RU

"Це історична криза". Через що сваряться та як будуть миритися Україна з Угорщиною

01.02.2021, 11:11
Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан і президент України Володимир Зеленський (Колаж – LIGA.net)

Уже чотири роки в України і Угорщини напружені відносини. Що стало зерном розбрату та як вони будуть миритися – розповідає LIGA.net

За останні чотири роки у відносинах України та Угорщини було багато криз: наприклад, забороняли в'їзд високопоставленим чиновникам і звинувачували один одного у втручанні у внутрішні справи. Також Будапешт продовжує блокувати роботу комісії Україна-НАТО. При цьому зараз обидві сторони, здається, нарешті готові миритися. Надії, зокрема, покладаються на можливу зустріч Зеленського і Орбана. Але чи є в цьому сенс в нинішніх умовах – питання спірне.

Через що сваряться Україна і Угорщина, на якому рівні знаходяться відносини, як країни збираються миритися, а головне – чи вийде у них – розбиралася LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЧОМУ СВАРЯТЬСЯ КИЇВ І БУДАПЕШТ

Мовне питання – основний камінь спотикання в контактах України та Угорщини. Відносини почали погіршуватися в 2017 році – Верховна Рада прийняла закон про освіту, який передбачає розширення навчання українською мовою в школах (зокрема в тих, де навчання відбувається мовами нацменшин).

Це обурило Румунію, Молдову, РФ і Угорщину. Будапешт заявив, що Київ, на їхню думку, порушує права етнічних угорців, і заблокував роботу комісії Україно-НАТО, фактично висунувши ультиматум: співпраця з НАТО або закон про освіту. Блокування не знято донині.

Україна направила закон до Венеціанської комісії. Там сказали, що критика в сфері навчання мовами нацменшин виправдана, але закладений в проєкті перехідний період дозволяє його відкоригувати. При цьому конфлікт, епіцентром якого є тема освіти, на цьому не закінчився. Країни взаємно вислали дипломатів через паспортизацію Угорщиною українців на Закарпатті. Потім Рада прийняла закон про державну мову, що теж не сподобалося Будапешту. При цьому Україна пояснювала, що закон не обмежує права меншин.

Першу половину 2020-го ми активно працювали на конструктивний діалог і пошук рішень з Угорщиною. Кульмінацією цієї титанічної роботи став вхід України в коло шести найближчих партнерів НАТО в світі, – заявляє глава МЗС Дмитро Кулеба

У результаті Київ частково поступився, оновивши закон про освіту, врахувавши побажання країн ЄС, зокрема Угорщини, але в Будапешті заявили, що знімуть блокування співпраці з НАТО, коли меншість на Закарпатті заявить про відсутність проблем в отриманні освіти угорською мовою.

Однак був і позитив. "Першу половину 2020-го ми активно дипломатично працювали на конструктивний діалог і пошук рішень з Угорщиною. Кульмінацією цієї титанічної роботи став вхід України в коло шести найближчих партнерів НАТО в світі (статус партнера НАТО з розширеними можливостями – ред.). Угорщина це рішення не заблокувала", – говорить LIGA.net міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. "Але під кінець року, на жаль, емоції знову взяли верх".

На перетин червоних ліній українських національних інтересів я завжди реагую і буду реагувати жорстко, щоб ні у кого не було навіть бажання їх перетинати, – заявляє Кулеба

Восени 2020-го глава МЗС Угорщини Петер Сіярто закликав українських угорців голосувати на місцевих виборах за угорську партію КМКС та чинного мера Берегова, етнічного угорця Золтана Бабяка. МЗС України звинуватив Будапешт у втручанні у внутрішні справи і закрив в'їзд двом угорським чиновникам.

"На такі речі у мене завжди однозначна реакція. Конструктив конструктивом, але на перетин червоних ліній українських національних інтересів я завжди реагую і буду реагувати жорстко, щоб ні у кого не було навіть бажання їх перетинати", – заявляє Кулеба.

Пізніше депутати однієї з сільрад на Закарпатті заспівали угорський гімн після прийняття присяги. Це відео отримало широке поширення в мережі й спровокувало скандал. СБУ провела обшуки в Співтоваристві угорської культури Закарпаття за підозрою у втручанні у внутрішні справи і нанесенні шкоди держбезпеці. А Угорщина звернулася в ОБСЄ, звинувативши Україну в утисках прав нацменшин (ОБСЄ не стало виконувати вимоги Будапешта).

"НЕПРОСТІ, АЛЕ ТОЧНО НЕ КАТАСТРОФІЧНІ ВІДНОСИНИ"

27 січня Сіярто відвідав Київ з офіційним візитом. Передбачалося, що угорський міністр їде миритися. І хоча на брифінгу за фактом зустрічі не було негативних емоцій, вимог про зміну освітнього закону, а обидві сторони підтвердили, що говорити про сепаратизм на Закарпатті немає підстав, основним результатом стала готовність Угорщини виділити кредит в розмірі 50 млн євро на дороги в Закарпатті та можливість засідання україно-угорської робочої групи з питань освіти.

"Цей візит став хорошим сигналом, що незважаючи на всі труднощі, дві важливі країни, які є сусідами в Центральній Європі, готові говорити і шукати рішення, а не створювати нові проблеми. З україно-угорських відносин потрібно виключити емоції і підозри, додавши взаємну повагу до націнтересів один одного і довгу, спокійну роботу. Тоді можна буде залишити кризу позаду", – оцінює зустріч Кулеба.

Зустріч важлива і вдала, хоча це зовсім не означає, що Київ і Будапешт, нарешті досягнувши "дна", зможуть від нього відштовхнутися, – заявляє політолог Дмитро Тужанський

Цей візит є критично важливим, каже LIGA.net політолог і експерт з українсько-угорських відносин Дмитро Тужанський, оскільки це перша зустріч міністрів після "історичної кризи двосторонніх відносин". На його думку, сьогодні україно-угорські відносини знаходяться на найнижчому рівні з моменту їх встановлення на початку 1990-х, тому топтемою зустрічі було питання, як їх нормалізувати і зупинити "падіння" в прірву.

"Зустріч важлива і вдала, хоча це зовсім не означає, що Київ і Будапешт, нарешті досягнувши "дна" в протистоянні за ці три роки, тепер зможуть від нього відштовхнутися і почати рух в бік розуміння", – заявляє Тужанський.

Відносини України і Угорщини непрості, але точно не катастрофічні, каже в коментарі LIGA.net колишній міністр закордонних справ Павел Клімкін. За його словами, емоційний фон навмисно накручується навколо питання українських угорців на Закарпатті, але є абсолютно зрозумілий рецепт вирішення проблеми: "Перше – там повинно бути більше України... Друге – повинна бути дуже чітка межа, що ми (Україна і Угорщина – ред .) робимо там все спільно. Третє – ми повинні докласти зусиль до вивчення українськими угорцями української мови".

При цьому очевидно, що хоча Україна і пішла на поступки в частині освіти (основного бар'єру в двосторонніх відносинах), дипломатичний конфлікт як і раніше не вичерпано. Клімкін пов'язує це зі свідомим підняттям ставок Будапештом. Він заявляє, що Угорщина намагається посилити позиції для переговорів з новою адміністрацією США і Брюсселем. Також, вважає ексміністр, це відбувається на тлі непростої внутрішньополітичної ситуації в Угорщині: "Це ще один елемент консолідації та мобілізації електорату".

Про це говорить і обізнане дипломатичне джерело  LIGA.net. За його словами, готовність угорців їхати в Україну і показувати бажання внести конструктив у відносини пов'язана, зокрема, з приходом Байдена. Він, ймовірно, буде більше (ніж Трамп) тиснути на Будапешт з приводу відносин з НАТО, загальноєвропейської політики і відносин з Україною.

ЩО ДАЛІ

Основна мета України в сьогоднішніх відносинах з Угорщиною – подолання конфліктів, говорить джерело LIGA.net. Будапешт – дуже важливий сусід, і основним каменем спотикання до добрих відносин є саме мова освіти, на всіх інших напрямках двосторонні відносини "реально хороші", вважає він.

