RU

Тримай кишеню ширше. Доходи та бізнес-клімат в обіцянках партій

20.08.2012, 11:46
Тримай кишеню ширше. Доходи та бізнес-клімат в обіцянках партій - Фото
Напередодні виборів усі політичні сили обіцяють виборцям високі доходи і низькі податки

Партія регіонів і Батьківщина називають абсолютні величини, Свобода та КПУ - відносні. УДАР та Україна - вперед! оперують абстракціями

Рівень зарплат, пенсій і стипендій, за даними соцопитувань, турбує українців набагато більше, ніж питання мови чи державного ладу. Природно, учасники парламентських виборів не залишили без уваги ключові потреби електорату. Редакція ЛІГАБізнесІнформ проаналізувала передвиборні програми партій. Регіонали і об'єднана опозиція називають конкретні цифри і дати. Свобода і КПУ роздають обіцянки у відсотках і пропорціях. УДАР і Україна - вперед! обмежуються абстрактними обіцянками.

Пряники Тимошенко-Яценюка

Зараз мінімальна зарплата становить 1102 грн., прожитковий мінімум 1044 грн. Батьківщина обіцяє виборцям протягом року і прожитковий мінімум, і мінімальну зарплату підняти до 2400 грн. За п'ять років мінімалку планують збільшити вдвічі і не стягувати з неї прибутковий податок. Теж за рік погрожують вдвічі підняти зарплату бюджетникам.

Пенсіонерам політсила Тимошенко та Яценюка манни небесної не обіцяє. Для початку планує реалізувати свою ініціативу часів прийняття пенсійної реформи: провести перерахунок і накинути по 334 грн. Саму реформу Януковича-Азарова-Тігіпка присягаються скасувати. Скасуванню підлягають і спеціальні пенсії. Пропонується єдиний порядок їх нарахування для всіх в залежності від стажу, зарплати та умов праці.

Для реалізації цих планів потрібно як мінімум домогтися того, щоб чиновники не обдирали бюджет, розібратися з безробіттям і перестати тиснути на бізнес. Опозиція пропонує антикорупційну програму, перекриття офшорних каналів. Кількість податків обіцяє скоротити до семи, податкову міліцію ліквідувати і створити такий бізнес-клімат, при якому "платити податки буде вигідніше, ніж давати хабарі чиновникам".

Зростання без боротьби з корупцією

Партія регіонів декларує стипендію на рівні мінімальної зарплати. Мінімальна пенсія має на 20% перевищити прожитковий мінімум. На ті ж 20% обіцяє щороку піднімати зарплату вчителям. Лікарям гарантує оклад не менше 8000 грн., медперсоналу - 5500 грн. А до 2017 року має намір вийти на середню зарплату 8000 грн.

Про боротьбу з корупцією в програмі - ні слова. З безробіттям партія президента Януковича планує боротися навчанням актуальним професіям. Заявляє про 100-відсоткову компенсацію роботодавцю єдиного соціального внеску при працевлаштуванні інвалідів, сиріт, одиноких матерів та тих, кому за 50. Зростання ВВП - 5% на рік і стабільність гривні.

Все це - за рахунок зниження податку на прибуток до 16% в 2014 році (рішення вже прийнято в рамках Податкового кодексу), податкових канікул на 10 років для ІТ та інноваційних проектів і доступних банківських кредитів. Що зміниться після виборів - незрозуміло, але поки - і це при повній владі регіоналів - про доступні кредити можна тільки мріяти.

Відняти й розділити

Комуністи підійшли до болючого для народу фінансового питання по науці. Симоненко та його однопартійці пропонують зафіксувати частку оплати праці в собівартості продукції не нижче 60%. Зарплату бюджетникам планують встановити на рівні середньої в промисловості. Обіцяють щокварталу індексувати прожитковий мінімум, пенсії, зарплати і стипендії з урахуванням реальної інфляції.

Компартія називає це демонтажем капіталістичних відносин і переходом до побудови соціалізму. Природними ресурсами, землею і виробничими активами володіє народ, а розпоряджається держава. Підприємства базових секторів економіки збираються повернути в держвласність. Частку продукції машинобудування в структурі ВВП довести до 30%, частку наукоємної продукції до 15%. З корупцією послідовники Леніна погрожують боротися нещадно. Обіцяють посилити держбанки, підтримати вітчизняного виробника і сільгоспкооперативи, ввести держмонополію на алкоголь і тютюн. Декларують повне оподаткування офшорних операцій і заборону офшорним компаніям володіти акціями українських підприємств. Також пропонують перейти до системи прогресивного оподаткування та ввести податок на розкіш.

Характерно, що націоналісти зі Свободи, як і комуністи, роблять акцент на заборону приватизації стратегічних підприємств і продажу землі. Вони також декларують жорстку боротьбу з корупцією і виведенням капіталів в офшори. Однак цілі інші - розвиток середнього класу, який повинен становити не менше 60% працездатного населення.

Конкретних цифр по зарплатам і пенсіям партія Тягнибока не декларує. Свободівці пропонують ввести погодинну оплату праці та єдину пенсійну схему для всіх. Максимальна зарплата і максимальна пенсія з бюджету не можуть більше ніж у п'ять разів перевищувати мінімалку. На сьогодні максимальна зарплата VIP-чиновників і суддів перевищує мінімальну зарплату громадян в десятки разів. При такому підході чиновнику або депутату потрібно буде забезпечити підвищення мінімального доходу громадян, щоб підвищити свій власний.

ПДВ cвободівці пропонують скасувати. Мінімальні доходи громадян не обкладати податком, ввести єдиний соціальний податок з доходів громадян з прогресивною шкалою при базовій ставці 20% і прогресивний податок на розкіш. Прогресивна шкала планується в бізнесі: малому бізнесу - низькі податки, великому - високі.

Що "реально" в Україні

Партія Кличка УДАР в програмі суми зарплат і пенсій теж не вказує. Планується просто забезпечити рівень доходів громадян, який дозволить без зайвої економії купити на місячну зарплату холодильник або пральну машину, за 5 років купити машину, за 10 - житло. По пенсіях - намір ввести єдину схему нарахування і поступово перейти на накопичувальну систему.

Новоствореним підприємствам "ударники" обіцяють нульову ставку податку на прибуток на три роки. Якщо такі підприємства створюються на депресивних територіях чи на селі - на 5 років. Час реєстрації нового бізнесу збираються скоротити до півгодини, з податків і зборів мають намір залишити прибутковий, на прибуток підприємств, ПДВ, єдиний соціальний внесок, акциз, податки на нерухомість і землю.

Партія Королевської Україна - вперед! не дає своєму виборцеві ніяких виразних орієнтирів. Зазначається тільки, що "середня зарплата на рівні 1000 євро і середня пенсія в 500 євро - реальні в Україні". Нічого конкретно не обіцяючи, автори програми заявляють, що забезпечити гідний рівень доходів українців може тільки конкурентоспроможна економіка.

Для економічних зрушень команда Королевської пропонує підтримку національного виробника, поліпшення умов ведення малого та середнього бізнесу, підтримку інновацій, розвиток АПК, інфраструктурних проектів. В цілому програма являє собою набір позитивних гасел. З ними складно не погодитися, але і перевірити якість роботи партії по них буде неможливо.

Втім, результати парламентських виборів, як правило, показують, що українці не такі вже й меркантильні. Вони частіше реагують на красиві гасла, не вникаючи в арифметику та методологію партій. Хоча це так просто: перерахувати купюри у своєму гаманці перед початком каденції нового скликання парламенту, а потім - перед черговими виборами. І зробити правильний і головне - усвідомлений вибір.

шевченко.jpg
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини