RU

"Цар хороший, бояри погані". Навіщо Зеленському знадобилося опитування на виборах

15.10.2020, 20:45
Колаж: Євген Адаменков/LIGA.net

В Офісі президента розкрили питання, які зададуть українцям уже 25 жовтня. Чому саме ці питання і навіщо це Зеленському – дізнавалася LIGA.net

В Офісі президента озвучили список питань, які, вірогідно, увійдуть у всеукраїнське опитування 25 жовтня. У Зеленського хочуть дізнатися, що українці думають про довічне ув'язнення топкорупціонерів, медичний канабіс, скорочення кількості нардепів і Будапештський меморандум. Відкритими залишаються питання про юридичний статус опитування, фінансування та підрахунок його результатів.

Експерти вважають, що офіс Зеленського запустив ідею щодо опитування в день виборів і формував питання таким чином, щоб мобілізувати різні частини електорату і схилити його на свій бік – і це передвиборча технологія. Вони сподіваються, що результати такого сумнівного заходу не приведуть до юридичних наслідків. Що сталося, чому це важливо і що далі – розбиралася LIGA.net.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

ЩО ТРАПИЛОСЯ. Позаштатний радник глави ОП Михайло Подоляк озвучив кільком виданням список питань, які зададуть українцям 25 жовтня. У виборців запитають, чи підтримують вони:

  • ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах
  • створення вільної економічної зони (ВЕЗ) на території Донецької та Луганської областей
  • скорочення кількості народних депутатів до 300
  • легалізацію канабісу в медичних цілях
  • право України на використання гарантій безпеки, визначених Будапештським меморандумом, для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності.

ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Заступниця голови фракції Слуга народу Євгенія Кравчук  у коментарі  LIGA.net заявила, що питання вибирав Зеленський. Говорячи про методологію їх підбору, нардепка сказала: "Була якась група радників, котра працювала над цим. Питань оригінально було більше п'яти, але вибрали саме ці". При цьому нардепка не змогла пояснити, чим обумовлено такий, а не інший вибір.

Сподіваюся, що результати голосування стануть сигналом для депутатів, щоб вони підкорилися волі народу, – Євгенія Кравчук про ідею скоротити число нардепів


Нардепка стверджує, що це опитування робиться не "для галочки", і його результати не забудуть на наступний день: "Одне з питань, якщо вірний перелік (опублікований у ЗМІ – ред.), про скорочення депутатів уже було проголосовано в першому читанні, в другому необхідно 300 голосів. Сподіваюся, що результати, якщо вони будуть позитивними, стануть сигналом для нардепів, щоб вони підкорилися волі народу".

Експерти налаштовані скептично. Політтехнолог Сергій Гайдай у коментарі  LIGA.net заявив, що питання могли бути будь-якими, і справа не в них, а "в самій акції, розпочатій Зеленським". На його думку, в штабі Зеленського є відчай і паніка через можливий програш на виборах, і "вони роблять жорсткий передвиборчий трюк", сподіваючись підвищити явку.

"Він перетворює вибори до органів місцевого управління в плебісцит із загальнонаціональних питань, що має бути дуже жорстко покарано. Закон про вибори говорить, що подібні дії на виборах заборонені – це перешкоджання виборчому процесу", – говорить Гайдай, уточнюючи, що Зеленський "нічого не збирається виконувати, тому що механізму виконання у президента немає".

Зеленський намагається використовувати стару політичну схему "цар хороший, бояри погані", – Ігор Тишкевич


Експерт Ігор Тишкевич теж вважає, що головна мета ініціативи Зеленського – мобілізувати виборців та підняти власну легітимність. "Зеленський таким формулюванням намагається використовувати стару політичну схему "цар хороший, бояри погані". Я ось президент, я хочу багато, але мені заважають, – це те, що дуже любив говорити  Лукашенко", – сказав він  LIGA.net  про ідею скоротити Раду.

І хоча для Зеленського безпрограшними, на думку Тишкевича, є три питання з п'яти – довічне ув'язнення, скорочення числа нардепів і Будапештський меморандум, – вони багато в чому "писалися на коліні, спираючись на дані соцопитувань в Україні".

Олександр Клюжев із громадського руху ОПОРА висловив  LIGA.net  схожу думку – у Зеленського хочуть опитуванням охопити різні електоральні групи, давши їм сигнал, що президент не забув про їхні проблеми і буде ініціювати рішення: "Є ідея щодо ВЕЗ для тих, хто стурбований проблемою Донбасу. Для тих, хто стурбований відсутністю серйозних просувань у боротьбі з корупцією – заклик посилити кримінальну відповідальність. Кому не подобається поведінка еліти – пропозиція скоротити парламент, і таке інше".

Клюжев не виключає, що результат опитування про Будапештський меморандум можуть використовувати в риториці в мінському треку. Наприклад, якщо більшість підтримають "Будапешт", на нього будуть посилатися: що мінські угоди "не зовсім релевантні настрою виборців".

Питання Зеленського дуже різнопланові, але кожне з них потребує серйозних юридичних кроків, – Юлія Кириченко


"Саме такі питання пояснюються політичними інтересами провладної партії, що йде на місцеві вибори. Їхня мета – стимулювати свій електорат прийти на дільниці і більш прихильно поставитися до Слуги народу. Одні питання сподобаються молоді, іншій частині електорату сподобаються якісь інші. Вони дуже різнопланові, але якщо взяти кожне з них, то вони потребують серйозних юридичних кроків не від президента, а з боку парламенту", – пояснює LIGA.net  конституціоналіст Юлія Кириченко.

ЩО ДАЛІ. 20 жовтня у Зеленського заплановано позапланове звернення до парламенту з питань внутрішньої і зовнішньої політики. Клюжев передбачає, що під час нього президент "запропонує якесь бачення, як будуть розвиватися ці питання вже в конкретній імплементації" після виборів. Також він вважає, що результати можуть використовуватися для формування політичного порядку президента.

Якщо ми побачимо, що те чи інше питання набрало істотну перевагу, то може бути подано законопроєкт від депутатів або президента, – Євгенія Кравчук


Схожої думки дотримується і Кириченко: на поверхні знаходяться політичні цілі – отримати бонуси на місцевих виборах, а "далі озвучувалася від влади позиція, що це пробний референдум, щоб знайти питання, що потім будуть виноситися на референдум".

"Якщо ми побачимо, що те чи інше питання набрало істотну перевагу, то може бути подано законопроєкт від депутатів або президента. Тому що буде сигнал від народу, що є підтримка для цього рішення", – говорить Кравчук.

Депутат уточнює, що вже в листопаді Верховна Рада планує прийняти в другому читанні закон про референдум.

Сподіваюся, у Зеленського вистачить здорового глузду не йти шляхом Лукашенка, – Ігор Тишкевич


Тишкевич вважає, що результати опитування можуть використовувати в політичному дискурсі, однак прямої законного дії від такого опитування він не бачить. Експерт сподівається, що довгострокових наслідків у опитування не буде. "Ініціатива встановлення диктатури в Білорусі почалася з більш легітимної речі: референдуму, що мав рекомендаційний характер, – нагадав він. – Сподіваюся, що у Зеленського вистачить здорового глузду не йти шляхом Лукашенка. Тому що спочатку здається, що "ми просто взяли владу, щоб зробити все хороше". Лукашенко так сконцентрував владу в 96-му році, а в 1997-1998 роках уже були перші політичні вбивства".

Читайте також: Нова ідея Зеленського – опитування. Що за нею стоїть і навіщо це Офісу президента

Читайте матеріал російською: Тема дня | "Царь хороший, бояре плохие". Зачем Зеленскому понадобился опрос на выборах

Владислав Сердюк
Владислав Сердюк
журналист LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини