МВФ це прекрасно бачить", – сказав LIGA.net колишній суддя, глава правління фундації DEJURE Михайло Жернаков.

Заступник міністра юстиції Олександр Банчук підтвердив LIGA.net, що такий законопроєкт був розроблений. Але його "завернула" Вища рада правосуддя – вважає, що він нібито порушує Конституцію. У міністерстві також вважають, що подібні законопроєкти повинні йти від Банкової. В Офісі президента на запит LIGA.net про те, чому реформам не дали хід, не відповіли.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Вища рада правосуддя – це той контролер, який має відстежувати і карати недобросовісних суддів. Замість цього ВРП сама опинилася в епіцентрі скандалу – з ОАСК і його главою Павлом Вовком. У вересні минулого року ВРП одноголосно стала на захист суддів ОАСК після того, як мільйони українців із прослуховування НАБУ дізналися, що Вовк і його колеги займалися чим завгодно, але не правосуддям. Він не тільки відмовився усувати Вовка, але навіть не розглядав подання від НАБУ.

Перед цим НАБУ оголосило в розшук "еліту судової системи": самого Вовка та ще шістьох підозрюваних – Володимира Келеберду (його заступника), Олексія Огурцова, Ігоря Качура, Ігоря Погрібніченка (судді ОАСК), Миколи Сіроша, Сергія Остапця (члени ВККС). І вручила підозру ще одному заступнику Вовка – Євгену Аблову. Їх підозрюють у захопленні державної влади, спробі встановити контроль над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України та ВРП.

Із "плівок Вовка" випливає, що судді впливали на кадрові призначення ВККС і брали замовні рішення в інтересах політиків і бізнес-кіл. Вовк, за даними бюро, міг організувати штучні скарги до ВРП на суддів всіх інстанцій, які виносили "незручні" для нього рішення, навіть Верховного суду. Лояльні судді навпаки могли розраховувати на абсолютну безкарність.

Детально про "серіал" із Вовком у головній ролі читайте в наших текстах:

Епопея між Вовком і НАБУ триває понад пів року. ОАСК поки перемагає. Детективи намагалися вручити підозру Вовку в ліфті (ось відео), бігли за ним, зачитуючи клопотання про відсторонення. Але він не ходить ні на допити, ні до суду. І повністю проігнорував рішення ВАКС застосувати до нього примусовий привід 8 лютого: за версією прокурорів, його просто не знайшли.

"Вовка дуже давно ВРП повинен був звільнити з посади, а потім із ним грали б у лованки вже в рамках слідства у режимі кримінального провадження. А це зовсім інші речі. Замість цього ВРП його, вибачте за жаргон, відмазує. Схоже на те, що ВРП сама наповнена такими ж "вовками", і рука руку миє", – говорить Жернаков.

"Суддя Вовк – це родзинка на верхівці того, що у нас називають судовою реформою. Вовк і його заступник Аблов, глава КСУ Тупицький, член ВРП Речковський та інші. Це яскраві приклади того, що відбувається, коли судова гілка влади залишається під контролем корупціонерів", – говорить колишній виконавчий директор Transparency International Україна, нардеп Ярослав Юрчишин (Голос).

У листопаді 2020 року петиція про ліквідацію ОАСК набрала понад 25 000 голосів. Офіс президента обіцяв відреагувати, нагадала LIGA.net координаторка мережі Чесно.Суд Людмила Слива. Але ніякої реакції після слів не було. "ВРП продовжує покривати керівництво ОАСК і підозрюваних суддів. Риба гниє з голови... Я думаю, як би сумно це не звучало, президенту зручно мати кишеньковий суд для вирішення спірних питань і кишеньковий ВРП, щоб мати можливість контролювати в принципі судову систему", – не виключає вона.

Громадська організація Чесно.Суд створила базу суддів і зафіксувала значну кількість порушень. Серед них – права людини і корупція.

ЩО ДАЛІ. Рада чекає розгляду законопроєкту №3711-д, внесеного Зеленським як невідкладного в червні 2020 року. Його помилково пов'язують із реформою, якої чекає МВФ. Це не так: законопроєкт тільки запускає роботу ВККС за призначенням суддів, яка була заблокована понад рік, і то із сумнівним підходом. І, навпаки, посилює проблему з Вищою радою правосуддя.

"Проєкт 3711 – повна протилежність тому, що ми обіцяли МВФ, – стверджує Жернаков. – Він навпаки посилює Вищу раду правосуддя, причому дуже сильно. Йому в підпорядкування він ставить Вищу кваліфікаційну комісію суддів, тобто відбір усіх суддів в Україні. І фактично йде врозріз із тим, що ми пообіцяли МВФ. Все до рук ВРП і Вовка. Які ще меседжі потрібні МВФ і цивілізованому світу?"

Член Комітету ВР із питань правосуддя Олег Макаров (Голос) говорить, що альтернатива є: законопроєкт, який хай і не запустить перевірку діючих членів ВРП, але хоча б проведе відбір нових членів через конкурс. Це дозволило б у лайт-режимі оновити склад ради мінімум на чверть вже в 2021 році, сказав він LIGA.net.

Голосів під проєкт Зеленського, впевнені в Голосі, немає. "Приймати його в цьому вигляді не можна. Це посилення контролю Офісу президента над усією судовою владою. Поки в адміністрації США були люди, які мало цікавилися Україною, Зеленський намагався сконцентрувати в своєму офісі максимальний вплив. Це імітація", – вважає Юрчишин.

В СН стверджують, що одне іншому не заважає. "Відновлення роботи ВККС – пріоритетне завдання. А ми повинні його сформувати так, щоб і професійне співтовариство, і наші партнери довіряли новому складу", – заявив LIGA.net глава комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін (фракція СН). Деталі й компроміси, за його словами, обговорюються до другого читання.

А ось питання ВРП і ОАСК слуги народу повністю віддають на відкуп Офісу президента. "Цим займається уряд і Офіс президента, – говорить Костін. – Законопроєкт ще обговорюється з експертами МВФ. Ми чекаємо завершення цього діалогу – і законопроєкту в Раді".

Читайте російською: Цена Вовка. Почему Зеленский не продолжает реформу судов, даже в обмен на миллиарды МВФ

Валерия Кондратова
Валерия Кондратова
специальный корреспондент Liga.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини