RU

Ціна свободи колишніх VIP-митників

06.07.2011, 10:02
Ціна свободи колишніх VIP-митників - Фото
3278b507a1ae602d1661d5cd3c650109.jpg

Як оцінювати вихід з СІЗО екс-голови української митниці Макаренка і його підлеглого Шепітька, які проходять по газовій справі, - торжество правосуддя, перший крок до їх остаточного виправдання або підступний план влади проти Тимошенко?

5 липня Апеляційний суд Києва звільнив з-під варти екс-голову Держмитслужби Анатолія Макаренка (на фото) і екс-начальника відділу Київської регіональної митниці Тараса Шепітька, що проходять по гучній газовій справі. Колишній замголови НАК Нафтогаз України Ігор Діденко залишається в СІЗО. Чим або ким продиктоване таке рішення, якщо абстрагуватися від офіційної мотивації суду: позитивні характеристики, клопотання шанованих осіб, поганий стан здоров'я Макаренка і наявність неповнолітніх дітей у Шепітька? Як відомо, у справі екс-міністра Юрія Луценка погане здоров'я – не гарантія звільнення. А екс-замміністра юстиції Євгена Корнійчука взагалі арештували в день, коли у нього народилася донька.

Екс-прем'єр Юлія Тимошенко поспішила назвати рішення суду про звільнення екс-митників, яких звинувачують в неправомірному митному оформленні природного газу в рамках кримінальної справи про нанесення збитку Україні за результатами розгляду позову компанії Росукренерго до Нафтогазу в Стокгольмському арбітражі, великою перемогою над нинішньою владою. "Перша перемога над режимом – вдалося добитися звільнення політв'язнів Макаренка і Шепітька, над якими рік знущалася мафія в законі. Вітаю!", - написала Тимошенко в своєму Twitter. Незважаючи на те, що Тимошенко так однозначно захоплено піднесла рішення Апеляційного суду, існує версія про те, що своїм поверненням з камери СІЗО додому фігуранти газової справи зобов'язані своїй готовності співпрацюівати зі слідством і з владою загалом. Співпрацювати в справах проти інших опозиціонерів, і, можливо, навіть проти самої Тимошенко.

Так, директор Міжнародного інституту демократій, політолог Сергій Таран стверджує, що в сучасній Україні судові справи, відкриті проти опозиціонерів, мають суто політичний підтекст. "Ні у кого немає сумнівів щодо залежності українських судів і суддів від нинішньої влади. Тому ні у кого також немає сумнівів, що ці справи (Макаренка і Шепітька зокрема, - ред.) позбавлені політичній мотивації. Мені здається, що дії цих двох людей можуть бути використані в інших справах проти опозиції, можливо, і проти самої Тимошенко", - заявив експерт в коментарі ЛІГАБізнесІнформ.

Що стосується Twitter-реакції Тимошенко на рішення суду про зміну запобіжного заходу для екс-митників з арешту на підписку про невиїзд, яка може в результаті обернутися проти неї самої, то Таран називає таку реакцію прогнозованою. "Вітати публічно це треба, але ось реальні причини звільнення, я думаю, стануть видно дуже швидко - можливо, тижні через два ми побачимо, як їх свідчення будуть використовувати проти вчорашніх колег. Але дуже хотілося б помилятися", - говорить політолог.

Чи дійсно є підстави вважати, що Шепітько і, насамперед, Макаренко звільнені в обмін на надання свідчень проти Тимошенко? Директор Київського центру політичних досліджень і конфліктології Михайло Погребинський не так категоричний, однак допускає, що рішення про звільнення фігурантів газової справи - це рішення не тільки судової системи. "Справи, пов'язані з газом, з колишніми високими керівниками, придбали політичний відтінок давно, тому і зараз виключати політичний підтекст не можна", - прокоментував ситуацію для ЛІГАБізнесІнформ експерт. На думку Погребинського, суд, приймаючи рішення про звільнення з СІЗО, усвідомлював, що у відповідь на таку милість не піде гнівна реакція вищого керівництва, тому відчував себе більш вільно. "Люди у нас звикли, в тому числі і в судовій системі, передбачати, як відреагує на їх рішення влада. Судді розуміли, що у них не буде проблем з владою внаслідок прийнятого рішення. Вони розуміли, що звільнення Макаренка і Шепітька не викличе гніву начальства", - говорить політолог.

У цілому ж Погребинський розцінює рішення про звільнення Макаренка і Шепітька позитивно. "Його потрібно сприймати у всіх значеннях як подію позитивну. Чисто судова сторона тут також зрозуміла - люди допитані, вони суспільної небезпеки не представляють, і їх звільняють. Звичайно, треба було це зробити раніше, як на мене, але, так чи інакше, рішення прийнято. І я вважаю, що це рішення не тільки судової системи", - сказав він.

Звільнення колишнього глави Держмитслужби і його підлеглого може бути викликано також і тим, що влада, крім того що знайшла спосіб схилити фигурантов справи до співпраці, намагається показати всім, в тому числі і зарубіжним партнерам, що судова система в Україні вільна, що не всі рішення приймаються каральним шляхом. До цієї думки схиляється голова центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. Причому особливу увагу експерт приділяє саме фігурі Макаренка, вважаючи Шепітька менш значущим персонажем в цьому процесі.

"Можливо, в прокуратурі і в суді вирішили прислухатися до численних прохань, в тому числі з-за кордону, звільнити Макаренка. Тим більше що, враховуючи особливості газової справи, роль Макаренка була скоріше роллю виконавця, і міра його навіть формальної провини набагато менше, ніж у інших фігурантів. Ймовірно, йдеться про показову демонстрацію гнучкості і гуманності правоохоронної системи", - сказав Фесенко в коментарі ЛІГАБізнесІнформ.

Разом з тим політолог не виключає і варіанту, що Макаренко піде або вже пішов на надання свідчень проти Тимошенко і саме цим заслужив вихід з СІЗО. "Макаренко міг почати співпрацю зі слідством, це також може бути причиною зміни йому запобіжного заходу. Такий прийом часто застосовується. Ця версія поки може вважатися провідною, коли ми говоримо про мотиви звільнення цих людей", - говорить Фесенко.

Словом, можливо, все склалося так, як сказав суд: у Макаренка погано зі здоров'ям, а Шепітько повинен отримати можливість займатися своїми неповнолітніми дітьми. Однак Тимошенко, що сама проходять в суді по гучній газовій справі, повинна бути готова до того, що її колишні підлеглі, яких вона називає героями, що законно повернули країні мільярди кубометрів украденого олігархом Фірташем газу, можуть стати зброєю влади проти неї самої.


Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини