Тисячі українців вийшли на площі. Може бути Майдан? Три думки соціологів

09.10.2019, 14:00
Тисячі українців вийшли на площі.  Може бути Майдан?  Три думки соціологів - Фото
Майдан Фото: Ольга Лаппо

Президент Володимир Зеленський допоки не перетнув "червоної лінії", вважають соціологи. Але для масових протестів досить і 10% незадоволених

На минулих вихідних в Києві і регіонах країни під гаслом "немає капітуляції" пройшли акції протесту проти формули Штайнмайера, яку Україна "підтвердила" в Мінську. Участь в мітингах взяли тисячі чоловік (поліція говорить про 10000, організатори - більш ніж 20000). Де-факто до акції приєдналися і кілька облрад, де влада в руках опозиції. Ключова вимога протестуючих і облрад до Володимира Зеленського - відмовитися від ідеї імплементації формули в українське законодавство. LIGA.net зібрала думки соціологів: чи можуть ці хвилювання перерости в Майдан?

Володимир Паніотто, генеральний директор КМІС

КМІСу не замовляли опитування про протестні настрої українців після підписання формули Штайнмайера. Однак, згідно з попереднім нашими опитуваннями, противників Зеленського було близько 10-15%. Вже 10% досить для проведення масових протестів. Ситуація з реакцією людей на дії Зеленського в питанні врегулювання конфлікту на Донбасі є питанням довіри його заявам. Незважаючи на твердження президента і його представників, що вибори на непідконтрольною частини Донбасу будуть тільки після виведення звідти російських військ і вирішення інших питань безпеки, противники Зеленського не вірять йому. У той же час прихильники чинного президента - вірять, не дивлячись на дії.

На мою думку, червоною рискою для Зеленського буде проведення виборів на окупованих частинах Донецької та Луганської областях до виведення звідти російських військ і рішень інших питань безпеки, але я не експерт.

Ірина Бекешкіна, директор фонду Демократичні ініціативи

Протести проти формули Штайнмайера і дій Зеленського поки носять попереджувальний характер.  Протестуючі хочуть запобігти спробам проведення виборів на непідконтрольною території Донбасу до вирішення питань безпеки.

Сам президент Зеленський окреслив червону риску - виборів не буде до виведення з Донбасу військ і взяття під контроль частини російсько-українського кордону. Тому якщо цю межу глава держави не перейде, то навряд чи протести проти нього матимуть масовий характер.

Але я думаю, що переговори щодо врегулювання військового конфлікту на Донбасі ні чим не закінчаться.

Любомир Мисів, заступник директора соціологічної групи Рейтинг

Ми ще не дослідили протестні настрої українців після згоди України на формулу Штайнмайера. Популяризація цієї теми мобілізує прихильників силової операції як вирішення конфлікту - прихильників повної перемоги над Росією. На мою думку, червоною лінією для масових протестів може стати так звана повна капітуляція України: здача національних інтересів, відмова від тимчасово окупованих РФ територій тощо. Зараз 70% українців підтримують президента Зеленського, що не говорить про протестні настрої. Звичайно, ситуація може різко змінитися, виходячи з тих кроків, які зробить влада.

На даний момент 68% українців визнає, що Росія є країною-агресором. Тому будь-які невигідні умови вирішення конфлікту на Донбасі можуть стати такою червоною лінією для масових протестів. Наприклад, українці не беруть такі пункти мінських домовленостей, як амністія бойовиків незаконних військових формувань, створення на місцях загонів так званої народної міліції, участь Росії в миротворчий місії на Донбасі.

Читайте також: "Кумівства у нас не буде". Або буде? Аналіз кадрової політики Зеленського<a href="http://www.liga.net/">Источник</a>

Олег Новиков
Олег Новиков
Специальный корреспондент LIGA.net
Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter.

Коментарі

Останні новини