На спільному з Сіярто брифінгу Кулеба заявив, що вже найближчим часом відбудеться засідання україно-угорської робочої групи з питань освіти. Ця заява викликала питання. Прессекретар МЗС України Олег Ніколенко сказав LIGA.net, що цю групу веде Міносвіти і науки.

"Її мета – обговорення шляхів імплементації закону про освіту в частині освітніх прав нацменшин, зокрема угорської, а також підготовка двосторонніх договорів у сфері освіти, зокрема про взаємне визнання документів про освіту", – заявив він. За словами Ніколенка, перше засідання цієї групи має відбутися в лютому, проте конкретні терміни поки що обговорюються сторонами: "За домовленістю Кулеби і Сіярто до складу групи увійдуть також представники МЗС України та Угорщини".

Проблем накопичилося так багато, що вирішити їх швидко і одним самітом – буде дуже важко... На них накладаються недовіра і відсутність якісного діалогу, – заявляє Тужанський

Сіярто говорив, що якщо консультації будуть успішними, то вдасться "виключити багато чинників непевності" і "відносини просунуться вперед". При цьому він не уточнив, який конкретно результат консультацій буде вважатися "успішним". В Україні чітко заявили, що закон про освіту змінюватися вже не буде, тому в Угорщині, ймовірно, розраховують на підзаконні акти в частині прав їх меншини.

Відповідаючи на питання  LIGA.net про те, чи бачить Тужанський перспективу вирішення нинішніх проблем в короткостроковій перспективі, він заявив, що налаштований скептично: "Проблем накопичилося так багато, що вирішити їх швидко і одним самітом – буде дуже важко... Йдеться про дуже чутливі питання для обох сторін: мову, освіту, громадянство та ідентичність. На це накладаються недовіра один до одного, а також відсутність якісного діалогу".

Одним з питань, яке найбільше цікавить Україну в відносинах з Угорщиною, є блокування співпраці з НАТО. Тужанський називає дії Будапешта "грою на нервах": "Все, що Україна могла отримати від НАТО за ці роки (наприклад, статус партнера НАТО з розширеними можливостями), вона отримала, і Угорщина нічого не заблокувала. Це більше гра, ніж реальне вето".

Коли будуть наступні кроки України щодо перспективи в ЄС і НАТО, Угорщина дуже різко виступить за реалізацію своїх вимог, розуміючи, що для нас це життєво важливе питання, – заявляє ексглава МЗС Павло Клімкін

"Всі вже навчилися жити з цим", тому рух України в Альянс триває, каже джерело LIGA.net, одночасно уточнюючи, що чекати повного зняття вето до врегулювання освітнього питання не варто.

Клімкін вважає, що шанси на розблокування є, але для цього потрібно показати системну й послідовну політику України, яка не буде змінюватися: "Коли будуть наступні кроки щодо європейської перспективи і НАТО, Угорщина дуже різко виступить за реалізацію своїх вимог, розуміючи, що для нас це життєво важливе питання. Необхідно працювати на стратегічний результат – знайти з Угорщиною рішення, що дозволяє бути успішними сусідами і партнерами".

Ще однією темою, що стоїть на порядку денному, є зустріч президента України  Володимира Зеленського  та прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Дипломати вважають, що вона поставить крапку в конфліктах. Але експерти не впевнені, що в нинішній ситуації це дасть якийсь результат.

Тужанський каже, що сенс у зустрічах і діалозі є завжди, особливо на високому рівні. Однак вона повинна бути підготовлена, оскільки ключове питання, що буде після зустрічі: "Зараз у відносинах України та Угорщини шкідливо організовувати зустріч заради зустрічі. Це дасть невиправдані очікування. Але якщо ретельно попрацювати, то її можна організувати за два-три місяці".

Схожої позиції дотримується і Клімкін. Україні необхідно показати стратегію щодо всього комплексу проблем: "Є питання довіри і політичної волі. Чи хоче зараз Орбан зустрічатися? Я взагалі не бачу сенсу в цьому драйві "а, давайте зустрінемося"... Справа не в зустрічі, а в тому, щоб отримати відчутний результат. Сьогодні я не бачу, щоб цей результат можна було досягти через зустріч".

Читайте також: Кулеба – Угорщині: Як тільки перетнете червону лінію, ми жорстко виштовхаємо вас назад

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини